Jump to content
Небитан Лик

Хипатија из Александрије

Recommended Posts

On 23.7.2018. at 16:14, Bokisd рече

Monah Amonije je uhvacen i posle mucenja na koja ga je stavio Orest, na kraju je podlegao povredama. Kiril je u jednoj takvoj  napetoj situaciji koja je stvorena izmedju njega i Oresta, pokusao da opravda monaha Amonija kao mucenika za veru, ali, vremenom je shvatio da je mozda malo i prenaglio sa ovim stvarima i pod kritikama ostalih objektivnih i nepristrasnih hriscana, sve je palo u zaborav i tisinu i lagani zaborav , od strane svih strana.

Нисам ја прочитао, да је прво сам схватио да не може Амонија да канонизује. Већ да је одмах наишао на отпор и није подржан унутар саме Цркве са том идејом. Па није ни могао да га канонизује.

On 23.7.2018. at 16:14, Bokisd рече

Sholastik, navodi u svojoj istoriji, da je u Aleksandriji , od strane hriscana, postojala neka vrsta podozrenja prema samoj Hipatiji,  da je svojim cestim odlascima kod prefekta Oresta na druzenje i razgovore, bila uzrocnik toga, da se Orest i Kiril nisu mogli pomiriti. Ono sto je jos bilo indikativnije u toj prici..... sam, Sholastik navodi i pise, da su kod populacije hriscanja u samom gradu, bila rasprostranjena , razne vrste..... ( calumniously ) , klevetanja i izmisljotina i nepravednog optuzivanja Hipatije,  u vezi druzenja sa prefektom Orestom i moguceg uticaja same Hipatije na  Oresta,  kako se on i Kiril ne bi pomirili. ( Orest je bio bivsi ucenik Hipatije koji je bio strasno zaljubljen u nju, ali,  ona ga je odbila radi posvecivanja nauci i filosofiji ). U tom smisli, mozemo samo da pretpostavimo i  zamislimo  kakve su sve price kruzile gradom i  kako i na koji nacin, je cela ta prica oko Oresta i Hipatije, primljena i razumevana od strane hriscana )             

Ја колико сам успео да обухватим ову тему, прво сам се питао зашто о Хипатији која је битна за науку. Знамо мало и не можемо је директно са њеним потписом, преко списа повезати са Хелиоцентризмом или неком другом астрономском теоријом? Ја сматрам да је јако могуће веровање у хелиоцентризам код неких хришћанских теолога (секти) тада. Мсм. да је хелиоцентризам схватан као контраверзно учење, једнако паганизму. И да је таква литература уништавана, тек кроз арапе сазнајемо да су европљани хелиоцентризам икада узимали као могућност. О хелиоцентризму, не уче арапи из Египатске александрије, већ из других хеленских библиотека које су покорили. Мсм. да су у Александрију дошли након цензуре иза које је стајао Рим:citac: .

Ова питања су ме мотивисала на такав закључак, мсм. закључак да је завера била у питању.

1. Због чега би Орестис као политичар тражио савете од Хипатије која је имала најмање 50-60 година, осим ако проблематика између политичара и александријских цркви није била астрономске или математичке природе? Није записано, да је она било шта друго радила.

2. Након Хипатијине смрти, тврди се да је астролаб нестао у европи и европском поморству, тек у 11 век астролаб долази преко арапа заједно са античким књигама које су практично кришом доношене од арапа у европу. Значи, о њеним радовима и радовима многих, је врло мало тога остало.

3. Касније је убијена у Александрији, из чудних разлога. Света Катарина Александријска (која је била млада, астроном и математичарка из Александријске школе где је Хипатијино учење било очекивано јако утицајно и даље, због њених записаних достигнућа). Можда је Света Катарина схватала хелиоцентризам. Обзиром да је била високог племићког порекла. Да није била у целибату а била је крштена, очекивало се да роди будућег владара у афричком делу Римског Царства, који би можда завео хелиоцентризам као чињеницу у теологији. Мсм. зашто би Император из хришћаснког Рима, поред свих племића у Римском царству и Александрији која је тад бројала преко 100.000 људи, наложио баш убиство Свете Катарине Александријске. Шта је то толико опасно, да је као политичког противника, хришћанку, принцету није могао послати у манастир, као што су и остали императори имали праксу да раде?

4. Зашто су многи хришћани који Хипатију описују као јако моралну жену, која је превазишла умове свог доба, били оптужени за јерес. Нпр. епископ који јој је тражио да направи хидрометар, и неки хроничар ког сам цитирао раније и наведох да је био оптуживан. А за разлику од тих црквених људи, Кирил није запамћен као успешно довођен у питање иако је наследио позицију у Цркви крвним путем, не гласањем у Цркви што је довело до сукоба; стајао је иза убистава политичара преко монаха (самом чињеницом да је хтео да их канонизује)...

5. Ја само док читам хришћанске хроничаре из Константинопоља (које смо у предходним постовима цитирали) како су описали те догађаје у Александрији и цело време индиректан утицај Рима са којим је Константинопољ био у некој врсти политичког ривалства. Могу чак и да кажем да сумљам да је Рим и због јевреја, про. Цариградске политике, хелиоцентристичке струје...  у цркви подржао Кирила и ускратио Орестису права да се брани од очигледно зилотскио-хришћанске секте која је извршила убиства неких политичара и покушала атентат на Орестиса лично. Хипатијини ученици су били већином хришћани:). Све и да није помињала или сумљала да је универзум уређен кроз хелиоцентризам, она је морала да побије свако тумачење планете земље као равног света.

Да ли ти @Bokisd  стичеш другачији утисак, или налазиш одговор на питање зашто би уопште сем савета из области астрономије, поморства, инжењерства тада, математике и осталих наука, Орестис звао Хипатију од 50-60 година да га саветује? и Зашто би Света Катарина Александријска страдала, осим зато што је завршила погрешну школу? Па је нису могли протерат у манастир као остали императори што су радили са хришћанским политичким противницима? Ако је она као принцеза, била политички противник императору, за шта тако битно а да притом није била удата...

1 hour ago, Mиљан Л. рече

Да ли ти @Bokisd  стичеш другачији утисак, или налазиш одговор на питање зашто би уопште сем савета из области астрономије, поморства, инжењерства тада, математике и осталих наука, Орестис звао Хипатију од 50-60 година да га саветује? и Зашто би Света Катарина Александријска страдала, осим зато што је завршила погрешну школу? Па је нису могли протерат у манастир као остали императори што су радили са хришћанским политичким противницима? Ако је она као принцеза, била политички противник императору, за шта тако битно а да притом није била удата...

Al' me sad nadje, sve sam pomalo pozaboravio, mislio sam da je tema u hibernation. :945729: 

Moracu ponovo da pogledam sve izvore ( koje govore o ovoj temi )

Samo sam izbrao ovaj deo ove tvoje poruke ( jer, koilko vidim, na prvu loptu ) ovo je mozda i kljucno pitanje, koje trazi odgovarajuce odgovore.

Na prvu loptu, koliko sam zapamtio, glavni problem je bio u animozitetu ili sukobu izmedju Oresta i Kirila, koji sukob je i poceo, pre ikakvog ukljucivanja same Hipatije u taj sukob. Ona je , kasnije, postala deo tog sukoba, koji je bio prvenstveno, verski, ali , kasnije je postao i politicki i drustveni problem. 

Hipatija je, da li svesno ili slucajno, postala deo problema, kada je pocela da odlazi kod Oresta na razgovore  i verovatno prijateljsku pricu i druzenje ( poznato je, da je Orest ranije bio njen ucenik i da je bi zaljubljen u nju )

U sustini, mozda su pricali i o naucnim i filosofskim stvarima , ali, ta situacija je prakticno  nebitna za pricu o sukobu izmedju Oresta i Kirila , koji je upravo u to vreme i nekako kulminirao.

Sokrat Sholarije, je jedini istoricar koji je u svojoj istoriji, zabelezio najdetaljnije ( koliko je moguce ) ubistvo same Hipatije. Da nemamo  ovo svedocanstvo, pitanje je da li bi i sada pricali o Hipatiji ( na ovaj nacin , osim kao vrhunske naucnice i filosofkinje ).

Sholastik navodi kao glavni razlog ubistva Hipatije, politicke intrige ( kako se danas kaze ) u koju se Hipatije uplela,( opet, da li svesno ili nesvesno, moze da se postavi  pitanje ). Ali, zna se da je ona osudjivala sve vrste nereda , borbi i krvoprolica koja su se desavala u to vreme u Aleksandriji. Osudila je i ubistva hriscana od strane Jevreja ( tako je prakticno i poceo ceo sukob ) i napad hriscana na Jevreje ( kada su proterani iz Aleksandrije ). Verovatno je Orest pricao sa Hipatijom prilikom njenih dolazaka njemu i o celoj situaciji koja se desavala u Aleksandriji i kako prevazici taj problem.

Problem, najveci problem,  iz te neke perspektive gledanja na celu situaciju,  kako i pise sam Sholarije, jesu price, kuloarske price koje su pocele da se sire medju hriscanima u gradu oko uticaja same Hipatije na mogucnost pomirenja njega i Kirila ,.....koje intrige su ko zna koliko preuvelicavane i zbog svega toga , kako je opisao Sholarije ( naveo sam u svojoj predhodnoj poruci, da se ne ponavljam ), grupa hriscanskih ekstremista je napravila plan i mucki ubila Hipatiju.

Cak se i u filmu Agora ( koji vrvi od istorijskih gresaka ) ne moze jasno razaznati da je Hipatija bila na jasnom tragu heliocentrizma, a, sam film teskim falsifikatima i strasnim i pogresnim interpretacijama je predstavio Kirila i hriscane u Aleksandriji toga doba. ( gledam film po drugi put, mozda i malo nesto napisem, koji su problemi sa predstavljanjem hriscana u samom  filmu )

Mislim, bas je tesko reci i jasno sagledati  stvar, da je Hipatija  ubijena, jer je kroz pricu sa Orestom mogla nesto da naskodi hriscanima i veri svojim naucnim radom . Uostalom, kod otaca tih vremena ( i ranije ) glavna naucna prica je bila oko toga, koji je oblik nase zemlje. Vec smo gore naveli ( Ivan i ja ) da se oci uglavnom nisu bavili oblikom zemlje cvrsto se drzeci reci iz pisma ( oblik zemlje, .... nije strogo dogmastko pitanje od koga nam zavisi duhovni zivot i spasenje )  i zbog toga nikako vera nije mogla biti ugrozena nekim novim naucnim saznanjima oko oblika zemlje ( da jeste okrugla, a da nije ravna )

Tako slicno, na osnovu svega toga, sigurno bi se  oci postavili  i u odnosu na ispravnosti geocentrizam ili heliocentrizma, jer je  nebitno za veru i spasenje.

Tako da, kada se na kraju, uzmu sve ove stvari  na gomilu, ipak, najverovatniji  uzrok surovog ubista Hipatije jeste upravo , prokleta kombinaciha politickih intriga, drustvenog i socijalnog miljea u samoj Aleksandriji toga doba, ali ,  i ekstremnih i iracionalnih struja koje su postojale kod samih hriscana.

Ovako ukratko po secanju sam naveo.

пре 10 часа, Bokisd рече

Tako da, kada se na kraju, uzmu sve ove stvari  na gomilu, ipak, najverovatniji  uzrok surovog ubista Hipatije jeste upravo , prokleta kombinaciha politickih intriga, drustvenog i socijalnog miljea u samoj Aleksandriji toga doba, ali ,  i ekstremnih i iracionalnih struja koje su postojale kod samih hriscana.

Ovako ukratko po secanju sam naveo.

Da, to je opisao jedan češki crkveni istoričar Radomir Malý riječima da su se poslije proglašenja hrišćanstva državnom religijom Rima 380. AD (Gratian u zapadnorimskom carstvu 375-383 i Theodosius Veliki u istočnorimskom carstvu 379-394) našle najednom u Crkvi mase ljudi o kojima se nije znalo mnogo ko su šta su i šta tačno ispovijedaju tj. naučavaju, najrazličitije struje i cijela skala ili lepeza učenja i stavova od pravovjernih hrišćanskih do heterodoxnih gnostičkih. To se imalo rješavati i pročistiti tokom sljedećih nekoliko vijekova. 

пре 11 часа, Mиљан Л. рече

Нисам ја прочитао, да је прво сам схватио да не може Амонија да канонизује. Већ да је одмах наишао на отпор и није подржан унутар саме Цркве са том идејом. Па није ни могао да га канонизује

Slazem se, ( tako sam i napisao ) na osnovu podatka iz istorije od Shoalstika, ......

Monah Amonije je uhvacen i posle mucenja na koja ga je stavio Orest, na kraju je podlegao povredama. Kiril je u jednoj takvoj  napetoj situaciji koja je stvorena izmedju njega i Oresta, pokusao da opravda monaha Amonija kao mucenika za veru, ali, vremenom je shvatio da je mozda malo i prenaglio sa ovim stvarima  i pod kritikama ostalih objektivnih i nepristrastnih  hriscana, sve je palo u zaborav i tisinu , od strane svih strana. "

Inace. Miljane , ovde na ovom linku imas prevode pisama od Synesius of cyrene i medju njima i par pisama koja su adresovana na Hipatiju. On je pre nego sto je postao episkop bio ucenik Hipatije.

Evo, ovde imas i nesto o denzimetru ili hidromeru :

http://www.livius.org/sources/content/synesius/synesius-letter-015/

I, ovde imas njegova pisma 

http://www.oocities.org/hckarlso/synesius.html

1 hour ago, Zayron рече

To se imalo rješavati i pročistiti tokom sljedećih nekoliko vijekova. 

Читам о Максценију (Отац му је Максимилијан из Сирмијума, то је Сремска Миторвица данас), он је Свету Катарину убио кад је имала око 18 година. Али њега Константинопољ, север Италије и многе регије никада нисуе признали за императора Рима. Имали су своје Цареве и неку хибридну политичку ситуацију са много владара који потичу из племићких породица Римског царства.

Касније је Јустиниан ујединио поново Римске колоније под Константинопољом и опоравља се Византија. Али до доласка Јустинијана и васељенског сабора у Цркви који је организовао, било је разних ликова и догађаја који нису баш јасни. Многи конфликти су испеглани, одприлике као било-па-прошло. А уствари, Рим је пре Јустиниана, преузео политички утицај над Александријом. Мсм. да је ова ситуација са Орестисом и Кирилом била искориштена као начин за легитимисање позиције Рима као фактора пресудног утицаја. Исто тако је било у другим деловима царства, само борбе за власт, праћене разним хришћанским струјама.

Ја мсм. да је данас број хришћанских секти у Европи и Америци, мањи него у оно време на Медитерану.

пре 19 часа, Mиљан Л. рече

Опште прихваћени стандард теорије геоцентризма (формирана опште прихваћена теорија о ексцентризму и геоцентризму, не само геоцентризму како теорију данас називамо) се тек појављује у хеленистичком добу око 200 година пре Хипатије.

Taчно, али су у питању Птоломејева побољшавања ранијих радова Еудокса, Аристотела, Калипа, Аполонија и Хипарха. Сама теорија у смислу непокретне округле Земље у центру света око које се кружно крећу остала небеска тела постоји бар од Платона.

пре 20 часа, Mиљан Л. рече

Са одмах почетним проблемом (који је довео до каснијег развоја стандардизоване геоцентричне теорије), да неке звезде (било је и планета) бивају сјајније и изгледају веће у неким периодима године.

Заправо, ако сам добро разумео, много већи су проблем представљала застајкивања и ретроградна кретања неких небеских тела.

Али све касније теорије геоцентризма

Суштински, постоје само две. Птоломејева(заправо античка) и Тихова (у ком моделу се све планете крећу око Сунца а само Сунце око Земље). Постоји и неотиховска https://arxiv.org/abs/1301.6045

Птоломејев закључак да планета земља јесте мирна и да постоји центар "еквант" око ког се земља и месец крећу у кружним циклусима

Ниси изгледа добро разумео појам екванта. Земља се свакако не креће око екванта (еквилајзер, уједначивач), јер се, по Птоломеју, а и Тиху, не креће уопште...еквант јесте имагинарна математичка тачка са које би хипотетички посматрач неуниформна кретања видео као униформна, ништа више...

Ми знамо данас да је то гравитациони центар којем је Сунце најближе небеско тело). 

Мислиш на центар масе Сунчевог система?

После н.е. јевреји који су примили хришћанство у Европу, доносе своју теорију о геоцентризму (која замењује ексцентризам и геоцентризам) коју уче кроз своје верске књиге.

Ово није тачно. Јевреји нису имали никакву теорију о космосу, Земљи или чему год у то време...при томе, ако изузмеш апостоле и можда још по неког члана првобитне јерусламимске Цркве, већина првобитних хришћана нису били Јевреји или су били Јевреји са хеленским образовањем и неретко именима. Чланови првобитне Цркве, што сам већ навео, а ти или ниси прочитао или игнорисао, уопште нису се бавили астрономијом. Сви писци апостолског периода као и добар део апологета су се бавили сасвим другим стварима. Прво астрономско спекулисање на које сам налетео у изворима (не значи да је прво) јесте код Тертулијана у Противу Хермогена.

Тако што се на отвореном мору, користећи течност у цеви, мери специфична густина течности, самим тим и специфична гравитација у том мору.

Специфична густина јесте однос густине мереног и густине референтног тела (флуида, средине). Иако се ова физичка величина може неким математичким трансформацијама повезати са гравитацијом, то сигурно није могла Хипатија као са динамичким појмом, јер је тек Њутн увео динамички појам гравитације. Претходно појам је био на неки начин, ај да кажем, статичан. Но све и да јесте, сила чије линије (у графичком приказу) крећу из центра Земље (и свих других тела) и даље не може да недвосмислено реши питање динамичком и геометријског центра универзума...

Али Хидрометар (хидроскоп) који је Хипатија направила (и од тада се први пут помиње)

То ћемо још проверити...

Само Геоцентризам, приказује планету земљу као центар сунчевог система (који се подудара са Вавилонским, египатским и семитским)

Нетачно. Било који модел (а видели смо да их је у суштини само два) узима Земљу као центар целог универзума...не знам што овде упетљаваш Вавилонце и Египћане...

Тако што се на отвореном мору, користећи течност у цеви, мери специфична густина течности, самим тим и специфична гравитација у том мору. Значи користила је одређену количину и густину воде у једној посуди, која је. Када је уроњена у води, показивала колика је густина воде (нпр. море) у којој је посуда уроњена. Архимедов принцип, није обезбеђивао меру густине воде у којој би тело било уроњено, поготово ако нема каде:).

Количина воде је маса, густина јесте маса кроз запремина, али стари (па ни Хипатија) нису имали једначине, заправо није постојала ни једна аналитичка, алгебарска метода којом би то могли да израчунају или чак постулирају на начин како ми то данас радимо...начин старих (па и Хипатије) за израчунавање свега и свачега јесте био геометријски...наравно, користили су се аритметиком, знали за једначине (Диофант) али комплетан скелет њихове математике је онемогућавао Хипатију да се и приближи ономе што ти инсинуираш...

Синеријуса

Ваљда Синезија из Кирене. Не би било можда лоше да убудуће, ако ти није тешко користиш српски уместо енглеског правописа...

. Мсм. то је суштински начин на који сам ја извукао непобитан закључак да је Хипатија схватала хелиоцентризам, јер је морала да увиди да сила гравитације подједнако делује на тело које мирује током пада или које се креће током пада, то значи да ако би се планета земља кретала елиптичном путањом, да ми не би били свесни њеног кретања.

Није тачно. Услов да ми не приметимо кретање тела на коме (у коме) се налазимо јесте једино да се оно креће сасвим равномерно током читавог периода посматрања (без убрзања и/ли негативног убрзања-то јест успорења).

ја извукао непобитан закључак

Закључак ти је итекако побитан. И сумњам да би игде прошао икакво релевантно испитивање...

пре 21 часа, Mиљан Л. рече

Обзиром да можемо да кажемо да би Архимед знао шта Хипатија прича, тако и знамо да би Хипатија била свесна хелиоцентризма и елиптичног кретања наше планете (не кроз њене коментаре Аполонијуса из Пергама).

Не следи...

Joj, ( :cheesy3: ), bas mi je tesko da pohvatam sve ovo sto pisete ( Miljan i Ivan ) u vezi nauke i astronomije ( pa, pravo da kazem,  nisam bas i nesto mnogo u zivotu citao o tim astronomskim stvarima :citac: ).

Narocito zbog toga, sto me je u celoj prici oko Hipatije vise interesuje religijska, verska i politicko - drustvena strana price., a ne njena naucna i matematicka strana licnosti. Ali, sta znam, nekako ( onoliko malo koliko razumem stvari ), zasad, vise mi je razumljiv stav Ivana.

( opet )...Uf, ( :0228_hot: ) ....vec par dana nesto malo googlujem na netu :google:  trazeci razne istorijske izvore, clanke i knjige (  pisaca koji imaju razlicite poglede i misljenja i stavove o tim dogadjajima ) i deluje mi,  nekako , da zbog malog broja istorijskih izvora , da bi se razumela objektivno cela prica, covek treba da bude ,....kako da reknem ..... kao neki profi CSI istražitelj i u isto vreme napredni FBI Profiler, da bio mogao,..... da iz oskudnih prvih izvora i neposrednih i direktnih dokaza ( kojih je malo ),.... kao i iz drugostepenih izvora i posrednih i indirektnih  dokaza,( kojih je vise ).... i na kraju raznih svedocanstava i intepretacija mnogih profesora, naucnika, pisaca , femistkinja, desnicara, levicara i drugih,....bas kao u ovim serijama ,  da sklopi  , koliko toliko jasnu sliku, kao i tacan i precizan i objektivan pogled na dogadjaje koji su se odigrali,..... i ( jos ) u isto vreme , kako zna i ume,  da profilise karaktere i sklonosti i dela,  licnosti koje su bili glavni akteri tih dogadjanja.... ( :stadaradim:)....

Salu na stranu, kada se sve te stvari realno sagledaju, mnogo je tesko pronaci i doci, do tacnih i jasnih i pravih cinjenica koje ce dovesti do koliko toliko objektivnih zakljucaka u vezi ovih stvari.

Moram da kazem, kako sve vise citam i trazim i istrazujem ( kao pravi CSI istrazitelj i FBI profajler ...:))),...( da se uozbiljim ).....sve vise mi je zao nesrecne Hipatije i strasne smrti koju je pretrpela.

пре 9 часа, Mиљан Л. рече

Читам о Максценију (Отац му је Максимилијан из Сирмијума, то је Сремска Миторвица данас), он је Свету Катарину убио кад је имала око 18 година.

пре 22 часа, Mиљан Л. рече

Мсм. зашто би Император из хришћаснког Рима, поред свих племића у Римском царству и Александрији која је тад бројала преко 100.000 људи, наложио баш убиство Свете Катарине Александријске.

пре 22 часа, Mиљан Л. рече

Касније је убијена у Александрији, из чудних разлога. Света Катарина Александријска (која је била млада, астроном и математичарка из Александријске школе где је Хипатијино учење било очекивано јако утицајно и даље, због њених записаних достигнућа). Можда је Света Катарина схватала хелиоцентризам. Обзиром да је била високог племићког порекла. Да није била у целибату а била је крштена, очекивало се да роди будућег владара у афричком делу Римског Царства, који би можда завео хелиоцентризам као чињеницу у теологији.

Не знам шта ти треба ово бламирање. Света Катарина је као хришћанка страдала у једном од познијих прогона паганина и једног од савладара Максенција који је живео скоро цео век пре Хипатије.

Максенције је био син Максимијана који је био Диоклецијанов коавгуст на западу и столовао је у Медиолануму (Милано), док си им коцезари били Галерије и Констанције Хлор, отац Константина. Максенција је потукао Константин у бици код Милвијског моста што је неколико година касније довело до Миланског едикта.

пре 9 минута, Ivan Marković рече

Не знам шта ти треба ово бламирање. Света Катарина је као хришћанка страдала у једном од познијих прогона паганина и једног од савладара Максенција који је живео скоро цео век пре Хипатије.

Da, primetio sam,....verovatno neki previd,...ali, problem je sto su se iz tog ( previda ) izvlacili dalekosezni zakljuci,... ali, valjda ce biti malo jasnije, kako su isle stvari sa Hipatijom i naukom.....treba, FBI investigation,....:)) ...( al' sam danas neozbiljan, strasno )....

пре 2 часа, Ivan Marković рече

Ниси изгледа добро разумео појам екванта. Земља се свакако не креће око екванта (еквилајзер, уједначивач), јер се, по Птоломеју, а и Тиху, не креће уопште...еквант јесте имагинарна математичка тачка са које би хипотетички посматрач неуниформна кретања видео као униформна, ништа више...

пре 23 часа, Mиљан Л. рече

У праву си, нисам се добро изразио. 

пре 2 часа, Ivan Marković рече

Мислиш на центар масе Сунчевог система?

Мислио сам на барицентар, сад зависи са којом планетом тражиш заједнички центар масе наспрам Сунца.

пре 3 часа, Ivan Marković рече

Ово није тачно. Јевреји нису имали никакву теорију о космосу, Земљи или чему год у то време...при томе, ако изузмеш апостоле и можда још по неког члана првобитне јерусламимске Цркве, већина првобитних хришћана нису били Јевреји или су били Јевреји са хеленским образовањем и неретко именима. Чланови првобитне Цркве, што сам већ навео, а ти или ниси прочитао или игнорисао, уопште нису се бавили астрономијом. Сви писци апостолског периода као и добар део апологета су се бавили сасвим другим стварима. Прво астрономско спекулисање на које сам налетео у изворима (не значи да је прво) јесте код Тертулијана у Противу Хермогена.

Они су непобитно имали геоцентризам као опште прихваћено учење о астрономији. Са тиме да се Сунце креће око земље и да Сунце може да застане током кретања, више дана. У књизи стварања пише да је Бог земљу поставио као центар свега што је створио. То се тумачило као апсолутни центар универзума. Као што кажеш, Апостоли и уопштено Нови Завет не говори о небесима, ван метафизике.

пре 3 часа, Ivan Marković рече

Taчно, али су у питању Птоломејева побољшавања ранијих радова Еудокса, Аристотела, Калипа, Аполонија и Хипарха. Сама теорија у смислу непокретне округле Земље у центру света око које се кружно крећу остала небеска тела постоји бар од Платона.

Јесу неким делом и нису неким делом, на Хелене је имао утицај антички Египат пре Александра великог. Па не знам да ли је Птоломеј имао директан утицај египта или индиректан утицај античког египта преко дела, својих хеленских предходника. Углавном, види се утицај античког Египатског концепта астрономије. Који налазимо у пирамидама а датира у време мсм. пре Рамзеса. Притом као и египћани и Птоломеј је веровао да су звезде жива бића. Значи није астрономију посматрао као физику у потпуности.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...