Jump to content

Саопштење за јавност Информативне службе Српске Православне Цркве

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 52 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

"Prakticno" imovina je vec u njihovim rukama, jer su oni jedini clanovi korporacija/preduzeca, privatizovali su eparhije.

Па то и питам, нисам све до детаља пратио, али суштину знам, и тако сам и сам некако разумео да је стање - ипак сам мислио, ајде западни системи су комликовани - рецимо има по западу тих удружења, сад у ЕУ сви Арапи, наши Босанци и др. имају удрузења, ослобђени су пореза, добијају и неке мало помоћи, типа субвенција националном, мулти-култи маска како смо сви једно а сви различити...али ово је друго, ово је Америка и, по вашој причи, онда је то као да од 15 чланова породице заоставштину од предака, земљу и имање препише један син на себе, фол, да би лакше управљао, а све на њему 1/1.

Ако је тако, онда се зна шта ако неко хоће да "сугерише" или да се меша у управу - истерају га напоље и цепају даље...још владике.

Чекај, јесу ли и Максим и Лонгин исто урадили што и Иринеј? Просто да човек не поверује....осим тога да се то уради требало је милион правних заврзлама проћи. Како им је успело то тако глатко - да човек не поверује.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 321
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

On 16.12.2021. at 13:15, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Америчке архијереје је "саслушавао" Синод а не тек архијереји због тога што нису извршили налог Сабора, али  такви као ти замјењују тезе па им ни Сабор није довољно саборан, док са друге стране подржавају саборност оличену у једночланим корпорацијама: друштво или скупштину сачињену од једнеог човјека, по којој је то еклисопогоји?

Да је то „саслушавање“ и Ђуровић ставио под наводнике, па да ти вјерујем. Овако, остаје та његова еклисиологија по којој се владике саслушавају. Па ево наводи и да је некима од њих Синод запријетио пензионисањем. Не кажем, можда ће заиста бити тако, али, на основу чега сам Синод може тврдити, да ће неки владика бити пензионисан? Зар ту одлуку не доноси Сабор? А том пријетњом се - ако је тај навод уопште тачан, Синод поставља изнад Сабора, као да овај служи само да потврди одлуке Синода, што је сасвим супротно од стварног поретка у Цркви.

И ко изврће тезе? Нико не спори да Синод може позвати сваког владику на одговорност, али одговараће пред Сабором, а не како то наводи Ђуровић. То његово "саслушавање" епископа је само одраз његове промашене амбиције, по којој им је већ и пресудио, изигравајући Сабор.

А што се тиче самог тог проблема са епархијама у Америци, о томе нити сам причао нити ћу причати. Превише је ту већ наклапања од којих нема никакве користи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Врједност имовине СПЦ, сада имовине једночланих корпирација је огромна, успјело им је на јуриш, одприлике сазвали су старе корпорације у којма су власници улагачи и доњели нови устав рекли парохијанима/акционарима/улагачима/ сувласницима да је тако наредио Сабор и на џа бу, доњели Устав, који је уједно акт према којем се руководе новонастале корпорације/ фирме.

Нису се ни имали кад снаћи, јер гле чуда корпорације су већ биле регистоване, што је као нпр да прво добијеш амерички пасош на руке, а онда да посље тражиш држављанство. 

Приватизација Цркве је отприлке по рецепту приватизације домаћих фирми.

У овом периоду док се прегањамо корпорације несметано раде, вуку потезе који могу да буду и погрешни и ником нита, пословни промсшај није ни прекршај, дешава се. Наравно дешава се и намјерно. Могу сад све то да поклоне Цариграду нпр, или да стављају под хопотеку објекте и дижу кеш, имају уредне папире.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, slovoA рече

Да је то „саслушавање“ и Ђуровић ставио под наводнике, па да ти вјерујем. Овако, остаје та његова еклисиологија по којој се владике саслушавају. Па ево наводи и да је некима од њих Синод запријетио пензионисањем. Не кажем, можда ће заиста бити тако, али, на основу чега сам Синод може тврдити, да ће неки владика бити пензионисан? Зар ту одлуку не доноси Сабор? А том пријетњом се - ако је тај навод уопште тачан, Синод поставља изнад Сабора, као да овај служи само да потврди одлуке Синода, што је сасвим супротно од стварног поретка у Цркви.

И ко изврће тезе? Нико не спори да Синод може позвати сваког владику на одговорност, али одговараће пред Сабором, а не како то наводи Ђуровић. То његово "саслушавање" епископа је само одраз његове промашене амбиције, по којој им је већ и пресудио, изигравајући Сабор.

А што се тиче самог тог проблема са епархијама у Америци, о томе нити сам причао нити ћу причати. Превише је ту већ наклапања од којих нема никакве користи.

Ти би и Христа опадао, сад ти неваља Синод , сутра ти неће ваљати Сабор, СПЦ ,и тако миц по миц можда дођеш и до самога Христа.

Ствар је проста, да није било потребе да се суди епископима питање је да ли уопште имали локалне Саборе, пошто се та потреба јавила у литургским заједницама ко је то могао урадти?

Идете чврсто Артемијевим стопама, и он је исто тврдио хоћу пред Црквени Суд, карма је чудо:)).

Сабор, да ти лакше буде вишечлана корпирација којом пресједава Његова Светост, може слободно да  организује свој рад.

Ствар је милости и добре воље што Синод још увјек разговара, умјесто да Црквени Суд испитује, мада нема шта да се испитује све је јасно, оставља им се вријеме за покајање, да врате отето.

Запањујуће како тјераш мак на конац у вези са радом органа Сабора као што су Синод и Суд а нећеш да видиш Осму офанзиву у Америци, па зар не видиш да гину сви који атакују на СПЦ, оћеш да те та суд-бина снаће?

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@slovoA  Не знам како да то помогнем, ако мој шејјх није ставио дебил под наводнике, али покушаћу.

Литургија је Суд и Сабор и Синод и Корпорација, ако се ти унурар литургије осјећаш ок, то је онда већ дошло литргијског нејединства, а ако Сабор, Патријарх, Суд, Корпорација не осликавају литургију, онда они нису валидни, али свакако литургија ће осликати њих у своме правом свјетлу.

Важи донекле и обрнуто, као одсјај и месечева свјетлост, у том смислу Патријарх, Сабор, Суд, корпорација, говоре о литургији, не да они њој дају идентитет него да служе, доприносе, украшавају.

Шта свједоче  једночлане корпорације него једночлане литургијске заједнице?

Дакле сами сте се собом одлучили од Корпорације.

Једночлана литургијска заједница је друго име за пакао.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Шта свједоче  једночлане корпорације него једночлане литургијске заједнице?

Ма, 'Аџојо...они се позивају на првенство из есхатолошког и онтолошког првенства, које само они могу да "созерцају" - мис'им, нје то проблем, мало напрегнеш мозгић и решиш ту "лаку" проблематику, а и позвани су да те ствари решавају - тако да им Сабор треба да их хиротонише, паства да аминује, али кад се о лови ради тад могу и сами да "првенственују".

Да су макар "први међу једнаким", но су, изгледа, први и једини. Што да се човек чуди што се јадан сељак залепио за иловачу па са комшијом за међу ратује, ако владике тако раде.

пре 12 часа, slovoA рече

Овако, остаје та његова еклисиологија по којој се владике саслушавају.

Синод је извршни орган саборских одлука. Као такав има и овлашћења да у име Сабора дела извршна дела. Осим тога, у великој већини случајева, одлуке које Синод сам не може да донесе прерастају у предлоге Сабору који, предлози, у већини случајева биају усвојене од (будућег) Сабора.

А саслушање или "саслушање"...колико се могло чути, а и читати из одлука Сабора, ономад су теоријо-еволуционисти били приморани да исповеде Православни Симбол Вере, који зна скоро свака баба - одакле то да доктори теолигије пред Сабором мораше да га, поново, опет и опет, исповедају (у ма којем облику)?

"Саслушање" и без наводника понекад може бити и блага реч...не јака.

Узгред, то су Ђуровићеве "метафоре" (наводници) - ништа чудно за његове реторичке методе. Користи "бријање", а ја не чу да је икад у историји Цркве неко више тело бријало свештенике или ма кога...

Ја бих ипак мерио речи који ми сметају са контестом - рецимо: је ли неподобна реч 'саслушање', а подбно је да Сабор неколико пута налаже епископима неких епархија да мењају Устав и ураде то-и-то, а да они то не изврше, иако им је један Патријарх долазио "на колена" и иако су више пута обећавали да ће то-и-то извршити?

Е сад након неизвршавања, више пута умољавања, па налагања - наравно да је било саслушање!!! И то пред адвокатима! Да апсурд буде већи, адвокате су они довели, изгледа без најаве, на изнанђње Синода. Ја колико знам где је год адвокат у сукобљеним странама, ту је и саслушање. Саслушање не може бити без два фактора: више иснтанце, хијерархије (виши саслушава нижег), а не може га бити ни без конфликта (у ма којем облику, макар и разилажењу у мишљењима). Шта ми имамо:

-Највиши црквени орган налаже, појединци не извршавају.

-Извршни орган (Синод) позива појединце на шта? Да им покаже природне лепоте Калемегдана? Или новогодишњу расвету у Кнез Михајловој?

Наравно да је саслушање, мада и братско, и културно, и добронамерно. Њихово довођење адвоката показује њихову ароганцију, а и да је стање потпуно исчашено и на терену и у односима са Синодом/Сабором.

Или мислиш да Синод нема и неће имати подршку Сабора ма коју одлуку да донесе у складу са својим овлашћењима или ма који предлог да поднесе Сабору да неће бити усвојен? Хоће - и слва Богу за то, јер то је јединство! Не може ар удова, да затрује Тело, ма да и гангрена почне у њима - постоје друге методе. Дај Боже да не дође до тога, али ако се одлуке Сабора не спроведу мораће доћи. Ту компромиса не може бити, а изврадавању је, изгледа, такође дошао крај.

Шта они неће да изврше - то је мање важно. Сабор не намеће тешка и немогућа за носити бремена никоме! Напротив - снисходи, и цела Црква трпи ради тог снисхођења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Узалуд ти објашњаваш јер ту постоји предумишљај, раде по плану делегитимитације: Синод користи полицијске методе, дошао крај свјета, ту је антихрист, Вучић управља Црквом, ужас, дно, пропаст, спашавај се ко може, морају радикалне мјере да се спаси Црква, боље се возглавити код васељенског... онда се не признају нелегитимне одлуке Синода, тражи се длака у јајету, прецедурална неправилност, утицај политике или се просто измишља.

Не признају смјене и сл, они су имали све кораке планиране кад су ушли, само вребају грешку и скупљају материјал, вјероватно имају и Вартоломејов благослов од почетка и подршку државе.

Зато узалуд објашњаваш овом спинеру, одлука је пала одавно, то што се ми још надамо...да Господ спасе своју Цркву тешко да ће се односити на њих.

А замисли како су њихови епархијски судови почистили све попове за које су сматрали да би "искочили" и за какве кривицe, по којој процедури и ко их је заштитио?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Занимљиво. Бори се човјек, наводно, против источног папизма, а сам се поставио као папа и годинама пресуђује владикама, мимо сваког реда и поретка. И кад му само поменеш то, слиједи читав низ лажи и увреда, што си уопште довео у питање то његово "саборно" расуђивање, тј. пуко удовољавање својој сопственој памети и својој личној непогрешивости, на трагу демона.

Поимање Сабора као демократског тијела, чији су гласови мање-више познати, само је увод у један стравичан чин „отсијецања“ главе, том истом тијелу. И устоличењу антихриста, на том истом мјесту "отсјечене" главе. Али Црква тиме, наравно, неће бити поражена, само ће се ту наћи на размеђи и мораћемо да бирамо. Или ћемо с Христом, као главом, и сами страдати, или ће нам главе остати уздигнуте, у тој папској парадигми Бога, по којој у антихристу потврђујемо сами себе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, slovoA рече

Занимљиво. Бори се човјек, наводно, против источног папизма, а сам се поставио као папа и годинама пресуђује владикама, мимо сваког реда и поретка. И кад му само поменеш то, слиједи читав низ лажи и увреда, што си уопште довео у питање то његово "саборно" расуђивање, тј. пуко удовољавање својој сопственој памети и својој личној непогрешивости, на трагу демона.

Поимање Сабора као демократског тијела, чији су гласови мање-више познати, само је увод у један стравичан чин „отсијецања“ главе, том истом тијелу. И устоличењу антихриста, на том истом мјесту "отсјечене" главе. Али Црква тиме, наравно, неће бити поражена, само ће се ту наћи на размеђи и мораћемо да бирамо. Или ћемо с Христом, као главом, и сами страдати, или ће нам главе остати уздигнуте, у тој папској парадигми Бога, по којој у антихристу потврђујемо сами себе.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 19.12.2021. at 1:12, slovoA рече

Бори се човјек, наводно, против источног папизма, а сам се поставио као папа и годинама пресуђује владикама, мимо сваког реда и поретка. И кад му само поменеш то, слиједи читав низ лажи и увреда, што си уопште довео у питање то његово "саборно" расуђивање, тј. пуко удовољавање својој сопственој памети и својој личној непогрешивости, на трагу демона.

Љубомора је чудо! Као и глупост. Не бих се ја наносио мантије да сам само једну лаж или увреду изнео на рачун неког владике. Експресно бих био рашчињен. Јуче на св. Николу сам био началствујући поп код владике Пахомија. Више од пола Сабора ме поштује, а покојни Патријарх Иринеј је говорио: Дајте ми да прочитам шта је написао Ава Римски! Амфилохије није читао само моје текстове него и коментаре. Таса ме свако мало помињао, иако сам му ишао на живце. Сада ме прозва и Григорије, иако није поменуо моје име. СПЦ би била сиромашнија без мене, то је сигурно. На мојим делима се већ васпитавају будући свештеници и владике, а то ће временом само расти, као и објаве мојих књига. Што рече Исус: Не бојте се, ја сам победио свет! - е, то брале ја могу да поновим са њим, а ви да помрете од муке.     

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нажалост, ти још ниси победио ни себе, тј. своје страсти, а камоли свет.

Много је смешно-тужно кад одрастао човек, па уз то хришћанин, па уз то свештеник, почне да се на сва уста хвали и објашњава како је велик и значајан. То је понашање деце и адолесцената. Господ каже: "Сваки који себе узвисује понизиће се, а који себе понизује узвисиће се".

Али даће Бог, молитвама Пресвете Богородице и свете Параскеве, да се избавиш од тога. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Родољуб Лазић рече

Нажалост, ти још ниси победио ни себе, тј. своје страсти, а камоли свет.

Много је смешно-тужно кад одрастао човек, па уз то хришћанин, па уз то свештеник, почне да се на сва уста хвали и објашњава како је велик и значајан. То је понашање деце и адолесцената. Господ каже: "Сваки који себе узвисује понизиће се, а који себе понизује узвисиће се".

Али даће Бог, молитвама Пресвете Богородице и свете Параскеве, да се избавиш од тога. 

А ти то пишеш из победничке перспективе?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Родољуб Лазић рече

Пишем из хришћанске перспективе.

Чини ти се тако брате.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сматраш да Христове речи "Сваки који себе узвисује понизиће се, а који себе понизује узвисиће се" нису тачне? То је хришћанска перспектива коју сам поменуо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...