Jump to content
Spooky

Zašto ste baš pravoslavne vere?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Bog jeste jedan ali nikada nije bio sam, tj. monada, jedinica kako ga vi zamisljate.

onaj koga i vi zovete Bogom, je zapravo Otac koji nikad nije bio  sam, sto ime otac i naznacuje, vec je oduvek imao pored sebe i jednog Sina koga vecno radja, a uz Sina ima i Duha koga vecno ishodi.

Za razliku od vas, za nas je Bog najpre Otac (Sinu i Duhu, ne nama tj. stvorenjima), pa tek onda prosto Bog.

Otac je Njegovo licno i najvaznije ime, koje ukazuje na to da On, Bog Otac nikada nije bio sam, jer otac je ime za odnos (kakav bi to otac bio bez sina). Zato, za nas jedan Bog nije prosto jedan Bog, vec jedan Otac, a to automatski podrazumeva jos najmanje jedno Lice, bar jos i Sina.

Elem Prica o jednom Bogu, za nas ne samo da ne iskljucuje pricu o Svetoj Trojici, vec je podrazumeva. Jedan je Bog sveta Trojica, jedan u Trojici i Trojica u jedinici. Bog koji ne bio bio Trojica, za nas ne bi ni bio Bog.

Dakle ako se molite jednom Bogu, ili se molite Ocu, imajuci na umu Sina koji nam je  i otkrio Oca, cineci to u zajednici Duha, ili se molite Sinu, koga je Otac poslao i koji se Duhom ovaplotio od Devojke i postao covek, ili se molite Duhu, koga Otac salje preko Sina.

Elem, molitva Jednom Bogu dovesce vas do Trojice, a ako tako ne biva onda se ne molimo istom Bogu.

shta bre ja? o chemu vi prichate? isto u shta ja verujem su verovali i veruju gomila verskih/ filosofskih zajednica i ljudi..

Јел верујеш да постоји Бог?
боље да си га питао ЗАШТО верује да постоји Бог  :229229229:

Bog jeste jedan ali nikada nije bio sam, tj. monada, jedinica kako ga vi zamisljate.

onaj koga i vi zovete Bogom, je zapravo Otac koji nikad nije bio  sam, sto ime otac i naznacuje, vec je oduvek imao pored sebe i jednog Sina koga vecno radja, a uz Sina ima i Duha koga vecno ishodi.

Za razliku od vas, za nas je Bog najpre Otac (Sinu i Duhu, ne nama tj. stvorenjima), pa tek onda prosto Bog.

Otac je Njegovo licno i najvaznije ime, koje ukazuje na to da On, Bog Otac nikada nije bio sam, jer otac je ime za odnos (kakav bi to otac bio bez sina). Zato, za nas jedan Bog nije prosto jedan Bog, vec jedan Otac, a to automatski podrazumeva jos najmanje jedno Lice, bar jos i Sina.

Elem Prica o jednom Bogu, za nas ne samo da ne iskljucuje pricu o Svetoj Trojici, vec je podrazumeva. Jedan je Bog sveta Trojica, jedan u Trojici i Trojica u jedinici. Bog koji ne bio bio Trojica, za nas ne bi ni bio Bog.

Dakle ako se molite jednom Bogu, ili se molite Ocu, imajuci na umu Sina koji nam je  i otkrio Oca, cineci to u zajednici Duha, ili se molite Sinu, koga je Otac poslao i koji se Duhom ovaplotio od Devojke i postao covek, ili se molite Duhu, koga Otac salje preko Sina.

Elem, molitva Jednom Bogu dovesce vas do Trojice, a ako tako ne biva onda se ne molimo istom Bogu.

Slažem se u potpunosti....

onaj koga i vi zovete Bogom, je zapravo Otac koji nikad nije bio  sam, sto ime otac i naznacuje, vec je oduvek imao pored sebe i jednog Sina koga vecno radja, a uz Sina ima i Duha koga vecno ishodi.

Dakle ako se molite jednom Bogu, ili se molite Ocu, imajuci na umu Sina koji nam je  i otkrio Oca, cineci to u zajednici Duha, ili se molite Sinu, koga je Otac poslao i koji se Duhom ovaplotio od Devojke i postao covek, ili se molite Duhu, koga Otac salje preko Sina.

0405_feel

Meni ste vi hrišćani zaista fascinantni - da ste u stanju da vjerujete u ovakav politeistički monoteizam - a da se ne odvalite od smijeha...

I da i dalje Bogu pripisujete neke ljudske relacije - otac i sin... Zaboga - zašto bi to beskonačno moćno biće imalo neke takve ljudske osobine i relacije - i imalo sina koji je zapravo on i koji je rođen, a ne stvoren i koji pred pogubljenje razgovara sa ocem (sa sobom?) i na nebeskom prestolu sjedi sa desne strane oca (sebe?)... Tako su i grci svoje bogove vizuelizovali i imali su cijeli priču ko je sa kim imao djecu - ko je sa kim u braku bio, ko je koga varao i razne druge spletke bogova na Olimpusu...

I zaista nije mi cilj da bilo koga vređam - i izvinjavam se - ako se ipak osjećate uvređenim... I kada kažem fascinantni - zaista to i mislim u pravom značenju te riječi... Eto i antički grci su mi sa svojom religijom fascinantni, a i mnogi njihovi mislioci čijem umu nisam ni približan su u te stvari vjerovali - samo pokazuje koliko je ljudski um misteriozna i moćna stvar...

P.S. Dokins spominje jednu priču da je on nekom hinduističkom vjerskom lideru u Velikoj Britaniji predlagao (u vrijeme kada su samo monoteističke religije bile izuzete od poreza) da i on izjavi da su mnogobrojni hinduistički bogovi samo različite manifestacije jednog te istog boga... Neke podgrane hinduizma i tvrde da su monoteističke - npr. http://en.wikipedia.org/wiki/Advaita_Vedanta

0405_feel

Meni ste vi hrišćani zaista fascinantni - da ste u stanju da vjerujete u ovakav politeistički monoteizam - a da se ne odvalite od smijeha...

I da i dalje Bogu pripisujete neke ljudske relacije - otac i sin... Zaboga - zašto bi to beskonačno moćno biće imalo neke takve ljudske osobine i relacije - i imalo sina koji je zapravo on... Tako su i grci svoje bogove vizuelizovali i imali su cijeli priču ko je sa kim imao djecu - ko je sa kim u braku bio, ko je koga varao i razne druge spletke bogova na Olimpusu...

I zaista nije mi cilj da bilo koga vređam - i izvinjavam se - ako se ipak osjećate uvređenim... I kada kažem fascinantni - zaista to i mislim u pravom značenju te riječi... Eto i antički grci su mi sa svojom religijom fascinantni, a i mnogi njihovi mislioci čijem umu nisam ni približan su u te stvari vjerovali - samo pokazuje koliko je ljudski um misteriozna i moćna stvar...

P.S. Dokins spominje jednu priču da je on nekom hinduističkom vjerskom lideru u Velikoj Britaniji predlagao (u vrijeme kada su samo monoteističke religije bile izuzete od poreza) da i on izjavi da su mnogobrojni hinduistički bogovi samo različite manifestacije jednog te istog boga...

Ma ne ljutimo se gde bi se ljutili nego smo takodje fascinirani tvojom samouverenoscu da govoris o necemu

sto nisi ni izbliza shvatio. Cak ni zagrebao povrsinu.

Ovde dolazi do izrazaja posledica onoga sto vladika Atanasije uvke naglasavao kao pogresnu praksu da se

kaze Sveto Trojstvo umesto Sveta Trojica kako treba. Trojstvo je svojstvo dakle pridev necega zato

si ti pomislio da su Otac, Sin i Duh Sveti nekakave osobine ili svojstva jednog Boga nego je to zajednica tri

konrektne licnosti.

Tri ličnosti - a ipak je Bog jedan... i vaša vjera je monoteistička, a ne politeistička... Ok - znam da imate neka teologijska kvaziobjašnjenja za to (i učio sam ih na vjeronauci) - ipak ste imali 2000 godina da ih smišljate (kao i za ostale nelogične stvari u bibliji)...

Koliko ja poznajem bibliju i teologiju je relativna stvar... Svakako je ne poznajem kao što je poznaju neki teolozi koji se čitav život time bave i mnogi drugi ljudi koji su tim stvarima posvetili značajan dio svog života. Ali ne mislim da pretjerujem kada kažem da je poznajem mnogo bolje od "prosječnog vjernika" (šta god to bilo)...

I ne samo ja - mnoge ankete su pokazale da ateisti u prosjeku bolje poznaju bibliju (ili koju god hoćete svetu knjigu njihovog podneblja) od osoba koje se izjašnjavaju kao vjernici...

P.S. Izvinjavam se što imam običaj da mjenjam postove često - pišem ih na brzinu pa kasnije uočim gomilu stvari koje bih mogao dodati - promjeniti - nadam se da ne unosim puno zabune...

Tri ličnosti - a ipak je Bog jedan... i vaša vjera je monoteistička, a ne politeistička... Ok - znam da imate neka teologijska kvaziobjašnjenja za to (i učio sam ih na vjeronauci) - ipak ste imali 2000 godina da ih smišljate (kao i za ostale nelogične stvari u bibliji)...

Da monoteisticka je zasto sto licnost nije isto sto i individuum (Ivana, Aca, Marko , Jelena) kako se to

u svakodnevnom govoru sve trpa u istini kos bice, licnostm osobam indivudum sve je to isto. U filozofiji

i teologiji, narocito, nije isto idnividua i licnost. Licnost postoji samo u kategoriji zajednice. A Sveta Trojica

su predvecna zajednica triju licnosti. Dakle nisu tri Boga jer nisu u pitanju tri individue nego tri licnosti.

Koliko ja poznajem bibliju i teologiju je relativna stvar... Svakako je ne poznajem kao što je poznaju neki teolozi koji se čitav život time bave i mnogi drugi ljudi koji su tim stvarima posvetili značajan dio svog života. Ali ne mislim da pretjerujem kada kažem da je poznajem mnogo bolje od "prosječnog vjernika" (šta god to bilo)...

Prvi boldovani deo pasusa ne znam sta znai. Nemogu da protumacim nekako si konfuzno napisao.

Drugi boldovani deo je nazalost tacan.

I ne samo ja - mnoge ankete su pokazale da ateisti u prosjeku bolje poznaju bibliju (ili koju god hoćete svetu knjigu njihovog podneblja) od osoba koje se izjašnjavaju kao vjernici...

Sta bi mi bez anketa. facenew22222222

P.S. Izvinjavam se što imam običaj da mjenjam postove često - pišem ih na brzinu pa kasnije uočim gomilu stvari koje bih mogao dodati - promjeniti - nadam se da ne unosim puno zabune...

Ne slusas savet Voje Antonica koji je na poslednjoj tribini Ateista Srbije predlozio da se u rapsravisa verncima nikad ne zuri sa odgovorom. Eno tamo su snimci na sajtu Ateista Srbije.

Православни хришћанин сам. Ко да сам ја могао да бирам, крстили ме кад сам имао само пар месеци  t5504 osmeh1, и то чисто традиционално јер крајем осамдесетих,кад сам ја рођен,почело је то помодарство ,сви одједном масовно постали верници...али да сам тада и могао да бирам,тј да ми је у то доба била ова памет,опет бих изабрао Православље. много лепа вера бре 0110_hahaha kolo2 0110_hahaha .mislise. 0205_whistling

I ja sam kršten kao dijete od 1 god i 2 mjes...Nažalost moji roditelji nisu ocrkovljeni tako da nisam obitavao u sveštenom prostoru Liturgije i na taj način se nisam upoznao sa hrišćanstvom,tek sam kasnije privučen riječju i djelom Svetih prešao prag hrama.Ali osjećam veliku i neizmjernu blagodarnost jer su me moji roditelji krstili iz ljubavi i njihove velike vjere,sada osjećam da je ono što ih je privuklo da me krste je blagodat božija,koja se izlila na svijet i bez koje ne bi mogli da se održimo.Blagodat se izlila.

зато што сам рођен тако...као Србин православне вере да сам рођен у Арабији не бих био....

зато што сам рођен тако...као Србин православне вере да сам рођен у Арабији не бих био....

Не рађаш се ти ни као Србин, а још мање као православац. Србин постајеш тако што усвајаш карактеристичке културе у којој живиш, почев од имена које ти се даје, до првих ријечи српског језика. Православац можеш само постати тако што ћеш лично одабрати да се крстиш, или неко други умјесто тебе, ако си још мален да не можеш донијети самостално одлуку.

ма пусти га нек се трипује ... ако кренеш да му тупиш, онда ће морати да се брани и триповаће да је велики јунак за српство и православље и да је праведник док за веру страда :D

овако, ако неопажено прође, ем га нико озбиљно неће схватити ем га после неће бити толико блам кад се опасуљи :D

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...