Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Spooky

Zašto ste baš pravoslavne vere?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Друго везано за ово питање о индијанцима - Господ не спашава само оне који су Православни. Пошто је Православнима дато више таланата, послије завршетка овог живота више ће се и тражити. Како они који нису православни, или нису имали прилике да чују о нашем Господу немају то знање, имају један дар који им је Господ дао, а то је САВЈЕСТ. Савјест која опомиње човјека шта је добро, а шта лоше, и по дјелима ће му се судити.

Ово никако не волим да чујем јер нико од ових атеиста са овим ријечима неће прихватити Хришћанство. Не сумњам ја да су ови атеисти на форуму добри људи, да им је савјест чиста...што би они сада пришли Цркви када знају да ће се и они спасити а уз то ће им Бог прогледати кроз прсте...

Шта ће нам онда Црква када ћемо се спасити и у исламу рецимо а уз то ће Бог мање од нас тражити???

Ту никако логике нема.

Али добро, није ово тема за то...али чим чујем овако нешто добијем оспице 4chsmu1

Опрости сестро Милева, али моро сам мало да прокоментаришем. :cheesy:

Uh oprosti što sam ti izazvala ospice, i nemam šta da ti oprostim, to je tvoje mišljenje i ti imaš pravo na njega, ti mene nisi ničim uvrijedio. Poenta je u tome što ti nisi dobro pročitao post brata koji je pričao o indijancima. On je pitao kako će se spasti oni koji nisu znali za Hrista i nikada nisu ništa čuli o njemu, misleći pri tome, na pređašnja vremena. E sad Bogu hvala Jevanđelje se propovjeda po svuda, i mislim da je ovaj argument pred Bogom "mi nismo znali za tebe" prilično mršav. S druge strane mislim da se i inovjerni spasavaju, Bog je milostiv i sudi po Pravdi, on najbolje zna ko će, a ko se neće spasti. E sad ateisti su posebna grupa ljudi koja ne vjeruju Boga uopšte, i mislim da oni imaju više razloga da se brinu za svoje spasenje nego oni koji su drugih vjeroispovjesti. A odluka je njihova, svakome Bog pruži priliku da Ga primi u svoje srce, ako želi, ako ne želi Bog ga neće siliti.

Jos nesto, Aquilio, ne postoje savrsena resenja ni za sta.

Ma nije valjda. 4chsmu1

Kad govorimo o pravu, politici, nauci, inzenjerignu onda da ziasta ne postoje savrsene resenja nego

najbolja moguca. Ali kad govorimo o filozofija narocito egizistencijalizmu gde su predlozeni modeli uvek

izneti u formi idela koji tek treba da se ralizuju onda i tek kako mozmeo govoriti o savrsenim tacnije potpunim

ili nepoptunim kategorijama.

Jeste bato, valjda je.   :cheesy:

Sve sto je meni o egzistencijalizmu ispredavala profesorka knjizevnosti jeste Kami i njegova teorija apsurda koju je moja glupa profesorka nazivala egzistencijalizmom.  Nesto se ne pominju neke "potpune kategorije" koliko ja vidim...  A odakle tebi uopste to?

Reci mi gde si procitao to, zelim to da proucim.

"Ucio sam iz citanke, al' sam osto na osmoj strani..."

Решење не постоји самим тим што проблем не постоји.

Говоримо о ситуацијама у којима смо или способни или не.

Kakve situacije? Za sta sposobni?

O cemu pricas?

Ruza za damu.      4chsmu1            :cheesy:

Freud je rekao da je preterana religioznost alijenacija coveka od samoga sebe. Religija je daleko od coveka, po njegovom misljenju.

A Feuerbach je rekao da je religija "projekcija ljudskih ______________(ne secam se cega) i pozeljnih osobina na nebo".  Ovo je hardline preko koje necu preci nikada i postati religiozan.

Па ко ти гарантује да су Фојербах и Фрој у праву. То си ти изабрао да тако верујеш. Ти јеси религиозан само то ни не схваташ, јер под религиозношћу сматраш веровање у нешто нематеријално.

Sta se uopste uradi pa neko postane religiozan? Sta ti tu verujes?

То је много више од веровања у нешто/некога. То мораш да живиш да би знао, не знам шта друго рећи.

Moderna definicija kaze da verujes u postojanje necega ili ne.

Модерна дефиниција мало сутра. А шта са атеистима који су секуларни хуманисти - они верују у људе и шта сад, пада дефиниција у воду...

Verujes li ti u postojanje nekog viseg entiteta?

Па да би био хришћанин мораш да верујеш у Христа. Немој толико да спемујеш тему: или озбиљно поустуј или немој уопште.

P.S. Имаш и атеисте добротољубитеље. Они су свој живот посветили достизању љубави као што је описана нпр. у томовима Добротољубља (Филокалије), али не верују да Бог постоји.

Ајд' сад уздравље: поздрав и свако добро! и немој више толко да се зекиш  4chsmu1

Ti si kompletnu religiju otprilike sveo na samo jednu licnost i sve sto ide uz to.

Mislis da je religija samo egzistencijalna filozofija? Zasto su onda ljudi u tolikoj zabludi kada je to sve u pitanju?

A posto si ti otprilike jedini koga sam upoznao da tako misli, mislim da to bas i nije u potpunosti tako.

Pricas kao da si upoznao sve vernike i procitao sve teologe.

Take another look. Dobro je za protiv iskljucivosti. :cheesy: 4chsmu1

Sta se uopste uradi pa neko postane religiozan? Sta ti tu verujes?

Moderna definicija kaze da verujes u postojanje necega ili ne.  Verujes li ti u postojanje nekog viseg entiteta?

Verujes da mozes da sazivis Hrista kao model licnosti svojim zivotom. Da transformises sebe u novi obli postojanja. A ta moderna definicija samo pokazuje do kakvog srozavanja filozofije je dovela Aristotelizacija

teologije od strane zapadnih otaca u prvim vekovima hriscanstva.

P.S Da verujem da postoji visi entitet, Bog.

Jos nesto, Aquilio, ne postoje savrsena resenja ni za sta.

Ma nije valjda. 4chsmu1

Kad govorimo o pravu, politici, nauci, inzenjerignu onda da ziasta ne postoje savrsene resenja nego

najbolja moguca. Ali kad govorimo o filozofija narocito egizistencijalizmu gde su predlozeni modeli uvek

izneti u formi idela koji tek treba da se ralizuju onda i tek kako mozmeo govoriti o savrsenim tacnije potpunim

ili nepoptunim kategorijama.

"Ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno-bijele..."

Azra - A Ja Nemam Dara

Reci mi gde si procitao to, zelim to da proucim.

"Ucio sam iz citanke, al' sam osto na osmoj strani..."

Od Berdjajeva. A kasnije kad sam prelistao ranije citane egzistencijaliste video sam da to zaista jeste tako.

Punch line Berdjajev -Opit eshatoloske metafizike, O ropstvu i slobodi covekovoj. Ogled personalisticke filozofije.

Па ко ти гарантује да су Фојербах и Фрој у праву. То си ти изабрао да тако верујеш. Ти јеси религиозан само то ни не схваташ, јер под религиозношћу сматраш веровање у нешто нематеријално.

Fojerbah je filozof, Frojd nije, Frojd mora racionalno da razmislja o necemu i nakon sto empirijski potvrdi, iznosi tvrdnju, on se bavi naukom. To naravno ne znaci da ja treba nesto tu da verujem jer to prosto nije dogmaticno.

Ne znam sta vi podrazumevate pod religioznoscu, ja ocigledno ne podrazumevam isto.

Ja verujem u svoju devojku i u njenu sposobnost da ce poloziti prijemni za arhitekturu. Cini li me to religioznim?

То је много више од веровања у нешто/некога. То мораш да живиш да би знао, не знам шта друго рећи.

Otvoren sam za razgovor, vremena trenutno bas i nemam ali generalno imam.

Модерна дефиниција мало сутра. А шта са атеистима који су секуларни хуманисти - они верују у људе и шта сад, пада дефиниција у воду...

Pa ja sam sekularni humanista.     4chsmu1

Jesam li religiozan?

P.S. Имаш и атеисте добротољубитеље. Они су свој живот посветили достизању љубави као што је описана нпр. у томовима Добротољубља (Филокалије), али не верују да Бог постоји.

Ako ovo znaci da su prihvatili tu neku ontologiju i neka ucenja a ne veruju da Bog kao visi entitet postoji, onda ja definitivno zamisljam Aquilia ovde i kao takvog.

Zasto je ljudima toliko bitno dostizanje te neke ultimativne ljubavi?

Kakva je to ljubav? Sta vi pod tim uopste i podrazumevate?

Zasto je ona nuzna?

Па да би био хришћанин мораш да верујеш у Христа. Немој толико да спемујеш тему: или озбиљно поустуј или немој уопште.

Ајд' сад уздравље: поздрав и свако добро! и немој више толко да се зекиш  :cheesy:

Znam da me ljudi ne shvataju ozbiljno kada pisem, ne znam zasto.

A sto se tice spamovanja, okej ako mislis da je ovo to, onda prestajem sa spamovanjem i zahtevam od nadleznih administratora/moderatora da premesti poruke u Dijalog sa ateistima pa da se tamo vodi razgovor na temi koja ce imati adekvatan naziv. Jos necu morati da se izvinjavam nekome zbog necega.

Svako dobro, prijatelju.    

Zato sto je Hristos kao prototip Bogocoveka najsavrseniji njauzivseniji egzistancijalni model. I kao

takav prevazilazi bilo koji drugi model pronikao iz neke filozofije ili misicne skole.

hristos kao nekav model i uzor ne prevazilazi ni pitagoru, ni sokrata, ni platona, ni sekstija, ni plotina, ni porfirija, ni askapadu, ni tiruvalura, ni josh neke druge koji su imali vishe moralne standarde..
Ovaj biser ti je mozda jos bolji nego onaj o slonovima crnim magovima. 4chsmu1

Znaci Pitagora, Porfirije i Plotin postoje na radikalno drugaicji nacin od nas u ontolskom smislu?! Toliko

radikalno drugacijem da ih ne prozima niti jedna negativna emocija niti jedan negativni gest? Da nisu

i oni dostigli teozu kao Hermes Trismagistos? :cheesy:

Zasto je ljudima toliko bitno dostizanje te neke ultimativne ljubavi?

Kakva je to ljubav? Sta vi pod tim uopste i podrazumevate?

Zasto je ona nuzna?

Znam da me ljudi ne shvataju ozbiljno kada pisem, ne znam zasto.

Ништа није нужно, све је човеку слободно. Да ли ти покушаваш да схватиш религију или да докажеш да је религија непотребна. Ту се нема шта доказивати. То је као да бациш сат и кажеш да време не постоји, али оно и даље тече веровао ти или не. Верујеш, или ти уобразиља да све знаш не да да поверујеш. Опет ћу поновити : "Благо онима који повероваше, а не видеше."

...

E vidiš - i dalje nisam uvjeren da bi u toj situaciji da si rođen u Iranu - ne bi baš isto pričao - da baš Islam spašava dušu...

Ja sam upoznao čoveka Iračanina, (zove se Vasim Tapuni, ako je to bitno) koji je zbog toga što

su njegovi roditelji hrišćani (a i on je išao u Bagdadu u Crkvu a ne u džamiju) pretrpeo mnogo

zbog svoje vere, dok nije prebegao u Britaniju - e on i takvi su dokaz da se posredstvom TV-a,

muzike a sada i interneta o Hristu Isusu sasvim dovoljno može čuti i poverovati (ako Bog da).

Ali tvoje pitanje ostaje - šta je sa onima koji žive tamo ... tamo gde ni struje nema?

Odgovor je jednostavan i fantastičan - Nije li posao Onoga Koji se iz mrtvih vratio i vazneo

se na nebo - da nadje način da i njih prisajedini svima Koje On toliko voli?

A poznavajući Njega (o Hristu Isusu pišem) nebi me čudilo da je našao načina,

jer dobru volju je vascelom svetu već pokazao!

A nama, kojima je tako mnogo dato još po rodjenju - e od nas se mnogo i traži: da imamo poverenje u Njega!

Malo li je?!

Prvo - pomenuti čovjek nije posredstvom TVa ili interneta došao do istine i postao hrišćanin, već su mu i roditelji bili hrišćani - tj. bio je manjina...

A "onaj koji se iz mrtvih vratio i vazneo se na nebo - da nadje način da i njih prisajedini svima Koje On toliko voli?" očigledno ne radi svoj "posao" kako treba. Ima i pokoji slučaj takvih preobraženja - ali su zaista mizerno rijetki i ne ukazuju na nikakve trendove iz nekih i prema nekih religijama da bi iz njih mogli suditi o suštinskoj istini koju neke religije posjeduju i koju svi - od obrazovanih do neobrazovanih lako mogu prepoznati (kako neki ovdje napisaše)...

Za ostale - molim vas da ne skrećete sa teme - uvijek možete pokrenuti druge teme za diskusije - a ovdje bih volio da vidim odgovore na moja originalna pitanja i diskusiju u vezi sa njima.

Hvala

Prvo - pomenuti čovjek nije posredstvom TVa ili interneta došao do istine i postao hrišćanin, već su mu i roditelji bili hrišćani - tj. bio je manjina...

Intelignetan si čovek - šta misliš, kako su njegovi roditelji postali hrišćani?

A "onaj koji se iz mrtvih vratio i vazneo se na nebo - da nadje način da i njih prisajedini svima Koje On toliko voli?" očigledno ne radi svoj "posao" kako treba.

Ja ću ipak pokušati da ispunim fragment Njegovih reči i dela,

pre nego što svojom bujnom maštom zamislim šta bih ja uradio da sam na Njegovom mestu.

Nastavljam da živim život po veri, započet tokom studija, 1987-8, i na svakih ~6 meseci

naletim nekog kao što si ti sa pitanjem: "A kako Bantu crnci ... Eskimi ... Pigmejci..."?

A onda naletim i na nekog sa iskrenijim pitanjem: "A kako ja da odreagujem na Sina Božijeg",

iskrenijeg jer je poštenije raditi na sebi nego ... gledati tudja posla.

Ima i pokoji slučaj takvih preobraženja - ali su zaista mizerno rijetki ...

Koji je izvor tvojih statističkih informacija?

...šta misliš, kako su njegovi roditelji postali hrišćani?
Nemam pojma - kako ništa nisi napisao o tome, ali - hrišćanska manjina tamo postoji jako dugo - osim ako ne znam da su postali hrišćani u svom životu - pretpostavio bih da su i njima roditelji bili hrišćani.

Ima i pokoji slučaj takvih preobraženja - ali su zaista mizerno rijetki ...

Koji je izvor tvojih statističkih informacija?
Popisi stanovništva u razvijenijim državama sa slobodom religije (ne očekujem da će baš u državama sa Šerijatskim pravom ljudi napisati da su se odrekli islama), razni drugi izvori (npr sociološka istraživanja) - volio bih da imam sada spremne linkove, ali nemam - ali ako ti imaš neku kontradiktornu tvrdnju - npr. tvrdiš da je u nekoj zemlji bez prisile u skorašnje vrijeme značajan procenat promjenio vjeru između ovih velikih - iznesi je - pa ću lako da nadjem dokaze da je pobijem...

Na kraju krajeva - koliko naša crkva postoji u americi, a koliko joj je amerikanaca pristupilo - i tu ne mislim kobojagi se krstilo da bi npr. imali crkveno vjenčanje sa srbinom ili srpkinjom - već zaista prihvatilo vjeru i počelo da živi u skladu sa crkvenim pravilima i propisima... Naravno da ima - ali da je značajan broj amerikanaca - nije... Još su u preobraćivanju najuspješnije radikalne sekte - pa će još ispasti iz vaših argumenata da je to jer one kriju istinu božiju! algabacaju

Prošle godine sam pročitao "šokantni" članak kako je 5000 ljudi u Velikoj Britaniji primilo islam... 5000 ljudi na toliku zemlju - pa su pokušali još da učine to šokantnim - prodiranjem ekstremista i ne znam ni ja šta sve ne. Dajte, molim vas...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...