Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

Evo za one koji imaju oči, uši i druge bogomdane organe za orijentaciju u prostoru i vremenu .. Emisija bugarske Nacionalne ''BNT'' TV o gostovanju ''mpc''-ovske delegacije u Sofiji ovih dana, koju je predvodio Arhiraskolnik Stefan, sa svojim raskol - poklisarima, Klimentom i Naumom .. 

 

Pa neka svako oceni šta je ko rekao i šta ko misli i kako misli... 

 

http://bnt.bg/part-of-show/za-problemite-v-makedonskata-arhiepiskopiya

Според тебе, новинаров не може да шпекулира? Јас ова го гледав, ама новинарот кажува што рекол +Стефан, а не лично +Стефан... 

Кога сме кај писмото:

http://preminportal.com.mk/content/view/14635/1/

 

А додека некои од типот на Рилски, се трудат колку можат повеќе да ја оцрнат и демонизираат МПЦ, таа донираше 48.000 евра за постраданиот народ српски.

http://plusinfo.mk/vest/137475/MPC-donirashe-48000-evra-za-pomosh-na-Srbija-i-BiH

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 • Одговори 3.1k
 • Креирано
 • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

 

А додека некои од типот на Рилски, се трудат колку можат повеќе да ја оцрнат и демонизираат МПЦ, таа донираше 48.000 евра за постраданиот народ српски.

http://plusinfo.mk/vest/137475/MPC-donirashe-48000-evra-za-pomosh-na-Srbija-i-BiH

 

Neka samo prestanu da gone Arhiepiskopa Jovana i ništa drugo ne moraju da rade.. ma ni prstom da mrdnu. I naravno neka zaustave progon koji predvode!

 

 

 

P.S.

 

 

I Pilat je oprao ruke ..sećaš se ..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

Коментари на текст  confused1

Стварно се питам да ли људи у Македонији уопште знају шта је Црква?

Изгледа да православну Цркву виде као коалицију програмски сличних политичких партија, а да им предстојећи Сабор у Цариграду делује као страначка конвенција!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Neka samo prestanu da gone Arhiepiskopa Jovana i ništa drugo ne moraju da rade.. ma ni prstom da mrdnu. I naravno neka zaustave progon koji predvode!

P.S.

I Pilat je oprao ruke ..sećaš se ..

Во меѓувреме (т.е. пред да почне прогонот кон ПОА и +Јован) владиците, со исклучок на НП Никанор, на СПЦ, ги затворија рајските двери за два милиони Македонци, припадници на МПЦ... 

ПС: Тебе можеби не ти требаат, ама на некој друг му требаат.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Коментари на текст  confused1

Стварно се питам да ли људи у Македонији уопште знају шта је Црква?

Изгледа да православну Цркву виде као коалицију програмски сличних политичких партија, а да им предстојећи Сабор у Цариграду делује као страначка конвенција!

Јас пак гледајќи ги коментарите на темата во која Патријархот Иринеј ги повикува верниците да се молат за престанок на дождот, се запрашав во каков Бог веруваат луѓето во Србија, па никому ништо...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јас пак гледајќи ги коментарите на темата во која Патријархот Иринеј ги повикува верниците да се молат за престанок на дождот, се запрашав во каков Бог веруваат луѓето во Србија, па никому ништо...

 

На жалост ти исти би врло лако кренули у пакао раскола (да се придруже МПЦ-у), ако би их позвали да бирају Црква (Христова) или црква (национална)...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На жалост ти исти би врло лако кренули у пакао раскола (да се придруже МПЦ-у), ако би их позвали да бирају Црква (Христова) или црква (национална)...

Зарем оние кои веруваат во Бог - Седржител, во Бог, Кој дава сонце и дожд се националисти? Зарем оние кои веруваат дека Бог си ги оставил стихиите да се управуваат сами со себе се ненационалисти и за Христовата Црква? 

Колку што видов “вашите“ т.н. националисти, кои сакаат “национална“ црква, повикуваат на покајание, на преумување, на молитва!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

soboren_moja.jpg?itok=5wqBTaP4

Македонската православна црква со финансиска поддршка од  3.000.000 денари се вклучува во акцијата за помош на Србија и Бих кои се погодени од поплави.

-  Повикувајќи се на апелите на премиерот на Република Србија Александар Вучиќ и на Неговата Светост Патријархот српски г.г. Иринеј, за христијанско милосрдие и братска помош, МПЦ се вклучува во акцијата која деновиве веќе се одвива во Република Македонија за прибирање на неопходната помош, се вели во соопштението од Синодот на МПЦ.

Синодот со особено внимание и загриженост ги следи настаните поврзани со катастрофалните поплави.

- Се молиме на Семилостивиот Бог и Спасител и за душите на загинатите од поплавите, но и за истрајност на живите во овие искушенија, во духот на нашата света вера, онака како што нашите народи секогаш низ историјата ги надминувале, се наведува во соопштението од Светиот архиерејски синод на МПЦ.

 

http://telma.com.mk/vesti/mpc-donira-3-milioni-denari-za-srbija-i-bih

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зарем оние кои веруваат во Бог - Седржител, во Бог, Кој дава сонце и дожд се националисти? Зарем оние кои веруваат дека Бог си ги оставил стихиите да се управуваат сами со себе се ненационалисти и за Христовата Црква? 

Колку што видов “вашите“ т.н. националисти, кои сакаат “национална“ црква, повикуваат на покајание, на преумување, на молитва!

 

О чему причаш?

 

Говорио сам о онима који исмевају позив Патријарха на молитву за престанак кише. Као и о онима који у Македонији исмевају (одбацују) јединство Цркве зарад овоземаљских интереса.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О чему причаш?

 

Говорио сам о онима који исмевају позив Патријарха на молитву за престанак кише. Као и о онима који у Македонији исмевају (одбацују) јединство Цркве зарад овоземаљских интереса.

На овој форум прочитав дека молитвата нема врска со паѓањето на дождот! И тоа не од луѓе кои ги препознавам како националисти. Очигледно за истите луѓе зборуваме само што сме ги класифицирале во различни категории.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Orthophill,

 

Orto, orto .. ti o Crkvi zaključujueš na osnovu pisanja nekih minornih ljudi po forumima.. popute mene na primer.. A ja o ''mpc'' po delima koja su: progon POCrkve, progon i zatvaranjhe Arhiepiskopa Jovana.. izjave Stefana i njegovih konkretnih (ne)dela kao i ostalih raskolnickih mitropolita ..

 

Daj se uozbilji ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Коментари на текст  confused1

Стварно се питам да ли људи у Македонији уопште знају шта је Црква?

Изгледа да православну Цркву виде као коалицију програмски сличних политичких партија, а да им предстојећи Сабор у Цариграду делује као страначка конвенција!

 

Потпуно си у праву. Само што на тај начин Цркву виде ''највиши претставници'' расколничке ''мпц'' .. Део верника види Цркву како треба али је у мањини и као такав ипак верује расколничким лидерима ''мпц'' или неможе да поверује да су ови толико огрезли у свом кривоверју.. 

 

Наравно не заборавити да су верници ПОА такође Македонци и то 99% ..исто као и целокупан клир и монаштво ПОА.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сабор се обратио јавности и посебним саопштењем о тешком стању наше Цркве у Бившој Југословенској Републици Македонији, где власти те, нама иначе пријатељске земље, и даље, на основу судске фарсе, држе у затвору, под нечовечним условима, Архиепископа охридског Јована, а истовремено врше притисак, под претњом пресуда сличне врсте, и на остале епископе, свештенике, монахе, монахиње и вернике аутономне Охридске Архиепископије. Сабор поново, по ко зна који пут, апелује на све одговорне да учине све за ослобођење политичког затвореника број један у савременој Европи, архиепископа Јована, и престанак последњег верског прогона у Европи, прогона Охридске Архиепископије. Сабор је благодаран сестринским Православним Црквама, Светском Савету Цркава, Конференцији Европских Цркава, организацијама за заштиту људских права и многим угледним личностима на њиховом заузимању по овом болном питању.

 

 

 

Светиот Архиерејски Собор на Српската Православна Црква одржа редовно заседание од 14-ти до 24-ти Мај 2014 година. Соборот објави Соопштение за неговата десетдневна работа, во коешто во еден дел се осврнува и на канонската Црква во Р. Македонија, Православната Охридска Архиепископија.

Во предочениот дел од конечното Соопштение, Соборот истакнува дека: „властите во Р. Македонија и понатаму, врз основа на судската фарса, го држат во затвор, во нечовечки услови, Архиепископот охридски Јован, а истовремено вршат притисок со закани за пресуди од сличен вид и врз останатите Епископи, свештеници, монаси, монахињи и верници на автономната Охридска Архиепископија.

Соборот повторно, по којзнае кој пат, апелира кон сите одговорни, да направат сè за ослободување на политичкиот затвореник број еден во современа Европа, Архиепископот Јован, и за прекин на последниот верски прогон во Европа, прогонот врз Охридската Архиепископија.

Соборот им е благодарен на сестринските Православни Цркви, на Светскиот Совет на Црквите, на Конференцијата на Европските Цркви, на организациите за заштита на човековите права и на многу угледни личности за нивното завземање во однос на ова болно прашање.“

Соборот се осврна и на многу други битни прашања од животот на Црквата.

 

 

 

 

- On basis of a judicial farce, the authorities continue to keep in prison, in unhuman conditions, the Archbishop Jovan of Ohrid.

- Аt the same time, imposing pressure with threats and verdicts of a similar kind, also upon the other Bishops, priests, monks, nuns and believers of the autonomous Ohrid Archbishopric.
- The Assembly appeals to all the responsible, to do everything for the liberation of the political prisoner number one in contemporary Europe, Archbishop Jovan of Ohrid, and calls for ceasing of the last religious persecution in Europe, the persecution of the autonomous Ohrid Archbishopric.
- The Assembly is grateful to the topical Orthodox Churches, to the World Council of Churches, to the Conference of European Churches, to the organisations for protection of the human rights and to many renowned persons for their intercession in regards to this painful issue.Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Послао ми један другар из Пакистана једну добру фотографију али ја не умем да је окачим на форум.

У питању је ТВ најава за једну емисију која ће се премијерно емитовати сутра увече око 21 час на Каналу 5+ - Р. Македонија.

Иначе... држава Пакистан добила је име тако што је војска Аце македонског тамо често стајала... Пак (опет) стани! .. Елем, превод најаве је дословно:

 

ПОВРАТАК ТРАДИЦИЈИ

 

Обнављање АНТИЧКЕ МАКЕДОНСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ РЕЛИГИЈЕ

 

Премијера четвртак итд итсл

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Чланови који сада читају   0 чланова

  Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

 • Сличан садржај

  • Од Поуке.орг - инфо,
   Са радошћу се одазивајући позиву Његовог Блаженства Митрополита кијевског и све Украјине г. Онуфрија, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је упутио своје викаре, Преосвећеног Епископа ремезијанског г. Стефана и Преосвећеног Епископа топличког г. Јеротеја, да 27. и 28. јула 2021. године у Кијеву представљају Српску Патријаршију на свечаној прослави 1033. годишњице Крштења Русије и дану када Православна Црква прославља Светог равноапостолног великог кнеза Владимира.

    
   Прославa овог великог празника ће започети 27. јула традиционалним чином благодарења на Владимирској гори у Кијеву којим ће началствовати Митрополит кијевски и све Украјине г. Онуфрије. У подножју споменика Светом равноапостолоном кнези Владимиру биће изложене чудотворне иконе Пресвете Богородице: Почајевска, Свјатагорска, Касперовска и Зимненска, затим икона Равноапостолног кнеза Владимира са честицом његових светих моштију, као и многе велике светиње из свих крајева Украјине.
   Потом ће, од споменика Светом кнезу Владимиру на Владимирској гори, верни народ, предвођен митрополитом Онуфријем, архијерејима, свештенством и монаштвом, у великој литији отићи до Светоуспенске Кијево-печерске лавре где ће бити служено свеноћно бденије.
   Сутрадан, 28. јула, на сам дан празника, митрополит Онуфрије ће служити свету Литургију на тргу испред Успенске Cаборне цркве. Истог дана у подне звона ће се огласити у свим црквама и манастирима Украјинске Православне Цркве.
    
   Извор: Инфо-служба СПЦ
  • Од Поуке.орг - инфо,
   Најсветији патријарх српски Порфирије честитао је председавајућем Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије митрополиту волоколамском Илариону 55. рођендан.

    
   Ваше Високопреосвештенство,
   Драги наш брате у Христу и саслужитељу, 
   Са радошћу Вам честитам Дан рођења, којим сте, пре свега, донели радост вашим родитељима, а затим и свима нама, који су у Вама видели следбеника архипастира, који својом жртвеном и ватреном службом доводите све људе на спасоносни пут Крштења у име Оца и Сина и Светог Духа (Мт.,28,19), и евхаристијског сједињења са Исусом Христом, Сином Божијим. 
   Радујући се Вашем рођендану, молимо се Господу нашем Исусу Христу, нека Вам Он подари духовну и телесну снагу у Вашој христољубивој и човекољубивој архипастирској мисији. 
   Високопреосвећени Владико, на многаја и блага љета!
    
   С љубављу у Христу Господу, 
   Архиепископ пећки, 
   Митрополит београдско-карловачки,
   Патријарх српски Порфирије

   Извор: Мospat.ru
  • Од Поуке.орг инфо,
   Древни антички Лихнидос, што у преводу са грчког значи Бело језеро, или данашњи словенски назив - Охридско језеро (језеро о хриди), се налази у држави Македонији на територији коју насељава наш братски и комшијски народ Македонци. Читав тај простор је регија од посебно великог историјског значаја, одакле је захваљујући св. Клименту и св. Науму, и њиховим ученицима, потекла велика христијанизација балканских Словена а касније и Свете Русије. Благодарећи њима и њиховим духовним оцима св. Кирилу и св. Методију, Словени су још у деветом и десетом веку једним делом христијанизовани, а словенска племена су добила и своја словенска писма - глагољицу и ћирилицу. 
   Охрид је својеврсни балкански Јерусалим и то не само по мноштву измешаних култура, вера и обичаја, већ пре свега по светим словенским просветитељима који су као у неком новом Јордану или у некој новој Галилеји, крстили прве веће групе балканских Словена. 
   У Охриду је и данас пуно прелепог белила, особене светлости и несвакидашње чистоте. Човек који није обишао Охрид и Македонију, тешко може схватити велики значај тог простора за духовну судбину свих Словена. Када дођете у Охрид осећате се као да сте дошли кући јер сви ми Словени смо на неки начин духовно зачети и духовно рођени негде у благодатним дубинама Цркве Охрида и Охридске регије.
   У Охриду је све некако древно и прастаро али уједно ново и увек актуелно. И ваздух који удишете је посебан. И светиње које целивате су тако особене и важне за све Словене. Па кад вас још и на сред улице вама непознати људи поздрављају и траже вам благослов, то само сведочи о љубави македонског народа према Цркви и свештеницима Христове Лађе Спасења. А када вам још са искреним осмехом и кажу: "Драго нам је оче да сте из нама братске Србије", онда вам се срце испуни милином и радошћу. Тек тада схватите да су сви расколи и свакојаки политички неспоразуми само привремена појава. Да ће љубав Христова све то ускоро надвладати јер љубав је непобедива. Да се Срби и Македонци поштују и воле на благодатним фреквенцијама којих често ни сами нису свесни. То је тај древни хришћански Балкан, отворен, искрен, незлобив и јединствен.
   Па када се вас Бог још удостоји и да у Нижепољу покрај Битоља саслужујете на Светој Литургији мученику и исповеднику наших дана, Архиепископу Охридском и Митрополиту Скопском Г. Јовану, и када се преко 120 ходочасника из Србије на тако светом месту причести Светим Тајнама Христовим, онда се на све излије огромни и неописиви мир и преобиље благодати Господње.
   Ваљало је зато и вредело посетити Охрид и Македонију, и упознати себе саме у неким скривеним наслагама древне хришћанске прошлости. Сусрести се са браћом и сестрама у Христу. Загрлити се са онима који су нам најближи рођаци и гостољубиви домаћини Охрида и Македоније. Само у том непосредном контакту и искреној хришћанској љубави, у којој потпуно и искрено поштујемо различите националне, језичке и културне идентитете једни других, осетићемо сви заједно, да смо били и остали најближи сродници. И по крви балканској а пре свега по љубави Христовој. 
   Архимандрит Петар (Драгојловић)
    

  • Од Поуке.орг - инфо,
   Редакција званичног мисионарског гласила Српске Православне Цркве за младе „Православни мисионарˮ упутила је у мајско-јунском, 379. броју благодарност свим медијским делатницима са којима остварује сарадњу. Текст благодарности доносимо у целости: 

    
   Имајући у виду значај ове мисионарско-медијске сарадње, редакција Православног мисионара најсрдачније благодари свим медијским делатницима Српске Православне Цркве, на сарадњи и сатрудништву у овом богоугодном делу које већ овде и сада рађа дивне и благословене плодове.
   Посебну благодарност упућујемо следећим црквеним медијима које сматрамо за своје конкретне и редовне сараднике: радио станицама: Беседа, Епархије бачке; Светигора, Митрополије црногорско-приморске; Слово љубе, Архиепископије београдско-карловачке; Глас, Епархије нишке; Источник, Епархије ваљевске, Српски Сион, Епархије сремске.
   Благодарност упућујемо и Телевизији Храм, Архиепископије београдско- карловачке, у чијем програму се чује глас и мисионарска реч нашег часописа, коју у име редакције Православног мисионара најчешће упућује катихета Бранислав Илић, члан Редакције задужен за односе са медијима.
   Нека би Господ дао снаге свим делатницима на пољу црквене мисије, да у овом богоугодном, равноапостолном и са-литургијском делу напредују из славе у славу, из силе у силу, изграђујући себе и све оне који примају њихову реч, у меру раста висине Христове (Еф 4, 13).
  • Од Поуке.орг - инфо,
   Министарка културе Маја Гојковић: Очување културног наслеђа заједнички циљ

    
   Потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе и информисања Маја Гојковић обавестила је данас Његову Светост Патријарха српског Порфирија да су на радном састанку прихваћене сугестије и предлози које је Српска Православна Црква упутила на Нацрт закона о културном наслеђу, а у циљу побољшања и унапређења текста Нацрта закона.
   Гојковић је у писму патријарху нагласила да се текст на који су достављене примедбе и сугестије не налази у фази Предлога закона, те тиме ни у поступку усвајања пред Владом Републике Србије, нити пред Народном скупштином.
   Потпредседница Владе је указала да је Радна група у оквиру Министарства културе и информисања тек сада, након одржане четири панел дискусије у оквиру јавне расправе, која је трајала од 6. до 28. маја, у фази разматрања бројних предлога од стране шире јавности, а у циљу побољшања текста будућег Предлога закона.
   Гојковић је навела да је заједнички циљ очување културног наслеђа, а посебна пажња и заједнички труд и залагање усмерени су на заштиту културног наслеђа које се налази на територији наше Аутономне покрајине Косова и Метохије, које је свакодневно изложено нападима и уништавању.
   Гојковић је изразила уверење да ћемо и у будућности, као и сада, путем чврсте сарадње доћи до најбољих решења за будући Предлог закона о културном наслеђу, који ће након усвајања предлога и сугестија допринети свеукупној заштити културног наслеђа Републике Србије и бити још један корак у заједничким залагањима државе и Српске Православне Цркве да сачувамо културно наслеђе наше државе и народа за будуће генерације.
    
   Извор: Инфо-служба СПЦ
×
×
 • Креирај ново...