Jump to content
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Шкриљац Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер Мрак Ubuntu VKontakte WhatsApp Viber
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Шкриљац Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер Мрак Ubuntu VKontakte WhatsApp Viber

ПРИДРУЖИТЕ СЕ НАШОЈ VIBER ГРУПИ, КЛИКНИТЕ НА ЛИНК

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 51 минута, Жичанин рече

Још једно дишекорисно и веома занимљиво место код св. Јована Златоустог:

"Зидови обложени мермером; а какав је однос према човеку који живи међу њима? Таванице позлаћене: какав је однос према њиховом власнику? Капители стубова златни: какав је однос према глави домаћина, оскверњеној грехом? Пôд чист? Али савест није чиста … Ако видиш некога одевеног у блиставо одело и окруженог гомилом телохранитеља, онда отвори његову савест, и на­ћи ћеш унутар њега много паучине и много прљавштине … Не гледај на раскошно дело богатих, него отвори њихову душу и погледај, није ли пуна многобројних чирева, није ли она одевена у рите, није ли усамљена и без икакве заштите? Kаква је корист од те безумне везаности за спољашње? Куд и камо је боље бити сиромашан, а живети врлински, него бити цар, а живети порочно.......

Црква није место на коме се топи злато или кује сребро. Она је торжествени хор ангелски. Зато и захтевамо на дар саму душу, јер због душе Бог прима и остале наш дарове. Није на сребрној трпези, и није из златнога сасуда Христос дао ученицима да пију Крв његову, па и поред тога све је било драгоцено и будило страхопоштовање, јер је било испуњено Духом. Хоћеш да укажеш поштовање телу Христовом? Не презри када Христа видиш нагог. И која је корист од тога ако му овде изражаваш поштовање дарујући га свиленим покровом, а ван храма остављаш да људи трпе од студени и голотиње. Која је корист од тога ако је часна Трпеза Христова пуна златних сасуда, а сам Христос се мучи гладан. Правиш златни путир, али у њему не дајеш жеднима студену воду. Христос као странствујући ходочасник тражи кров над главом, а ти, уместо да га примиш, украшаваш подове, зидове и капителе стубова и стављаш својим коњима сребрне амове. Христос остаје везан у тамници, а ти нећеш чак ни да погледаш на њега."

:aplauz::aplauz::aplauz:

пре 5 минута, Toma рече

Znaš zašto bi za mene bilo opasno da posle rečenice "Greh je težiti bogatstvu" stavim tačku?
Zato što bih time malo (a kasnije sve više i više) postao poput onih koji su
ne-radili sedmog dana (= subota)

Ово је лепо речено. Мислим да тачка не може да се стави него запета, јер је потребно расуђивање када говоримо уопштено, а велика мудрост, трезвеност и непрестано самоиспитивање када у животу примењујемо.

И код Отаца је тако, када говоре о овој тематици. Исти отац говори и критично према богатству и са разумевањем и са, да тако кажемо, упутством за употребу. Тако Св Василије, на пример каже ... немој да прионеш душом својом за богатство НЕГО ИЗ ЊЕГА ИЗВЛАЧИ КОРИСТ, не љуби га ПРЕКО МЕРЕ, .... не диви му се НЕГО ГА УПОТРЕБЉАВАЈ на служење, као оруђе...  А на другом месту говори да се богаташ свега боји и јутра и дана и вечери и ноћи и места, и лопова и ..... 

А већ цитирани Златоуст говори "није богатство зло него среброљубље", а на другом месту "нема ништа више обмањиво од богатства"

Суштина је једно, да сви Оци постављају ствари онако како треба да буду постављене да је Бог на првом месту, и да је неопходно да се човек чува од замки лукавог којих има доста када је реч о богатству. 

пре 10 минута, Trifke рече

Pa neznam da li te razumem ali da probam da ti odgovorim ovako. Mene ti citati pogadjaju mozda i vise nego vas jer otkrivaju svo neverje koje se krije u meni a i srebroljublje. Ja idem linijom greh nazvati grehom bez obzira da li mi se to svidja ili ne i koliko mene ukorava ili ne. Mozda sve ovo nema veze sa onim sto si ti hteo da kazes a ako nema ti probaj da mi objasnis! ;) 

Sećam se intervjua jednog nadasve imućnog čoveka i na pitanje "Zašto vi tako
mnogo novca poklanjate bolnicama u Srbiji?" on je odgovorio:
"Ja njima ne poklanjam novac jer ... ljudi su to, mogu da pogreše; nego, ja im kupujem te skupe uredjaje,
a zašto to radim? Pa znate, ja nekako ne umem ništa drugo da radim osim da zaradjujem pare!"
I sad ja razmišljam, da li bi možda bilo greh njemu zabraniti da se "bogati"?
Jer to je njegov talanat, od Boga mu dat.

1 hour ago, Жичанин рече

Још једно дишекорисно и веома занимљиво место код св. Јована Златоустог:

"Зидови обложени мермером; а какав је однос према човеку који живи међу њима? Таванице позлаћене: какав је однос према њиховом власнику? Капители стубова златни: какав је однос према глави домаћина, оскверњеној грехом? Пôд чист? Али савест није чиста … Ако видиш некога одевеног у блиставо одело и окруженог гомилом телохранитеља, онда отвори његову савест, и на­ћи ћеш унутар њега много паучине и много прљавштине … Не гледај на раскошно дело богатих, него отвори њихову душу и погледај, није ли пуна многобројних чирева, није ли она одевена у рите, није ли усамљена и без икакве заштите? Kаква је корист од те безумне везаности за спољашње? Куд и камо је боље бити сиромашан, а живети врлински, него бити цар, а живети порочно.......

Црква није место на коме се топи злато или кује сребро.

:scratch_head:

Cathedral-Of-Saint-Sava-158957.jpg

:0205_whistling:

пре 1 минут, Toma рече

Sećam se intervjua jednog nadasve imućnog čoveka i na pitanje "Zašto vi tako
mnogo novca poklanjate bolnicama u Srbiji?" on je odgovorio:
"Ja njima ne poklanjam novac jer ... ljudi su to, mogu da pogreše; nego, ja im kupujem te skupe uredjaje,
a zašto to radim? Pa znate, ja nekako ne umem ništa drugo da radim osim da zaradjujem pare!"
I sad ja razmišljam, da li bi možda bilo greh njemu zabraniti da se "bogati"?
Jer to je njegov talanat, od Boga mu dat.

Ja sam vec mnogo puta rekao a evo ovo mi je zadnji put definitivno: bogatstvo nije greh greh je teznja ka bogatstvu. Posteno i dobro radi i ako bogatstvo dodje upotrebi ga na slavu Bozju. Nadam se da sam sada jasan. :) 

Управо сада, Trifke рече

Ja sam vec mnogo puta rekao a evo ovo mi je zadnji put definitivno: bogatstvo nije greh greh je teznja ka bogatstvu. Posteno i dobro radi i ako bogatstvo dodje upotrebi ga na slavu Bozju. Nadam se da sam sada jasan. :) 

Мислим да смо то добро схватили. А сад ти мени објасни како то да тежња према нечему што није грех јесте грех?

пре 1 минут, Vedran рече

Мислим да смо то добро схватили. А сад ти мени објасни како то да тежња према нечему што није грех јесте грех?

Prvo zato sto Gospod tako kaze a drugo zato sto hriscanin treba da zadobija na ovoj zemlji carstvo nebesko a ne carstvo zemaljsko. Ovo mi je stvarno poslednja recenica na ovoj temi. ;) 

пре 5 минута, Avocado рече

:scratch_head:

Cathedral-Of-Saint-Sava-158957.jpg

:0205_whistling:

Баш сам хтела да потражим вако неку, али са Путином (због оног дела "Ако видиш некога одевеног у блиставо одело и окруженог гомилом телохранитеља, онда отвори његову савест, и на­ћи ћеш унутар њега много паучине и много прљавштине …" :))) )

пре 3 минута, Trifke рече

Misliš da je taj čovek, inicijali su mu MJ, u svojoj težnji ka bogatstvu (da bi još skupih uredjaja
ubacio u naše bolnice) = promašio metu (tj. učinio greh) i čini ga i dalje .... nepojakano trudeći se?

пре 2 минута, Trifke рече

Prvo zato sto Gospod tako kaze a drugo zato sto hriscanin treba da zadobija na ovoj zemlji carstvo nebesko a ne carstvo zemaljsko. Ovo mi je stvarno poslednja recenica na ovoj temi. ;) 

Добро. Ако је тако онда неће бити умесно да коментаришем. 

пре 1 минут, Toma рече

Misliš da je taj čovek, inicijali su mu MJ, u svojoj težnji ka bogatstvu (da bi još skupih uredjaja
ubacio u naše bolnice) = promašio metu (tj. učinio greh) i čini ga i dalje .... nepojakano trudeći se?

Znas sta nije svako delo dobro delo: Matt 7:21 Neće svaki koji mi govori: Gospode! Gospode! Ući u carstvo nebesko; no koji čini po volji Oca mog koji je na nebesima.
Matt 7:22 Mnogi će reći meni u onaj dan: Gospode! Gospode! Nismo li u ime Tvoje prorokovali, i Tvojim imenom djavole izgonili, i Tvojim imenom čudesa mnoga tvorili?
Matt 7:23 I tada ću im ja kazati: Nikad vas nisam znao; idite od mene koji činite bezakonje.

A Pavle nam kaze da sto god cinimo cinimo na slavu Gospodnju. Prema tome ako je tezio bogatstvu jeste ako nije onda nije. Oprosti nemogu vise odgovarati! :) 

пре 9 минута, Trifke рече

Ovo mi je stvarno poslednja recenica na ovoj temi. ;) 

пре 4 минута, Trifke рече

Oprosti nemogu vise odgovarati! :) 

Jel možeš samo da odgovoriš zašto si posle poslednje rečenice na ovoj temi napisao još nešto?  ;) 

1 hour ago, Марина Савковић рече

Мој отац је аутомеханичар и "на гласу" је, па му добро иде то са стицањем. Међутим, он ми је овако једном објаснио и то ми се дубоко урезало, тако да по том принципу и ја живим и радим:

"Када ми неко довезе ауто да поправим, мој циљ је да га поправим. И само сам на то усмерен. Када га поправим, мени је драго што сам успео, мени је то лично задовољство што сам учинио да ауто ради перфектно и што знам да сам направио тако да ће радити још дуго без квара. И још када човек дође по ауто, па му драго што сада може да га вози и што му кажем да не мисли више о ауту, па видим како је отишао задовољан - мени срце пуно. То ми је плата! А онда, уз то, на крају, иде и неко плаћање, јер тај рад, ето, нешто и вреди, тако је живот регулисан.
А ко одмах мисли колико ће наплатити за свој рад, од тога рада нема ништа, јер му циљ није да уради како треба, него да заради, па ако и не заради колико је замислио (а таквом човеку је увек мало, колико год да добије), него га мање плате, онда је љут, незадовољан, аљкав у раду, само отаљава и ништа то не ваља на крају."

А то, да ли је тежити богатству грех, мислим да јесте. Треба тежити раду и учинити нешто са тим вештинама које смо добили од Господа, а на паре и не мислити, јер ће њих увек бити, ако радимо. И Соломон је био богат, али није био заљубљен у своје злато, па није ни носио грех среброљубља иако је имао све и свја.

Моје мишљење је да ми живимо у времену у коме је "званична политика" потпуно супротна од тога. Што у пракси значи следеће: Продај више, поправи више...да више зарадимо. У тој"индустријализацији" посла губи се квалитет и здрав однос према раду. Човека терају да уради брже и више и ту човек пада. Не може да изнесе да увек све уради како треба, чак и кад жели. То је крст нашег времена. И треба га изнети и радити овако као што си ти написала.

пре 2 минута, Trifke рече

Oprosti nemogu vise odgovarati! :) 

Samo da znaš da verujem, mislim i osećam da si komentarišući ovde ovih nekoliko
poslednjih poruka, uradio ono što se naziva "hodanjem još jedne milje",
tj. i mimo okolnosti u kojima se nalaziš, uspeo si da se žrtvuješ zbog nas ljubopitljivih.
Još jedno pozitivno brojanje za tebe!

Креирај налог или се пријави да даш коментар

Потребно је да будеш члан ЖРУ-а да би оставио коментар

Креирај налог

Пријавите се за нови налог на ЖРУ заједници. Једноставно је!

Региструј нови налог

Пријави се

Већ имаш налог? Пријави се овде

Пријави се одмах

Да ли је грех тежити богатству? - Page 14 - Унутарправославни дијалог - Живе Речи Утехе