Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Milan Nikolic

Какав одговор ће дати Православље када се буду откриле друге настањиве планете?

Recommended Posts

Biblija, pa i sve ostale knjige koje koristimo u Crkvi, imaju strogo vaspitni karakter, tj. da budem precizniji - karakter zivog svedocenja... one (narocito Biblija) polaze od jedne realne istorijske osnove, i preko nje daju resenje za neki antropoloski problem... dakle, ne bave se naukom...

A ne bave se ni vanzemaljcima. Ne znam zasto se nauka bavi vanzemaljcima? Tj. da li se bavi? Ne vidim da to ima veze sa naukom. Mozda naucnom fantastikom ali to je nesto drugo.

Do ovoga dolazi jer sama rec "vanzemaljci" ima prilicno neozbiljan prizvuk... nauka se itekako bavi "vanzemaljcima" astrofizika, astrobiohemija, ekstrasolarna geologija... ako ih i nadjemo jednog dana verovatno cemo vec u startu dosta da znamo o njima...

A opet, mozda nas totalno iznenade 0409_feel

Bave se na teorijskom nivou predpostavljam?

Kazem vanzemaljci jer su predstave o njima (one u sirokoj upotrebi) covekolike.

Jeste neozbiljan prizvuk, saljiv zapravo.

Ali imamo mi i svedoke, zar ne.  0110_hahaha

Biblija, pa i sve ostale knjige koje koristimo u Crkvi, imaju strogo vaspitni karakter, tj. da budem precizniji - karakter zivog svedocenja... one (narocito Biblija) polaze od jedne realne istorijske osnove, i preko nje daju resenje za neki antropoloski problem... dakle, ne bave se naukom...

A ne bave se ni vanzemaljcima. Ne znam zasto se nauka bavi vanzemaljcima? Tj. da li se bavi? Ne vidim da to ima veze sa naukom. Mozda naucnom fantastikom ali to je nesto drugo.

Cek cek malo... bavi se bas nauka, zato jer se radi o izvanzemaljskom zivotu, dakle astrobiologija je u pitanju... i naravno, jos stosta...

Dobor, kao prisustvo zivota. No ja sam mislila na "vanzemaljce". Opet pozivam Denija kao neposrednog svedoka. Ovo vase je samo bla bla. Ali vi necete da verujete Deniju. Trazite naucni dokaz, pa tek onda moze Deni ... 0110_hahaha.gif' class='bbc_emoticon' alt='0110_hahaha' />

У неку руку морамо да посматрамо цео космос као начин постојања пале творевине. Колико год чудно изгледало, сваки објекат у космосу постоји у смртном стању заједно са нашом планетом, а то стање није био циљ стварања већ је човек требао да достигне тај циљ који је у сједињењу са Творцем.

Првобитан начин постојања који је био пре пада подразумева појам земље као целокупну материју која је створена. Док данас када кажемо земља мислимо само на нашу планату, а све изван ње, нарочито изван Сунчевог система, као нешто потпуно старно. Али то не треба да буде тако.

Када је Син Божији ступио у наше постојање Он није сишао као са неке друге планете или галаксије, већ је ушао у космос из свог надземаљског (= надкосмичког) постојања. У нашем садашњем постојању трпимо пало стање које се подразумева и као растављеност твари између себе, тако да постојање друге планете са карактеристикама наше планете представља последицу пада.

Нико не може поуздано да тврди какви облици све постоје изван наше планете и нашег Сунчевог система. Али може бити сасвим природно да постоје разне планете са разноврсним облицима живота. Претпоставке о томе могу да буду свакакве. Нас може да интересује пре свега постојање планета које личе на нашу Земљу, тј. које имају атмосферу и воду.

У неку руку морамо да посматрамо цео космос као начин постојања пале творевине. Колико год чудно изгледало, сваки објекат у космосу постоји у смртном стању заједно са нашом планетом, а то стање није био циљ стварања већ је човек требао да достигне тај циљ који је у сједињењу са Творцем.

Првобитан начин постојања који је био пре пада подразумева појам земље као целокупну материју која је створена. Док данас када кажемо земља мислимо само на нашу планату, а све изван ње, нарочито изван Сунчевог система, као нешто потпуно старно. Али то не треба да буде тако.

Када је Син Божији ступио у наше постојање Он није сишао као са неке друге планете или галаксије, већ је ушао у космос из свог надземаљског (= надкосмичког) постојања. У нашем садашњем постојању трпимо пало стање које се подразумева и као растављеност твари између себе, тако да постојање друге планете са карактеристикама наше планете представља последицу пада.

Нико не може поуздано да тврди какви облици све постоје изван наше планете и нашег Сунчевог система. Али може бити сасвим природно да постоје разне планете са разноврсним облицима живота. Претпоставке о томе могу да буду свакакве. Нас може да интересује пре свега постојање планета које личе на нашу Земљу, тј. које имају атмосферу и воду.

Блиско ми је твоје размишљање али се питам да ли само атмосфера и вода представљају довољан разлог за постојање живота. Одавде изгледа да је тако, но ако узмемо да је Творац извор, иницијатор, разлог живота онда и није. Можда би били изненађени да се и нађе таква планета са водом и атмосфером али пуста. Без травке, без амебе, ћелија живих и сл... Шта би онда?

Из онога што си рекао, да је цео космос заправо земља, обиталиште пре пада, да ли можемо да предпоставимо да је наша земља заправо место изгона? Ако јесте онд су нам до васкрсења врата затворена (што не искључује наша космичка истраживања).

Cini mi se  da u ovim razgovorima preveliku vaznost dajete zemlji, a to je nezasluzeno...

Bas sam juce geldao neke komparacije velicina u svemiru. Ako je nasa zemlja zrno peska u Beogradu, samo kraj nase galaksije bi bio negde na ulazu u Novi Sad. A inace, procenjuje se da ima negde oko 500 000 000 000 galaksija (petsto milijardi) (mada ovaj broj varira jer ne postoji nacin da znamo koliko je veliki svemir zbog ogranicenja koje nam namece brzina svetlosti)

U takvom komsiluku zemlja je nedostojna pogleda a kamoli prilike da bude mesto bilo cijeg izgona...

A evo jednog vrlo poucnog videa o velicini koju okupiramo u tom svekolikom postojanju:

Cini mi se  da u ovim razgovorima preveliku vaznost dajete zemlji, a to je nezasluzeno...

Bas sam juce geldao neke komparacije velicina u svemiru. Ako je nasa zemlja zrno peska u Beogradu, samo kraj nase galaksije bi bio negde na ulazu u Novi Sad. A inace, procenjuje se da ima negde oko 500 000 000 000 galaksija (petsto milijardi) (mada ovaj broj varira jer ne postoji nacin da znamo koliko je veliki svemir zbog ogranicenja koje nam namece brzina svetlosti)

U takvom komsiluku zemlja je nedostojna pogleda a kamoli prilike da bude mesto bilo cijeg izgona...

Sto da ne?

Pad je kosmickog karaktera. Ogroman.

Pa nije to prevelika vaznost, mi ovde zivimo, prosto - pricamo u kontextu naseg stana...

Ne kapiram odakle si izvukao ovakav zakljucak, ne mora da nesto bude u centru neceg da bi bilo prigodno za neku svrhu... :(

U stvari, bas naprotiv - mesto na kom se nalazi Zemlja izuzetno je privilegovano po raznim pitanjima...

..........................................

Блиско ми је твоје размишљање али се питам да ли само атмосфера и вода представљају довољан разлог за постојање живота. Одавде изгледа да је тако, но ако узмемо да је Творац извор, иницијатор, разлог живота онда и није. Можда би били изненађени да се и нађе таква планета са водом и атмосфером али пуста. Без травке, без амебе, ћелија живих и сл... Шта би онда?

Из онога што си рекао, да је цео космос заправо земља, обиталиште пре пада, да ли можемо да предпоставимо да је наша земља заправо место изгона? Ако јесте онд су нам до васкрсења врата затворена (што не искључује наша космичка истраживања).

S druge strane, biohemija zivota ne mora uvek da bude kao nasa - moze da bude i krajnje protivna... primer?

Pa recimo, Klark u trecoj Odiseji (2061.-va, ko je citao knjigu) navodi da je neko od kosmonauta koji su se nasukali na Evropu (Jupiterovu, ne ovu nasu) upao u okean, i da je iskocila neka vrsta ribe i progutala ga, da bi odmah zatim - kroz nekoliko minuta - izvrnula se na povrsini vode i uginula... razlog? Otrovala se kad je pojela coveka, zbog sasvim drugacije biohemije...

Ovo opet znaci da potencijalni vanzemaljski zivot moze da bude i skroz drugaciji od ovog naseg, naucno gledano takvoj pretpostavci se ne protivi bas nista...

Krajnje morbidan primer ovog je dat u Alienu/Aliensu - cuveni parazit koji ima koncentrovanu kiselinu kao krvnu plazmu...

To je tacno, vasionski zivi svet niposto ne mora da nalikuje nicemu sto smo imali prilike da vidimo na zemlji.

Klarka sam citao, sve cetiri knjige(2001, 2010, 2061, 3000)- izvanredna dela koja govore o nastavku ljudske evolucije i mogucnosti zivota na drugim planetama. Upravo tu sam  i procitao ono za Evropu i izvore tople vode sto sam pominjao u prethodnim postovima...

Nego sa se vratimo temi... realno jedino je Milan Nikolic dao neki odgovor na pitanje koje postavlja ova tema, ja bih voleo i ostale da cujem...

A sto se tice milana imam par nedoumica:

Pa sta je onda cilj "stvaranja"

Evo ja ne mislim tako:)

Ja ne smatram svemir van suncevog sistema stranim, stavise, zemlja  je deo svemira i njegov neotudjivi deo. Kako svemir izgleda  u nasem komsiluku isto tako izgleda i milionima svetlosnih godina dalje... svuda je isto i sve je isto. Ne postoji suncev sistem- i sve ostalo, nego samo vaseljena....

Sta je to pad? I zasto se on uopste desio pa sad ceo svemir mora da ga "trpi" kako ti kazes? (ovo pitanje mi je vaznije od ostalih)

Slazem se s tobom, s tim sto mislim da gresis po pitanju interesovanja. S obzirom da je verovatnoca pronalazenja takve planete izuzetno mala, naucnici za sada vise tragaju za planetom koja bi mogla za pocetak da podrzi osnovne oblike zivota... jednocelijske organizme i mikrobe...

Мени није јасно зашто абиогенеза не може (???) да функционише на некој другој бази, тј. да не буде на бази угљеника? Тада би се живот могао развити на многим планетама које нису сличне Земљи, а ТЕ би средила остало...

Sta je to pad? I zasto se on uopste desio pa sad ceo svemir mora da ga "trpi" kako ti kazes?

Проблематично питање. Милан објашњава ово постојање као последицу пада, докле друга страна  заступа мишљење да је ово постојање такво какво је, јер је ограничено...

Nego sa se vratimo temi... realno jedino je Milan Nikolic dao neki odgovor na pitanje koje postavlja ova tema, ja bih voleo i ostale da cujem...

Pitanje koje postavlja ova tema je psevdopitanje za Pravoslavlje - Pravoslavlje ne duguje nikakav odgovor po ovom pitanju, jer se tim pitanjem nije nikad ni bavilo...

Milan malo experimentise, voli on tako... misaona gimnastika, i tako to... 0511_music

Sta je to pad? I zasto se on uopste desio pa sad ceo svemir mora da ga "trpi" kako ti kazes? (ovo pitanje mi je vaznije od ostalih)

Постоји веровање хришћанско по којем је човек изузетно биће из разлога што је створен по обличју Творца. Такође постоји веровање да је целокупна творевина доведена у постојање ради успостављања Царства Божијег и славе Сина Човечијег - Исуса Христа, тј. Оваплоћења Сина Божијег.

У првобитном стварању у смислу пре пада творевине, човек је био призван да се слободно повинује вољи Божијој и да учествује у домостроју стварања и Оваплоћења Логоса - Сина Божијег. То значи да би Логос постао човек чак и да творевина није доживела пад, јер је Оваплоћење било циљ стварања који је Царство Божије. То је вечни и бесмртни живот без уплива смрти и патње.

Тај први човек, тј. првостворени пар Адам и Ева, требао је да оствари послушање које се огледа у простој заповести о ,,множењу'' чему Адам и Ева нису првобитно приступили. Уместо извршењу заповести, које би потом довело до циља а које је у Оваплоћењу Логоса - што подразумева и преображај творевине и укидање првобитних подела, као што су полови мушко и женско и њихово множење -, Адам и Ева су направили тај егзистенцијални промашај отуђивши се једно од другог тражећи вечни живот и смисао у нечему што не укључује Самога Бога.

У том промашају Адама и Еве учествовао је житељ небеског (духовног) света (такође створеног) који је збачен са неба, анђео пали који је ђаво. Целокупна материјална природа доживела је пад таквим Адамовим и Евиним промашајем. То значи да човек има нешто посебно у свом бићу а то јесте слобода да прихвати и учествује у сједињењу творевине са Творцем да би она вечно живела.

Ту власт над материјом, тј. над целокупном творевином или земљом, Бог је дао човеку од самог почетка. Каква је то логосна повезаност човека са целокупном материјом може се разумети искључиво путем откривења, јер је однос човека са Богом и начин сједињења веома конкретан и представља пречисте тајне.

Citav svemir (materijalna priroda) je pao zbog greha adama  i eve?

Podseticu na onu pricu o zrnu prasine na relaciji beograd- novi sad i dodao jos jednom klip koji sam postavio...

U sve to umesaj i eventualni inteligentni zivot koji (skoro izvesno) postoji sirom svemira i ti verujes da je citav materijalni svet "pao" zbog greha dvoje prvobitnih ljudi?

Meni je ovo prilicno megalmansko shvatanje vaznosti sopstvenog bitisanja u uslovima kad bi smo morali da budemo izuzetno skromni...

Мрчо...

Читав универзум...коначан или бесконачан је створен од Бога...сва бића...

Људи...Елијени и ко зна каква већ су створена Божијом вољом...

А све планете су дате нама на корист...да насељавамо и да тренирамо суживот са ванземаљкама и сл...  greengrin (пошто сам убеђен да су жене дошле са друге планете јер некада стваааааарно не контам шта је моја жена хтела да каже)  0102_laugh

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...