Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

Проф. др Мирјана Најчевска: Притвaрaње Архиепископa охридског Јована представља тортуру од стране власти

 

Излагање проф. др Мирјане Најчевске, експерта за људска права, одржано током расправе у Собрању у Скопљу 12. и 13. децембра 2013. године, у којем је указала на случај Његовог Блаженства Архиепископа охридског и Митрополита скопског г. Јована као пример тортуре од стране власти можете преузети ОВДЕ/pdf/.

 

http://www.spc.rs/sr/prof_dr_mirjana_najchevska_pritvaranje_arhiepiskopa_ohridskog_jovana_pretstavlja_torturu_od_strane_0

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 • Одговори 3.1k
 • Креирано
 • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Сабрање Предстојатељâ Православних Цркава (Фанар, 6. – 9. март 2014.) П О Р У К А

 

 

Приметити се једноставно мора. И изразити чуђење у најмању руку ..  Јер да прође један овакав скуп, а да се ни словом не помене, директно, од стране расколника и државних власти, утамничени Архиепископ једне помесне Цркве ..

Заиста оставља горкасто-киселкаст укус ..

 

Ништа више, .. само то ..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 • 2 weeks later...

Када су чак и на Ал Џазири почели да се подсмевају "античким коренима" данашње Македоније... 

 

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/mala-granica-izmedu-kica-i-krvi?fb_action_ids=10201122757543347&fb_action_types=og.likes&fb_ref=.Uy7aglRlNm8.like

 • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Епископот Давид на интронизација на Митрополитот Георгиј во Катерини

 

 

По покана на новиот Митрополит на Китрос, Катерини и Платамона г. Георгиј, Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид учествуваше на неговата интронизација во градот Катерини.

 

Митрополитот Георгиј, заедно со Архиепископот атински и на цела Грција г.г. Јероним, беше свечено пречекан на централниот плоштад со поздравен говор од градоначалникот на Катерини. Во продолжение, во присуство на голем број на Архиереји од различни помесни цркви, во соборниот храм на светото Вознесение Господово беше отслужена службата на интронизација, кадешто во името на Вселенскиот Патријарх, на новиот Митрополит му се обрати Митрополитот на Верија г. Пантелејмон.

 

Следниот ден, на 30 Март, во соборниот храм на Катерини беше отслужена свечена архиерејска Литургија на која началствуваше Митрополитот Георгиј во сослужение на Архиереите: аркадиски г. Василиј (Антиохиска Патријаршија), борисполски г. Антониј (Украинска црква – Московска Патријаршија), ремезијански г. Андреј (Пеќска Патријаршија), долнодунавски г. Касијан (Романска Патријаршија), стобиски г. Давид (Охридска Архиепископија), кибинијски г. Кипријан (Романска Патријаршија), глифадски г. Павел, бјалистокски г. Јаков (Полска Православна Црква), веријски г. Пантелејмон, лариски г. Игнатиј. На Литургијата беше присутен и севастијскиот Митрополит г. Димитриј (Константинополска Патријаршија).

 

Епископот Давид имаше прилики да поразговара и со Архиепископот атински г. г. Јероним, и со останатите Митрополити, запознавајќи ги со постоечката реалност дека Архиепископот охридски Јован сè уште се наоѓа во затвор, како и со тоа дека се осудени уште двајца Епископи, монаштво и верници на Православната Охридска Архиепископија. Соговорниците остануваа зачудени - какви ли се тие луѓе од расколот кои го спроведуваат овој децениски прогон, изразувајќи ја истовремено целосната поддршка за Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован и за канонската Црква во Р. Македонија, Православната Охридска Архиепископија.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јединство вере и заједница Светога Духа...

 

10154121_1465625856988227_828316448_n.jp

 

https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t1.0-9/10154121_1465625856988227_828316448_n.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 • 2 weeks later...

На Велику среду .. веровали или не... наставља се суђење Архиепископу Јовану ... 

 

Случајно ( хахах..) или не .. али је тако ..

 • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прослава на Воскресението Христово во Православната Охридска Архиепископија

 

Во богослужбените места на Православната Охридска Архиепископија, ширум Р. Македонија, денес беше прославено Воскресението Христово.

 

Само заради припадноста на Едната, Света, Соборна и Апостолска Црква, припадниците на Православната Охридска Архиепископија дванаесетта година по ред го дочекуваат празникот на славното Воскресение Христово во околности на државен прогон врз верска основа. Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован веќе трета година за Велигден се наоѓа во затвор.

 

Верниот народ на Православната Охридска Архиепископија и на овој голем празник усрдно се молеше за отклонување на неправдата што му се врши на Архиепископот охридски Јован, како и за добивање сила од Воскреснатиот Христос за да се издржи државниот терор насочен кон канонската православна Црква во Р. Македонија, Православната Охридска Архиепископија

 

Никогаш не заборавајќи, но токму заради Воскресението простувајќи им на оние што продолжуваат да креваат рака на Христа и Неговата Соборна Црква, верниот народ на Православната Охридска Архиепископија на овој празник на победата на животот над смртта, одново и одново се утврди во надежта дека ќе преовладее разумот и дека ќе биде прекинат државниот терор изразен во последователните судски гонења насочени кон Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован и Православната Охридска Архиепископија!

 

Христос Воскресна!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 извор РТС

 

Македонска црква жели дијалог са СПЦ

 

Поглавар Македонске православне цркве архиепископ скопски и охридски Стефан, рекао је да је Синод МПЦ на недавном заседању донео одлуку да се обрати патријарсима цариградском Вартоломеју, московском Кирилу и српском Иринеју, како би потврдио спремност на дијалог ради регулисања неканонског статуса.

 

У празничном интервјуу македонским медијима, поглавар МПЦ и архиепископ скопски и охридски Стефан је додоа да дуге разговоре око историјских и процедуралних формалности треба превазићи и дати место љубави, преноси Верска информативна агенција (ВИА).

Митрополит дебарско-кичевски Тимотеј у свом интервјуу истиче да политичари не могу да реше ниједан црквени проблем, па ни питање аутокефалноцсти МПЦ, алудирајући на српске и македонске државнике који су разговарали о том црквеном питању и на неки начин понудили своје добре услуге, преноси Бета.

 

Митрополит ипак сматра да политичари могу да допринесу и да у актуелној ситуацији стварају климу и услове за разговоре.

У вези с позицијом МПЦ у светском православљу, митрополит Тимотеј напомиње да је Московска патријаршија према њој увек имала симпатије и у границама могућности давала подршку, што је дошло до изражаја и приликом сусрета патријарха Кирила са македонским председником Ђорђем Ивановим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Епископ стобиски Давид (Нинов): Воскресение Христово!

 

d0bfd0b0d0bdd181d0b5d0bbd0b8d0bdd0bed181

 

Објавувањето на Воскресението воопшто не претставува негирање на овдешниот живот, туку напротив, претставува негова потврда. Ако се осврнеме попроникливо, насекаде согледуваме дека сѐ во нашиот живот е устроено во духот на Воскресението. Еден древен философ ќе рече дека спиењето е брат на смртта, но ние сведочиме дека будењето е нашето Воскресение. Пролетта што сега ја живееме е Воскресение од смртта на зимата. Посеаното зрно пченица умира во земјата, но воскреснува во ново жито. За секојдневните тешкотии што нѐ снаоѓаат, без исклучок секогаш постои Исход и тој е нашето Воскресение. Воскресението Христово еднаш засекогаш го решава проблемот на смртта. Воскресението е суштина, стил, имиџ на нашето постоење.

Кога зборуваме за живот и постоење, секогаш ја подразбираме личноста на човекот. Човекот слободно избира дали ќе постои на начин според кој, или ќе бива условуван од создаденото, од трулежното, или, пак, ќе постои како љубовна заедница со Несоздадениот, Нетрулежниот, Воскреснатиот, што подразбира ослободеност од распадливоста и смртта. Значи, едноставно речено, создаденото коешто своето постоење го црпи од односот со Бога – не умира! Како што посочуваат некои од теолозите, Телото на Воскреснатиот Христос е човечката природа ослободена од секаква ограниченост и нужност, следствено ослободена и од ограниченоста на човековата логика и пословичниот рационализам!

Воскреснувајќи од гробот, Христос со Себе го воскресна и целиот род Адамов, сиот род човечки. Индивидуализмот и егоизмот го спречуваат човекот да го согледа автентичниот однос на една личност кон севкупното создание, но како што во личноста на Адам целата природа бива отсечена од можноста за живот, така во личноста на Новиот Адам, Христос, сѐ со Него совоскреснува и оживува.

Љубовта, каква што вообичаено денес се среќава, претставува повеќе некаков инстинктивен нагон, едно егзистенцијално промашување. А, таквата љубов не претставува ослободување на личноста од нужноста и барањата на природата, со цел животот да биде остварен како взаемно проникнување на личносниот однос во љубовта Божја. Значи, едно е еросот Божји, друго е човечкиот! Можеби се чини тешко да се живее божествениот ерос, но во суштина тоа е многу лесно. Со автентичната љубов на внатрешната философија – сѐ станува лесно.

Секое доброволно одрекување од индивидуализмот, од самодоволноста, за Бога претставува творечка мимеса (μίμηση), креативно подражавање на крсното самоодрекување на Синот. Љубовта, пак, Божја, секоја смрт ја прима така како што го прими жртвувањето на овоплотениот Логос Божји.

Така, прашањето за Воскресението го добива одговорот само со двигот на довербата и предаденоста на екстатичната љубов Божја. Стерилното индивидуалистичко расудување единствено го потврдува саможивниот пристап кон постоењето, односно индивидуалистичкиот начин на живеење. Верата во Воскреснатиот Христос претставува промена на начинот на постоење, а изразот на таа вера не е врзан за интелектуалната самодоволност. Верата и опитот од Воскресението претставуваат и наш поетски јазик, којшто ја прославува распнатата Љубов. Воскреснатиот Христос никогаш не го остава својот возљубен, т.е. човекот, во непостоење. Без проникнување со предочената распната Љубов и без учество во Воскресението Христово, но не како што тоа го прави декларативното, политичкото христијанство, само заради фолклор и адет, туку без мистичното учество во смртта и Воскресението Христово како дејствителен опит во животот, смртта ќе си останува необјаснив апсурд.

Но, со литургискиот начин на постоење, со причестувањето со Телото и Крвта Христови, смртта бива само еден биолошки настан, којшто е во наша служба и којшто ни покажува дека од мигот на Воскресението Христово, еве, сега и овде, дејствително го живееме почетокот на пресоздавањето, почетокот на Осмиот Невечерен Ден, којшто нема да се стемни, нема никогаш да заврши, бидејќи е самата вечност.

Христос Воскресе! Хрїстóсъ воскрéсе! Христос Воскресе!

Пасха, 20. 04. 2014 г., Манастир Успение Богородично, Скопје

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Најкраћи могући осврт на посланицу Архи-расколника Стефана расколничке ''мпц''

 

 

 

Посланица свака, макар она била и у расколу, требало би да претставља, бар на папиру, онај врх коме се стреми и да осликава суштину деловања, па и постојања, онога који је аутор исте и оних у чије име је аутор пише. Обратио бих вам пажњу на једну, чини се кључну и суштинску мисао из посланице расколничког Архиепископа ''мпц'' Стефана. Цитат:

 

,, Догађај Васкресења нас позива да чувамо јединство, духовно и национално, за добро наше Цркве и Домовине.''

 

адреса оригинала : http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/155312-Veligdensko-poslanie-na-arhiepiskopot-ohridski-i-makedonski-ggStefan 

 

Запитати се треба,  ..Јединство .. али какво ... јединство духа..КОГ? Са чиме ..? Киме?? Јединство духовно, са националним??

 

Јел то разуме неко.. шта је и о чему се ради ... 

 

Јасно је ко дан .. ма ко ''БИСТРА ВОДА''

 

http://www.youtube.com/watch?v=5l27_wyI6zM

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 извор РТС

 

Македонска црква жели дијалог са СПЦ

 

 

novosti.jpg

 

 

Слободата на Архиепископот Јован услов на СПЦ за дијалог со МПЦ

Белградскиот весник „Вечерње Новости“, објави текст којшто се осврнува на случувањата поврзани со црковниот живот во Р. Македонија. Содржината предизвика интерес и беше пренесена во повеќе балкански медиуми. Во текстот се вели дека после 12 години, во Скопје постои желба повторно да се разговара, а тоа го потврдил токму неканонскиот поглавар Стефан. Имено, во текстот се посочува дека неканонскиот поглавар Стефан ќе испрател писмо до Цариград, Москва и Белград за продолжување на разговорите за враќање на МПЦ во Православието, бидејќи црквата на г. Стефан ја нема во диптихот на црквите, та следствено, таа црква не ја сметаат за православна!

Во текстот уште е предочено дека српската страна никогаш не ја повлекла пружената рака за разговор, но условот е добро познат – ПРЕКИН НА ПРОГОНОТ И СЛОБОДА ЗА АРХИЕПИСКОПОТ ЈОВАН!

Во СПЦ потсетуваат дека во Р. Македонија канонски дејствува Охридската Архиепископија, која има автономија и која е единствената призната православна Црква во Р. Македонија, но која за власта во Скопје е предмет на постојан прогон!

 

http://www.poa-info.org/vesti/2014/04/20140423.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Чланови који сада читају   0 чланова

  Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

 • Сличан садржај

  • Од Поуке.орг - инфо,
   Са радошћу се одазивајући позиву Његовог Блаженства Митрополита кијевског и све Украјине г. Онуфрија, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је упутио своје викаре, Преосвећеног Епископа ремезијанског г. Стефана и Преосвећеног Епископа топличког г. Јеротеја, да 27. и 28. јула 2021. године у Кијеву представљају Српску Патријаршију на свечаној прослави 1033. годишњице Крштења Русије и дану када Православна Црква прославља Светог равноапостолног великог кнеза Владимира.

    
   Прославa овог великог празника ће започети 27. јула традиционалним чином благодарења на Владимирској гори у Кијеву којим ће началствовати Митрополит кијевски и све Украјине г. Онуфрије. У подножју споменика Светом равноапостолоном кнези Владимиру биће изложене чудотворне иконе Пресвете Богородице: Почајевска, Свјатагорска, Касперовска и Зимненска, затим икона Равноапостолног кнеза Владимира са честицом његових светих моштију, као и многе велике светиње из свих крајева Украјине.
   Потом ће, од споменика Светом кнезу Владимиру на Владимирској гори, верни народ, предвођен митрополитом Онуфријем, архијерејима, свештенством и монаштвом, у великој литији отићи до Светоуспенске Кијево-печерске лавре где ће бити служено свеноћно бденије.
   Сутрадан, 28. јула, на сам дан празника, митрополит Онуфрије ће служити свету Литургију на тргу испред Успенске Cаборне цркве. Истог дана у подне звона ће се огласити у свим црквама и манастирима Украјинске Православне Цркве.
    
   Извор: Инфо-служба СПЦ
  • Од Поуке.орг - инфо,
   Најсветији патријарх српски Порфирије честитао је председавајућем Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије митрополиту волоколамском Илариону 55. рођендан.

    
   Ваше Високопреосвештенство,
   Драги наш брате у Христу и саслужитељу, 
   Са радошћу Вам честитам Дан рођења, којим сте, пре свега, донели радост вашим родитељима, а затим и свима нама, који су у Вама видели следбеника архипастира, који својом жртвеном и ватреном службом доводите све људе на спасоносни пут Крштења у име Оца и Сина и Светог Духа (Мт.,28,19), и евхаристијског сједињења са Исусом Христом, Сином Божијим. 
   Радујући се Вашем рођендану, молимо се Господу нашем Исусу Христу, нека Вам Он подари духовну и телесну снагу у Вашој христољубивој и човекољубивој архипастирској мисији. 
   Високопреосвећени Владико, на многаја и блага љета!
    
   С љубављу у Христу Господу, 
   Архиепископ пећки, 
   Митрополит београдско-карловачки,
   Патријарх српски Порфирије

   Извор: Мospat.ru
  • Од Поуке.орг инфо,
   Древни антички Лихнидос, што у преводу са грчког значи Бело језеро, или данашњи словенски назив - Охридско језеро (језеро о хриди), се налази у држави Македонији на територији коју насељава наш братски и комшијски народ Македонци. Читав тај простор је регија од посебно великог историјског значаја, одакле је захваљујући св. Клименту и св. Науму, и њиховим ученицима, потекла велика христијанизација балканских Словена а касније и Свете Русије. Благодарећи њима и њиховим духовним оцима св. Кирилу и св. Методију, Словени су још у деветом и десетом веку једним делом христијанизовани, а словенска племена су добила и своја словенска писма - глагољицу и ћирилицу. 
   Охрид је својеврсни балкански Јерусалим и то не само по мноштву измешаних култура, вера и обичаја, већ пре свега по светим словенским просветитељима који су као у неком новом Јордану или у некој новој Галилеји, крстили прве веће групе балканских Словена. 
   У Охриду је и данас пуно прелепог белила, особене светлости и несвакидашње чистоте. Човек који није обишао Охрид и Македонију, тешко може схватити велики значај тог простора за духовну судбину свих Словена. Када дођете у Охрид осећате се као да сте дошли кући јер сви ми Словени смо на неки начин духовно зачети и духовно рођени негде у благодатним дубинама Цркве Охрида и Охридске регије.
   У Охриду је све некако древно и прастаро али уједно ново и увек актуелно. И ваздух који удишете је посебан. И светиње које целивате су тако особене и важне за све Словене. Па кад вас још и на сред улице вама непознати људи поздрављају и траже вам благослов, то само сведочи о љубави македонског народа према Цркви и свештеницима Христове Лађе Спасења. А када вам још са искреним осмехом и кажу: "Драго нам је оче да сте из нама братске Србије", онда вам се срце испуни милином и радошћу. Тек тада схватите да су сви расколи и свакојаки политички неспоразуми само привремена појава. Да ће љубав Христова све то ускоро надвладати јер љубав је непобедива. Да се Срби и Македонци поштују и воле на благодатним фреквенцијама којих често ни сами нису свесни. То је тај древни хришћански Балкан, отворен, искрен, незлобив и јединствен.
   Па када се вас Бог још удостоји и да у Нижепољу покрај Битоља саслужујете на Светој Литургији мученику и исповеднику наших дана, Архиепископу Охридском и Митрополиту Скопском Г. Јовану, и када се преко 120 ходочасника из Србије на тако светом месту причести Светим Тајнама Христовим, онда се на све излије огромни и неописиви мир и преобиље благодати Господње.
   Ваљало је зато и вредело посетити Охрид и Македонију, и упознати себе саме у неким скривеним наслагама древне хришћанске прошлости. Сусрести се са браћом и сестрама у Христу. Загрлити се са онима који су нам најближи рођаци и гостољубиви домаћини Охрида и Македоније. Само у том непосредном контакту и искреној хришћанској љубави, у којој потпуно и искрено поштујемо различите националне, језичке и културне идентитете једни других, осетићемо сви заједно, да смо били и остали најближи сродници. И по крви балканској а пре свега по љубави Христовој. 
   Архимандрит Петар (Драгојловић)
    

  • Од Поуке.орг - инфо,
   Редакција званичног мисионарског гласила Српске Православне Цркве за младе „Православни мисионарˮ упутила је у мајско-јунском, 379. броју благодарност свим медијским делатницима са којима остварује сарадњу. Текст благодарности доносимо у целости: 

    
   Имајући у виду значај ове мисионарско-медијске сарадње, редакција Православног мисионара најсрдачније благодари свим медијским делатницима Српске Православне Цркве, на сарадњи и сатрудништву у овом богоугодном делу које већ овде и сада рађа дивне и благословене плодове.
   Посебну благодарност упућујемо следећим црквеним медијима које сматрамо за своје конкретне и редовне сараднике: радио станицама: Беседа, Епархије бачке; Светигора, Митрополије црногорско-приморске; Слово љубе, Архиепископије београдско-карловачке; Глас, Епархије нишке; Источник, Епархије ваљевске, Српски Сион, Епархије сремске.
   Благодарност упућујемо и Телевизији Храм, Архиепископије београдско- карловачке, у чијем програму се чује глас и мисионарска реч нашег часописа, коју у име редакције Православног мисионара најчешће упућује катихета Бранислав Илић, члан Редакције задужен за односе са медијима.
   Нека би Господ дао снаге свим делатницима на пољу црквене мисије, да у овом богоугодном, равноапостолном и са-литургијском делу напредују из славе у славу, из силе у силу, изграђујући себе и све оне који примају њихову реч, у меру раста висине Христове (Еф 4, 13).
  • Од Поуке.орг - инфо,
   Министарка културе Маја Гојковић: Очување културног наслеђа заједнички циљ

    
   Потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе и информисања Маја Гојковић обавестила је данас Његову Светост Патријарха српског Порфирија да су на радном састанку прихваћене сугестије и предлози које је Српска Православна Црква упутила на Нацрт закона о културном наслеђу, а у циљу побољшања и унапређења текста Нацрта закона.
   Гојковић је у писму патријарху нагласила да се текст на који су достављене примедбе и сугестије не налази у фази Предлога закона, те тиме ни у поступку усвајања пред Владом Републике Србије, нити пред Народном скупштином.
   Потпредседница Владе је указала да је Радна група у оквиру Министарства културе и информисања тек сада, након одржане четири панел дискусије у оквиру јавне расправе, која је трајала од 6. до 28. маја, у фази разматрања бројних предлога од стране шире јавности, а у циљу побољшања текста будућег Предлога закона.
   Гојковић је навела да је заједнички циљ очување културног наслеђа, а посебна пажња и заједнички труд и залагање усмерени су на заштиту културног наслеђа које се налази на територији наше Аутономне покрајине Косова и Метохије, које је свакодневно изложено нападима и уништавању.
   Гојковић је изразила уверење да ћемо и у будућности, као и сада, путем чврсте сарадње доћи до најбољих решења за будући Предлог закона о културном наслеђу, који ће након усвајања предлога и сугестија допринети свеукупној заштити културног наслеђа Републике Србије и бити још један корак у заједничким залагањима државе и Српске Православне Цркве да сачувамо културно наслеђе наше државе и народа за будуће генерације.
    
   Извор: Инфо-служба СПЦ
×
×
 • Креирај ново...