Jump to content
Spooky

Zašto ste baš pravoslavne vere?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Brate ako si ti to uspeo za 2-3 godine svaka ti cast. Ja ne znam koliko studiraju nasi Bogosloviju ali verujem 5 god, a pre toga srednja skola 4. Pa moze da se kaze da poznaju Pravoslavlje.

i onda neko otvori "veru svetih" i na osnovu poglavnja "shta je pravoslavlje" krene da chita i nauchi za par nedelja/ meseci o pravoslavlju vishe nego oni za 9 godina. vecj sam ovde na nekim tema o pravoslavlja npr. pokazao koliko neki verouchitelji pojma nemaju o osnovama pravoslavlja, pa onda zbog povredjene gordosti dobijem ban, poznatiji kao forumska anatema..

Meni je Rogi cudo kada neko promeni veru. Jer da bi neko ko je Pravoslavac postao recimo Budista trebao bi po meni da poznaje perfektno Pravoslavlje i Budizam

u teoriji, dovoljno je poznavati najbitnije. kakva je okvirno teologija i kakva je etika.

A u mom konkretnom slucaju ja sam bio Pravoslavac "na papiru" sto bi se reklo ali sam se dobro ozenio pa me zena naucila ponesto, pa malo Liturgija, pa Ispovest, pa Pricest, malo postim stredu i petak i da vidis ima efekta.

kojih efekata? kad i dalje verujesh u nelogichnosti koje hrishcjanstvo propoveda i chinish nemoralnosti koje hrishcjanstvo odobrava...

Онда нема ни објективних показатеља, мислим и тако може да се рече, јер што је мени објективно ти ћеш рећи то је субјективно, итд, итсл. Ево, Роки, ја бих те нешто питао. Да ли мислиш да постоји религија, свеједно која, а да је у њој истина, или да је макар мало истинитија од других, или мислиш да су све помало истините?

naravno da postoji objektivno, i naravno da postoje religije koje s vishe istinite od drugih. pogledash koliko ima kontradikcija i nelogichnosti shto se tiche teorije i nemoralnosti shto se tiche etike, i ako je neka religija prepuna svega toga, a druga ima npr. samo jednu nelogichnost, naravno da je ova druga "vishe istinita".
Али ко уочава и констатује логичности или нелогичности, ти, ја, неко трећи? Опет би у том случају ти мени или ја теби могли опонирати уз "аргумент" то је субјективно итд, итсл. Просто, мислим да је Бог одговоран, озбиљан и да или ће се открити како треба, или се неће ни откривати. И ако се већ открива, а ја верујем да се открио, онда би одговорно и озбиљно било да се открије на "једном месту" а не конфузно - мало ту мало тамо, па више ту па мање тамо.

Видиш, за нас је нелогично то што ти овде "проповедаш", а са моралом тек нема везе.

to mozhe samo ako nemate pojma shta su logika i razumnost. nemozhe neshto da bude (ne)logichno "za vas" ili "za mene", vecj mozhda bude logichno ili nelogichno, i to mozhe da bude dokazano, npr. silogistichki, ako mora formalno.

Rogi ja ti nisam Teolog, a moja zena kaze da smarac jesam. Da cujem koje nelogicnosti i koja nemoralnost?

da neshirimo na ovoj temi, neznam jel ima neka prikladnija, ili cju ti lepo pojasnim preko pp

A,Rogi...here we go again.Njegova filosofija je mešavina svega,ali on to zove religijom.

u ono shto ja verujem su ljudi verovali pre hrista i u grchkoj i u indiji, npr. (verovatno i na mnogim drugim mestima, samo nema sachuvanih podataka o tome) i mnogi posle hrista. nishta ja nisam posebno izmislio.

Još Hrišćanstvo naziva nemoralnim.Pretpostavljam da je Rogi visoko moralan,pa može da sudi o nemoralnosti Hrišćanstva.

chak i da nisam visokomoralan (a chemu jesam vrlo blizu), to nema veze sa tim da hrishcjanstvo odobrava krshenje rudimentarnih etichkih normi koje se temelje na pravdi, nenasilju, i poshtovanju zhivota.

Rogi,zadivljuješ me svojim veoma blizu,visokim moralnim savršenstvom.Blago tebi,u svakom slučaju,jedna pesma mi non stop pada napamet kad čitam o tvojoj filosofiji - religiji,za koju usput nema zapisa nigde ( sam si rekao ),pa je zadivljujuće gde si je spoznao.A ta pesma je ova  :drugarstvo:

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...