Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Guest - . . .-

(НЕ)ЗНАЛАЧКА КРИТИКА БОГОСЛОВЉА МИТРОПОЛИТА ЈОВАНА ЗИЗИЈУЛАСА

Оцени ову тему

Recommended Posts

Драги мој,ако је ово за тебе деманти, ти имаш проблем са најобичнијом логиком. А да је разговор са тобом најчешће бесмислен, то сам се већ уверио.

Jel ovo dovoljno?

Zaključak je upravo ono što tvrdim u mojim prethodnim tekstovima. Besmrtnost

duše se ne odbacuje niti od Atanasija Velikog niti od ovim mojih tekstova. Ono

što se odbacuje jeste vera da je, budući da je duša besmrtna, time rešen problem smrti

kao pretnje uništenja čoveka.

Јасно ко дан, за оног ко има очи да види и уши да чује. У овом контексту митрополит пише тумачећи Христологију - њен онтолошки значај за свет и човека.

Оно болдовано. Брате Александре, мени се чини да управо Ви имате проблем са логиком у овом конкретном случају.

Изволи, објасни?

Оно болдовано. Брате Александре, мени се чини да управо Ви имате проблем са логиком у овом конкретном случају.

Изволи, објасни?

"Кажеш да је демантовао. Ја не видим да је било шта демантовано. Рекао је да је потребна огромна фантазија да би се нешто видело у његовом тексту, и да о другим стварима говори у својим текстовима. Деманти подразумева оповргавање аргументима, а не уопштено фразирање. Ово што си цитирао није никакав деманти." - Родољуб Лазић

Драги мој,ако је ово за тебе деманти, ти имаш проблем са најобичнијом логиком. А да је разговор са тобом најчешће бесмислен, то сам се већ уверио.

Забога човече, па шта је ако не деманти? Одговорио ти је сам аутор чију си теологију критиковао: НИСАМ ТВРДИО НИТИ ПОДРЖАО УЧЕЊЕ О ТНИТОПСИХИЗМУ. Дакле, има ли смисла дискутовати о нечему за шта човек јасно каже да се тиме није бавио нити тако нешти тврдио и подржавао? Треба ли да доказујемо твоју фантазију? Да слушамо твоје "аргументе" за нешто што сам аутор каже да о томе уопште није ни писао нити је то била тема његових студија? Сасвим је нешто друго у питању код митрополита, што ти ниси разумео.

Човече, да ли ти схваташ шта је деманти? Није деманти рећи да је потребна "Огромна фантазија да би се видело нешто". Деманти је када на нечију тврдњу одговориш аргументом, а не фразом. Деманти би био: "тај-и -тај, тумачећи моје речи ".... " изводи закључак да ја учим о смртности душе. Међутим, његов закључак је погрешан  због тога-и-тога.Тако изгледа деманти. А рећи "потребна је огромна фантазија" је обична фраза.

А ово твоје са Бетовеном је у твом стилу. Ја нисам измислио његове речи, него сам износио закључке на основу онога што је написао. Зато деманти може бити само онакав какав сам горе показао. Ако су моји закључци погрешни, утолико је једноставније показати да нисам у праву.

На тај ниво који ти себи допушташ да сиђеш, ја силазити нећу. Чим видим толико смајлија и надобудност, све ми је јасно.

Александар:

То је оно што ја називам памфлетизмом, јефтиним памфлетизмом који служи само задовољењу незнавених фрустрација.

Онда ти заиста имаш проблем сам са собом, те је даљи дијалог на ову тему са тобом бесмислен.

Ваљда само ви адвокати умете овако да изврћете здраву логику, како бисте остварили профит.

Стварно не знам где је проблем, ако не у самој личности брата Родољуба?

Ц,ц,ц... Само толико? Камо инвентивност, брате Александре? Или данас нешто ниси у форми? Ајде, потруди се , можеш ти то и боље.

Još jednom gosn Rodoljube

Da  li govorite ,čitate i pišete Grčki?

Не. Претпостављам да студенти који дипломирају на БФ-у говоре, читају и пишу грчки, и да су све раније генерације богослова код нас такође читале и писале грчки?

И да, пошто не знам грчки, не могу ни са обичним секташем на улици да кренем у побијање његових тврдњи и цитирања Светог Писма, које је, знамо, написано на грчком?

Петре, шта сам имао, ја сам написао у књижици. Изволи па прочитај. А овде не желим да разговарам, јер је о. Иван ово иницирао на неприличан начин, и нећу у томе да га подржавам. Разговор у овој теми је подржавање онога како је тема започета, а започета је сасвим непримерено. Онај ко је добронамеран, не ради то овако.

Još jednom gosn Rodoljube

Da  li govorite ,čitate i pišete Grčki?

Не. Претпостављам да студенти који дипломирају на БФ-у говоре, читају и пишу грчки, и да су све раније генерације богослова код нас такође читале и писале грчки?

И да, пошто не знам грчки, не могу ни са обичним секташем на улици да кренем у побијање његових тврдњи и цитирања Светог Писма, које је, знамо, написано на грчком?

U moje vreme pre deset dvanest  godina Grčki smo morali da znamo kao maternji ko ga je polagao kod +Irineja  Bulovića

zna o čemu pišem .

Vidite ovako da prokomentarištete možete ali ako nemate uvid u orginal pojma nemate šta čitate .

Jedan prevod traje samo 50 godina ,dakle ograničen je .

Vrlo je bitno za vas da shvatite da na osnovu prevoda pravite kritiku ,pa to je smešno .

Ja se služim sa nekoliko jezika ,koji meni a i vama omogućavaju određeni naredbodavni odnos sa kompjuterom .

To su programski jezici .

Sada zamislite da komentraišete moj kod a da pojma nemate o mogućnostima alata koji koristim i da ne razumete programske jezike .

Eto vi ste videli neku bazu podataka pa nešto pišete i komentarišete .

Dajte sebi pun legitimitete naučite Grčki ,pročitajte Oce u orginalu (ne sve samo one najplodonosnije) i onda komentraišite mitropolita Jovana .

Ovako ste slični osnivaču jehovinih svedoka ,koji na pitanje da li zna bibliske jezike odgovara da zna ,nakon provere ispostavlja se da pojma nema

U moje vreme pre deset dvanest  godina Grčki smo morali da znamo kao maternji ko ga je polagao kod +Irineja Bulovića zna o čemu pišem .

Dajte sebi pun legitimitete naučite Grčki ,pročitajte Oce u orginalu (ne sve samo one najplodonosnije) i onda komentraišite mitropolita Jovana .

А које си ти Оце прочитао у оригиналу у време док си грчки знао као матерњи, ако није сувише заметно за набрајање?

Vrlo je bitno za vas da shvatite da na osnovu prevoda pravite kritiku ,pa to je smešno .

Dajte sebi pun legitimitet naučite Grčki ,pročitajte Oce u orginalu (ne sve samo one najplodonosnije) i onda komentraišite mitropolita Jovana .

1. Ако сам извео погрешне закључке у критици, утолико је једноставније побити их. Ништа лакше.

2. Да ли студенти на БФ-у читају Зизиуласа у оригиналу и дају испите на основу читања његових оригиналних списа? Или га проучавају на основу превода? Ако они стичу исправно знање о његовом учењу на основу превода, како то да ја не могу имати исправно знање на основу истих тих превода?

Нешто сте се забројали, "оук". Замислите да сам ја студент БФ-а који је читао Зизиуласа као испитну литературу, и на испиту крене да оспорава оно што је прочитао. А професор каже да то не може да ради јер није читао у оригиналу. Мало чудно, с обзиром да тај исти професор није тражио да се за испит литература чита на грчком језику?

Оук је желео да скрене пажњу на то како да себи дате пун легитимитет. Преводи дела митрополита Јована нису ни спорна ни погрешна, али постоји могућност да их неко тумачи у погрешном смислу.

Guest - . . .-

Петре, шта сам имао, ја сам написао у књижици. Изволи па прочитај. А овде не желим да разговарам, јер је о. Иван ово иницирао на неприличан начин, и нећу у томе да га подржавам. Разговор у овој теми је подржавање онога како је тема започета, а започета је сасвим непримерено. Онај ко је добронамеран, не ради то овако.

Веома је добронамерно али уједно и одбрамбено јер је ово напад на Богословски факултет чији сам и ја део где се изучава богословље Митролопита Јована Зизијуласа. Да би неко изнео озбиљну богословску критику Митрополитових дела треба да прочита дела у оргиналу, да одлично познаје развој богословских мисли, да је упућен у догађаје који су учинили да се православна мисао првих хришћана која је била изразито евхаристијска а уједно и есхатолошка замени схоластичком и прозападном мишљу (највише почев од 12. века). Ово је постављено са намером да искористимо Твоје присуство и да Ти одговориш на ставове о. Александра против Твоје књиге.

Више пута сам питао ко је издавач књиге, није ми одговорено. Са чијим је благословом ова књига изашла и појавила се у православним књижарама? Мислим да је то итекако важно јер ћемо уједно да закључимо одакле ветар дува и коме смета Православни Богословски Факултет.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...