Jump to content
Spooky

Zašto ste baš pravoslavne vere?

Оцени ову тему

Recommended Posts

@toma -da -pravoslavno hrišćanstvo nije ništa specijalno - osim da baš to dovodi do spašenja duše... Mi koji smo rodjeni baš u pravoslavnim sredinama - desilo se sasvim slučajno da eto - prepoznamo da je naša religija baš ta potrebna za spašenje - ali eto drugi su valjda gluplji - il ne znam ni ja šta...  E vidiš - i dalje nisam uvjeren da bi u toj situaciji da si rođen u Iranu - ne bi baš isto pričao - da baš Islam spašava dušu...

Ja sam upoznao čoveka Iračanina, (zove se Vasim Tapuni, ako je to bitno) koji je zbog toga što

su njegovi roditelji hrišćani (a i on je išao u Bagdadu u Crkvu a ne u džamiju) pretrpeo mnogo

zbog svoje vere, dok nije prebegao u Britaniju - e on i takvi su dokaz da se posredstvom TV-a,

muzike a sada i interneta o Hristu Isusu sasvim dovoljno može čuti i poverovati (ako Bog da).

Ali tvoje pitanje ostaje - šta je sa onima koji žive tamo ... tamo gde ni struje nema?

Odgovor je jednostavan i fantastičan - Nije li posao Onoga Koji se iz mrtvih vratio i vazneo

se na nebo - da nadje način da i njih prisajedini svima Koje On toliko voli?

A poznavajući Njega (o Hristu Isusu pišem) nebi me čudilo da je našao načina,

jer dobru volju je vascelom svetu već pokazao!

A nama, kojima je tako mnogo dato još po rodjenju - e od nas se mnogo i traži: da imamo poverenje u Njega!

Malo li je?!

Zato sto je Hristos kao prototip Bogocoveka najsavrseniji njauzivseniji egzistancijalni model. I kao

takav prevazilazi bilo koji drugi model pronikao iz neke filozofije ili misicne skole. I vidimo kroz istorije

Crkve da svi ljudi koji se trude uspevaju da taj model sazive koa licnisti. Po tome se jasno vidi da nije

to samo neka teorija koja je precizno razradjena za lepo videti nego Bogom dana mudrost koju moze da sazivi

svako od filozofa i naucnika do nepismenog fizikalca.

Trazio sam razne prototipove Bogocoveka u filozofijama i religijama ali su sve to krnji i tanki pokusaji. Tamo

gde je teorijski sve janso razradjeno tamo nema ni mogucnosti ni svedocasntva prakicnog sazivljavanja. A

opet tamo gde ima neke prakse tamo je slika modela bleda gotovo nepostojeca.

Jedino sam u pravoslavlju nasao predivan sklad, sinergiju umnog i deltanog Bogoslovlja.

Ti si kompletnu religiju otprilike sveo na samo jednu licnost i sve sto ide uz to.

Mislis da je religija samo egzistencijalna filozofija? Zasto su onda ljudi u tolikoj zabludi kada je to sve u pitanju?

A posto si ti otprilike jedini koga sam upoznao da tako misli, mislim da to bas i nije u potpunosti tako.

Freud je rekao da je preterana religioznost alijenacija coveka od samoga sebe. Religija je daleko od coveka, po njegovom misljenju.

A Feuerbach je rekao da je religija "projekcija ljudskih ______________(ne secam se cega) i pozeljnih osobina na nebo".  Ovo je hardline preko koje necu preci nikada i postati religiozan.

Sta se uopste uradi pa neko postane religiozan? Sta ti tu verujes?

Moderna definicija kaze da verujes u postojanje necega ili ne.  Verujes li ti u postojanje nekog viseg entiteta?

Док читам твоје постове добијам слику о теби и могу ти рећи да ми неодољиво личиш на далтонисту. Све ти је шарено, али не разазнајеш број (знаш онај тест за далтонисте).

Jos nesto, Aquilio, ne postoje savrsena resenja ni za sta.

Постоје.

Stvarno?

Стварно.

Jedino sto postoji je ljudska iluzija da postoje savrsena resenja.

Sem toga, Aquilio mi nesto i ne deluje prosvetljeno pravo da vam kazem.

;)

Ali molim te - ta grandioznost u misljenju da posedujes ultimativnu, vecnu i neprotivrecnu istinu...

A moja poenta je da to ne postoji, a i da postoji, ne bi je covek imao.

Dodatak:

Darko.O, maxwell, Милева, Александар, PETAR M, NinaD, Toma (+ 2 сакривених) и 11 гостију прегледају ову тему.

WOW!  dada

Постоје.

Stvarno?

Стварно.

4chsmu1

Ali molim te - ta grandioznost u misljenju da posedujes ultimativnu, vecnu i neprotivrecnu istinu...

A moja poenta je da to ne postoji, a i da postoji, nemate je.

Ти тако мислиш. Ја не мислим тако.

Постоје.

Stvarno?

Стварно.

4chsmu1

Scio me nihil scire - знам да ништа не знам (Сократ)

Ово би био највиши степен знања, а сви проблеми и настају због тога што је људима тешко да га достигну па, убеђени у своје свезнање, упињу се да доказују непостојање онога што им није дато да спознају (још).

Ma nije valjda. 4chsmu1

Kad govorimo o pravu, politici, nauci, inzenjerignu onda da ziasta ne postoje savrsene resenja nego

najbolja moguca. Ali kad govorimo o filozofija narocito egizistencijalizmu gde su predlozeni modeli uvek

izneti u formi idela koji tek treba da se ralizuju onda i tek kako mozmeo govoriti o savrsenim tacnije potpunim

ili nepoptunim kategorijama.

Постоје.

Stvarno?

Стварно.

:cheesy:

A moja poenta je da to ne postoji, a i da postoji, ne bi je covek imao.

Dodatak:

Darko.O, maxwell, Милева, Александар, PETAR M, NinaD, Toma (+ 2 сакривених) и 11 гостију прегледају ову тему.

WOW!   4chsmu1

Решење не постоји самим тим што проблем не постоји.

Говоримо о ситуацијама у којима смо или способни или не.

Ma nije valjda. 4chsmu1

Kad govorimo o pravu, politici, nauci, inzenjerignu onda da ziasta ne postoje savrsene resenja nego

najbolja moguca. Ali kad govorimo o filozofija narocito egizistencijalizmu gde su predlozeni modeli uvek

izneti u formi idela koji tek treba da se ralizuju onda i tek kako mozmeo govoriti o savrsenim tacnije potpunim

ili nepoptunim kategorijama.

Никако потпуним ,скоро да, али никако потпуним.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...