Jump to content
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Шкриљац Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер Мрак Ubuntu VKontakte WhatsApp Viber
Јагода Наранџа Банана Лимета Лист Шкриљац Небо Боровница Грожђе Лубеница Чоколада Мермер Мрак Ubuntu VKontakte WhatsApp Viber

ПРИДРУЖИТЕ СЕ НАШОЈ VIBER ГРУПИ, КЛИКНИТЕ НА ЛИНК

Orthophill

Члан
 • Број садржаја

  636
 • На ЖРУ од

 • Последња посета

3 Followers

О Orthophill

 • Ранг
  Наш човек
 • Рођендан Јануар 1

Profile Information

 • Пол :
  Небитно
 1. Ги има фала Богу, ама сепак не се доктори. Таа титула не им е битна. Си пишуваат книги, гости се во разни послеполноќни емисии, некои се јавуваат и во контактни емисии. (Во нашите контактни емисии не се коментираат разни парови и задруги, фарми итн. туку најчесто тековни политички ситуации.) До душа во периодот на активната антиквизација која ја спроведуваше србофилскиот премиер Никола Груевски ги имаше и повеќе. Сега некако се стишени.
 2. Заборавио си да пишеш, да ќе им Православна Црква да да и ново име нације, државе и цркве; и научиќе их да причају на неки бољи језик од њихов матерњи...
 3. На “јужносрбијански“ ти пишем! Како то не разумеш јужне дијалекте? Када комуницирам са Бугаре увек говорим/пишем на македонски па ме разумеју.
 4. И не само да го тргне македонскиот од насловот, туку да биде јунак/иња и да каже кој/а го направил/а тоа!
 5. Само продолжете: FYROM, БЈРМ, понижувајте го македонскиот народ, негирајте го македонскиот јазик итн. Продолжете и чудете се од каде македонската љубов кон Бугарија и кон БПЦ-БП!
 6. Дека вие Србите сте “цвеќиња за мирисање“, а не најобични лицемери, доказ се: - бришењето на темите на Бранко Авгадиќ во кои се спомнува преводот на Светото Писмо на македонски, - темата во која се прашува дали постојат босански и црногорски јазик, а администрацијата самоволно додала и македонски, - Светото Писмо на овој сајт може да се најде во секакви преводи, ама ете на македонски не може да се најде. Ние Македонците палиме како неонка, ама го сфативме сето српско лицемерие. Чувајте си го за други! ПС: Ме чуди зошто авторото на вества ја објавил прво на Ромфеа...
 7. Сега ми е јасно зошто на @Бранко Авдагић му ги избришала администрацијата на овој форум темите каде што правел споредба на преводот на Светото Писмо на македонски, српски и бугарски јазик. Затоа што спомнал македонски јазик? Во право сум @Поуке.орг инфо ? Колку што знам за да некој новорегистриран отвори нова тема треба да му ја одобри администрацијата, а вие дозволувате на вашиот форум да се отвораат вакви националистички и филетистички теми, со кои се негира постоењето на еден јазик кој има сосема различна граматика, па и различен вокабулар со јазикот чиј дел се претендира да биде. ПС: Иако пишувам на чист македонски јазик, кој за некоја усвитена српска глава не постои, убеден сум дека таквите ништо не ме разбираат. ППС: Слушнале ваквите националисти на пример за идно прекажано време?
 8. Читајќи на темата за Албанската Православна Црква се сетив на еден барем мене интересен предлог. Зошто да не дојде до возобновување на Охридската и Јустинијана Прва Архиепископија која во себе би ги вклучувала МПЦ и АПЦ. МПЦ и АПЦ да бидат автономни, во рамките на Охридската Архиепископија. Архиепископот Охридски да биде само поглавар со епархија околу Охридското Езеро, а митрополиите или архиепископиите скопско-македонска и тирано-албанска да си имаат автономија и да си управуваат самостојно во своите држави, без мешање од архиепископот или другиот синод. При црковен суд за епископ, архиепископијата би имала доволен број на епископи. И онака Православните и во Македонија и во Албанија имаат заеднички светци, заедно биле членови на древната и славна Охридска Архиепископија.
 9. Зар у српске цркве сликају се: свети Астиј Драчки, свети Елефтериј, свети Еразмо, свети Климент, Наум, Горазд, Сава (али не српски) и Ангелариј, света Злата Мегленска, свети Иларион Мегленски, свети Ѓорѓи Нови Јанински, свети Никодим Елбасански, свети Нектариј и Агатангел Битолски, свети Никодим Тисмански и Прилепски, свети Спасо Радовишки, свети Теофил Струмички, свети Леонтиј Струмички и Ерусалимски, свети Кирана и Ангелина Солунски, свети Константин Кавасила Охридски, свети 15. Тивериополски мученици итд? Свети Василиј Острошки у Македонији је популаран и врло поштован светац, особено код људи који су били на поклоњење (или на екскурзију у Острошког манастира). И свети Сава и свети Симеон су исто поштовани светитељи. О поштовање светих Николаја Охридског и Јустина Ќелијског и да не причамо. Такоѓе поштован је и свети Јован Владимир. ПС: У Албанској архиепископији служи се и на црквенословенски и македонски језик у свету Корчанску Митрополију.
 10. На територијата на денешна Македонија, до почетокот на Првата Светска Војна имало 2 христијански милети (народи) претставувани од: 1) Патријаршијата 2) Егзархијата Патријаршијата никогаш не ги оставила епархиите во Македонија, уште повеќе откако се оформила егзархијата почнале да поставуваат митрополити Срби (Скопска и Дебарско-велешка епархија). Така да прикаските дека егзархистите насилно вршеле побугарчување на српскиот народ за време на Отоманското Царство, да им ги кажувате на Вашите деца и внуци. Македонците од двете зла го избирале многу помалото односно егзархијата. Имало незадоволни и од егзархијата тие го барале во Унијата, ама за среќа ништо не добиле.
 11. Егзархијата ги барала и ги наоѓала разликите меѓу македонската слава и српската. Има и посебен труд, кој ќе го најдам и ќе го објавам овде. А дека Вие сте ги измешале фанариотите и егзархистите еве Ви и доказ: http://borbazaveru.info/content/view/7939/52/
 12. @Kifa, и Самуиловиот војвода Ивец “бил“ Србин, па во 1018 година славел Српска крсна слава, 200 години пред свети Сава, во денешна југоисточна Албанија... Зошто мора да претерувате со славењето на т.н. српска слава? Тој облик на домашен празник е веројатно наследство уште од проповедта на свети Климент. Фанариотите, а не егзархистите пробале да го укинат, ама не успеале.
×
Orthophill - Живе Речи Утехе