Jump to content

Pitanja koja bi jedan skeptik postavio verniku

Оцени ову тему

Препоручена порука

• 4 weeks later...

Dakle, od kada datiraju prvi zapisi o Isusu?

Први списи о Исусовом животу настали су највероватније педесетих година првог века, што ће рећи - петнаест до двадесет година након Његове смрти и Васкрсења.

Научници и данас воде дебате о томе који је спис Новога Завета најстарији - највероватније је то Посланица Галатима апостола Павла, за коју се сматра да је написана, ако ме памћење служи, 56. године. Такође, за Матејево протојеванђеље, спис писан на арамејском језику, за који се сматра да је послужио као један од извора за канонско Матејево и друга три канонска јеванђеља се сматра да је настао пар година пре или после ове посланице.

Детаљније се о свему овоме можеш информисати у књизи Џона Дрејна Увод у Свето Писмо Новога Завета.

Подели на овим сајтовима

Да ли бисте се сложили да је лицемерје појава далеко учесталија међу верницима него међу атеистима?

Или да атеиста има мање шансе да глуми јер нема у детаље описано како треба да се понаша и осећа.

Подели на овим сајтовима

Да ли бисте се сложили да је лицемерје појава далеко учесталија међу верницима него међу атеистима?

Или да атеиста има мање шансе да глуми јер нема у детаље описано како треба да се понаша и осећа.

Тешко питање - пре свега бисмо морали да дефинишемо шта је то верник, шта атеиста, а шта лицемерје. Ако мислиш на оне декларативне вернике и атеисте - у Србији постоји и неколико хиљада људи који се декларишу као Џедаји, па то не значи да заиста умеју да баратају лајтсејбером. Свако лицемерје је супротно Православљу (а и већини других, ако не и свим религијама), и свако ко је лицемеран самим тим не може бити верник ма колико се декларисао као такав. Верујем да исто важи и за атеисте.

Осим тога, верницима и није ништа ни прописано ни описано - ни како треба да се осећају, ни како треба да се понашају, нити било шта слично. Једноставно - онај ко се осећа и понаша као верник и јесте верник. Онај ко се тако не понаша и не осећа - није.

Подели на овим сајтовима

исто је, човек је човек.

само зажмури на нечију (не)веру и видећеш да су људи исти.

као што верник има заповести, тако и атеиста има законе, морал, етику ... сви ми патимо од правила и у нешто што верујемо, надамо се и волимо.

просто није у природи човека да тако нешто можеш да ишчупаш то из њега, додуше има људи који ће се задовољити сурогатом или плићаком.

Подели на овим сајтовима

Тешко питање - пре свега бисмо морали да дефинишемо шта је то верник, шта атеиста, а шта лицемерје. Ако мислиш на оне декларативне вернике и атеисте - у Србији постоји и неколико хиљада људи који се декларишу као Џедаји, па то не значи да заиста умеју да баратају лајтсејбером. Свако лицемерје је супротно Православљу (а и већини других, ако не и свим религијама), и свако ко је лицемеран самим тим не може бити верник ма колико се декларисао као такав. Верујем да исто важи и за атеисте.

Осим тога, верницима и није ништа ни прописано ни описано - ни како треба да се осећају, ни како треба да се понашају, нити било шта слично. Једноставно - онај ко се осећа и понаша као верник и јесте верник. Онај ко се тако не понаша и не осећа - није.

У случају који ме занима,верник и атеиста су они који се декларишу тако.

Лицемерје је лажно представљање,глума,тако нешто.

Знам да је супротно хришћанству,али из личног искуства сам извукла овај закључак,наиме,кад упознам неког ко се представља као атеиста најчешће се успостави да се особа сасвим искрено представља,понекад и умањујући своје врлине,или их скривајући, да би се на делу показала као прави филантроп.С друге стране знам неке атеисте који себе називају мизантропима и држе се свог става,али су искрени у томе.

Наравно да верници имају у детаље описано како да се понашају и осећају,у заповестима у Јеванђељима,свуда стоји да треба да волимо једни друге,да помажемо једни другима,да имамо стрпљења с онима који греше и још много тога (чула сам од неких атеиста да је хришћанство увело мисаону полицију,односно да морамо да пазимо и о чему размишљамо,а не само шта радимо  greengrin )

И кад ткз верник прочита потребно штиво он се убаци у улогу,да се грубо изразим,  не мора бити из зле намере,можда баш у покушају да се исправи,али се не исправља,већ,изгледа,живи са том маском,док се испод ње крије мноштво контрадикторности.

Кад сретнеш таквог верника он блиста јеванђеоском љубављу и може да држи предавања о томе,све док не дође у ситуацију да ту љубав и испољи.

То је лицемерје које ме збуњује.Зашто неко глуми нешто што не осећа?Зар зато што је написано да хришћани треба да буду такви?

Сви смо ми грешни,имамо своје карактере,који су не ретко тешки,можемо бити импулсивни,агресивни,флегматични,свакакви,иако смо хришћани. . .треба да будемо искрени како бисмо схватили те своје недостатке и победили их.

Подели на овим сајтовима

исто је, човек је човек.

као што верник има заповести, тако и атеиста има законе, морал, етику ... сви ми патимо од правила и у нешто што верујемо, надамо се и волимо.

просто није у природи човека да тако нешто можеш да ишчупаш то из њега, додуше има људи који ће се задовољити сурогатом или плићаком.

Разлику видим у једном, атеиста,иако је лицемер,не глуми увек безусловну љубав (заправо нисам ни срела таквог атеисту), а верник лицемер глуми управо то,неког Свеца,мудраца,преиспуњеног љубављу. . . greengrin

Подели на овим сајтовима

измерити лицемерје је исто што и смишљати верометар.

два лица једног те истог новчића.

Ма сви смо ми лицемери,то стоји,али ето ,поменух једну појаву коју сам приметила greengrin

Подели на овим сајтовима

[quote author=Милан Меденица ака Меда Брутал :) link=topic=11662.msg473552#msg473552 date=1309361833]

исто је, човек је човек.

Разлику видим у једном, атеиста,иако је лицемер,не глуми увек безусловну љубав (заправо нисам ни срела таквог атеисту), а верник лицемер глуми управо то,неког Свеца,мудраца,преиспуњеног љубављу. . . ;)

то само ови десничари, ревнитељи, а и они су секта тако да их и не рачунам с обзиром да сви стану у три аутобуса.

Подели на овим сајтовима

Оно што сам на нету прочитала од ткз ревнитеља уопште ми не личи на глуму љубави,они проповедају неки "џихад" чини ми се ;)

Подели на овим сајтовима

Оно што сам на нету прочитала од ткз ревнитеља уопште ми не личи на глуму љубави,они проповедају неки "џихад" чини ми се 0203_cool

па да, тако се они ''љубавишу'' са ближњима - ко није с њима, ће га нема 0102_laugh
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...