Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

Nema dve.. odavno vec .. Pokajali se ti koji su bili u raskolu pa se neki vratili u BPC a neki prišli grčkim starokalendarcima.. Stefan je Bugarsku Pravoslavnu Crkvu oslovio majkom Crkvom, .. po meni, to je krajnje licemerni pokušaj da se BPC prizove na njihovu stranu.. Što ne mora da bude besplodno .. ma da teško ..

Nema sanse da on ikoga privuce a to se nece desiti kao sto kazes. Ta ista BPC na koju se on poziva ona je ako se ne varam dovela raspopa Dedeica u Crnu Goru. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 • Одговори 3.1k
 • Креирано
 • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Nema sanse da on ikoga privuce a to se nece desiti kao sto kazes. Ta ista BPC na koju se on poziva ona je ako se ne varam dovela raspopa Dedeica u Crnu Goru. 

 

Nije .. To je delo Bugarskih Raskolnika u ono vreme, dok ih je još bilo. Ali oni su ga zapravo samo hirotonisali. a doveo se upravo sam...

 • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

To je apsolutno tako rekao bih kad je u pitanju "MPC" .. ne P.O.A. .. nego "mpc". Na kraju, i Stefan -arhiraskolnik iste te"mpc", nazvao je BPC, "majkom - crkvom" pre neki dan ... 

Pa neka im i bude po volji njihovoj ..med ima naberu .. ko i do sada..  

i majkata  i Kerkata ;)

 

Зашто ширите дезинформације, да владика Стефан рекао како БПЦ је мајка на МПЦ? Где си нашао тај факт? У деабтну емисију у коју је учествовао бугарски верски аналитичар! По ту логику и Мирко Ѓорѓевиќ, покојни, је увек говорио истину?!? Али како и да је +Стефан није био у Бугарску од интронизације патријарха Неофита. Тако да, или наѓи ту изјаву или престани да шириш дезинформације. (Писао сам веќ једном да реално БПЦ је мајка Црква МПЦ-е, али то +Стефан није рекао!)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Македонија го губи спорот со Вранишковски во Стразбур - ќе треба да ја регистрира ПОА

 

Македонија го губи спорот пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур за регистрацијата на црквата на Јован Вранишковски. Постапката е завршена, а пресудата се очекува да биде соопштена  кон крајот на годинава. 

Но, во досегашниот тек на процесот – кој опфаќа писмена аргументација на ставовите на државата и на тужителот -  Судот, потврдија за 24 вести од двете страни, ги отфрлил сите аргументи на државава за нерегистрирањето на ПОА. 

Па сосема е извесно дека на државата ќе и се наложи да ја регистрира црквата на Вранишковски. Во таквиот исход се уверени и од Хелсиншкиот комитет, од каде го застапуваат Вранишковски во Стразбур. 

ПОА досега еднаш беше одбиена за регистрацуја под ова име, поради законската одредба дека две цркви не може да имаат исто име. Потоа поднесе  барање за регистрација под името: Грчко православна Охридска архиепископија на Пеќката патријаршија. Но и тоа барање и беше одбиено бидејќи е под јурисдикција на друга црква. 

Со очекуваната пресуда на Судот од Стразбур во полза на cрквата на Вранишковски, таа ќе треба да се регистрира во рок од шест месеци до една година. Доколку државата тоа не го стори, Вранишковски има право на жалба до Комитетот на министри на Советот на Европа, ситуација која може да има негативни политички импликациии за земјава. 

Регистрацијата на ПОА и затворските казни на Вранишковски се кочницата а разговорите меѓу МПЦ и СПЦ околу статусот на македонската православна црква.

Засега нема потврда дали македонските црковни власти знаат дека случајот „ПОА против државата Македонија“ во Стразбур, сосема сигурно ќе биде во полза на Вранишковски. И дали последните иницијативи на црковни великодостојници за негово ослободување од затвор се токму за да се пресретне очекуваната пресуда од Стразбур и да се намали штетата што таа би можела да ја има во односите МПЦ - СПЦ. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Зашто ширите дезинформације, да владика Стефан рекао како БПЦ је мајка на МПЦ? Где си нашао тај факт? У деабтну емисију у коју је учествовао бугарски верски аналитичар! По ту логику и Мирко Ѓорѓевиќ, покојни, је увек говорио истину?!? Али како и да је +Стефан није био у Бугарску од интронизације патријарха Неофита. Тако да, или наѓи ту изјаву или престани да шириш дезинформације. (Писао сам веќ једном да реално БПЦ је мајка Црква МПЦ-е, али то +Стефан није рекао!)

 

Mirko Đorđević je bio demagog i lažni sociolog religije. Drugo Stefan nije vladika već crkvo rušitelj.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Зашто ширите дезинформације, да владика Стефан рекао како БПЦ је мајка на МПЦ? Где си нашао тај факт? У деабтну емисију у коју је учествовао бугарски верски аналитичар! По ту логику и Мирко Ѓорѓевиќ, покојни, је увек говорио истину?!? Али како и да је +Стефан није био у Бугарску од интронизације патријарха Неофита. Тако да, или наѓи ту изјаву или престани да шириш дезинформације. (Писао сам веќ једном да реално БПЦ је мајка Црква МПЦ-е, али то +Стефан није рекао!)

 

 

Таман посла... нешто си погрешно разумео... Ја сам, а не Рилски, пренео неки форумски коментар са бугарског сајта... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Зашто ширите дезинформације, да владика Стефан рекао како БПЦ је мајка на МПЦ? Где си нашао тај факт? У деабтну емисију у коју је учествовао бугарски верски аналитичар! По ту логику и Мирко Ѓорѓевиќ, покојни, је увек говорио истину?!? Али како и да је +Стефан није био у Бугарску од интронизације патријарха Неофита. Тако да, или наѓи ту изјаву или престани да шириш дезинформације. (Писао сам веќ једном да реално БПЦ је мајка Црква МПЦ-е, али то +Стефан није рекао!)

 

 

Ти шириш неистине а не ја.

Стефан је рекао што је рекао и на то се позивају многи и у самој Македонији а не само у суседној и братској Бугарији. Ако баш хоћеш, мени је у овом салучају још вреднија твоја реч од Стефанове, јер он је доказано ништавило, као им твој став да је БПЦ, ''мајка црква'' расколничкој ''мпц''.  Ја сам и сам тог става.

Јер ''мпц'' није ништа друго до пуки наставак јеретичке и као такве, од Васељенског Православља осуђене ''бугарске егзархије''

 

И да се вратим на почетак и твоје неистинито писање. Архирасколник Стефан је био пре неколико дана у Бугарској последњи пут, ане како ти кажеш, чак на интронизацији Патријарха бугарског Неофита.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

САОПШТЕЊЕ СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ САБОРА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ
 

 

Разне и често противречне вести о могућностима изналажења решења за црквени раскол у Републици Македонији шире се у последње време по медијском простору. Између осталог, скопски медији су објавили – а неки други медији пренели – да је вођство Цркве у Македонији која себе назива Македонском Православном Црквом, а налази се у расколу са свим помесним Православним Црквама, упутило писмо Светом Архијерејском Сабору којим тражи наставак разговорâ. Са жаљењем саопштавамо да се ради о дезинформацији јер никакво писмо из Скопља није ових дана стигло у Патријаршију у Београду.

Независно од тога, Свети Архијерејски Сабор искрено и одговорно пред Богом и људима изјављује да је Српска Православна Црква увек била и данас јесте отворена и спремна за дијалог, у најбољој намери да дâ одлучујући допринос васпостављању канонског поретка, верског мира и братске љубави у суседној и пријатељској земљи. Али да би до тога дошло, неопходно је да претходно буде ослобођен неправедно утамничени канонски Архиепископ охридски Г. Јован, заточен и мукама изложен управо на захтев врха Цркве која се налази у расколу. Поруку истоветну са овом нашом братољубивом поруком упутили су јерархији „Македонске Православне Цркве“ и Светејши Патријарси васељенски Г. Вартоломеј и московски Г. Кирил, као и поглавари других Православних Цркава.

 

 • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Orthophill,

 

Pozivam te da pročitaš saopštenje Sabora SPC u vezi sa LAŽNIM PISMOM još LAŽNIJE ''mpc'', i shvatiš na čijoj je strani LAŽ i ko se njome služi ..

 

Ako je i tebi uopšte stalo do Istine ..

 

evo ti link na makedonskom jeziku  http://poa-info.org/sinod/soopstenija/20140516.html

 

a evo i VIDEO saopštenja

 

http://www.youtube.com/watch?v=ewCr4Gsk1fc

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ти шириш неистине а не ја.

Стефан је рекао што је рекао и на то се позивају многи и у самој Македонији а не само у суседној и братској Бугарији. Ако баш хоћеш, мени је у овом салучају још вреднија твоја реч од Стефанове, јер он је доказано ништавило, као им твој став да је БПЦ, ''мајка црква'' расколничкој ''мпц''.  Ја сам и сам тог става.

Јер ''мпц'' није ништа друго до пуки наставак јеретичке и као такве, од Васељенског Православља осуђене ''бугарске егзархије''

 

И да се вратим на почетак и твоје неистинито писање. Архирасколник Стефан је био пре неколико дана у Бугарској последњи пут, ане како ти кажеш, чак на интронизацији Патријарха бугарског Неофита.

1. Човече Божји, ајде повели сподели го линкот каде што +Стефан вели дека БПЦ е мајка Црква на МПЦ! И докажи дека не си ширач на дезинформации.

2. Интервјуто што го ЗЛОУПОТРЕБУВАШ беше пред да појде +Стефан на прославата на светите Кирил и Методиј во Софија. Ама омразата го заматува умот!

3. За писмото видов.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Разне и често противречне вести о могућностима изналажења решења за црквени раскол у Републици Македонији шире се у последње време по медијском простору. Између осталог, скопски медији су објавили – а неки други медији пренели – да је вођство Цркве у Македонији која себе назива Македонском Православном Црквом, а налази се у расколу са свим помесним Православним Црквама, упутило писмо Светом Архијерејском Сабору којим тражи наставак разговорâ. Са жаљењем саопштавамо да се ради о дезинформацији јер никакво писмо из Скопља није ових дана стигло у Патријаршију у Београду.

Независно од тога, Свети Архијерејски Сабор искрено и одговорно пред Богом и људима изјављује да је Српска Православна Црква увек била и данас јесте отворена и спремна за дијалог, у најбољој намери да дâ одлучујући допринос васпостављању канонског поретка, верског мира и братске љубави у суседној и пријатељској земљи. Али да би до тога дошло, неопходно је да претходно буде ослобођен неправедно утамничени канонски Архиепископ охридски Г. Јован, заточен и мукама изложен управо на захтев врха Цркве која се налази у расколу. Поруку истоветну са овом нашом братољубивом поруком упутили су јерархији „Македонске Православне Цркве“ и Светејши Патријарси васељенски Г. Вартоломеј и московски Г. Кирил, као и поглавари других Православних Цркава.

 

http://www.spc.rs/sr/saopstenja_saborska_saopstenja

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1. Човече Божји, ајде повели сподели го линкот каде што +Стефан вели дека БПЦ е мајка Црква на МПЦ! И докажи дека не си ширач на дезинформации.

2. Интервјуто што го ЗЛОУПОТРЕБУВАШ беше пред да појде +Стефан на прославата на светите Кирил и Методиј во Софија. Ама омразата го заматува умот!

3. За писмото видов.

 

Nije sve (ni deseti deo, aman..) na linkovima po internetu. A sam kažuvaš kako e BPC majka crkva na ''mpc'' .. Tova mislenje ima golem broj na horata v Makedonija. Ušte pogolem broi takvi e v R. Bugarska. Ne vidim problem da jas, da rečim, znam da Stefan ima takva izjava dadeno vo pointimen razgovor so B'lgarski crkvo-dostojnici...ili pak, da samo imaše za zadača taka da kaži. 

 

 

Stefan znači beše vo Bugarija mnogo po posle od koga ti tova go imaš napišano.. 

 

 

A za ''pismoto'' ..posle ''pismoto'' mislam deka nema što da se kaži poveče za ''mpc'' ..a osobeno za Stefan i ostanatite neranimajkovci od takanarečeniot sinod (čitaj sinedrion) na ''mpc''

 

A ti .. kako ''ti'' vo odnos na Crkvata i ''crkva''(''mpc'') misli mu ja ..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1. Човече Божји, ајде повели сподели го линкот каде што +Стефан вели дека БПЦ е мајка Црква на МПЦ! И докажи дека не си ширач на дезинформации.
Nemoj propagirati raskolnike. 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije sve (ni deseti deo, aman..) na linkovima po internetu. A sam kažuvaš kako e BPC majka crkva na ''mpc'' .. Tova mislenje ima golem broj na horata v Makedonija. Ušte pogolem broi takvi e v R. Bugarska. Ne vidim problem da jas, da rečim, znam da Stefan ima takva izjava dadeno vo pointimen razgovor so B'lgarski crkvo-dostojnici...ili pak, da samo imaše za zadača taka da kaži. 

 

 

Значи Вие г. Рилски го слушнавте +Стефан кај го кажал тоа. Во ред. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo za one koji imaju oči, uši i druge bogomdane organe za orijentaciju u prostoru i vremenu .. Emisija bugarske Nacionalne ''BNT'' TV o gostovanju ''mpc''-ovske delegacije u Sofiji ovih dana, koju je predvodio Arhiraskolnik Stefan, sa svojim raskol - poklisarima, Klimentom i Naumom .. 

 

Pa neka svako oceni šta je ko rekao i šta ko misli i kako misli... 

 

http://bnt.bg/part-of-show/za-problemite-v-makedonskata-arhiepiskopiya

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Чланови који сада читају   0 чланова

  Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

 • Сличан садржај

  • Од Поуке.орг - инфо,
   Са радошћу се одазивајући позиву Његовог Блаженства Митрополита кијевског и све Украјине г. Онуфрија, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је упутио своје викаре, Преосвећеног Епископа ремезијанског г. Стефана и Преосвећеног Епископа топличког г. Јеротеја, да 27. и 28. јула 2021. године у Кијеву представљају Српску Патријаршију на свечаној прослави 1033. годишњице Крштења Русије и дану када Православна Црква прославља Светог равноапостолног великог кнеза Владимира.

    
   Прославa овог великог празника ће започети 27. јула традиционалним чином благодарења на Владимирској гори у Кијеву којим ће началствовати Митрополит кијевски и све Украјине г. Онуфрије. У подножју споменика Светом равноапостолоном кнези Владимиру биће изложене чудотворне иконе Пресвете Богородице: Почајевска, Свјатагорска, Касперовска и Зимненска, затим икона Равноапостолног кнеза Владимира са честицом његових светих моштију, као и многе велике светиње из свих крајева Украјине.
   Потом ће, од споменика Светом кнезу Владимиру на Владимирској гори, верни народ, предвођен митрополитом Онуфријем, архијерејима, свештенством и монаштвом, у великој литији отићи до Светоуспенске Кијево-печерске лавре где ће бити служено свеноћно бденије.
   Сутрадан, 28. јула, на сам дан празника, митрополит Онуфрије ће служити свету Литургију на тргу испред Успенске Cаборне цркве. Истог дана у подне звона ће се огласити у свим црквама и манастирима Украјинске Православне Цркве.
    
   Извор: Инфо-служба СПЦ
  • Од Поуке.орг - инфо,
   Најсветији патријарх српски Порфирије честитао је председавајућем Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије митрополиту волоколамском Илариону 55. рођендан.

    
   Ваше Високопреосвештенство,
   Драги наш брате у Христу и саслужитељу, 
   Са радошћу Вам честитам Дан рођења, којим сте, пре свега, донели радост вашим родитељима, а затим и свима нама, који су у Вама видели следбеника архипастира, који својом жртвеном и ватреном службом доводите све људе на спасоносни пут Крштења у име Оца и Сина и Светог Духа (Мт.,28,19), и евхаристијског сједињења са Исусом Христом, Сином Божијим. 
   Радујући се Вашем рођендану, молимо се Господу нашем Исусу Христу, нека Вам Он подари духовну и телесну снагу у Вашој христољубивој и човекољубивој архипастирској мисији. 
   Високопреосвећени Владико, на многаја и блага љета!
    
   С љубављу у Христу Господу, 
   Архиепископ пећки, 
   Митрополит београдско-карловачки,
   Патријарх српски Порфирије

   Извор: Мospat.ru
  • Од Поуке.орг инфо,
   Древни антички Лихнидос, што у преводу са грчког значи Бело језеро, или данашњи словенски назив - Охридско језеро (језеро о хриди), се налази у држави Македонији на територији коју насељава наш братски и комшијски народ Македонци. Читав тај простор је регија од посебно великог историјског значаја, одакле је захваљујући св. Клименту и св. Науму, и њиховим ученицима, потекла велика христијанизација балканских Словена а касније и Свете Русије. Благодарећи њима и њиховим духовним оцима св. Кирилу и св. Методију, Словени су још у деветом и десетом веку једним делом христијанизовани, а словенска племена су добила и своја словенска писма - глагољицу и ћирилицу. 
   Охрид је својеврсни балкански Јерусалим и то не само по мноштву измешаних култура, вера и обичаја, већ пре свега по светим словенским просветитељима који су као у неком новом Јордану или у некој новој Галилеји, крстили прве веће групе балканских Словена. 
   У Охриду је и данас пуно прелепог белила, особене светлости и несвакидашње чистоте. Човек који није обишао Охрид и Македонију, тешко може схватити велики значај тог простора за духовну судбину свих Словена. Када дођете у Охрид осећате се као да сте дошли кући јер сви ми Словени смо на неки начин духовно зачети и духовно рођени негде у благодатним дубинама Цркве Охрида и Охридске регије.
   У Охриду је све некако древно и прастаро али уједно ново и увек актуелно. И ваздух који удишете је посебан. И светиње које целивате су тако особене и важне за све Словене. Па кад вас још и на сред улице вама непознати људи поздрављају и траже вам благослов, то само сведочи о љубави македонског народа према Цркви и свештеницима Христове Лађе Спасења. А када вам још са искреним осмехом и кажу: "Драго нам је оче да сте из нама братске Србије", онда вам се срце испуни милином и радошћу. Тек тада схватите да су сви расколи и свакојаки политички неспоразуми само привремена појава. Да ће љубав Христова све то ускоро надвладати јер љубав је непобедива. Да се Срби и Македонци поштују и воле на благодатним фреквенцијама којих често ни сами нису свесни. То је тај древни хришћански Балкан, отворен, искрен, незлобив и јединствен.
   Па када се вас Бог још удостоји и да у Нижепољу покрај Битоља саслужујете на Светој Литургији мученику и исповеднику наших дана, Архиепископу Охридском и Митрополиту Скопском Г. Јовану, и када се преко 120 ходочасника из Србије на тако светом месту причести Светим Тајнама Христовим, онда се на све излије огромни и неописиви мир и преобиље благодати Господње.
   Ваљало је зато и вредело посетити Охрид и Македонију, и упознати себе саме у неким скривеним наслагама древне хришћанске прошлости. Сусрести се са браћом и сестрама у Христу. Загрлити се са онима који су нам најближи рођаци и гостољубиви домаћини Охрида и Македоније. Само у том непосредном контакту и искреној хришћанској љубави, у којој потпуно и искрено поштујемо различите националне, језичке и културне идентитете једни других, осетићемо сви заједно, да смо били и остали најближи сродници. И по крви балканској а пре свега по љубави Христовој. 
   Архимандрит Петар (Драгојловић)
    

  • Од Поуке.орг - инфо,
   Редакција званичног мисионарског гласила Српске Православне Цркве за младе „Православни мисионарˮ упутила је у мајско-јунском, 379. броју благодарност свим медијским делатницима са којима остварује сарадњу. Текст благодарности доносимо у целости: 

    
   Имајући у виду значај ове мисионарско-медијске сарадње, редакција Православног мисионара најсрдачније благодари свим медијским делатницима Српске Православне Цркве, на сарадњи и сатрудништву у овом богоугодном делу које већ овде и сада рађа дивне и благословене плодове.
   Посебну благодарност упућујемо следећим црквеним медијима које сматрамо за своје конкретне и редовне сараднике: радио станицама: Беседа, Епархије бачке; Светигора, Митрополије црногорско-приморске; Слово љубе, Архиепископије београдско-карловачке; Глас, Епархије нишке; Источник, Епархије ваљевске, Српски Сион, Епархије сремске.
   Благодарност упућујемо и Телевизији Храм, Архиепископије београдско- карловачке, у чијем програму се чује глас и мисионарска реч нашег часописа, коју у име редакције Православног мисионара најчешће упућује катихета Бранислав Илић, члан Редакције задужен за односе са медијима.
   Нека би Господ дао снаге свим делатницима на пољу црквене мисије, да у овом богоугодном, равноапостолном и са-литургијском делу напредују из славе у славу, из силе у силу, изграђујући себе и све оне који примају њихову реч, у меру раста висине Христове (Еф 4, 13).
  • Од Поуке.орг - инфо,
   Министарка културе Маја Гојковић: Очување културног наслеђа заједнички циљ

    
   Потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе и информисања Маја Гојковић обавестила је данас Његову Светост Патријарха српског Порфирија да су на радном састанку прихваћене сугестије и предлози које је Српска Православна Црква упутила на Нацрт закона о културном наслеђу, а у циљу побољшања и унапређења текста Нацрта закона.
   Гојковић је у писму патријарху нагласила да се текст на који су достављене примедбе и сугестије не налази у фази Предлога закона, те тиме ни у поступку усвајања пред Владом Републике Србије, нити пред Народном скупштином.
   Потпредседница Владе је указала да је Радна група у оквиру Министарства културе и информисања тек сада, након одржане четири панел дискусије у оквиру јавне расправе, која је трајала од 6. до 28. маја, у фази разматрања бројних предлога од стране шире јавности, а у циљу побољшања текста будућег Предлога закона.
   Гојковић је навела да је заједнички циљ очување културног наслеђа, а посебна пажња и заједнички труд и залагање усмерени су на заштиту културног наслеђа које се налази на територији наше Аутономне покрајине Косова и Метохије, које је свакодневно изложено нападима и уништавању.
   Гојковић је изразила уверење да ћемо и у будућности, као и сада, путем чврсте сарадње доћи до најбољих решења за будући Предлог закона о културном наслеђу, који ће након усвајања предлога и сугестија допринети свеукупној заштити културног наслеђа Републике Србије и бити још један корак у заједничким залагањима државе и Српске Православне Цркве да сачувамо културно наслеђе наше државе и народа за будуће генерације.
    
   Извор: Инфо-служба СПЦ
×
×
 • Креирај ново...