Jump to content

Оцени ову тему


Препоручена порука

@Milan Nikolic Не бих се мешао у твоју и Леасндрову заврзламу, него приетио сам да, по мени, олаку улазиш у најдубље догматске теме....лично сматрам да је то опасно. Као прво, за то треба човек да има благослов - ја кад сам се спремао за догматику, мени се "занебесавало"...а са благословом сам то радио...мада вероватно не како треба...рецимо, можда да сам појачао пост мало, па се више концентрисао на то, па редовније се причешћивао и боље спремао за причешће и сл.

То је, по мени, неки минимум....да не улазим даље у богословствовање по Св. Јовану Богослову, а и Св. Симеону...па сви Оци то само потвђују.

Ја лапрдам много о много чаму, али некако гледам да се приземљавам, да не "летим" високо...узми Ђуровића, колико дуго сам га читао нисма видео скоро ни један коментар о дубокој догматици....

Чуо с како Митрополит студентима прича на ПБФ пред Крти, па каже нек'опрости брат пергамски, оставимо ми то (одност Св. Тројице) то су нама недокучиве тајне...дај да се држимо историје Цркве и п(р)ојаве Господа у њој (мисли и на исихазам и енергије и др.).

Мислим да форум није, а није ни за свакога, да говори о одност Св. Тројице, Коима нека је слава, и част и поклоњење сад и и увек и век векова!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 161
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 13 минута, Milan Nikolic рече

@Onufrije

Тагуј Милојкова, испада да се мени обраћаш.:)

Онуфрује, зашто не могу да ти пошаљем п.поруку, знаш ли у чему је ствар?

Да извини било је за Милојкова. А поруке, има да ме давиш са Председником:aplauz:

Шалим се немам времена да одгваран на поруке боље да се вдимо у некој кафани:)

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ćiriličar

Можда си у праву да овакав форум као јавно место није за богословски дијалог, али већ годинама предлажем да форум добије посебан део за регистроване само за тај дијалог.

Што се тиче мог приступа теологији, управо ми је главни циљ да укажем на ,,надилазеће'' код Бога за нас. Римокатолици су превише отишли у испитавање тријадолошких дубина, али сада ни православни нису поштеђени тог искушења, што видимо код фанариота и њихових следбеника.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

иначе Зизијучас не само да подржава ову сумануту теолгију Фанара коју је и створио  него је оправдао и то што су враћени без покајања расколнички епископи у Украјини. Има негде код Владике Игнатија на сајту мрзи ме да тражим али верујте ми на реч. Позивао се на Златоустог.ђ Није битно да ли је у праву или не, можда и јесте,  него те приче да се не јавља:)

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Александар Милојков

Хтео сам ти послати п.поруку али ми је ,,онемогућено''. Мислим да би било јако пожељно да разговарамо и даље. На крају ћемо сви да се сусретнемо пред Господом, добро би било да макар будемо измирени и спремни да вечно бедемо заједно.

Пронашао сам све детаље око којих смо се спорили у оној књизи владике Бачког. Нема важније теме за нас у овоме животу. Треба и ја самога себе да смирим како треба да бисмо могли наставити даље и веруј ми трудим се.

Замолио бих те само да ме не понижаваш у теолошком разговору због тебе самога, јер ја те више никада нећу нападати на личном нивоу као што сам пар пута. Опрости ми.

Само желим да све буде у најбољем реду и поздрављам те у Христу који је све и свја. Нема мени спаса ако Га не видим у теби. Праштај брате.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Milan Nikolic рече

Можда си у праву да овакав форум као јавно место није за богословски дијалог, али већ годинама предлажем да форум добије посебан део за регистроване само за тај дијалог.

Што се тиче мог приступа теологији, управо ми је главни циљ да укажем на ,,надилазеће'' код Бога за нас. Римокатолици су превише отишли у испитавање тријадолошких дубина, али сада ни православни нису поштеђени тог искушења, што видимо код фанариота и њихових следбеника.

Ма ок, нити те ја пратим редовно, нити те знам лично и твоје преокупације и заинтересоаности, тако да не могу да донесем исправан закључак...изнао сам само површан став, и чуди ме...те теме су ем недокучиве, ем нису за нас.

Ако се икад отвори такав део форума ја се први нећу регистровати...постоје теме где би људски ум требао да стане...нама је више него довољно да знамо Симбол вере и како је он настао - ето догматике скоро целе. Додамо још Халкидон, после о Мајци Божијој и иконама....и знамо и превише.

Нема даље шта да мозгамо и "созерцавамо" шта? Валда треба и веровати...

Лично сматрам да ниједан "професионални" теолог не би смео нити требао да се бави НИЈЕДНОМ темом дубље без благослова свога епископа! То су ствари озбиљне, а не поље за сакупљање поена и титула....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ćiriličar

Све то стоји, само што ништа није гаранција.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Milan Nikolic рече

Све то стоји, само што ништа није гаранција.

Види...не замери за опаску, она је као упућена теби, и јесте теби, али није савет, причамо....чисто, то је моје поимање тих Светих, дубоких ствари уопштено.....ти си ок чова, отац, патриота...волиш Цркву...чувај се, чувај децу породицу, то је наша "догматика".

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

да се вратимо на тему, Из МП су рекли да они немају проблеме са својим местом у диптиху тако да је сам наслов велика глупост. Оно што је истина је да је Васесљенки изјавио да су Словени нижа раса :)у однсу на Грке  што се тиче Цркве и да ће увек бити испод. У том смислу је и ова изјава, А до није било Руса кроз историју не би ни постојали, а враћали су им са Фанара тако да су сарађивали са бољшевицима Лељином Троцким и данас са НАТО Нема већих етнофилетелиста од Грка, а они друге нападају за ту јерес.

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, Onufrije рече

иначе Зизијучас не само да подржава ову сумануту теолгију Фанара коју је и створио  него је оправдао и то што су враћени без покајања расколнички епископи у Украјини. Има негде код Владике Игнатија на сајту мрзи ме да тражим али верујте ми на реч. Позивао се на Златоустог.ђ Није битно да ли је у праву или не, можда и јесте,  него те приче да се не јавља:)

Можеш ли некако да пронађеш тај Зизјуласов коментар поводом ситуације у Украјини?

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Milan Nikolic рече

Рекох ти да је ту реч о ,,сложеном" Богу, где одређене појмове и њихов смисао треба правилно тумачити. Када будеш читао о ономе што ти желим објаснити биће ти јасније.

Ipak mislim da je ovo sto i sto sam dosad postavio dovoljno da se razume sta je mislio sv.Maksim o tim predpostojecim logosima svega i tom nasem ispunjenu cilja i razloga i uzroku zbog koga smo i stvoreni.

Ima toga jos puno na netu pa ko oce i koga interesuje neka pogleda, samo jos jednu recenicu od Maksima:

"Kao što se centar kruga smatra nedeljivim ishodištem iz njega povučenih linija, isto će tako [očigledno] dostojni Boga, jednostavnim i nerazdelnim poznanjem, u Njemu poznati pretpostojeće logose."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Milan Nikolic рече

Хтео сам ти послати п.поруку али ми је ,,онемогућено''. Мислим да би било јако пожељно да разговарамо и даље. На крају ћемо сви да се сусретнемо пред Господом, добро би било да макар будемо измирени и спремни да вечно бедемо заједно.

Разговарамо. Само нећемо о теологији.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Александар Милојков

Није морање, али ако Бог да можда ћемо опет.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Onufrije рече

Ти причаш ту неке приче као релациони однос Зизијуласа са тим би га побио:) , човек лепо рекао да подрђава Васељенског у његовим папским амбицијама тако да те приче да се ниеј јавио су глупост.

Онда је одступио од свега оног што је раније писао. Не сумњам да подржава поступак ЦП.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Bokisd рече

Ipak mislim da je ovo sto i sto sam dosad postavio dovoljno da se razume sta je mislio sv.Maksim o tim predpostojecim logosima svega i tom nasem ispunjenu cilja i razloga i uzroku zbog koga smo i stvoreni.

Ima toga jos puno na netu pa ko oce i koga interesuje neka pogleda, samo jos jednu recenicu od Maksima:

"Kao što se centar kruga smatra nedeljivim ishodištem iz njega povučenih linija, isto će tako [očigledno] dostojni Boga, jednostavnim i nerazdelnim poznanjem, u Njemu poznati pretpostojeće logose."

Ако мислиш да је нешто ,,довољно да се разуме'', при том да није увек у контексту приче, па онда не знам шта да ти кажем. Хајде сачекај мало, ваљда разумеш да увек можеш погрешити.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...