Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Spooky

Zašto ste baš pravoslavne vere?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Pitanje se može odnositi i na pripadnike drugih religija - zašto su pripadnici baš te religije - ali pretpostavljam da je ovdje najviše pravoslavaca...

Vjerovatno ste i rođeni u pravoslavnoj porodici ili bar u pravoslavnoj sredini i imali ste mnogo prilika da saznate pravoslavna učenja.

E sada vas molim da zamislite sledeću situaciju - da ste rođeni u Iranu (mada bi mogla biti bilo koja sredina koja ne pripada vašoj religiji) - u muslimanskoj porodici. Da ste u školi učili muslimanska učenja...

Šta mislite - koje biste religije bili?

Jasno je da biste kao dijete bili mali musliman - i da bi vas roditelji povinovali svim vjerskim obredima...

Ako mislite da biste svejedno kao odrasli saznali pravu istinu i promjenili vjeru i postali pravoslavac jer ste u pravoslavlju zbog jačih suštinskijih razloga vašeg opštenja sa bogom nego što je prosta činjenica da ste se rodili u pravoslavnoj porodici u Beogradu ili Banja Luci - kako onda objašnjavate da je toliko malo ljudi koji promjene religiju u životu (ispod jednog procenta - i ništa nije veći broj onih koji prelaze u pravoslavlje nego obratno)? I zašto većina crkava ne vole ljude koji prelaze u druge religije - pa čak su se i tradicionalno izricale i najteže kazne (smrtne) za takve slučajeve...

Ako ste svjesni činjenice da biste u takvoj situaciji pripadali Islamu (ili bilo kojoj drugoj religiji) - kako onda možete da tvrdite ta je baš u pravoslavlju nešto specijalno (osim činjenice da ste se rodili u takvoj sredini)?

Jer - svijet je jedan i bog je samo jedan - pa ipak - mnogi na ovom svijetu su u krivu... Zar je pravedno da svi ti ljudi ne budu spašeni samo zato jer su rođeni na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme.

I ne pokušavajte sa tim kako svi mi možemo vjerovati na različite načine - pa ipak vjerovati u isto - jer da je tako - ne bi bile ovolike suštinske razlike među religijskim učenjima. Ne bi se ratovalo zbog religija. Roditelji bi vas upisivali u islam, ako je dzamija bliža od crkve... A svi znamo da nije tako...

Pomaže Bog!

Premda ne pripadam pravoslavnoj religiji već sam hrišćanin pravoslavni, i premda

je tvoje pitanje tipa 'šta bi bilo - kad bi bilo', hajde da ti odgovorim.

Vjerovatno ste i rođeni u pravoslavnoj porodici ili bar u pravoslavnoj sredini i imali ste mnogo prilika da saznate pravoslavna učenja.

Rodjen sam u ateističkoj porodici ali u okruženju gde sam mogao mnogo da naučim

o Bogu - Ocu i Sinu i Duhu Svetom.

Šta mislite - koje biste religije bili?

Verujem da bih, da sam rodjen u Iranu najverovatnije bio musliman. (Osima ako nisam pripadnik

neke od manjina, što uključuje i hrišćane.)

kako onda objašnjavate da je toliko malo ljudi koji promjene religiju u životu? ?

To objašnjavam kao činjenicu društava u kojima živimo.

I zašto većina crkava ne vole ljude koji prelaze u druge religije - pa čak su se i tradicionalno izricale i najteže kazne (smrtne) za takve slučajeve...

U prošlosti zaista jeste bilo toga ali u sadašnjosti ... Ne bih se sa tobom složio.

Ako ste svjesni činjenice da biste u takvoj situaciji pripadali Islamu - kako onda možete da tvrdite ta je baš u pravoslavlju nešto specijalno?

Znaš, mi pravoslavni nemamo ništa 'specijalno' osim sve što nam treba za spasenje.

Jer - svijet je jedan i bog je samo jedan - pa ipak - mnogi na ovom svijetu su u krivu... Zar je pravedno da svi ti ljudi ne budu spašeni samo zato jer su rođeni na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme.

Bog je Taj Koji se trudi oko nas i Koji spasava.

Рођена сам у атеистичкој породици. О Богу, религији, души или било чему сличном се никад није причало код мене кући, то нису биле нешто много битне ставке. Једино сам као мала била у селу и тад се славила слава, што за мене није ни на један начин повезивало са Богом, пуно људи, пуно хране, за нас децу би испекли прасе које би смо могли чепркамо прстима и да једемо (тако сам почела да једем месо). Једино су моји покојни баба и деда се молили (оче наш) и постили, али на такав начин да ја као дете никад нисам то приметила.

Моја мајка се тешко разболела. Имала је око 8 различитих дијагноза, те цисте, те тумор, стална лупања срца, и дању и ноћу, премор, тако страшне главобоље да је пробала све могуће лекове; доктор је почео да размишља да јој препише и морфијум, јер није могла да издржи. Била је чисти атеиста, Бог је за њу био обична бајка.

По савету сестре која није пролазила ништа боље, почела је да иде у цркву, повезала се са одређеним духовницима, који су почели да јој помажу, да је упућују које молитве да чита, како да пости, после извесног времена је почела редовно да се причешћује. Прошло је око 10 година од тад. Сад је здрава, не пије ниједан лек, научила је да молитва све може да отклони, или бар умањи.

Ја сам била противник цркве(са свим другим укућанима), кад је она почела да иде у цркву. Молитвом је успела да мене наведе да се крстим(буквално, само једном или двапут је предложила, остало време је само ћутала, молила се и чекала). После тродневног одласка у манастир неколико година касније, ја сам постала верујућа. Почела сам да постим, идем редовно у цркву, да учим шта значи бити Хришћанин. Сад сам попадија, појац у сеоској цркви, шта значи бити Хришћанин још увек учим, и верујем да нема ништа узвишеније од тога.

Zato sto je Hristos kao prototip Bogocoveka najsavrseniji njauzivseniji egzistancijalni model. I kao

takav prevazilazi bilo koji drugi model pronikao iz neke filozofije ili misicne skole. I vidimo kroz istorije

Crkve da svi ljudi koji se trude uspevaju da taj model sazive koa licnisti. Po tome se jasno vidi da nije

to samo neka teorija koja je precizno razradjena za lepo videti nego Bogom dana mudrost koju moze da sazivi

svako od filozofa i naucnika do nepismenog fizikalca.

Trazio sam razne prototipove Bogocoveka u filozofijama i religijama ali su sve to krnji i tanki pokusaji. Tamo

gde je teorijski sve janso razradjeno tamo nema ni mogucnosti ni svedocasntva prakicnog sazivljavanja. A

opet tamo gde ima neke prakse tamo je slika modela bleda gotovo nepostojeca.

Jedino sam u pravoslavlju nasao predivan sklad, sinergiju umnog i deltanog Bogoslovlja.

Zato sto je Hristos kao prototip Bogocoveka najsavrseniji njauzivseniji egzistancijalni model. I kao

takav prevazilazi bilo koji drugi model pronikao iz neke filozofije ili misicne skole.

hristos kao nekav model i uzor ne prevazilazi ni pitagoru, ni sokrata, ni platona, ni sekstija, ni plotina, ni porfirija, ni askapadu, ni tiruvalura, ni josh neke druge koji su imali vishe moralne standarde..

takav prevazilazi bilo koji drugi model pronikao iz neke filozofije ili misicne skole.

hristos kao nekav model i uzor ne prevazilazi ni pitagoru, ni sokrata, ni platona, ni sekstija, ni plotina, ni porfirija, ni askapadu, ni tiruvalura, ni josh neke druge koji su imali vishe moralne standarde..

Ajde ne lupaj de, zivota ti...

Kad covek ima svoje misljenje to je jedna stvar, a kad drobi nesto bez pameti to je vec bezobrazluk...

Изричем ти опомену због вређања Господа нашега,ово ти је трећа опомена тако да ћеш бити банован на одређено време!

Kad covek ima svoje misljenje to je jedna stvar, a kad drobi nesto bez pameti to je vec bezobrazluk...

vecj sam pisao o etici, i niko nije opovrgao proste etichke argumente.

To je pre svega zato sto ljudi nemaju vremena da gube na tvoje nebulozne tzv. argumentacije...

I drzi se teme, ako ces da poredis - otvori temu pa pisi...

Ја сам рођен у православној породици која није практиковала вјеру. Ишли смо годишње 5-6 пута у храм, причешћивали смо се једном у години, постили смо 1-2 седмице годишње...

А вјери сам активно пришао  кроз дјела владике Николаја. Увјек сам ја био поносан Православац, али прије сам то више био због традиције, родољубља итд...и слава Богу што је тако. Да је наша вјера анационална, вјероватно ни дан данас неби спознао моју вјеру. Сада је мени вјера изнад свега, па тако и изнад Србије, мада никада нисам то једним с другим мјерио. То су све љепоте које попуњају једну друге, а то се све лијепо назива светосавље.  0110_hahaha

Овјде би се највише захвалио Отачаственом Покрету Образу преко којег сам уопште дошао до лика и дјела владике Николаја (а кроз њега сам пришао активно вјери).

Да сам се родио у другој вјери, ја би био атеиста или би спознао православну истину...то само Господ зна.

Bog ti pomogao Tomo! Inače - moj otac otkad sam postao ateista me svaki put ovako pozdravlja - očekujući valjda da je meni iz nekog razloga mrsko da odgovorim. (A kako nisam ateista u onom komunističkom smislu - neko ko je Boga zamjenio partijskom knjižicom pa svakom prilikom mora pokazivati neposlušnost starom i pokornost novom bogu - sama pomisao je smiješna...)

Hvala svima na odgovorima - ipak aquilio, a posebno Ivana mi nisu odgovorili na moje pitanje...

Aquilio se potrudio da kaže kako je proučavao i druge religije - ali mi je nedorečen argument jer ne vjerujem da kao religiozan čovjek nije bio uplašen kazne koju bog propisuje za one koji se odreknu duha svetoga (Matej 12) i da je druge religije zaista istinski srcem posmatrao spreman da pređe u njih... Uostalom - i sam kažeš da si zapravo tražio prototipove bogočovjeka - što je već neka vrsta ograničavanja na hrišćanstvo...

Da zaista u pravoslavlju postoji ta punoća, ta komplementnost teorije i prakse - nekako mislim da bi više ljudi to uviđalo i prosto samo zbog riječi - čitajući svete spise i slično - odlučili bi da pređu na pravoslavlje...

@toma -da - pravoslavno hrišćanstvo nije ništa specijalno - osim da baš to dovodi do spašenja duše... Mi koji smo rodjeni baš u pravoslavnim sredinama - desilo se sasvim slučajno da eto - prepoznamo da je naša religija baš ta potrebna za spašenje - ali eto drugi su valjda gluplji - il ne znam ni ja šta...  E vidiš - i dalje nisam uvjeren da bi u toj situaciji da si rođen u Iranu - ne bi baš isto pričao - da baš Islam spašava dušu...

Digresija mala - ipak - svi ljudi danas makar imaju teorijsku šansu da čuju priču o Hristovom žrtvovanju za nas ljude. Ali - šta je sa svim onim ljudima koji ni te teorijske šanse nisu imali. Npr. svim onim indijancima koji su živjeli poslije Vaskrsenja Isusovog i pre otkrića Amerike... Isus je stradao da spase sve ljude - pa ipak - oni nisu imali nikakve prilike da čuju za priču njegovog stradanja, niti im se Bog javljao na neke druge načine - da li su oni imali šansu da budu spašeni?

Спуки, Аквилио није рођен у православној породици. Он је спознао Христа и одлучио се да се крсти у СПЦ и слава Богу. Видиш, ја се са њим слабо гдје слажем (политички ставови, па и теолошки), али га цјеним због те храбрости. Није лако у Суботици као Мађар прећи у православну вјеру, не зато што би те неко гонио, већ зато што то није уобичајно и што је то пружање прст у око сопственој нацији, традициј, коријенима.

И поздрављам мога брата у Христу, Аквилиа 0110_hahaha

Рођена сам у атеистичкој породици. О Богу, религији, души или било чему сличном се никад није причало код мене кући, то нису биле нешто много битне ставке. Једино сам као мала била у селу и тад се славила слава, што за мене није ни на један начин повезивало са Богом, пуно људи, пуно хране, за нас децу би испекли прасе које би смо могли чепркамо прстима и да једемо (тако сам почела да једем месо). Једино су моји покојни баба и деда се молили (оче наш) и постили, али на такав начин да ја као дете никад нисам то приметила.

Моја мајка се тешко разболела. Имала је око 8 различитих дијагноза, те цисте, те тумор, стална лупања срца, и дању и ноћу, премор, тако страшне главобоље да је пробала све могуће лекове; доктор је почео да размишља да јој препише и морфијум, јер није могла да издржи. Била је чисти атеиста, Бог је за њу био обична бајка.

По савету сестре која није пролазила ништа боље, почела је да иде у цркву, повезала се са одређеним духовницима, који су почели да јој помажу, да је упућују које молитве да чита, како да пости, после извесног времена је почела редовно да се причешћује. Прошло је око 10 година од тад. Сад је здрава, не пије ниједан лек, научила је да молитва све може да отклони, или бар умањи.

Ја сам била противник цркве(са свим другим укућанима), кад је она почела да иде у цркву. Молитвом је успела да мене наведе да се крстим(буквално, само једном или двапут је предложила, остало време је само ћутала, молила се и чекала). После тродневног одласка у манастир неколико година касније, ја сам постала верујућа. Почела сам да постим, идем редовно у цркву, да учим шта значи бити Хришћанин. Сад сам попадија, појац у сеоској цркви, шта значи бити Хришћанин још увек учим, и верујем да нема ништа узвишеније од тога.

Лијепа животна биографија и примјер како се људи преобразе. 0110_hahaha

Рођена сам у атеистичкој породици. О Богу, религији, души или било чему сличном се никад није причало код мене кући

...

Почела сам да постим, идем редовно у цркву, да учим шта значи бити Хришћанин. Сад сам попадија, појац у сеоској цркви, шта значи бити Хришћанин још увек учим, и верујем да нема ништа узвишеније од тога.

Лијепа животна биографија и примјер како се људи преобразе. 0110_hahaha

He he - pa i meni je moja biografija lijepa - a po mnogo čemu suprotna od Ivanine - rođen u pravoslavnoj porodici - postio, pričešćivao se, molio se. Volio časove vjeronauke (koje smo u Rep. Srpskoj dobili u osnovnoj) i onda zbog nekih ličnih dogadjaja prelomio i postao ateista (mada sam i ranije kada sam učio prirodne nauke ponekad sumnjao)...

A što se tiče aqualia - skidam kapu - zaista posebna priča - i lično bih volio da je više takvih vjernika koji su svjesno izabrali svoju vjeru, a ne dopustili da budu ovce i da prihvate prvo što im ponude... Lično mislim da u Srbiji ima manje od 10% religioznih ljudi... Namjerno ne želim da u religiozne ljude ubrojim one koji se takvim smatraju jer su im to bili roditelji, ne idu redovno u crkve i ne pričešćuju se, eventualno slave slavu - ali i ako je posna slava - jede se svinjetina...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...