Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

 • Одговори 3.1k
 • Креирано
 • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Понижување поради припадност кон МПЦ

 

Според македонските владици, ова не се случува во другите православни цркви, каде што нашите верници биле пречекувани рамноправно како и оние од преостанатите православни цркви. Велат дека, и покрај тоа што МПЦ-ОА не е официјално признаена во православниот свет, сепак од другите цркви секогаш била третирана како рамноправна членка

 

ostrog---janevska-ilieva.jpg

 

СПЦ почна да ги дискредитира македонските верници

 

На македонските верници што изминатиот викенд го посетиле манастирот „Свети Василиј Острошки“ во Црна Гора не им било дозволено да застанат во редот со преостанатите верници за да се причестат со вино и леб. Тамошните свештеници, кои се под надлежност на Српската православна црква, ги прозвале и им рекле дека сите што се крстени од г.г. Стефан, поглаварот на Македонската православна црква, и од струмичкиот владика Наум нема да можат да го извршат обредот, со кој верниците се стекнуваат со тајните Христови и имаат способност за чист живот. 

Ваквата состојба според македонските владици не се случува во другите православни цркви, каде што нашите верници биле пречекувани рамноправно како и оние од преостанатите православни цркви. Велат дека, и покрај тоа што МПЦ-ОА не е официјално признаена во православниот свет, сепак од другите цркви секогаш била третирана како рамноправна членка. 

Скопјанката Велика М. првпат го посетила овој манастир во Црна Гора. Вели дека била воодушевена од убавината на манастирот и од приказната за животот на Свети Василиј. Сакала да се помоли за здравје на блиските, но, како што вели, ја затекнала чудна ситуација. 

- Бевме наредени еден зад друг и чекавме да дојдат свештеници и да нѐ причестат. Одеднаш тие извикаа дека оние што доаѓаат од Македонската православна црква нема да можат да се причестат. Се збунивме и се разочаравме. Таму отидовме да му се поклониме на светецот и да покажеме љубов кон сите, а на крајот си отидовме понижени. Зарем тоа е целта на православието? - прашува Вера. 

Владиката Петар, еден од повозрасните владици во Синодот на МПЦ, вели дека тоа што свештениците од Острошкиот манастир одбиле да ги причестат македонските верници е спротивно на православните канони. Според него, вакви ситуации се случувале во последниве години, за да му се угоди на Јован Вранишковски, расчинетиот владика од МПЦ, кој сега заедно со неговата Православна охридска архиепископија (ПОА) се декларира како дел од Српската црква. 

- Тоа е свесен притисок врз македонските верници да се приклонат кон црквата на Вранишковски. Причеста е света тајна, која треба да се прави од љубов, а не од присила. Ако нашите верници не смеат да се причестат во српски манастир, како тогаш Вранишковски ги извршува тие обреди, кога е ракоположен од владика на МПЦ. Дали во тој случај не се признава ниту неговата хиротонија - додава г. Петар.

Инаку, Острошкиот манастир е под јурисдикција на владиката Амфилохије, кој е надлежен за Српската црква во Црна Гора. Тој отсекогаш имал радикални ставови на прашањата за статусот на МПЦ во православниот свет. Во минатото изјавувал дека „којзнае дали во иднина ќе опстои македонската држава, а со тоа и Македонската православна црква“. 

- Можеби еден ден таа ќе се распадне и повторно ќе биде под управа на Српската православна црква - рекол своевремено црногорскиот митрополит г. Амфилохије во неформалните средби со македонските владици. 

Г. Амфилохије непосредно пред Црна Гора да стане независна држава беше назначен за архиепископ цетински и митрополит црногорско-приморски. Самото назначување за архиепископ го прави втор човек во СПЦ, веднаш по патријархот. 

Откако Црна Гора е независна држава, тој постојано има проблеми со црногорската држава, поради форсирањето на Црногорската православна црква на чие чело е владиката Михаило. 
Според македонските црковни аналитичари, г. Амфилохије отсекогаш бил вклучен кога се договарале какви било црковни разговори меѓу МПЦ и СПЦ. 

- Во одредени моменти г. Амфилохије има позитивни ставови за прашањето меѓу двете цркви, а во други ситуации зборува сосема спротивно. Тоа говори дека неговиот однос кон МПЦ не е искрен - објаснуваат аналитичарите.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

- Бевме наредени еден зад друг и чекавме да дојдат свештеници и да нѐ причестат. Одеднаш тие извикаа дека оние што доаѓаат од Македонската православна црква нема да можат да се причестат.

 

О Д Л У К А

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 • 10 months later...

 

                     Настављен прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

 

 

                                                    sud.jpg

 

Дана 30. 8. 2016. је било заказано судско рочиште најновијег политички монтиранофг судског прогона који се спроводи над Архиепископом Јованом, двојици Епископа, свештенством, монаштвом и припадницима Православне Охридске Архиепископије

Иако, су се сви неправедно окривљени, као и увек, уредно појавили у скопском суду,  судско рочиште није одржано! Наиме, судија је обавестио неправедно оптужене да се јавна тужитељица, рано ујутру јавила телефоном и саопштила да неће доћи на суђење (sic!), које је иначе заказано још јуна месеца . Истовремено, судија није нашао за потребно да информише ни адвоката неправедно оптужених, како би и они тим путем били обавештени те тако лишени малтретирања да беспотребно долазе у скопски суд!

Није први пут да јавна тужитељица у последњем тренутку отказује своје присуство на претходно заказаном рочишту, а да при том благовремено не обавештава  суд, или пак да шаље свог заменика! Судија толерише ово неодговорно и непрофесионално понашање јавне тужитељице, чиме учествује у својеврсној тортури над неправедно оптуженима.
У чему се састоји ова судска тортура? Судски процес се одуговлачи до бескраја, чиме се у  многим сегментима отежава живот неправедно оптуженима, а поврх свега, међу неправедно оптуженима има и старих и изнемоглих лица, која путују до Скопља из различитих делова наше земље, само да би им судија саопштио да суђење неће бити одржано ..

На питање, какве користи има судија да у садејству са јавном тужитељицом, непрестано и до бескраја одуговлачи овај судски процес, остављамо вама и вашој савести, да  сами, као трезвеномислећи читаоци, кадри да расуђују, дате ваљани одговор.

Државни прогон на верској основи против Православне Охридске Архиепископије се наставља! Следеће рочиште, заказано је за октобар.

 

ИЗВОР:
http://www.poa-info.org/vesti/2016/08/20160830.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 • 1 year later...

Boze dragi, kakvo komercijalizovanje I Svetog Ognja I Svetog Mira?! 

Kako je ovde objavljeno, prenošenje jerusalimskog ognja „ovoga puta biće organizovano na oficijelnom nivou između dveju crkava MPC-OA i BPC“.

Je li ovo bratko Bugarin ide oficijelno I u raskol?! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 • 5 months later...
 • 9 months later...
пре 4 часа, Банатски деран рече

Има ли неко информације какво је стање код наших свештеника и народа у Македонији ?

Koji vashih? U Makedoniji ima oko 50 000 srba i svi oni su duhovna chada nashe MPC. Silom da ih terash, nece oni u POA...:coolio: Svi zdravi, zhivi i veseli.:)

Ako pitash za POA, i oni svi zdravi i zivi))). Okuplaju se po 15-20 ljudi na liturgiji, ako broj vam ishta znaci, nismo mi ukrainci pa da se takmicimo litijama....;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, MKD13 рече

Koji vashih? U Makedoniji ima oko 50 000 srba i svi oni su duhovna chada nashe MPC. Silom da ih terash, nece oni u POA...:coolio: Svi zdravi, zhivi i veseli.:)

Ako pitash za POA, i oni svi zdravi i zivi))). Okuplaju se po 15-20 ljudi na liturgiji, ako broj vam ishta znaci, nismo mi ukrainci pa da se takmicimo litijama....;)

Ваше литургије нису посећеније од ПОА, најважнији манастири су музеји ... А када је реч о прогону ПОА, дискриминацију је утврдио и Суд у Стразбуру. 

 • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Панарет рече

Ваше литургије нису посећеније од ПОА, најважнији манастири су музеји ... А када је реч о прогону ПОА, дискриминацију је утврдио и Суд у Стразбуру. 

Xa-Xa... Dogi i vidi!

U Makedoniji Pravoslavlje dozivljava istinsku renesansu, i to zahvaljujuci MPC a ne POA-e, koja pokusava da na sve nacine ocrni klir i verni narod. Al tesko je sakriti Grad koji na gori stoji! 

Monastvo isto u poslednjih 20tak godina, dozivljava preporod i mnogi manastiri su obnovljeni, u Makedoniji ima sad oko 200 monaha i monahinja, i sve je to milost Bozja za makedonce.

Ja sam sam svedok kako na hijlade i hiljada postaju hriscani ne samo po krstenju, i po paljenje sveca za prazdnike, vec istinski, sve se to zbiva pred mojim ocima ovih 30 godina kako sam se i ja ocrkovio. Ljudi koji svake nedelje idu u crkve,  kaju, ispovedaju se i pricescuju.

I sve se to preumnozava pa daje svoje plodove, i svestenstvo je sve "bolje i bolje", i ljudi su sve pobozniji, dan uz dan.

MIlina je gledati, narocito na praznike, kako pobozan narod, sa strahom Bozjim i poboznoscu, ucestvije u sluzbama, ne samo po manastirima, nego i po gradskim crkvama. Prirodno i iskreno, iz sveg srca, mole se svome Tvorcu. 

Sve je to blagodat Bozja, i svet koji nemoze se sakriti, i svetli svima. Hodite dok je svet sa vama:)

POA moze samo da zavidi i po obicaju da klevece, al to shto je od Boga, ljudi ne mogu da razruse.

Razlika megu MPC i POA u Makedoniji je Nebo i Zemlja. I da preduhitrim onih od vas, koji oce da mi kazu da je Nebo POA, a Zemlja MPC... po plodovima cete ih poznati...

Shto se tice gonenja, Makedonija ima svoje zakonodavstvo i POA mora da se prilagodi njime. Nek se registruje kao SPC u Makedoniji, ako bas necemo naci sporazum megu nama i "mirna Bosna". Kao Ohridska Arhiepiskopija nemoze, narod u Makedoniji ima svoju Ohridsku Arhiepiskopiju, drugu koja hoce da zauzme njeno mesto makedonci nece. Strazbur moze da se slika:D

Ja ipak se nadam na pomirenje, i ovo malo stado POA-e, da bude jedno sa nama, takoge i mi sa vama i svi zajedno da slavimo Boga!

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, MKD13 рече

Xa-Xa... Dogi i vidi!

U Makedoniji Pravoslavlje dozivljava istinsku renesansu, i to zahvaljujuci MPC a ne POA-e, koja pokusava da na sve nacine ocrni klir i verni narod. Al tesko je sakriti Grad koji na gori stoji! 

Monastvo isto u poslednjih 20tak godina, dozivljava preporod i mnogi manastiri su obnovljeni, u Makedoniji ima sad oko 200 monaha i monahinja, i sve je to milost Bozja za makedonce.

Ja sam sam svedok kako na hijlade i hiljada postaju hriscani ne samo po krstenju, i po paljenje sveca za prazdnike, vec istinski, sve se to zbiva pred mojim ocima ovih 30 godina kako sam se i ja ocrkovio. Ljudi koji svake nedelje idu u crkve,  kaju, ispovedaju se i pricescuju.

I sve se to preumnozava pa daje svoje plodove, i svestenstvo je sve "bolje i bolje", i ljudi su sve pobozniji, dan uz dan.

MIlina je gledati, narocito na praznike, kako pobozan narod, sa strahom Bozjim i poboznoscu, ucestvije u sluzbama, ne samo po manastirima, nego i po gradskim crkvama. Prirodno i iskreno, iz sveg srca, mole se svome Tvorcu. 

Sve je to blagodat Bozja, i svet koji nemoze se sakriti, i svetli svima. Hodite dok je svet sa vama:)

POA moze samo da zavidi i po obicaju da klevece, al to shto je od Boga, ljudi ne mogu da razruse.

Razlika megu MPC i POA u Makedoniji je Nebo i Zemlja. I da preduhitrim onih od vas, koji oce da mi kazu da je Nebo POA, a Zemlja MPC... po plodovima cete ih poznati...

Shto se tice gonenja, Makedonija ima svoje zakonodavstvo i POA mora da se prilagodi njime. Nek se registruje kao SPC u Makedoniji, ako bas necemo naci sporazum megu nama i "mirna Bosna". Kao Ohridska Arhiepiskopija nemoze, narod u Makedoniji ima svoju Ohridsku Arhiepiskopiju, drugu koja hoce da zauzme njeno mesto makedonci nece. Strazbur moze da se slika:D

Ja ipak se nadam na pomirenje, i ovo malo stado POA-e, da bude jedno sa nama, takoge i mi sa vama i svi zajedno da slavimo Boga!

 

 

Заиста је твој опис МПЦ бајковит. Дословно. 

Кључна разлика између МПЦ и ПОА је што је прва у расколу, а друга не. 

Не постоји Македонија и њено законодавство. Постоји само Северна Македонија чија власт води политику растакања македонског националног идентитета у координацији са дезоријентисаном МПЦ. А разумем ја да сте ви сами себи довољни као критеријум и оријентир. Али то вас пола века одржава у расколу. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Православље у Северној Македонији доживљава ренесансу захваљујући МПЦ", а манастир Светог Наума у којем сам лично био претворен у хотел од стране несрећне МПЦ.7896634

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Чланови који сада читају   0 чланова

  Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

 • Сличан садржај

  • Од Поуке.орг - инфо,
   У понедељак 30. августа када наша света Црква молитвено прославља свете мученике Мирона и Патрокла, Његово Преосвештенство Епископ топлички Г. Јеротеј, викар Патријарха српског Г. Порфирија, служио је свету архијерејску Литургију у храму Светог Василија Острошког на Бежанијској коси. Епископу Јеротеју саслуживало је свештенство Архиепископије београдско-карловачке. После светог евхаристијског сабрања у парохијском дому организовано је годишње сабрање вероучитељâ и катихетâ Архиепископије бeoградско-карловачке.
   Извор: Телевизија Храм
  • Од Поуке.орг - инфо,
   Са радошћу се одазивајући позиву Његовог Блаженства Митрополита кијевског и све Украјине г. Онуфрија, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је упутио своје викаре, Преосвећеног Епископа ремезијанског г. Стефана и Преосвећеног Епископа топличког г. Јеротеја, да 27. и 28. јула 2021. године у Кијеву представљају Српску Патријаршију на свечаној прослави 1033. годишњице Крштења Русије и дану када Православна Црква прославља Светог равноапостолног великог кнеза Владимира.

    
   Прославa овог великог празника ће започети 27. јула традиционалним чином благодарења на Владимирској гори у Кијеву којим ће началствовати Митрополит кијевски и све Украјине г. Онуфрије. У подножју споменика Светом равноапостолоном кнези Владимиру биће изложене чудотворне иконе Пресвете Богородице: Почајевска, Свјатагорска, Касперовска и Зимненска, затим икона Равноапостолног кнеза Владимира са честицом његових светих моштију, као и многе велике светиње из свих крајева Украјине.
   Потом ће, од споменика Светом кнезу Владимиру на Владимирској гори, верни народ, предвођен митрополитом Онуфријем, архијерејима, свештенством и монаштвом, у великој литији отићи до Светоуспенске Кијево-печерске лавре где ће бити служено свеноћно бденије.
   Сутрадан, 28. јула, на сам дан празника, митрополит Онуфрије ће служити свету Литургију на тргу испред Успенске Cаборне цркве. Истог дана у подне звона ће се огласити у свим црквама и манастирима Украјинске Православне Цркве.
    
   Извор: Инфо-служба СПЦ
  • Од Поуке.орг - инфо,
   Најсветији патријарх српски Порфирије честитао је председавајућем Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије митрополиту волоколамском Илариону 55. рођендан.

    
   Ваше Високопреосвештенство,
   Драги наш брате у Христу и саслужитељу, 
   Са радошћу Вам честитам Дан рођења, којим сте, пре свега, донели радост вашим родитељима, а затим и свима нама, који су у Вама видели следбеника архипастира, који својом жртвеном и ватреном службом доводите све људе на спасоносни пут Крштења у име Оца и Сина и Светог Духа (Мт.,28,19), и евхаристијског сједињења са Исусом Христом, Сином Божијим. 
   Радујући се Вашем рођендану, молимо се Господу нашем Исусу Христу, нека Вам Он подари духовну и телесну снагу у Вашој христољубивој и човекољубивој архипастирској мисији. 
   Високопреосвећени Владико, на многаја и блага љета!
    
   С љубављу у Христу Господу, 
   Архиепископ пећки, 
   Митрополит београдско-карловачки,
   Патријарх српски Порфирије

   Извор: Мospat.ru
  • Од Поуке.орг инфо,
   Древни антички Лихнидос, што у преводу са грчког значи Бело језеро, или данашњи словенски назив - Охридско језеро (језеро о хриди), се налази у држави Македонији на територији коју насељава наш братски и комшијски народ Македонци. Читав тај простор је регија од посебно великог историјског значаја, одакле је захваљујући св. Клименту и св. Науму, и њиховим ученицима, потекла велика христијанизација балканских Словена а касније и Свете Русије. Благодарећи њима и њиховим духовним оцима св. Кирилу и св. Методију, Словени су још у деветом и десетом веку једним делом христијанизовани, а словенска племена су добила и своја словенска писма - глагољицу и ћирилицу. 
   Охрид је својеврсни балкански Јерусалим и то не само по мноштву измешаних култура, вера и обичаја, већ пре свега по светим словенским просветитељима који су као у неком новом Јордану или у некој новој Галилеји, крстили прве веће групе балканских Словена. 
   У Охриду је и данас пуно прелепог белила, особене светлости и несвакидашње чистоте. Човек који није обишао Охрид и Македонију, тешко може схватити велики значај тог простора за духовну судбину свих Словена. Када дођете у Охрид осећате се као да сте дошли кући јер сви ми Словени смо на неки начин духовно зачети и духовно рођени негде у благодатним дубинама Цркве Охрида и Охридске регије.
   У Охриду је све некако древно и прастаро али уједно ново и увек актуелно. И ваздух који удишете је посебан. И светиње које целивате су тако особене и важне за све Словене. Па кад вас још и на сред улице вама непознати људи поздрављају и траже вам благослов, то само сведочи о љубави македонског народа према Цркви и свештеницима Христове Лађе Спасења. А када вам још са искреним осмехом и кажу: "Драго нам је оче да сте из нама братске Србије", онда вам се срце испуни милином и радошћу. Тек тада схватите да су сви расколи и свакојаки политички неспоразуми само привремена појава. Да ће љубав Христова све то ускоро надвладати јер љубав је непобедива. Да се Срби и Македонци поштују и воле на благодатним фреквенцијама којих често ни сами нису свесни. То је тај древни хришћански Балкан, отворен, искрен, незлобив и јединствен.
   Па када се вас Бог још удостоји и да у Нижепољу покрај Битоља саслужујете на Светој Литургији мученику и исповеднику наших дана, Архиепископу Охридском и Митрополиту Скопском Г. Јовану, и када се преко 120 ходочасника из Србије на тако светом месту причести Светим Тајнама Христовим, онда се на све излије огромни и неописиви мир и преобиље благодати Господње.
   Ваљало је зато и вредело посетити Охрид и Македонију, и упознати себе саме у неким скривеним наслагама древне хришћанске прошлости. Сусрести се са браћом и сестрама у Христу. Загрлити се са онима који су нам најближи рођаци и гостољубиви домаћини Охрида и Македоније. Само у том непосредном контакту и искреној хришћанској љубави, у којој потпуно и искрено поштујемо различите националне, језичке и културне идентитете једни других, осетићемо сви заједно, да смо били и остали најближи сродници. И по крви балканској а пре свега по љубави Христовој. 
   Архимандрит Петар (Драгојловић)
    

  • Од Поуке.орг - инфо,
   Редакција званичног мисионарског гласила Српске Православне Цркве за младе „Православни мисионарˮ упутила је у мајско-јунском, 379. броју благодарност свим медијским делатницима са којима остварује сарадњу. Текст благодарности доносимо у целости: 

    
   Имајући у виду значај ове мисионарско-медијске сарадње, редакција Православног мисионара најсрдачније благодари свим медијским делатницима Српске Православне Цркве, на сарадњи и сатрудништву у овом богоугодном делу које већ овде и сада рађа дивне и благословене плодове.
   Посебну благодарност упућујемо следећим црквеним медијима које сматрамо за своје конкретне и редовне сараднике: радио станицама: Беседа, Епархије бачке; Светигора, Митрополије црногорско-приморске; Слово љубе, Архиепископије београдско-карловачке; Глас, Епархије нишке; Источник, Епархије ваљевске, Српски Сион, Епархије сремске.
   Благодарност упућујемо и Телевизији Храм, Архиепископије београдско- карловачке, у чијем програму се чује глас и мисионарска реч нашег часописа, коју у име редакције Православног мисионара најчешће упућује катихета Бранислав Илић, члан Редакције задужен за односе са медијима.
   Нека би Господ дао снаге свим делатницима на пољу црквене мисије, да у овом богоугодном, равноапостолном и са-литургијском делу напредују из славе у славу, из силе у силу, изграђујући себе и све оне који примају њихову реч, у меру раста висине Христове (Еф 4, 13).
×
×
 • Креирај ново...