Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Guest - . . .-

(НЕ)ЗНАЛАЧКА КРИТИКА БОГОСЛОВЉА МИТРОПОЛИТА ЈОВАНА ЗИЗИЈУЛАСА

Оцени ову тему

Recommended Posts

Guest - . . .-

Осврт на књигу г. Родољуба Лазића: 
«Но(ватосрск)о богословље Митрополита Зизијуласа», 
Издавач «Атос» мисионарски духовни центар, Београд, 
Рецензенти Др Миодраг М. Петровић и Жељко Которанин.)

Тект у ПДФ формату прочитати на линку:

http://www.verujem.org/teologija/Kritika%20_Ziziulasa.pdf

Guest - . . .-

Замолио сам Родољуба да постави и своју књигу па да видимо колико је оправдана критика оца Александра Ђаковца.

Чија беше ова издавачка кућа "Атос"?

Vredno je čitanja ,ovo je ono što fali našoj Crkvi ,argumentovani prikaz stvarima .

Recimo ja volim da jedem i to lepo .

Ali nemam pojma o kuvanju ,pa zamislite sada da ja napišem neku kritiku kuvaru profesionalcu onako napamet .

Tako i ovaj advokat prilično napamet nešto piše i pokazuje .

Takvo nam je i pravosuđe površno i po slobodnoj sudiskoj proceni

Замолио сам Родољуба да постави и своју књигу па да видимо колико је оправдана критика оца Александра Ђаковца.

Не, драги оче, то се не ради тако. Да те желели да разговарамо о мојој књизи, ви бисте прво тражили начина да њу поставите. А постављати прво критику (па још са подацима о издавачу ирецензентима!) је, по мени, злонамерна работа и не бих се упуштао у тај "пројекат".

Но, биће занимљиво видети ко ће бити најинвентивнији у "пљувању у даљ". Наравно, претпостављам да ће већина, попут "оука-а", жестоко аргументовати свој критички став. А до "расправе" са таквима ми је много стало...

Не, драги оче, то се не ради тако. Да те желели да разговарамо о мојој књизи, ви бисте прво тражили начина да њу поставите. А постављати прво критику (па још са подацима о издавачу ирецензентима!) је, по мени, злонамерна работа и не бих се упуштао у тај "пројекат".

Но, биће занимљиво видети ко ће бити најинвентивнији у "пљувању у даљ". Наравно, претпостављам да ће већина, попут "оука-а", жестоко аргументовати свој критички став. А до "расправе" са таквима ми је много стало...

Брате, јел имаш можда у електронској верзији књигу?

Dragi brate Rodoljube

Par činjenica će vas verujem matirati u potpunosti .

Posle čitanja vašeg monologa upućenog mitropolitu Jovanu .

Shvatio sam sledeće

Vi ne govorite Grčki.Ni kini ni govorni

Vi niste upoznati u potpunosti sa većinom radova  mitropolita Jovana

Vi nemate bogoslovsko obrazovanje

Nikada niste čitali oce u orginalu

U bogoslovlju vaša knjiga je nakon poslednje tačke dostupna svima (jer nepišete na slobodnu temu već imate tendenciju da otkrijete nešto što važno za spasenje sveta)

Dakle bavite se površno problemom .

Bogoslovlje nije površno kao pravosuđe Srbije .

Ono ima dubinu ,punoću i lepotu .

Vaša knjiga to nema .

Pošto sam uz svoj fakultet  (informatika) završio i Bogoslovski  dakle poznajem malo više od vas imam legitimitet da vas kritikujem .

Ali teško da bih se usudio da kritikujem mitropolita Jovana tako neargumentovano .

U knjizi niste dali ništa što bi moglo da pobije navode mitropolita Jovana

Imas ovde delimicno. http://pravoslavlje.net/index.php?title=%D0%9D%D0%BE%D0%B2%28%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%29%D0%BE_%D0%B1%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D1%99%D0%B5_%D0%9C%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B0_%D0%97%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%98%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%B0

Da pocnemo od smrtnosti/besmrtnosti duse. :cheesy:

Ево, да ми не нагађамо, погледајмо шта сам митрополит каже:

"Потребна је заиста ОГРОМНА ФАНТАЗИЈА да се у мом чланку (Христологија и постојање) пронађе "тнитопсихизам (схватање о смртности душе). О другим стварима говорим у својим текстовима, и жалим што се, уместо онога што сачињава кључну идеју мог чланка, изводе закључци о идејама које нисам тврдио/подржао..."

Сваки коемантар је, мислим, сувишан.

Цитатологија Отаца, онако како је г. Родољуб употребио, је заиста незналачка. Када је у питању бесмртност/смртност душе, по природи/по благодати, онда се заиста морају погледати оригинали. Затим, потребно је ући у логику употребе кључних теримина фисис, усиа, просопон, ипостас код Отаца. Поготово термин "по природи" (ката фисис). У неким тананим детаљима, у истанчаним богословским синтагмама, такви изрази немају увек једно, униформно значење код свих Отаца.

Прескочити све ово, па још узети српски превод Отаца, да би се расправљало о једном осетљивом питању, притом напасти доктора теологије коме је грчки матерњи језик, заиста је незналачки и крајње неозбиљно. То је оно што ја називам памфлетизмом, јефтиним памфлетизмом који служи само задовољењу незнавених фрустрација.

Добро вам иде. Управо као што сам претпостављао. Мени је прилично забавно читати овакве "критике"... Али било би добро да се укључи још неко. Мислим, сад је прилика, врло је згодно, и можете све фрустрације које имате у личном дијалогу овде врло безболно да амортизујете. Ем не морате ништа суштински да кажете, ем сте сви у групи и подржавате ставове једни других, ем можете да кажете о мени све оно што сте желели, а нисте имали где. Куд ћеш боље!

Куд ћеш суштнскије ствари? Навео сам ти митрополитове речи по питању смртности/бесмртности душе. Човек јасно и експлицитно каже:

"Потребна је заиста ОГРОМНА ФАНТАЗИЈА да се у мом чланку (Христологија и постојање) пронађе "тнитопсихизам (схватање о смртности душе). О другим стварима говорим у својим текстовима, и жалим што се, уместо онога што сачињава кључну идеју мог чланка, изводе закључци о идејама које нисам тврдио/подржао..."

Јеси ли нападао митрополита у вези овог питања? Јеси. Јел те сам митрополит сада демантује? Наравно. Па шта хоћеш више?

Imas ovde delimicno. http://pravoslavlje.net/index.php?title=%D0%9D%D0%BE%D0%B2%28%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%29%D0%BE_%D0%B1%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D1%99%D0%B5_%D0%9C%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B0_%D0%97%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%98%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%B0
Хвала!

:cheesy:

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...