Jump to content

Саопштење за јавност Информативне службе Српске Православне Цркве

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 18 минута, Родољуб Лазић рече

Сматраш да Христове речи "Сваки који себе узвисује понизиће се, а који себе понизује узвисиће се" нису тачне? То је хришћанска перспектива коју сам поменуо.

Не сматрам. 

Сматрам да не разумеш шта је отац рекао у, ком контексту и зашто.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 321
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Управо сада, Вилер Текс рече

Не сматрам. 

Сматрам да не разумеш шта је отац рекао у ком контексту и зашто.

Мислим да погрешно сматраш да не разумем. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Родољуб Лазић рече

Мислим да погрешно сматраш да не разумем. 

Сложићемо се да се не слажемо. Да баталимо пренемагање. Нек ти је Бог у помоћи као и мени и свима. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Вилер Текс рече

Сматрам да не разумеш шта је отац рекао у, ком контексту и зашто.

Тачно је да не разуме. Сам ја не подносим горде људе и надуване. Они су неподношљиви. На њих је и Исус мислио. Али треба интегрисати и: Тако да се светли... Али пре употребе мора се промућкати. Роћко то не ради јер има слабост на мене:))) 

Другачије мисле многе владике: 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Zoran Đurović рече

Тачно је да не разуме. Сам ја не подносим горде људе и надуване. Они су неподношљиви. На њих је и Исус мислио. Али треба интегрисати и: Тако да се светли... Али пре употребе мора се промућкати. Роћко то не ради јер има слабост на мене:))) 

Другачије мисле многе владике: 

 

Све је јасно, не вреди причати ни лепо ни ружно. Бог да помогне и њему и мени и вама и свима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Zoran Đurović рече

Тачно је да не разуме. Сам ја не подносим горде људе и надуване. Они су неподношљиви. На њих је и Исус мислио. Али треба интегрисати и: Тако да се светли... Али пре употребе мора се промућкати. Роћко то не ради јер има слабост на мене:))) 

Другачије мисле многе владике: 

 

Даће Бог да ти једног дана разумеш. Биће то леп и весео дан.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свима вама добро од Бога, али овога се треба пазити:

Цитат

Stanje monaha koji umisli da mu je osnovna dužnost da sudi drugima, opisuje sveti Ignjatije (govoreći o prelesti) sledećim rečima: „Čovek koji je vođen telesnim mudrovanjem, nikako nije kadar da ispravno sudi ni o svome unutarnjem stanju, niti o stanju bližnjih svojih. On o sebi i o drugima sudi na način na koji on sam sebe zamišlja, i na koji druge zamišlja po spoljašnjosti, po telesnom svome mudrovanju, pogrešno: i zato ga je Reč Božja veoma tačno nazvala licemerom (vidi Mt 7,3–5). Telesno mudrovanje (...) nikada ne donosi niti može doneti koristi, i niukoliko ne deluje na greh“.
Međutim, pošto ovakvo nezdravo duhovno stanje mora doneti takvom monahu veliku muku i tegobu duševnu, to je za očekivanje da će oni koji zastrane na ovaj način, kad-tad početi da se iz ovog stanja izbavljaju. Teško je trpeti duševni pakao još pre Suda.

http://mojepravoslavlje.blogspot.com/2011/08/prestanak-osuivanja-iguman-manastira.html

Мање суда над другима, а више над собом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Вукашин рече

Мање суда над другима, а више над собом.

Пријатељу, неколико ствари:

1. Мислим да твоја реченица "Мање суда над другима, а више над собом." не одговара, као закључак, тексту св. Игњатија. Он говори не о суду НАД другима, него о суду О другима и О себи. 

Но, пошто си ти из његовог текста закључио да он огори о осуђивањуу, онда у вези са твојим "Мање суда над другима, а више над собом", неколико питања:

1. а) Да ли се ово односи и на Ђуровића када је судио Сабору СПЦ 2016. и 2019. године, а и појединачно архијерејима: патр. Иринеју,Амфилохију, Атанасију, Јоаникију, Григорију, разним јерејима и професорима на ПБФ-у, у Црној Гори ...

    б) Ако се односи и на њега, да ли си му ову реченицу, коју си благоизволео упутитио поводом мојих порука,  упутио тада и њему?

2. Да ли си ову реченицу упутио и другим форумашима када говоре о нашим  јерејима и архијерејима, о политичарима, јавним личностима, другим форумашима... а таквих говорења је на овом форуму подоста. Ако јеси упутио, да ли си упутио сваком форумашу који је судио другима, или си ово упутио само некима?

4. Има ли разлике између суђења некоме и критичког става о нечијем понашању? Ја мислим да има и у складу с тим и пишем.  Да нема разлике, никада не би могао муж жени, жена мужу, отац сину, син оцу, брат брату, запослени послодавцу, послодавац запосленом, политичар другом политичару, наставник ученику, ученик наставнику итд. итд... Не би могао ни ја, ни ти, да кажемо ништа ни о греху који пропагира светска елита и поједине владе, не би могли да кажемо да није у реду то што хоће да избаце професора Ковића, нити да било шта кажемо у вези са човеком који је убио трочлану породицу, ни о Истамбулској патријаршији и Украјини, итд. итд. Дакле не бисмо могли никад ништа рећи, ни на шта критички указати, а да се то не сматра осуђивањем. А осуђивање је грех. Дакле, има разлике између осуђивања и критичког запажања.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Родољуб Лазић Наравно да има ствари које Ђуровић износи, а да се не слажем са њима, ако сам му некад нешто и приговорио, то није било на дневној бази :D Посебно о овом конкретном питању се не бих усудио да износим супротне ставове, не само њему, већ и Синоду и Сабору. Ћутим и чекам.

Свети Игњатије јасно каже:  

Цитат

Čovek koji je vođen telesnim mudrovanjem, nikako nije kadar da ispravno sudi ni o svome unutarnjem stanju, niti o stanju bližnjih svojih. On o sebi i o drugima sudi na način na koji on sam sebe zamišlja, i na koji druge zamišlja po spoljašnjosti, po telesnom svome mudrovanju, pogrešno: i zato ga je Reč Božja veoma tačno nazvala licemerom (vidi Mt 7,3–5).

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Милошшш рече

Sveštenici verom oslabili...?

А ми нисмо? :smeh1:

То може да каже пророк Божији, а кад ми грдимо свештенике, плашим се да је чешће под утицајем демона и страсти, него по праведном гневу и истинском ревновању.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Вукашин рече

Наравно да има ствари које Ђуровић износи, а да се не слажем са њима, ако сам му некад нешто и приговорио, то није било на дневној бази :D Посебно о овом конкретном питању се не бих усудио да износим супротне ставове, не само њему, већ и Синоду и Сабору. Ћутим и чекам.

Ја нисам у конкретном случају износио никакве супротне судове ни њему, ни Синоду ни Сабору. Погледај још једном о чему је моја порука.

То једно. Друго, ако могу да приметим, недостају одговори на већину питања из моје претходне поруке.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Родољуб Лазић рече

Ја нисам износио никакве супротне судове ни њему, ни Синоду ни Сабору. Погледај још једном о чему је моја порука.

То једно. Ако могу да приметим, недостају одговори на већину питања из моје претходне поруке.

Нисам ти ја на саслушању брате :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Вукашин рече

Нисам ти ја на саслушању брате :smeh1:

Ниси, наравно. Не знам само по ком критеријуму си одабрао да одговориш на једно, а не и на остала питања. Ако ниси на саслушању, онда ниси ни за једно, ни за три питања. Па онда лепо кажеш - брате, нећу да ти одговарам на питања, нисам на саслушању. А кад на једно одговориш, а на друга нећеш јер "ниси на саслушању", онда се ту нешто не слаже...Али у реду је и рећи "немам одговор на остала питања" или "не знам шта бих ти одговорио" :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...