Jump to content
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Шкриљац Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер Мрак Ubuntu VKontakte WhatsApp Viber
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Шкриљац Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер Мрак Ubuntu VKontakte WhatsApp Viber

ПРИДРУЖИТЕ СЕ НАШОЈ VIBER ГРУПИ, КЛИКНИТЕ НА ЛИНК

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 5 часа, Cimili88 рече

Svestenici su bas onakvi kakve mi zasluzujemo, ni losiji ni bolji od nas. Mislim da treba svako prvo sebe da pogleda, pa tek onda u druge.

Kao da je danas biti svestenik lak posao. Nije nimalo. Ali najlakse je sjediti i osudjivati sve redom.

Ima ona izreka, kao nikad nemoj osudjivati nekog dok nisi prosao par koraka u njegovim cipelama. Prepricala sam, al poenta je tu.

Bogu hvala, pa u mojoj parohiji sa tim nije bilo problema.

Prvo i pre svega - to nije nikakav posao. To je azbuka u poznavanju vere. NIJE posao, niti moze da bude.

Drugo, svestenici jesu ljudi iz naroda, i normalno je da donekle odrazavaju i stanje naroda, ali nimalo nije normalno da se pretvore u obican zanatski esnaf.

пре 2 часа, Toma рече

Негде сам прочитао да је једно од монашких правила "не саветуј друге,
осим ако те питају" (има још једна клаузула али нећу о томе сада).
Те тако и ми, можемо овај текст дати свештенику ако од њега чујемо коментар или питање (нпр.):
"Не знам шта да радим са овим народом, да живе побожније".

Jasno je brate da niko od nas ne trci za popovima i ne vuce ih za rukav da ih svakodnevno savetuje. Ovde i nije rec o tome, nego o principu: sta je i cemu sluzi svestenstvo, i gde je u tome mesto nas laika. I to sto nekom popu zelis nesto da kazes nikako ne znaci automatski neko nepostovanje, naprotiv bas.

Како каже Владика Амфилохије или већ ко: Ако је поп грешан молитва му није грешна. Попу се љуби рука јел на Литургији је икона апостола који седе око Епископа који је икона Христа и њих дванаест суде свету. Ако кренемо да цедимо комарца у попу, а гори смо од њега сигурно, како онда може поп да суди свету јер је по нама грешан и брука Цркву и ту он нешто суди. То су све протестанске форе те оптужбе за клерикализам, тако су и почели реформацију и зато су и завршили као секта. Народ зато поштује попа и Владику тј мантију иако зна да су поп и Владика исти грешници као и он.

пре 2 часа, Toma рече

Па шта ако приметим да је свештеник новцоцентричан?
Попричам са њим да би било добро организовати предавањ(ц)е и да се
људима на њему скрене пажња на кутију са прилозима и на тешку ситуацију тога-и-тога.

Па шта ако је свештеник нехајан, да не кажем лењ?
Ништа, питам га да ми објасни ... нешто ... као ... Како то да је св. Јован видевши 12 Апостола
као седе око Христовог престола – видео и себе „у футуру“? Питам га пред другим верницима...

Па шта ако свештеници "фурну" кућама одмах после Литургије?
Ништа, остане мало народа а Пролог светог Николаја стоји на „извол'те“ да се из њега,
на глас, прочита шта пише за тај дан. И поприча о томе.

Sta, pitas? Na ovo bolje da ne pocinjem pricu, jer cu sigurno da pocnem da psujem. Sta ces, temperamentan sam covek.

пре 9 минута, Хајдук рече

Како каже Владика Амфилохије или већ ко: Ако је поп грешан молитва му није грешна. Попу се љуби рука јел на Литургији је икона апостола који седе око Епископа који је икона Христа и њих дванаест суде свету. Ако кренемо да цедимо комарца у попу, а гори смо од њега сигурно, како онда може поп да суди свету јер је по нама грешан и брука Цркву и ту он нешто суди. То су све протестанске форе те оптужбе за клерикализам, тако су и почели реформацију и зато су и завршили као секта. Народ зато поштује попа и Владику тј мантију иако зна да су поп и Владика исти грешници као и он.

Ovo vazi za one koji ne zele da idu u hram, (navodno) jer je pop takav-i-takav. Za nas koji smo svake nedelje tamo, sa sve popovima - naravno da ne vazi.

Sveštenici treba da razumeju čoveka, da pokušaju da mu pomognu, da ga utvrde u veri, a ne osuđuju, što često čine - ukazuje prota.

Malo je dobrih duhovnika danas, ali me raduje da ih ima među mladim sveštenicima i monasima. Obrazovanim, punim razumevanja i ljubavi prema ljudima.

„Gde je izlaz?“. Duhovnik mora da da odgovore na ova pitanja. Teološki fakulteti treba da se osavremene, a zašto i sveštenici ne bi organizovali seminare, poput lekara, pravnika, profesora..? Crkva mora da se približi narodu, da razume probleme čoveka i da odgovore - naglašava Golijan.

prota Milorad Golijan

61D4428A39217860F76BE0_Large.jpg

На молбу више младих свештеника да одговорим на питање ко су данас квази духовници,дајем следећи одговор.

Лењин је негде написао или рекао:"мангупи из наших редова доћи ће нам главе".Српска православна црква је Божанска установа и никакви мангупи неће је уништити.Хоће донети велике саблазни,одбити народ од спасења и вере,погубити многе душе-али цркву неће до краја растурити.Остаће мало стадо,посољено Христовом соли и ношено Духом Светим.Квази духовници из пропале идеологије узели су најгору поруку:"основа је мржња према класном непријатељу".Један пустињак кад је у визији имао лик Исуса Христа ,рекао је оном што се појавио:"иди од мене сотоно".Наводни Христос питао је пустињака како га је препознао.Одговорио је :"Од како си се ти појавио трнци страха иду ми уз кичму.Да се појавио прави Господ Исус Христос ја би био пун радости,мира и љубави".Сви проповедници данас,који у својим беседама,исповестима и разговорима не храбре намученог човека су јеретици и секташи.Такви су били фарисеји што гонише Богочовека и његове апостоле,такви су и данашњи квази духовници који у име Бога Љубави сеју страх и суде другим људима.

Свакако ће бити препознати по делима својим.Дај Боже да будемо прочишћена лоза на Чокоту Христу,да од нашег срца па до Христа и Његовог Голготског Крста не буде застоја и нашим гресима,а ни поукама квази духовника.

Браћо поздравимо једни друге старинским поздравом:ОЧЕ,ЛИТУРГИЈСКИ ПРЕДАЈ МЕ ХРИСТУ!!!

Ваш прота Милорад Голијан.

Па ти који не желе да иду Цркву то је њихов проблем шта они виде. Они који иду у Цркву у свештеницима не гледају грешнике него оне који служе и који нису грешни јер стоје на том месту где смо сви безгрешни. Зато се поп и моли да га Бог удостоји да принесе дарове, тј да служи, иако је грешан.  И зато је возглас Светиње светима иако смо сви далеко од светих када изађемо из Цркве.

Знате како стоје ствари:

Укућани и познаници познају парохијског свештеника кроз трребе и новчаник.

Ја га знам као човека духовитог увек насмејаног...

Појели смо ихаха нафоре, знамо се и кад смо плакали и кад смо се смејали.

Да ли треба да вам се нацрта ова разлика у односима према попу?

пре 2 часа, Хајдук рече

Па ти који не желе да иду Цркву то је њихов проблем шта они виде. Они који иду у Цркву у свештеницима не гледају грешнике него оне који служе и који нису грешни јер стоје на том месту где смо сви безгрешни.

Ajmo ovde jedan skraceni cas, brat `Ajduk mi dao odlican povod i uvod... :smeh1:

1) Svi smo gresni uvek, bez izuzetka u mestu, vremenu ili coveku. Dakle, gresni smo jos kako i dok stojimo u hramu, bez ostatka. I jos i vise u njemu, da tako kazem, jer svaka necistota mnogo jasnije se vidi na svetlu nego u polumraku.

2) Oni koji sluze su isto sasvim obicni gresni ljudi, isto kao i svi mi, i njima treba pokajanje i ispravljanje zivota non-stop, kao i svim ostalim hriscanima. To sto oni sluze nije i ne moze da bude nikakva zamena za pokajanje ili sta vec, naprotiv - sama cinjenica da stoje u "svetinji nad svetinjama" zahteva od njih mnogo stroziji i izvrsniji svakodnevni zivot. Svestenik neizostavno mora da bude primer svima u svemu, inace - cemu on tu onda sluzi? Bez podviga i vrline on postaje ljustura poboznosti, odnosno njena karikatura.

3) Oni koji ne zele da idu u Crkvu cesto traze sebi izgovor za to (savest je nesavladiv protivnik), pa se vade na svasta, i cesto se pozivaju na nedolicnost ponasanja i drzanja svestenika. E sad, u tome jesu i nisu u pravu - nisu zato sto onom ko je zedan i gladan Boga niko ne moze da stane na put, kamoli neki pop, ali to vazi za one bas bas gladne i zedne, tj. koji tu glad i zedj zestoko osecaju; a (oni, da kazemo, slabiji) jesu zato sto svestenici svojim nedolicnim i nehriscanskim ponasanjem iznose tone sablazni pred sve te (slabe) ljude, i time predstavljaju za njih prakticno nepremostiv kamen spoticanja. Mozda to nekom ko vec ide u Crkvu deluje smesno, ali je cinjenica da bi bar deo tih ljudi bez sumnje krenuo da dolazi na Liturgiju da nema tih sablazni. Apostol Pavle upozorava sve hriscane (tim vise i svestenike i episkope) da "moramo da imamo dobro svedocanstvo od onih koji su van" (tj. od onih koji jos nisu aktivni ili nisu uopste u Crkvi), da ne bi neko od njih pohulio na Boga zbog naseg nedolicnog i nehriscanskog ponasanja i zivljenja. I sam Hristos, naravno pre svih, ne malo puta je jasno rekao: "tesko, tesko onom kroz koga dolazi sablazan..."

...

Dakle, svestenici svojim svedocenjem ili nesvedocenjem vere doprinose ili odmazu Crkvi na najdirektniji nacin. Njih nema ko drugi da ispravlja osim samog naroda, koji jeste potpuno i na isti nacin Crkva kao i oni, i koji MORA da se bavi i celom Crkvom kao sto (bi trebalo da) se bavi samim sobom - da mirno, po savesti i bratski ukaze na problem koji postoji, da ne bi zbog cutanja takvi postali bogoizdajnici i covekomrsci .

Uocite: ni drevni i veliki Vaseljenski Sabori nikad nisu mogli da budu punovazni, niti da se njihove odluke primene u stvarnosti, dok verni Narod nije rekao svoje jednoglasno AMIN na to sto su Oci i ucesnici Sabora doneli. Uloga vernog naroda nije da prosto klima glavom i da cuti, nego da punom savescu preuzme odgovornost i za sebe i za svoju lokalnu i pomesnu Crkvu.

Jedan od glavnih uzroka ovih najskorijih problema u nasoj SPC je upravo polupismenost mnogih vernika, kojima uopste nije tesko da se podmetne svasta kao neko navodno autenticno svedocenje vere i prava crkvenost. I da zavrsimo recima naseg neboglasnog vl. Nikolaja: "ubi nas neznanje..."

Da nas Bog opismeni i nadahne, da ne zalutamo sasvim, i da se konacno saberemo i kao pojedinci i kao narod.

пре 3 часа, Ronald рече

Da li ovo znaci, uzecu prvi primer, da nije bitno sto je svestenik novcocentrican ili zivi kao elita dok god je spreman da organizuje odredjenu akciju, predavanja ili sta vec za prikupljanje novca za odredjenu grupu ljudi ili pojedinca?

Meni se cini da je ovo jedna vrsta licemjerja posto svestenici nisu biznismeni koji su sami zaradili taj novac, pa da im se predlazu nekakve akcije dok oni uzivaju u dosta dobroj i udobnoj finansijskoj situaciji. Radi se o ljudima koji zive od novca vjernika, zatim ljudima koji bi trebali mnogo vise da se suosjecaju sa covjekom prosjecbih ili ispodprosjecnih primanja, sto je ovde ucestalo. Takodje to su ljudi koji ne svjedoce svoju vjeru samo onim sto citaju na liturgijama i vecernjim i jutarnjim molitvama vec licnim primerom koji ima ogroman uticaj na zivot hriscana i privlacenje novih ljudi u Crkvu. Mozda ljudi ne bi trebali to da gledaju, ali im nije jednostavno, jer se u Crkvi stalno potencira na skromnosti koja dolazi iz usta svestenika. 

Ако не бих зашао у дубину на коју ме ово твоје питање наводи, овако бих ти одговорио:
То што је свештеник нпр. новцоцентричан може бити излечено здрављем а не ... другом болешћу или одсуством терапије.
А под здрављем сам понудио поменуту акцију. Јер током те акције долази до ситуација где свештеник
нехотице (полако па све више почиње да) троши свој новац на бензин да се од прикупљеног
новца купљена помоћ транспортује до оне породице за коју је новац иницијално прикупљан.

пре 3 часа, Кратос рече

Budi živi primer takve pobožnosti.To je najbolje svedočanstvo jer sveštenik treba da bude na ugled narodu,hristoliki primer koji treba slediti.Tada će i reč sveštenika imati veću težinu i uticaj na narod.

Dobro si ovo napisao. Da ovo malčice proširimo:
Verniče, budi živi primer takve pobožnosti. To je najbolje svedočanstvo jer svaki vernik treba da bude na ugled narodu,
Hristoliki primer koji treba slediti. Tada će i reč tog vernika imati veću težinu i uticaj na narod.

пре 3 часа, obi-wan рече

Jasno je brate da niko od nas ne trci za popovima i ne vuce ih za rukav da ih svakodnevno savetuje. Ovde i nije rec o tome, nego o principu: sta je i cemu sluzi svestenstvo, i gde je u tome mesto nas laika. I to sto nekom popu zelis nesto da kazes nikako ne znaci automatski neko nepostovanje, naprotiv bas.

Razumem te.
Ništa, ovako ćemo, ti nastavi sa praksom koju si imao do sada u direktnom kontaktu
sa tebi bliskim popovima, a ja ću nastaviti sa mojom praksom pri kontaktu sa ovim "mojim" sveštenicima.
Jer ako se ti svojim rečima i delima, i ja svojim rečima i delima, trudimo i žarko želimo da Carstvo Božije
bude doživljeno kao dragocenost od koje nema veće - onda će Bog dat da i tvoji i moji pastiri budu (neočekivano!) Bogonadahnuti!

Pa ćemo se i ti ja krstiti, čudom čuditi i radovati!

Одлуке доносе владике, на Сабору се не пита верни народ него га представља владика. О свему у Цркви одлучује Владика, он одговара само Богу за своју епархију. Друге Владике не могу да му се мешају, на пример кога ће да рукоположи, како ће да се служи, да крсти, венчава, како се причешћује, једино ако је и питању погрешно учење и раскол. Попови с друге стране морају да раде онако како им каже владика, не би смели ни овде једну једину реч да напишу, а да им то не одобри Владика. У принципу не могу ни да напусте парохију без дозволе Владике. 

2) Oni koji sluze su isto sasvim obicni gresni ljudi, isto kao i svi mi, i njima treba pokajanje i ispravljanje zivota non-stop, kao i svim ostalim hriscanima. To sto oni sluze nije i ne moze da bude nikakva zamena za pokajanje ili sta vec, naprotiv - sama cinjenica da stoje u "svetinji nad svetinjama" zahteva od njih mnogo stroziji i izvrsniji svakodnevni zivot. Svestenik neizostavno mora da bude primer svima u svemu, inace - cemu on tu onda sluzi? Bez podviga i vrline on postaje ljustura poboznosti, odnosno njena karikatura.

Покајање је што су присутни на Светој Литургији где све што не ваља поправља Дух Свети. Која карикатура једино ако је Литургија карикатура.

Креирај налог или се пријави да даш коментар

Потребно је да будеш члан ЖРУ-а да би оставио коментар

Креирај налог

Пријавите се за нови налог на ЖРУ заједници. Једноставно је!

Региструј нови налог

Пријави се

Већ имаш налог? Пријави се овде

Пријави се одмах

Посланица свештенству - Page 3 - Црква и личност - Живе Речи Утехе