Jump to content

Саопштење за јавност Информативне службе Српске Православне Цркве

Оцени ову тему


Препоручена порука

Колико видим ништа ново. 

Опет је продужен рок да се испуни оно што је требало још давно урадити.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 321
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 49 минута, Вукашин рече

Колико видим ништа ново. 

Опет је продужен рок да се испуни оно што је требало још давно урадити.

Тако делује, али треба знати како се пишу ови извештаји... Епископ Добријевић је дувао у фарфале, али бих ја био много опрезнији. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Zoran Đurović рече

Тако делује, али треба знати како се пишу ови извештаји... Епископ Добријевић је дувао у фарфале, али бих ја био много опрезнији. 

Растумачио сам да су +Давид и +Фотије били да се сече одмах, али да је дат рок до Сабора, па ако се ни до тада ништа не промени биће смене у америчким епархијама и постављање администратора.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

WWW.EPARHIJAZT.COM

Седницама су, поред чланова Светог Архијерејског Синода...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јако је чудно - поред осталих чудности тамо - то за обнову храма Св. Саве у Њујорку. Пре свега то је споменик културе града Њујорка или државе (???). Пола деценије је прошло а храм необновљен. Може се тражити помоћ од града, некоих завода за заштиту споменика. Осигурање? Донаторске вечере и др.

Наш наод нема пара, можда неки успешни људи, бизнисмени...али изгеда каква слога, какве воља владичниа таква и обнова...нисам паметан....али кад Синод наглашава то у саопштењу, значи да је баш све запостављено и у хаосу.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Ćiriličar рече

Може се тражити помоћ од града, некоих завода за заштиту споменика.

Паре су добијене, Добријевић их је преусмерио. То су инфо објављиване у медијима. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Zoran Đurović рече

Паре су добијене, Добријевић их је преусмерио. То су инфо објављиване у медијима. 

Mozda da se proda njegova kelijca u stilu BIla Karingtona i da se taj novac utosi na obnovu?

Da se objasni da nije preosveceni vlasnik crkve, nego da je Crkva vlasnik kelijice, a to se upravo cini viseclanim korporacijama kojima ce upravljati organ sastavljen od vladike, parohijana, i sa uplivom Sinoda...

Kao sto se vidi iz saopstenja, nema niti moze biti prepreka u tome kako ce neka korporacija organizovati svoje upravne organe, a pokusaj sticanja osnivanjem jednoclanih korpiracia je nelegalan, prosto pokusaj otimacine.

(Odkako se 90tih godina desio pozar u restoranu Mika Alas u kojem je Pavle Vujsic imao dozivotno rezervisan sto i u koji su gosti sa camcima dolazili kad poplavi rezervisan sam kad cujem da je izbio pozar.

Naime ljudi koji su rentalli od Mike Alasa su brze bolje obnovili restoran i trazili od Mike enorman iznos za teoskove, pa posto su vlasnici ulaganja, a Mika vlasnik zgarista to mu lagano otese imovinu, kada ih je u daljem postupku tuzio za to sto mu koriste ime, oni rekose da se restoran ne zove vise po njemu nego po Miki Alasu matmaticaru, djaku Koste Vujica.)

Za pozar se ne zna kako je izbio, ali vidimo da ima problema oko utroska doniranih sredstava,  nasi parohijani u Americi ocigledno nisu veslo sisali nego znaju kako opstati u uslovima surovog kapitalizma.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 9.12.2021. at 13:30, Дејан рече

Тема ће ићи под кључ ако се настави овим темпом .

Ма јок, оставите је још коју стотину страна. Нисмо се наслушали тих прича о америчком, црногорском и херцеговачком клану, и таквим истим расколима унутар СПЦ. Али обавезно да Ђуровић држи банк, као истурени играч у том reality- ју.

Шта значи то што Ђуровић каже за владику Григорија, "његова еклисиологија је као и ова од наших америчких владика који су сада на саслушавању"?

Значи ли то да Црква више није саборно тијело и да ту сад важи нека нова еклисиологија? Па ће једни исти архијереји, по сили и власти, саслушавати друге архијереје, који однекуд нису то исто, по сили и власти? А сами проблеми који постоје неће бити ријешени саборно већ по сили великог брата и његовој власти, која тако и треба да буде успостављена - ко год да је тај велики брат. То уопште није питање.

Питање је, ко ће ту онда бити у служби антихриста, припремајући му пут?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, slovoA рече

 

Значи ли то да Црква више није саборно тијело и да ту сад важи нека нова еклисиологија? Па ће једни исти архијереји, по сили и власти, саслушавати друге архијереје, који однекуд нису то исто, по сили и власти? А сами проблеми који постоје неће бити ријешени саборно већ по сили великог брата и његовој власти, која тако и треба да буде успостављена - ко год да је тај велики брат. То уопште није питање.

 

Америчке архијереје је "саслушавао" Синод а не тек архијереји због тога што нису извршили налог Сабора, али  такви као ти замјењују тезе па им ни Сабор није довољно саборан, док са друге стране подржавају саборност оличену у једночланим корпорацијама: друштво или скупштину сачињену од једнеог човјека, по којој је то еклисопогоји?

Чак да у узмемо Зизијуласа за мјерило, не може сам Владика да буде у корпорацији, као што не може сам ни да служи, него мора да има неке преставнике лаоса у одлучивању (да аминују) и неко возглављење у вишим органима Цркве, или да народ има могућност апелације поводом важнијих одлука. И Владока да имамогућност спелације ако народ застрани.

То што су причали да не постоји могућност по америчком праву је бједан покушај, јер то би значило да држава огранича управљање власништвом.

Просто корпорације саме себи пишу основачке акте и уређују процес одлучивања управних органа.

Од учења да је Црква коорпоративна личност, ми  дођосмо до тога да је Владика индивидуално корпорација, од тога да "све може" из слободе до тога да су из корпорација вез икакве кривице искључени сви сем Владике?

И које је оправдање: не могу се корпорације корпиративно уредити, него правимо с.т.р.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дежурне дебиле питам: Зашто је Америма наређено да пониште своје једночлане корпорације? И дат им је рок од 2 месеца. Ако то не ураде, сви у пакету лете. Синод им прети пензионисањем само зато што су они увели Хајди и Пчелицу Мају у лектиру? - Наравно да не, јер је једночлана корпорација замисао како да се расцепи СПЦ и потчини Фанару. О свему томе сам писао 2 године. Тада су "дежурни дебили", тј. спинери овог тројца, спочитавали да халуцинирам. Аукторица из Данаса се пита што се опет покреће питање кад је све било решено? Па ништа није било решено. 5-6 пута је овима даван рок да измене ствари. Верујем да ни сада ништа неће изменити, да ће ићи у раскол. Био сам синоћ у Храму и на свечаној вечери. Зато нисам оптимиста да ће се ови преумити.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, Zoran Đurović рече

Верујем да ни сада ништа неће изменити, да ће ићи у раскол

Ја не верујем да ће ићи у раскол, али ја нисам испратио ни све из медија, камоли да знам право стање...небитно шта ја мислим (надам се)...него питање: ако би одлучили да не послушају Синод (од раније Сабор) и одлучили се на раскол, шта би то значило практично за имовину? Не говрим о свештенству, него чисо о имовини: храмовима, парохијским домовима и др.?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Zoran Đurović рече

 Био сам синоћ у Храму и на свечаној вечери. Зато нисам оптимиста да ће се ови преумити.  

Не бих помињао кога сам све видео и које су ми биле импресије синоћ... Зато сам само рекао: 

WWW.FACEBOOK.COM

Sieh dir auf Facebook Beiträge, Fotos und vieles mehr an.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Ćiriličar рече

Ја не верујем да ће ићи у раскол, али ја нисам испратио ни све из медија, камоли да знам право стање...небитно шта ја мислим (надам се)...него питање: ако би одлучили да не послушају Синод (од раније Сабор) и одлучили се на раскол, шта би то значило практично за имовину? Не говрим о свештенству, него чисо о имовини: храмовима, парохијским домовима и др.?

Надамо се сви, али погледај развој ситуације, зашто су уопште правили једночлане корпорације, зашто су различите верзије на језицима, како је могуће да се корпорација прво региструје па онда да се донесе оснивачки акт / доказ умјешаности агентуре, зашто је прокламована аутономија: Сабор бира архијереје од кандидата које предложе.

Зашто су повели адвокате? Можда зато што се спор неће окончати него ће се везано за имовину рјешавати пред надлежним судовима у Америци, гдје ће странке изности документе и аргументе и гдје ће се ако све буде идеално судија и порота морати упутити у релевантне одредбе Цркве гдје ће изаћи на видјело и цариградска еклисиолигија и њихово полагање права на дијаспору.

+Гриша преко твоје омиљене бабе Фон поручује исто, Њемачка ће подржати своју правослљвну Цркву.  

Јер ако дође до ескалације односно обнове раскола у америци прошириће се на Европу и можда ћеш и у Београду имати парохију јер има материјала. Ако се тако развију ствари извршиће се нека Артемијева правда јер ће завршити исто.

На крају има доста добрих аргумената које ће моћи користити почев од Николајевих саксија, до најбаналнијх подметачина типа: Зашто да америчком грађанима управља Вучић преко "свога" Патријарха.

Ти си паметан и смирен човјек па мислиш да су они паметнији и смиренији од тебе лаика, али онај ко тврди да се не могу корпорације/друштва уређивати у било којем облику па чак и у једночланом очигледно је глуп и сматра нас овде још глупљим од себе, а колико је смирен неко коме 5 пута Сабор, Синод, Патријарх налажу да исправи нешто што је криминално урадио ти просуди. Инерција их носи у погрешном смјеру, катарза је тежак процес, али надати се чуду, доста их се већ десило. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

+Гриша преко твоје омиљене бабе Фон поручује исто

Како мислиш "моје омиљене Фон"? По чему је она моја омиљена? Не разумем...људи са таквим политичким ставовима немају везе са мојим погледима на било шта у животу...зашто ваљаш таке увреде? Немаш за то ни повода ни разлога ни једним мојим коменатром...

Прво: нико нормалан не би волео раско, свако нормалан се нада да га неће бити. АЛИ, ако је неко неразуман, боље да одмах пукне куд треба пући него да се први већа штета. Ипак, Сабор и Синод нису глупи, а ни по снисходљивости ни икономији неће трпети да већа штета настане - верујем дубоко у њихово расуђивање.

Пита чисто практичне ствари: ако буде раскола, укњижили су имовину на корпорације, себе, кога већ...о адвокатима знам....не знам шта могу са имовином да ураде? Мора ли црква на судове да поврати то или шта?

Што се туче другог дела евенуталног раскола, свештенство, Црква, оследице - па то ми и неје баш непознато. А не знам ја шта су књижили и законе Америке....питање је чисто практино да појмм какве последице на том пољу све може имати - јер спор и јесте око тога, понајвише (мада кроз то се пројављује оно друго стање које нема везе са грађевинама).

И што је нека баба, зеленашица, мој аомиљена....као кад би ја теби рек'о "твој момиљени Хитлер" или ко већ.

Немаш ти појма ко је мени омиљен ни од владика камоли шкоравих баба које недају свом народу гас јефтин из идеолошких и других разлога -што би Србима нешто дале....а...опрости, такве бабе ја познајем много боље од тебе јер сам ћивео дуго са њима и никад ме нису опчиниле....

Надам се да си ово иронично рекао...

Ја се надам да неће бити раскола, али се уопште не надам икавом преумљењу тих људи....мени је доста да сајт владике Максима видим на енглиш, да прочитам пар текстова, понашање сам видео и многе факте чуо....не судим, али то није моје поимања Православља...е сад, он је владика, нисам ја....имам толико смирења да док је канонски епископ сматрам и верујем да Сабор који га је и поставио, подразумеве се, зна, може и хоће заједно са Духом то да реши...ако ја у својим годинама тешко мењам намању баналну ствар, како неко да мења ствари које су узрастале у њему и које су цео његов живот - рецимо епископство. Дакле моја нада је....три тачке.

 

Питао сам и понављам: ко зна зна ли ико, шта би било са имовином ако оду у раскол, ако не послушају Синод који спроводи одлуке Сабора и налаће им већ више пута ствари које одбијају -врдају?

Мора ли СПЦ да иде на суд да врати имовину?

Ако поп и парохја неће за владиком него за СПЦ - оће ли полиција САД да изгони попа и отимам му кључеве храма, парохојског дома и др.

 

Ово што ти пишеш...па то знамо 'Аџијо....питам, причамо о материјаним последицама, ове друге се могу лако предивдети. Ако буду ишли у раскол, по мени, УОПШТЕ неће имати много прсталица, свест нашег народа није мала, ићи ће за својом Црквом. Дакле ако оће нек'иду у папи, њихова воља. У САД могу и своје "цркве" да оснивају - проблем з амене је имовина: врти имовину под управу ЦПЦ, а ти куд ти мила воља. Неће то имати велике штете по поству....нису то неки силну "стубови" СПЦ, поготово ако су свом Сабору непослушни....нема ту шта мудровати.

Агонија траје дуго, а ма колико је Патријарх снисходљив - не само он, него и Сабор, што више некоме шансе дајеш, кад увидиш да их је све прокоцкао - бруталније одрезивање оболелог уда, којега је гангрена захватила, бива! Јер ово од мале инфекције рпелази у гангрену...користе се последњи могући медикаменти, ако не успеју ваља уд одрезивати - нема ту шта даље...они сами себи горе чини. Цркви ништа неће нашкодити у даљој перспективи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Ćiriličar рече

Како мислиш "моје омиљене Фон"? По чему је она моја омиљена? Не разумем...људи са таквим политичким ставовима немају везе са мојим погледима на било шта у животу...зашто ваљаш таке увреде? Немаш за то ни повода ни разлога ни једним мојим коменатром...

Прво: нико нормалан не би волео раско, свако нормалан се нада да га неће бити. АЛИ, ако је неко неразуман, боље да одмах пукне куд треба пући него да се први већа штета. Ипак, Сабор и Синод нису глупи, а ни по снисходљивости ни икономији неће трпети да већа штета настане - верујем дубоко у њихово расуђивање.

Пита чисто практичне ствари: ако буде раскола, укњижили су имовину на корпорације, себе, кога већ...о адвокатима знам....не знам шта могу са имовином да ураде? Мора ли црква на судове да поврати то или шта?

Што се туче другог дела евенуталног раскола, свештенство, Црква, оследице - па то ми и неје баш непознато. А не знам ја шта су књижили и законе Америке....питање је чисто практино да појмм какве последице на том пољу све може имати - јер спор и јесте око тога, понајвише (мада кроз то се пројављује оно друго стање које нема везе са грађевинама).

И што је нека баба, зеленашица, мој аомиљена....као кад би ја теби рек'о "твој момиљени Хитлер" или ко већ.

Немаш ти појма ко је мени омиљен ни од владика камоли шкоравих баба које недају свом народу гас јефтин из идеолошких и других разлога -што би Србима нешто дале....а...опрости, такве бабе ја познајем много боље од тебе јер сам ћивео дуго са њима и никад ме нису опчиниле....

Надам се да си ово иронично рекао...

Ја се надам да неће бити раскола, али се уопште не надам икавом преумљењу тих људи....мени је доста да сајт владике Максима видим на енглиш, да прочитам пар текстова, понашање сам видео и многе факте чуо....не судим, али то није моје поимања Православља...е сад, он је владика, нисам ја....имам толико смирења да док је канонски епископ сматрам и верујем да Сабор који га је и поставио, подразумеве се, зна, може и хоће заједно са Духом то да реши...ако ја у својим годинама тешко мењам намању баналну ствар, како неко да мења ствари које су узрастале у њему и које су цео његов живот - рецимо епископство. Дакле моја нада је....три тачке.

 

Питао сам и понављам: ко зна зна ли ико, шта би било са имовином ако оду у раскол, ако не послушају Синод који спроводи одлуке Сабора и налаће им већ више пута ствари које одбијају -врдају?

Мора ли СПЦ да иде на суд да врати имовину?

Ако поп и парохја неће за владиком него за СПЦ - оће ли полиција САД да изгони попа и отимам му кључеве храма, парохојског дома и др.

 

Ово што ти пишеш...па то знамо 'Аџијо....питам, причамо о материјаним последицама, ове друге се могу лако предивдети. Ако буду ишли у раскол, по мени, УОПШТЕ неће имати много прсталица, свест нашег народа није мала, ићи ће за својом Црквом. Дакле ако оће нек'иду у папи, њихова воља. У САД могу и своје "цркве" да оснивају - проблем з амене је имовина: врти имовину под управу ЦПЦ, а ти куд ти мила воља. Неће то имати велике штете по поству....нису то неки силну "стубови" СПЦ, поготово ако су свом Сабору непослушни....нема ту шта мудровати.

Агонија траје дуго, а ма колико је Патријарх снисходљив - не само он, него и Сабор, што више некоме шансе дајеш, кад увидиш да их је све прокоцкао - бруталније одрезивање оболелог уда, којега је гангрена захватила, бива! Јер ово од мале инфекције рпелази у гангрену...користе се последњи могући медикаменти, ако не успеју ваља уд одрезивати - нема ту шта даље...они сами себи горе чини. Цркви ништа неће нашкодити у даљој перспективи.

Cirko to je bila ironija trebao sam omljene staviti pod navodnike, mrske i dostojne prezira.

Cirko, na juris su partizanski uknjizili imovinu na sebe/ odnosno na korporacije u kojima su episkopi jedini vlasnici i organi uprave, dakle imaju crno na bjelo: Eparhijski arhijerijji  su 100% vlasnici pravnog lica / korporacije koja je jedini vlasnik svih objekata.

Zato se od njih zahtjeva da ono sto je sad po papirima njihovo vlasnistvo, vrate.

U suprotnom valja dokazati da su oni nelegalno prenjeli na "sebe" imovinu, naravno pred sudom.

Sto se tice popova naroda i sl, vlasnici korporacija imaju uredne papire, pozovu muriju i ona ih izbaci sa posjeda i ako se bune uputi ih na sud za svoja prava.

"Prakticno" imovina je vec u njihovim rukama, jer su oni jedini clanovi korporacija/preduzeca, privatizovali su eparhije.

Njihova je dobra volja da  vrate imovinu ili ne. Ako nece dobrom voljom mora spor da se iznese pred nadlezni sud.

Nisu je otimali sa namjerom da je vrate.

Crkveni postupak ti je jasan, nesto kontam oni nisu glupi, nego se ponasaju kao da ti neko udari samar a onda kaze bila muha tamo deset metara daleko i tako vise puta, a poveo advokata ne bili se ishitrena reakcija iskoristila za planirani spor. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...