Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Spooky

Zašto ste baš pravoslavne vere?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Спуки, када си сада написао твоју животну причу, дошло ми је да плачем...био си спознао истину (бар си био на том путу) али су те науке одвратиле од Бога...Господи помилуј и дотакни срце овог нашег брата атеисте да се врати истини. АМИН.

Digresija mala - ipak - svi ljudi danas makar imaju teorijsku šansu da čuju priču o Hristovom žrtvovanju za nas ljude. Ali - šta je sa svim onim ljudima koji ni te teorijske šanse nisu imali. Npr. svim onim indijancima koji su živjeli poslije Vaskrsenja Isusovog i pre otkrića Amerike... Isus je stradao da spase sve ljude - pa ipak - oni nisu imali nikakve prilike da čuju za priču njegovog stradanja, niti im se Bog javljao na neke druge načine - da li su oni imali šansu da budu spašeni?

Naravno, svako pozitivno iskustvo sustinski je obuhvaceno Hristom - Logosom Bozijim...

"Hristos obasjava svakog coveka koji dolazi na svet..." kako veli apostol...

Ako covek nije direktno cuo za Hrista, a ipak (po razumu i savesti) cini dela koja su po svojoj biti hriscanska, onda je on po duhu hriscanin iako nije imao prilike da se i formalno susretne sa Crkvom...

Свако ко је мало више упознат са Аквилиом не може га назвати хладном особом, али добро, свако има право на своје мишљење. Друго везано за ово питање о индијанцима - Господ не спашава само оне који су Православни. Пошто је Православнима дато више таланата, послије завршетка овог живота више ће се и тражити. Како они који нису православни, или нису имали прилике да чују о нашем Господу немају то знање, имају један дар који им је Господ дао, а то је САВЈЕСТ. Савјест која опомиње човјека шта је добро, а шта лоше, и по дјелима ће му се судити.

А сад да се вратим на почетно питање. Ја сам хвала Богу рођена у Православној породици. Али не могу се похвалити тиме да су чланови моје породице уопште знали ишта о Хришћанском животу, држали су се традиције, славили су славу, али никада нису ни размишљали о томе зашто се то ради, и ко је тај Господ наш, и каква је његова жртва. Моје интересовање за Господа је почело прије пар година, кад су све ствари и идеје и рјешења имала у себи невјероватан призвук бесмисленог и беспотребног. О посвађала сам се са Богом, још као клинка кад ми је одузео моје вољене, нисам  могла да разумијем, али сада ми је све јасно. Не преостаје ми ништа друго него да цио свој живот будем захвална Богу, на томе што ми је скинуо мрену са очију и са мог хладног срца и загријао га љубављу - ЈЕР БЕЗ ЊЕГА НЕ МОЖЕМО ЧИНИТИ НИШТА.Да сам рођена као припадница муслиманске вјероисповјести вјероватно бих прихватила ту вјеру као нешто своје, а Бог ради шта жели, ако би била воља његова да будем Православна, ја бих то и постала. Надам се да сам донекле дала одговор на твоје питање.

Digresija mala - ipak - svi ljudi danas makar imaju teorijsku šansu da čuju priču o Hristovom žrtvovanju za nas ljude. Ali - šta je sa svim onim ljudima koji ni te teorijske šanse nisu imali. Npr. svim onim indijancima koji su živjeli poslije Vaskrsenja Isusovog i pre otkrića Amerike... Isus je stradao da spase sve ljude - pa ipak - oni nisu imali nikakve prilike da čuju za priču njegovog stradanja, niti im se Bog javljao na neke druge načine - da li su oni imali šansu da budu spašeni?

Naravno, svako pozitivno iskustvo sustinski je obuhvaceno Hristom - Logosom Bozijim...

"Hristos obasjava svakog coveka koji dolazi na svet..." kako veli apostol...

Ako covek nije direktno cuo za Hrista, a ipak (po razumu i savesti) cini dela koja su po svojoj biti hriscanska, onda je on po duhu hriscanin iako nije imao prilike da se i formalno susretne sa Crkvom...

Ето га, ако не цео, али бар почетак одговора!

Друго везано за ово питање о индијанцима - Господ не спашава само оне који су Православни. Пошто је Православнима дато више таланата, послије завршетка овог живота више ће се и тражити. Како они који нису православни, или нису имали прилике да чују о нашем Господу немају то знање, имају један дар који им је Господ дао, а то је САВЈЕСТ. Савјест која опомиње човјека шта је добро, а шта лоше, и по дјелима ће му се судити.

Ово никако не волим да чујем јер нико од ових атеиста са овим ријечима неће прихватити Хришћанство. Не сумњам ја да су ови атеисти на форуму добри људи, да им је савјест чиста...што би они сада пришли Цркви када знају да ће се и они спасити а уз то ће им Бог прогледати кроз прсте...

Шта ће нам онда Црква када ћемо се спасити и у исламу рецимо а уз то ће Бог мање од нас тражити???

Ту никако логике нема.

Али добро, није ово тема за то...али чим чујем овако нешто добијем оспице :bla:

Опрости сестро Милева, али моро сам мало да прокоментаришем. crvenilo

Hvala svima na odgovorima - ipak aquilio, a posebno Ivana mi nisu odgovorili na moje pitanje...

Aquilio se potrudio da kaže kako je proučavao i druge religije - ali mi je nedorečen argument jer ne vjerujem da kao religiozan čovjek nije bio uplašen kazne koju bog propisuje za one koji se odreknu duha svetoga (Matej 12) i da je druge religije zaista istinski srcem posmatrao spreman da pređe u njih... Uostalom - i sam kažeš da si zapravo tražio prototipove bogočovjeka - što je već neka vrsta ograničavanja na hrišćanstvo...

Zato sto je aquilio zaboravio da napomene (my bad) da je rodje u sekularnoj rimokatolickoj (bozic vaskrs crkvenoj) porodici i da mu je dugo vremena medju ostalom Nietzscheov Natcovek bio mera svih stvari. I da se

krstio u ranim dvadesetim kad je video da Svecovek Dostojevskog to jeste Hristos sadrzi sve sto sadrzi i Natcovek samo jos mnogo sto sta pride(nota bene). :bla:

Da zaista u pravoslavlju postoji ta punoća, ta komplementnost teorije i prakse - nekako mislim da bi više ljudi to uviđalo i prosto samo zbog riječi - čitajući svete spise i slično - odlučili bi da pređu na pravoslavlje...

Nije ti bas neki argument. Isto kao kad bi rekli da je demorkatija, sloboda govora i pravna drzava zaista

civilizacijski i moralno iznad raznih diktatrua nikad se u istoriji ljud ne bi u tolikoj meri opredeljivali za fasizme,

nacizme, komunizme.

Ja сам рођен у атеистичкој породици, нисам био крштен као беба, и сваки мој корак ка Богу био је веома тежак. Православље ми је било пред такорећи носом, међутим ја сам га све време игнорисао, а ипак сада сам православац!

Vjerovatno ste i rođeni u pravoslavnoj porodici ili bar u pravoslavnoj sredini i imali ste mnogo prilika da saznate pravoslavna učenja.

Не би ми ни поверовао колико је екстремно тешко сазнати православна хришћанска учења! Али заиста. Мнооого тешко.

Šta mislite - koje biste religije bili?

Верујем да би био нихилиста (сматрам секуларни хуманизам &варијејшнс врхунцем лицемерја, док нихилизам ценим, јер га сматрам најискренијим и најчистијим неверовањем), док не откријем православље.

kako onda objašnjavate da je toliko malo ljudi koji promjene religiju u životu? ?

Веома једноставно: већина људи су атеисти у оном правом смислу те речи (а не богоборци као нпр. Докинс&Ко.): већ их не интересује Бог, али уопште, скроз су незаинтересовани, те су тако и пасивни са својом "вером", тј. верници су оне вере која зависи од географског места, а заправо се само стапају као и осталих 95% становништва у околину; или још боље - искреније (неки би рекли горе) ни не славе ништа само ето ту тако живе и то је то (ово већ зависи од државе - у шеријатским земљама би морали да славе, али не и да верују).

I zašto većina crkava ne vole ljude koji prelaze u druge religije - pa čak su se i tradicionalno izricale i najteže kazne (smrtne) za takve slučajeve...

Па у православљу није, осим у случају Србије и богумила, где су богумили прогоњени не од стране Цркве, већ од стране секуларних власти, јер су ти гностици учили да је све материјално зло, те и да је земаљска власт дата од Сатане - што не би био проблем да су у то веровали кметови и сељаци, али је био проблем пошто је огроман број богумила био у племића који су тиме могли озбиљно да угрозе државу. Шта мислиш како би се било која данашња власт обрачунала са револуционарима који позивају на свргавање?

Ako ste svjesni činjenice da biste u takvoj situaciji pripadali Islamu - kako onda možete da tvrdite ta je baš u pravoslavlju nešto specijalno?

Па специјалан је најефикаснији алгоритам за обожење бога (човека), како би постао Бог (по благодати јер човек је по природи бог-човек, а не Бог, па Бог може постати само по благодати).

Jer - svijet je jedan i bog je samo jedan - pa ipak - mnogi na ovom svijetu su u krivu... Zar je pravedno da svi ti ljudi ne budu spašeni samo zato jer su rođeni na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme.

Свако ко се покаје због својих грехова (а грех је патња-страдање душе, а не неки јуридички термин кривице) биће спасен, без обзира на вероисповест. Исто тако пакао се осећа за време живота, тј. то није неко место где човек "иде" када умре - као што се популарно мисли.

P.S. Ово кажем свим атеистима који долазе на форум у знак поштовања: реч бог са малим 'б' означава човека у православљу а не неверовање/омаловажавање или хуљење на Бога, а Света Тројица има надимке/имена Бог, Јахве итд...

Поздрав и свако добро!

Спуки, Аквилио није рођен у православној породици. Он је спознао Христа и одлучио се да се крсти у СПЦ и слава Богу. Видиш, ја се са њим слабо гдје слажем (политички ставови, па и теолошки), али га цјеним због те храбрости. Није лако у Суботици као Мађар прећи у православну вјеру, не зато што би те неко гонио, већ зато што то није уобичајно и што је то пружање прст у око сопственој нацији, традициј, коријенима.

И поздрављам мога брата у Христу, Аквилиа :bla:

crvenilo

Ја сам се крстио са 18 година.

Нисам крштен као мали јер сам из мешаног брака па су родитељи одлучили да ме не крсте већ да ја сам одлучим да ли ћу се крстити или нећу.

Увек сам веровао у Бога само је моју религиозност владика Ниуколај обликовао кроз своје књиге  :bla:

Спуки, Аквилио није рођен у православној породици. Он је спознао Христа и одлучио се да се крсти у СПЦ и слава Богу. Видиш, ја се са њим слабо гдје слажем (политички ставови, па и теолошки), али га цјеним због те храбрости. Није лако у Суботици као Мађар прећи у православну вјеру, не зато што би те неко гонио, већ зато што то није уобичајно и што је то пружање прст у око сопственој нацији, традициј, коријенима.

И поздрављам мога брата у Христу, Аквилиа :bla:

crvenilo
  dada

Друго везано за ово питање о индијанцима - Господ не спашава само оне који су Православни. Пошто је Православнима дато више таланата, послије завршетка овог живота више ће се и тражити. Како они који нису православни, или нису имали прилике да чују о нашем Господу немају то знање, имају један дар који им је Господ дао, а то је САВЈЕСТ. Савјест која опомиње човјека шта је добро, а шта лоше, и по дјелима ће му се судити.

Ово никако не волим да чујем јер нико од ових атеиста са овим ријечима неће прихватити Хришћанство. Не сумњам ја да су ови атеисти на форуму добри људи, да им је савјест чиста...што би они сада пришли Цркви када знају да ће се и они спасити а уз то ће им Бог прогледати кроз прсте...

Шта ће нам онда Црква када ћемо се спасити и у исламу рецимо а уз то ће Бог мање од нас тражити???

Ту никако логике нема.

Али добро, није ово тема за то...али чим чујем овако нешто добијем оспице dada

Опрости сестро Милева, али моро сам мало да прокоментаришем. ;)

Чекај, чекај. Како да приђу Цркви ако никада нису имали прилике да чују за њу, или како да се уопште двоуме - Христос или савест - ако нису ни били у прилици да чују за Христа. Или тврдиш да су СВИ и УВЕК имали могућност да спознају Христа (поготово православног)?

Рођена сам у атеистичкој породици. О Богу, религији, души или било чему сличном се никад није причало код мене кући

...

Почела сам да постим, идем редовно у цркву, да учим шта значи бити Хришћанин. Сад сам попадија, појац у сеоској цркви, шта значи бити Хришћанин још увек учим, и верујем да нема ништа узвишеније од тога.

Лијепа животна биографија и примјер како се људи преобразе. dada

He he - pa i meni je moja biografija lijepa - a po mnogo čemu suprotna od Ivanine - rođen u pravoslavnoj porodici - postio, pričešćivao se, molio se. Volio časove vjeronauke (koje smo u Rep. Srpskoj dobili u osnovnoj) i onda zbog nekih ličnih dogadjaja prelomio i postao ateista (mada sam i ranije kada sam učio prirodne nauke ponekad sumnjao)...

A što se tiče aqualia - skidam kapu - zaista posebna priča - i lično bih volio da je više takvih vjernika koji su svjesno izabrali svoju vjeru, a ne dopustili da budu ovce i da prihvate prvo što im ponude... Lično mislim da u Srbiji ima manje od 10% religioznih ljudi... Namjerno ne želim da u religiozne ljude ubrojim one koji se takvim smatraju jer su im to bili roditelji, ne idu redovno u crkve i ne pričešćuju se, eventualno slave slavu - ali i ako je posna slava - jede se svinjetina...

Рођена сам у, могло би се рећи, атеистичкој породици (бака је била берник). Живела сам у вишенационалној средини тако да сам се могла упознати и са православном, римокатоличком, а и муслиманском вером. У време мог одрастања био је веома популаран будизам. Овде је немогуће, некоме као ти, објаснити разлоге због којих сам православна хришћанка. Углавном, нашла сам разлог за сумњу у остале вере које сам познавала, а у православљу сам пронашла истину и духовну пунину. То је мој лични доживљај и моја вера. Није ми само јасно, шта те то у природним наукама доводило у сумњу? Да ли си помислио да ти је атеизам у ствари линија слабијег отпора?

Ту никако логике нема.

Али добро, није ово тема за то...али чим чујем овако нешто добијем оспице dada

Опрости сестро Милева, али моро сам мало да прокоментаришем. ;)

Чекај, чекај. Како да приђу Цркви ако никада нису имали прилике да чују за њу, или како да се уопште двоуме - Христос или савест - ако нису ни били у прилици да чују за Христа. Или тврдиш да су СВИ и УВЕК имали могућност да спознају Христа (поготово православног)?
Благо онима које не видеше, а повероваше.

Zato sto je Hristos kao prototip Bogocoveka najsavrseniji njauzivseniji egzistancijalni model. I kao

takav prevazilazi bilo koji drugi model pronikao iz neke filozofije ili misicne skole. I vidimo kroz istorije

Crkve da svi ljudi koji se trude uspevaju da taj model sazive koa licnisti. Po tome se jasno vidi da nije

to samo neka teorija koja je precizno razradjena za lepo videti nego Bogom dana mudrost koju moze da sazivi

svako od filozofa i naucnika do nepismenog fizikalca.

Trazio sam razne prototipove Bogocoveka u filozofijama i religijama ali su sve to krnji i tanki pokusaji. Tamo

gde je teorijski sve janso razradjeno tamo nema ni mogucnosti ni svedocasntva prakicnog sazivljavanja. A

opet tamo gde ima neke prakse tamo je slika modela bleda gotovo nepostojeca.

Jedino sam u pravoslavlju nasao predivan sklad, sinergiju umnog i deltanog Bogoslovlja.

Ti si kompletnu religiju otprilike sveo na samo jednu licnost i sve sto ide uz to.

Mislis da je religija samo egzistencijalna filozofija? Zasto su onda ljudi u tolikoj zabludi kada je to sve u pitanju?

A posto si ti otprilike jedini koga sam upoznao da tako misli, mislim da to bas i nije u potpunosti tako.

Freud je rekao da je preterana religioznost alijenacija coveka od samoga sebe. Religija je daleko od coveka, po njegovom misljenju.

A Feuerbach je rekao da je religija "projekcija ljudskih ______________(ne secam se cega) i pozeljnih osobina na nebo".  Ovo je hardline preko koje necu preci nikada i postati religiozan.

Sta se uopste uradi pa neko postane religiozan? Sta ti tu verujes?

Moderna definicija kaze da verujes u postojanje necega ili ne.  Verujes li ti u postojanje nekog viseg entiteta?

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...