Jump to content

Питајте свештеника - др Зоран Ђуровић, духовник цркве Ружице у Београду

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 5 минута, Zoran Đurović рече

Знам да ћу се дружити са светима, јер се и овде дружим са њима

Баш си сигуран? Свети Сисоје (или неки други свети пустињак), кад су га хвалили да ће у Царство небеско, рекао је - "верујте ми децо, где је ђаво тамо ћу и ја бити". 

пре 8 минута, Zoran Đurović рече

Хвалисавост пак спада у безазлене грехе

Врло далеко од тога. :coolio:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 82
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Управо сада, Родољуб Лазић рече

Баш си сигуран? Свети Сисоје (или неки други свети пустињак), кад су га хвалили да ће у Царство небеско, рекао је - "верујте ми децо, где је ђаво тамо ћу и ја бити". 

Лагао Сисоје или Црква која га је прогласила светим! :D Ја не лажем, као ни Ис кад је рекао: Не присиљавајте ме да лажем. 

пре 1 минут, Родољуб Лазић рече

Врло далеко од тога. :coolio:

Нема епитимије за хвалисавост. Ерго, грешиш. 

Доћи ћеш ти да ти читам над Петком молитву. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Mikorist рече

Ali da se sretneš sa Rođom je 96% šansa:))

100% јер сам рекао Рођи да ће живети до 80 и нешто (сада се не сећам тачно), а не видим да ћу се престравити у наредна 3 месеца. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одох  до патријаршије да мало малтретирам моје...:)) Чујемо се.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Јанко рече

Зашто стално инсистираш на формализму називања светих СВЕТИМ испред имена

Не инсистирам...мислим да је ово први пут да ја помињем ословљавање, помињали су раније неки други форумаши. 

пре 19 минута, Јанко рече

обесветити ако у конверзацији са Родољубом тако не назива

Не конверзира са Родољубом приватно, него на форуму популарног сајта, који читају многи и многи.

пре 22 минута, Јанко рече

онда често изостављаш то "свети"

Не знам неког ко често изоставља "свети" кад ословљава неког светог/свету. У ствари, не знам никог ко тако ради.

Изостављање "свети" испред "апостол" се дешава, мада ретко, зато што је "апостол" једна од категорија "светих" (... архангели, великомученици, свештеномученици, пророци, преподобни...) Кад кажеш "апостол", ту је садржано и "свети", као и код преподобних и других. Мада је много уобичајеније рећи и једно и друго - "свети великомученик Георгије", на пример.

Код Пресвете Богородице, ово "Богородица" је та "категорија" светости, а "замена" је "Владичица", јер је једна само Богородица и Владичица у Цркви. Али и то се ретко говори без "Пресвета" испред. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Zoran Đurović рече

Нема епитимије за хвалисавост.

Грешиш ти. Хвалисавост је одлика славољубља.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Родољуб Лазић рече

Код Пресвете Богородице

Аман, човече, ако Златоусти не зна за Богородицу, шта се иживљаваш над нама?

Вређао ју је?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Родољуб Лазић рече

Грешиш ти. Хвалисавост је одлика славољубља.  

Колика епитимија је прописана за хвалисање?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Јанко рече

Па хајде онда овако - падре Ђуровић није преподобни монах у келији који ће непрекидно коленопреклоно, уз благоглагољање Господу "на увце", проводити време између молитава за лаос.

Виђао сам разних попова. Са медом на устима а жуч им је била у чаши. Смотаних као сајле а молитва им чиста као снег. Распуштених и помало огрезлих у алкохол који су ми дали неке од понајбољих животних поука јер је био лични додир душа. Немарних за свој позив, а на литургији (кад служе) из олтара ме бије онај прави Страх Божији...

Чудо је све то...

Многи мени нису одговарали, но брату, сестри, мојој духовно распуштеној фамилији или комшији неким чудом јесу...

Немој га укалупљивати у свој калуп. Такав какав је треба некима. Ако се испостави - многима, како ћемо пред Господа?

"Своме Господару он стоји или пада, али ће стајати - јер је Бог моћан да га усправи".

Јанко, брате, има ли овде негде одговора на моје питање - ко је у његовој поруци у првом плану, он или Бог и Света Петка? Има превише речи, можда сам нешто превидео... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Zoran Đurović рече

Колика епитимија је прописана за хвалисање?

Као што рекох - хвалисање је славољубље. Види тамо у ћитапу под "славољубље".

За тебе - годину дана нехвалисања. У најбољем случају. :coolio:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Родољуб Лазић рече

За тебе - годину дана нехвалисања.

Алелуја! Напокон да почнеш да се шалиш. Одох до патријаршије, као што рекох, али после и до Ржице па ћу поново очитати молитву за тебе. Напредујеш. - Прекјуче сам очитао за црквењака, јуче стао на ноге и ушао у олтар. Његова жена, која ради у цркви, опет тражила да се помолим јер види да "ради". :D 

Не шалим се, очитаћу ти. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Zoran Đurović рече

Алелуја! Напокон да почнеш да се шалиш. Одох до патријаршије, као што рекох, али после и до Ржице па ћу поново очитати молитву за тебе. Напредујеш. - Прекјуче сам очитао за црквењака, јуче стао на ноге и ушао у олтар. Његова жена, која ради у цркви, опет тражила да се помолим јер види да "ради". :D 

Не шалим се, очитаћу ти. 

И мени се чини да иде на боље, иначе Рођени је доста топлији и мекши у молитви него јавно.

Иначе и ова твоја свједочанства су доста топлија, од академског дискурса.

Биће велика радост када се ти Роћко сретнете, доста има посла на измирењу и јачању јединства.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Zoran Đurović рече

Аман, човече, ако Златоусти не зна за Богородицу, шта се иживљаваш над нама?

Вређао ју је?

Можда Свети Јован Златоусти није називао Дјеву Марију није називао Богородицом (нисам то проучавао) али свети Кирил јесте, и Трећи васељенски сабор. А тако се назива и у оросу Четвртог и Седмог васељенског сабора. Е сад, ако ти сабори за тебе не важе, онда у реду...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Родољуб Лазић рече

А кад се то деси, и потраје, можда ми буде занимљиво да се сретнем с тобом.

Мада мислим да ћу морати много више да се молим за тебе да би се то десило.

Ово је можда најзанимљивија порука у историји форума.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Zoran Đurović рече

Преко Духа Светога сви смо повезани. Постојимо на тој матрици и захваљујући томе и васкрснућемо по одласку из овог света, макар нас дали зверима, самлели и спалили и прах бацили у реку, као што је урадио "просвећени" Марко Аурелије са бечким мученицима. Зато знамо шта се дешава са нама драгим особама. Зато је грех и мислити нешто лоше о ближњима. Камоли радити! Зато, трећи пут да поновим, мора да се молимо једни за друге. 

Kako sam srećan kad pročitam nešto ovako.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...