Jump to content
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Шкриљац Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер Мрак Ubuntu VKontakte WhatsApp Viber
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Шкриљац Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер Мрак Ubuntu VKontakte WhatsApp Viber

ПРИДРУЖИТЕ СЕ НАШОЈ VIBER ГРУПИ, КЛИКНИТЕ НА ЛИНК

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 21 часа, ana čarnojević рече

meni je moj omiljeni teolog rekao da je svestenik poslat u svet da sebe spase.

Истину је рекао.
Христос једини који је послат на овај свет да спасе другог - нас.
Ми смо послати да спасемо себе уз помоћ Његову.

пре 22 часа, Toma рече

Ако не бих зашао у дубину на коју ме ово твоје питање наводи, овако бих ти одговорио:
То што је свештеник нпр. новцоцентричан може бити излечено здрављем а не ... другом болешћу или одсуством терапије.
А под здрављем сам понудио поменуту акцију. Јер током те акције долази до ситуација где свештеник
нехотице (полако па све више почиње да) троши свој новац на бензин да се од прикупљеног
новца купљена помоћ транспортује до оне породице за коју је новац иницијално прикупљан.

Ne znam,meni je ovo malo naivno razmisljanje s obzirom da znam da ce on za gorivo naknadno uzeti novac. Ne znam mozda ti zivis u nekoj manje bogatoj eparhiji, ali u bogatijim eparhijama i sa ljudima koji samo o novcu misle ne ide bas tako kako si naveo, niti ima ikakvog efekta. Ne odricu se oni ni centa, a kako ce kad samo ljubomorisu ko ima vise. 

пре 4 часа, Ronald рече

Ne znam,meni je ovo malo naivno razmisljanje s obzirom da znam da ce on za gorivo naknadno uzeti novac. Ne znam mozda ti zivis u nekoj manje bogatoj eparhiji, ali u bogatijim eparhijama i sa ljudima koji samo o novcu misle ne ide bas tako kako si naveo, niti ima ikakvog efekta. Ne odricu se oni ni centa, a kako ce kad samo ljubomorisu ko ima vise. 

Kapiram ja tebe. I ono što ja radim sa i medju njima, nije uvek prijatno, niti kratkoročno, a 100% nije predvidivo.
Možda pošto ti misliš da će neko "za gorivo naknadno uzeti novac", možda te to sprečava
da služš onima koji služe narodu. Možda i grešim, ne poznajem te.
I zato što te ne poznajem, moguće je da grešim ako mislim da ti sa jedne strane ispovedaš
da su svi ljudi grešni (sveštenik je jedan od nas) a sa druge strane očekuješ da on to ipak..... Ipak nekako ne bude....

Посланица је дивна, истинита и опомињујућа. Морамо много више да се трудимо. У потпису један мали сеоски поп

Послато са NEM-L21 користећи Pouke.org мобилну апликацију

пре 9 часа, Toma рече

Kapiram ja tebe. I ono što ja radim sa i medju njima, nije uvek prijatno, niti kratkoročno, a 100% nije predvidivo.
Možda pošto ti misliš da će neko "za gorivo naknadno uzeti novac", možda te to sprečava
da služš onima koji služe narodu. Možda i grešim, ne poznajem te.
I zato što te ne poznajem, moguće je da grešim ako mislim da ti sa jedne strane ispovedaš
da su svi ljudi grešni (sveštenik je jedan od nas) a sa druge strane očekuješ da on to ipak..... Ipak nekako ne bude....

Ne ocekujem ja od njih da budu savršeni, to je nemoguce, ali ocekujem da se ponašaju koliko toliko skromno u uslovima kada njihove Crkve dobijaju dosta novca. Zato sam ja i pomenuo tvoju eparhija i model popravljanja koji mozda samo tu radi i zavisi od mnogo faktora, ali ne i u drugim eparhijama. Takodje od svestenika koji prezivljava ne ocekujem nikakav asketizam jer on ima porodicu i ta porodica iziskuje odredjene troskove.

Model koji je po meni koliko toliko optimalan je da svestenik uzme iznos u visini dvije prosjecne plate u toj državi ako mu supruga ne radi, a sav ostali novac dostavi na zajednicki racun sa kojeg ce se realocirati za one koji imaju mnogo manje na nivou iste te eparhije ali i drugih koje imaju daleko manje novca. 

Ne minimalne vec prosjecne.

пре 13 часа, Миротворац рече

Посланица је дивна, истинита и опомињујућа. Морамо много више да се трудимо. У потпису један мали сеоски поп

Послато са NEM-L21 користећи Pouke.org мобилну апликацију

Evo Izrailjca u kome nema lukavstva...

пре 12 часа, Ronald рече

Ne ocekujem ja od njih da budu savršeni, to je nemoguce, ali ocekujem da se ponašaju koliko toliko skromno ..........

Ako bih u jednu rečenicu stavio ovo što ti želiš od njih bilo bi - da oni
budu onakvi kakvim to ti želiš da oni budu.
Premda nisi napisao ništa što i ja ne bih želeo od njih, ipak nekako ... 
Osećam da nas dvojica nismo u pravu.

пре 16 часа, Toma рече

Ako bih u jednu rečenicu stavio ovo što ti želiš od njih bilo bi - da oni
budu onakvi kakvim to ti želiš da oni budu.
Premda nisi napisao ništa što i ja ne bih želeo od njih, ipak nekako ... 
Osećam da nas dvojica nismo u pravu.

Ali mi imamo odredjene zelje koje nisu uopste nesto zahtjevne jer ne ocekujemo da oni budu podviznici kao starac Josif Isihasta. Ne znam zasto ne bih bio u pravu ako zelim da svestenik bude koliko toliko skroman i moralan, a ne da ima 3 dobra automobila, kucu od 300 000 eura i  primanja od nekoliko hiljada eura mjesecno (takvog jednog poznajem, otisao je u penziju). Iskreno, ne ocekujem to zbog sebe i moje vjere, jer me to ne dodiruje, ali ocekujem zbog ljudi koji tek dolaze u Crkvu i kojima nije lako da se suoce sa svim tim stvarima u pocetku i zbog toga napustaju Crkvu. Naravno problem je u episkopu koji odobrava takvo ponasanje ili ga podrzava jer i sam uziva u tim materijalnim blagodatima.

Poznavao sam jednog drugog svestenika u CG, koji je sankcionisan i sklonjen, jer su on i supruga prodavali marihuanu posto nisu mogli prehraniti djecu( imaju petoro djece). On je divan covjek, bez obzira sto je napet, nervozan, sav usplahiren, cesto i nekako pogubljen jer nije u stanju da prati svaku sagovornikovu rijec, medjutim njegova volja da pomogne je ogromna jer je borba u njemu velika, kaje se, pa padne i sve tako. Svestenik u prvom slucaju misli da on zasluzuje sve to sto ima i da to nije nikakva grdost i ne zanima ga sta ce ko reci i ako je od pojedinih ljudi dobijao kritike. 

Meni je u celoj ovoj priči najzanimljiviji - Bog!

Eto, ponukan tvojim primerima, da ti napišam da i mi imamo dijametralno suprotne sveštenike
u mojoj Crkvi - jedan ima Mercedes S klase a drugi ide trolejbusom. I vidim da u hram na molitvu dolaze i ljudi
koji su Hristolikost našli kod ovog prvog i ljudi koji su to isto našli kod ovog drugog.
Vidi se to na Agapama, po razgovorima kako sa tim sveštenicima, tako i sa ljudima koji se sa njima druže.

Hvala Bogu što Ga ne sputavaju moja glupiranja i lenjosti da čini Svoju volju i
aktivno radi na spasavanju mojih sugradjana!

Креирај налог или се пријави да даш коментар

Потребно је да будеш члан ЖРУ-а да би оставио коментар

Креирај налог

Пријавите се за нови налог на ЖРУ заједници. Једноставно је!

Региструј нови налог

Пријави се

Већ имаш налог? Пријави се овде

Пријави се одмах

Посланица свештенству - Page 4 - Црква и личност - Живе Речи Утехе