Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Go to solution Solved by JESSY,

Препоручена порука

Zaista je užasno čuti pristrasnost ove presude. Ovo je sve politički tempirano od strane takozvane Makedonske pravoslacne ckrve koja silom želi da dobije autokefalnost ali nikada neće dobiti ono najvažnije Kanonsko priznanje što mogu samo da sanjaju, ovo je samo jedan od problema. MPC sebe smatrom naslednikom OA da li ona ima obraz za tako nešto? Aktivno učestvuje i progoni sve vernike POA, učestvuje aktivno u stvaranju makedonske nacije. Dovoljno je samo to što oni Arhiepiskopa zovu Srboman. To se sve govori o njima kakvi su.  

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
 • Одговори 3.1k
 • Креирано
 • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Monaštvo pravoslavne Ohridske arhiepiskopije bogosluži u izgnanstvu, mimo vekovnih svetinja Srpske pravoslavne crkve, pod čijom je arhiepiskopija kanonskom jurisdikcijom. Bogosluže i opstaju na imanji

Oвакве речи су одавно морале да се чују и то из уста наших високих Црквених достојника. Поновићу цитат који би трбало да одјекне у учима сваког верујућег приврзаника расколничке ''мпц'' :    У путир

Адресирано: Ономе који незаконито држи трон Архиепископије Охридске и ономе који лажно води непостојећу Македонску Цркву г. Стефану   Г. Стефане, са изненађењем и болом, и без да га траж

Постоване слике

A na nasu sramotu i jadnost imamo srpske vladike koje podrzavaju ovu raskolnicku bandu u Makedoniji i ne postoji niko ko sme da im kaze da prestanu sa tim.

 

Ако постоје српске владике које подржавају ову расколничку банду у Македонији, треба рећи гласно КО СУ ТЕ ВЛАДИКЕ и КАКО је подржавају и пружити доказ за то.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Епископот Давид на Конференцијата на Европски Цркви во Будимпешта ги запозна учесниците со најновиот државен прогон врз Архиепископот Јован


 


На 03 Јули 2013 г., во Будимпешта, Унгарија, започна со работа редовното 14-то Генерално собрание на Конференцијата на Европски Цркви (КЕК). На ова заседание се присутни повеќе од 470 учесници од кои 220 се делегати, коишто претставуваат околу 120 цркви: православни, англикански, протестантски и старокатолички. Римокатоличката црква во работата е вклучена преку Европската бискупска конференција.


Православната Охридска Архиепископија како канонска  православна Црква од Р. Македонија је претставува Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид. Целокупната делегацијата на Српската Православна Црква, која е предводена од Неговото Преосвештенство Епископот браничевски г. Игнатиј, ја сочинуваат и Неговото Преосвештенство  Епископот ремезијански г. Андреј, ѓаконот Зоран Алексиќ, како и г-ѓица Јулија Видовиќ.


Иако станува збор за редовно заседание кое се собира секоја шеста година, ова заседание е од особена важност заради тоа што на него ќе биде усвоен новиот устав на КЕК во согласност со мисијата и улогата којашто КЕК ја има во Европа, континент кој се менува. Улогата на КЕК е да ги поврзе црквите на Европа и да го обезбеди нивниот заеднички глас пред европските институции во однос на најважните прашања, коишто се однесуваат на нивниот взаемен интерес.


Од времето кога КЕК е основана во 1959 г., во периодот на Студената војна, кога тежиштето на нејзината мисија беше поврзувањето на Истокот и Западот, па сè до денес, околностите, како во општеството така и во самите цркви, значително се променети. Пред различните предизвици, какви што се секуларизмот, сиромаштијата, корупцијата, миграциите, почитувањето на човековите права и т. н., КЕК бара начини како да воспостави комуникација и како да уреди систем, којшто самата организација ќе ја направи поефикасна и така ќе ја исполни нејзината цел, да биде платформа која ќе ја олеснува комуникацијата и ќе обезбедува неопходни информации, знаење, како и експертиза на црквите членки на локално, регионално и национално ниво.


Учеството на Епископот Давид во ова заседание се однесува на запознавање на КЕК со најновата затворска пресуда и генерално со државниот прогон врз верска основа, којшто во Р. Македонија се спроведува врз Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован и Православната Охридска Архиепископија.


Претставниците на Православните цркви, на сеправославниот состанок, којшто го одржаа во Будимпешта, се согласија за сите важни прашања кои се однесуваат на инструментите и механизмите на работата од спомнатата организација.


Заседанието завршува со работа на 08 Јули 2013 година.


Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

A na nasu sramotu i jadnost imamo srpske vladike koje podrzavaju ovu raskolnicku bandu u Makedoniji i ne postoji niko ko sme da im kaze da prestanu sa tim.

 

Ако их има, Бог да им суди...

ја не могу да верујем да постоји тако нешто а с друге стране:

У колико Цркава и Манастира је уведена јектенија да се помиње наш страдални клир и народ у Македонији, на Косову и Метохији?

У колико?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

@Valentina Смирите мало енергије.Немојте Бог вама да суди .Помиње се Архиепископ на Литургијама редовно годинама и то у оквиру Анафоре  а не на јектенијама. Брините се за Архиепископа на неки други начин а не тако што ћете да осуђујете српску Јерархију.Ја га помињем на Литургији редовно и мој Епископ такође редовно тако да то чује сав присутни народ у цркви.Одкуд знате шта раде други на Литургији? Изгледа да је и ова тема повод за сталне свађе и изливе негативне енергије,али то је већ ваш проблем.Стишајте тај гнев који је тако често присутан на овом форуму.Научите да су важније молитве у оквиру Анафоре док су јектеније само увод .Толико и без увреде.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

@Valentina Смирите мало енергије.Немојте Бог вама да суди .Помиње се Архиепископ на Литургијама редовно годинама и то у оквиру Анафоре  а не на јектенијама. Брините се за Архиепископа на неки други начин а не тако што ћете да осуђујете српску Јерархију.Ја га помињем на Литургији редовно и мој Епископ такође редовно тако да то чује сав присутни народ у цркви.Одкуд знате шта раде други на Литургији? Изгледа да је и ова тема повод за сталне свађе и изливе негативне енергије,али то је већ ваш проблем.Стишајте тај гнев који је тако често присутан на овом форуму.Научите да су важније молитве у оквиру Анафоре док су јектеније само увод .Толико и без увреде.

Опростите оче,енергија је оно што ме држи да не потонем :)...не,не помиње се свуда и није мали број оних,ајде да кажем нас,ево да не буде да типујем или се ограђујем,које баш брига јер је време летаргије....

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

шта да Вам кажем,моја крв је доле,морам да будем енергична,тамо сам рођена,одатле су ми преци и годинама преживљавам све ово са мојим пријатељима из Македоније....

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Конференција Европских Цркава са позивом Премијеру Николи Грујевском: одмах да буде ослобођен Архиепископ Јован!

cec.png

Конференција Европских Цркава, која је од трећег до осмог јула одржала своју четрнаесту Генералну скупштину у Будимпешти, на крају свога рада је иступила са саопштењем у вези хапшења и затварања Архиепископа охридског и Митрополита скопског г.г. Јована од стране власти Р. Македоније.

У саопштењу се каже:

Скупштина Конференције Европских Цркава (КЕК) је са великом забринутошћу дознала за хапшење и притварање Архиепископа Јована у Р. Македонији. Верује се да је ово затварање резултат практиковања његове верске слободе, што је његово људско право. Потврђујемо да је слобода вероисповедања и убеђења основно људско право, загарантовано Универзалном декларацијом за људска права и Европском конвенцијом за људска права чији је потписник и Р. Македонија.

Скупштина КЕК потврђује позив Светског Савета Цркава Високом комесару Уједињених Нација за људска права, као и Специјалном известилацу о слободи вероисповести и убеђења Уједињених Нација, пажљиво да испитају овај случај.

Скупштина КЕК позива Комесара за људска права при Савету Европе и Специјалног представника Европске Уније за људска права, хитно да разгледају овај случај. Нарочито, Скупштина КЕК тражи од институција да испитају да ли су притворски услови у сагласности са стандардом постављеним од стране Савета Европе.

Позивамо Владу Р. Македоније и Његову Еминенцију Николу Грујевског, Премијера Р. Македоније, да обезбеде фер суђење и одмах да ослободе Архиепископа Јована – да се брани са слободе, сагласно законским одредбама кривичног закона Р. Македоније.

Тражимо цркве чланице КЕК да нам се придруже у молитви и солидарности са Архиепископом Јованом тако што ће послати протесна писма надлежним органима.

Извор: http://blogg.svenskakyrkan.se/cecfuturewall/2013/07/08/churches-should-support-the-marginalised/Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Не могу да заспим те видех ово.Дај Боже да овај апел успе.Нисам злурад нити као човек нити пак и тим пре као неки вајни свештеник ,али све ће их Бог покосити због овакве неправде.Ја им то не желим, мислим на квазивладике у мпц и судије,али доћи ће им опомена Божија.Не мислим на смрт или болест, већ на нешто до сада не виђено.Нисам пророк али биће им нешто од Бога.Колективна хипноза је доле у Македонији колективна националистичка прелест и луди етно-занос до опијености.Даће им Бог Шиптаре као бич па ће да се пуше због овога што раде.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Не могу да заспим те видех ово.Дај Боже да овај апел успе.Нисам злурад нити као човек нити пак и тим пре као неки вајни свештеник ,али све ће их Бог покосити због овакве неправде.Ја им то не желим, мислим на квазивладике у мпц и судије,али доћи ће им опомена Божија.Не мислим на смрт или болест, већ на нешто до сада не виђено.Нисам пророк али биће им нешто од Бога.Колективна хипноза је доле у Македонији колективна националистичка прелест и луди етно-занос до опијености.Даће им Бог Шиптаре као бич па ће да се пуше због овога што раде.

Ne verujem da si zlurad ali si u pravu Bog će ih pokositi. Oni nisu samo takozvane velika MPC koji neko finansira tamo kao protivnik SPC. Kako je ko radio tako će i da mu se vrati. Biće im naplaćeno sa duplom kamatom. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

http://www.napredniklub.org/sloboda-za-arhiepiskopa-jovana/
 

Слобода за архиепископа Јована

 

Поглавар Охридске архиепископије Јован Шести пре неколико дана је осуђен на трогодишњу казну затвора. Македонске власти мисле да су на тај начин још једном победиле у једанаест година дугом прогону архиепископа Јована и православних верника у Македонији.

Владика Јован је по националности Македонац. Рођен је као Зоран Вранишковски. Реч је о младом теологу, рођеном 1966. године, који се већ у тридесет и другој години нашао на челу једне од епископија у Македонији.

Режим Јосипа Броза је 1967. омогућио насилно и неканонско оснивање Македонске православне цркве. Будући да ову цркву није признала нити једна од православних цркава у свету, питање њеног споразума са Српском православном црквом поставило се као изузетно важно за даљи развој православља у Македонији. У Македонији је и малобројним преосталим Србима (Срби су чинили око четвртине становништва Вардарске Македоније када је она ослобођена 1912. године, у време османске владавине епископи Срби успели су да дођу на чело свих дијецеза у овој области. Срба данас, захваљујући југословенском искуству и  седамдесет година дугој државној асимилацији, има мање од 2%) онемогућено да припадају Српској православној цркви. Не само свештеници, него и епископи СПЦ нису у могућности да у свештеничкој одори ступе на тло Македоније. После демократских промена у двема државама СПЦ и канонски непризната МПЦ настојале су да се некако споразумеју. СПЦ је била спрмена да МПЦ призна аутокефалност (самосталност) и да се задовољи формалним канонским јединством. Једини значајнији захтев био је да у малобројним местима где још увек живи српски народ буде омогућено деловање СПЦ. Пре једанаест година у Нишу је о томе постигнут један споразум. Иако су га присутни македонски епископи прихватили он је касније одбачен од стране МПЦ. Епископ Јован остао је привржен споразуму и ускоро је обновљен канонска православна црква на темељима древне Охриддске архиепископије. Од тада је архипеископ Јован Шести постао жртва сталног прогона. Суђено му је прво за шовинизам (!), а када се испоставило да је овакав прогон превелика брука за македонске власти, прешло се на опробани метод суђења за проневеру. Све што би архиепископ добио као донацију верника, за невероватно независно македонско правосуђе, могло је бити само проневера. Иако су Хелсинки воч и Фридом хаус писали о прогону архиепсикопа Јована, упркос чињеници да је он означен као „заточеник савести“, суђења су настављена. Више пута хапшен, на разне начине злостваљани владика Јован провео већ неколико година у притвору.

Замислимо да је на овај начин прогоњен неки католички, протестантски или исламски верски достојанственик. У Београду је ударна вест када финансијска полиција или инспекција уђе у просторије разних приватних послова верских власти националних мањина. Спор између две исламске заједнице у Србији постао је међународни проблем. Посредовале су стране дипломатије а Република Србија је под сталним притиском. Нејака и вештачка БЈР Македонија нема статус европског парије као Србија. Ова држава експеримент, нација пупољак којој је могуће опростити све оно што би у српском случају било предмет најоштријих осуда, није од стране Брисела и Вашингтона ни упозорна да прогоном једног архиепископа, кажњавањем његових родитеља и забраном богослоужења крше неке од принципа на којима наводно почива Европска унија. Каква је то заједница вредности ако се о њима говори само када треба оправдати неко насиље? Да ли Кетрин Ештон, Ван Ромапај, Дорис Пак, Јелко Кацин и слични заиста мисле да могу да одрже једана систем ако га заснивају на неправди и двоструким стандардима? Нису овде у питању Србија и СПЦ… Овде је реч о људским правима. А можда – ако докажу да Срби и православци нису људи; зашта  би се прилика могла указати 2014. године, када буду обележавали стогодишњицу од почетка „два светска рата, настанка фашизма, нацизма и Ал Каиде“  за које су одговорни Св. Сава, Гарашанин, Гаврило Принцип и  покојни патријарх Павле – и није тако.

Председник Никилић је приликом посете Македонији говорио о некаквом посредовању. Међутим, после пресуде архиепископу Јовану нисам успео да пронађем реакције званичне Србије. Каква правда ? Важно је другарство. Србија другује са онима који традиционално каменују аутобусе на Видовдан, са особама за које се претпоставља да су убијале цивиле и трговале њиховим органима, са онима који туку чак и квислиншке посланике Србе у албанском косовском парламенту… Ако је тако, онда је случај верског прогона у Македонији безначајан. Какве везе са Србијом има Охрид, неки тамо архиепископ који признаје да је по националности Македонац (да је бар Босанац) и уопште Македонија? Македонија је битна када тамо држе говоранције на срушеном споменику, када не плате обећани део за обнову истог и када се укаже прилика за  изношење контроверзних судова о тамошњој ракији.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Мало је компликованије од појма,десиће им се нешто и етно-филитисти...доле је један диван и неискварен народ/у многоме бољи од нас овде у неким стварима/ који не пребива у канонском јединству.Неки су свесни тежине,неки нису...имамо доле свега,од једног исповедника коме већ 10 година плету мученички венац до крипто-хришћана.Имамо веома тешку ситуацију и надам се да ће једнога доћи до решења.

Македонцима од Шипара не треба већа казна али не треба клети...ни Митрополит не куне...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Мало је компликованије од појма,десиће им се нешто и етно-филитисти...доле је један диван и неискварен народ/у многоме бољи од нас овде у неким стварима/ који не пребива у канонском јединству.Неки су свесни тежине,неки нису...имамо доле свега,од једног исповедника коме већ 10 година плету мученички венац до крипто-хришћана.Имамо веома тешку ситуацију и надам се да ће једнога доћи до решења.

Македонцима од Шипара не треба већа казна али не треба клети...ни Митрополит не куне...

 

Нисам приметио сестро да било ко потеже клетве .. Постоји нешто што се зове сагледавање.. а то се односи на ону стару..да,  ''кад престану да се поштују земаљски закони односно да се исти злоупотребљавају'' ..(баш као што то раде власти у македонији и расколничка ''мпц'') .. ''онда на сцену ступају ДУХОВНИ ЗАКОНИ...'' ништа више од тога мислим да нико није ни помислио ...

 

А ово што кажеш.. ''бољи народ''.. ''лошији народ''.. пусти то.. то нити спасава.. нити је истинито.. јер народ је исти .. СВУГДЕ ...па и сама Србија се разликује као Небо и Земља по ''доброти'' , мекоћи, наивности, дрскости и менталитету народа који у њој живи... То је јако генерализована слика којом ти бараташ ...

 

На концу  .. и прогонитељи, и џелати и жртве .. сви потичу из истог народа.. Архиепископ је македонац и њега не прогоне ни турци, ни шиптари, ни срби , ни бугари.. или муслимани .. НЕ ! .. Њега прогоне македонци .. и то ''православне'' вероисповести ....

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
 • Гости
Напредни клуб: Захтевамо хитно ослобађање поглавара Охридске архиепископије

jovan_620x0.jpg

(НСПМ)
Суд у Скопљу осудио је архиепископа Јована Шестог, поглавара Охридске архиепископије. Прогон владике Јована траје више од десет година. Посебно је срамотно што после неуспешних настојања да архиепископа Јована, који је по националности Македонац, осуде за шовинизам и националну мржњу, власти БЈРМ већ годинама покушавају да га осуде за новчане злоупотребе.

О случају владке Јована своју реч су дале међународне установе за заштиту људских права. Њега прогоне зато што верује у Бога и зато што држи до своје речи те није један од кривоклетника који су погазили Нишки споразум. Уз владику Јована осуђени су и његови родитељи. У БЈР Македонију је немогуће ући у ризи српског свештеника. У БЈР Македонији је немогуће у своме стану организовати богослоужење ако нисте признати од „цркве“ коју је створио Јосип Броз Тито. Како би било када би Србија оспорила чин неком исламском или католичком великодостојнику а онда све што би даље чинио почела да прогони или као расну и верску мржњу или као проневеру?

Позивамо председника рапублике, владу и министарство спољних послова да коначно јавно и званично реагују на верски прогон у суседној држави. То је њихова „европска“ дужност. То је и њихова уставна дужност, пошто у Уставу Србије нигде не стоји да је председник републике дегустатор ракије.

rating_on.gifrating_on.gifrating_on.gifrating_on.gifrating_on.gif (11 гласова, просек: 5,00)
 
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Чланови који сада читају   0 чланова

  Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

 • Сличан садржај

  • Од Поуке.орг - инфо,
   Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован и Преосвећени Епископ моравички г. Антоније служили су 28. марта 2021. године, у Недељу Светог Григорија Паламе, свету Литургију у храму Светих апостола Петра и Павла на Подворју Српске Православне Цркве у Москви.

    
   Саслуживали су архимандрити Александар (Котов) и Модест (Володкин), протојереј Дмитриј Калашников, јереји Олег Вишински и Анатолиј Саливончик, ђакон Владислав Соколов и јерођакон Еразмо (Бранковски). Појао је хор Петропавловског храма под руководством Људмиле Черкасове.
    
   Извор: Инфо-служба СПЦ
  • Од Поуке.орг - инфо,
   Светом архијерејском Литургијом којом ће, у Спомен храму Светог Саве на Врачару са почетком у 9 часова, началствовати Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански г. Хризостом, председавајући Светим Архијерејским Синодом, уз саслужење отачаствених архијереја, започеће Свети Архијерски Сабор за избор новог поглавара Српске Православне Цркве.

    
   Изборни Сабор биће одржан у крипти Спомен храма Светог Саве на Врачару по процедури одређеној Уставом Српске Православне Цркве и канонима Свете Цркве. Није предвиђено присуство медија овом догађају, а по завршетку заседања биће издато званично саопштење за јавност.
    
   Информативна служба Српске Православне Цркве
    
   Извор: Инфо-служба СПЦ
  • Од Поуке.орг - инфо,
   Цело српство слави славу, свога оца Светог Саву! - преглед вести о прослави Савиндана у Српској Православној Цркви.
   Празник Светога Саве свечано прослављен у ветерничком храму
   Београд: Откривен споменик Стефану Немањи
   Отворен Колеџ Светог Саве, прва српска школа у Аустралији
   Савиндан у храму Светог Саве на Врачару, богослужио владика Јован
   Митрополит Порфирије на Савиндан богослужио у Загребу и поручио: Следимо пример Светог Саве
   Прослава празника Светог Саве у Бања Луци, богослужио владика Јефрем
   Савиндан у Манастиру Жичи, богослужили архијереји Јустин и Атанасије
   Савиндан у новосадском Саборном храму, богослужили архијереји Иринеј и Исихије
   Савиндан молитвено прослављен у Ђурђевим Ступовима, богослужио владика Јоаникије
   Манастир Милешева: На Савиндан богослужили архијереји Атанасије и Кирило
   Прослава Светог Саве у Призрену, богослужио владика Теодосије
   Епископ Андреј на Савиндан богослужио у Светосавском храму у Бечу
   Епископ Херувим на Савиндан: Све што је Свети Сава радио освештао је Христом и зато нас је то штитило и чувало
   Светосавска беседа игумана Хиландара архимандрита Методија
   Празник Светог Саве, ктиторска слава Хиландара
   Викарни Епископ мохачки Исихије на прослави Савиндана у Гимназији „Јован Јовановић Змај”
   Канцеларија за веронауку Епархије ваљевске на дар светосавској деци
    
     Извор: Ризница литургијског богословља и живота
  • Од Поуке.орг - инфо,
   Доносимо видео запис интервјуа са презвитером др Зораном Деврњом, професором канонског права на Православном богословском факултету Универзитета у Београду, поводом процедуре избора новог патријарха Српске Православне Цркве.

    
   Извор: Телевизија Храм
  • Од Поуке.орг инфо,
   13. јан.2021/31. дец. 2020
   Милтон, Онтарио
   Саопштење за јавност Епархије канадске
    
   Поводом Саопштења Епархијског савета Српске Православне Епархије источноамеричке од краја децембра 2020. године, опет мора се, на жалост и сада за ове велике и свете празнике, бавити истим предметима. Међутим, неопходно је, ради истине и историје, одговорити на бројне нетачне тврдње које се налазе у том тексту, јер као што пише Св. Апостол Павле: ’’Ништа не можемо против истине него за истину’’.(2.Кор. 13.8) Пада нам на памет недавно изнесено запажање угледног епископа Српске Православне Цркве: ’’Околности су такве да нема много користи од ’дипломатског језика’ и еуфемизама. Лепше је, свакако, и отменије, користити што суптилније изразе, али у сучељавању са булдожер-дипломатијом то је изгубило смисао’’.
    
   1. У уводу саопштења, у трећем пасусу, тон текста се јасно поставља кроз тезу да све критике које су упућене тројици епископа у Сједињеним Америчким Државама везано са нерегуларни Црквени Сабор одржан у јулу 2019. године у Либертивилу, и пререгистровање имовине, централних тела Српске Православне Цркве у САД, у корпорације које су противне канонима и пракси Српске Православне Цркве, засноване су на личном анимозитету и неистинама. Стиче се утисак да чланови Епархијског савета Епархије источноамеричке тврде да су Његово Преосвештенство Епископ буеносајрески и јужно-централноамерички Г. Кирило, који је архијереј у најсложенијим условима мисије наше Цркве, или Његово Преосвештенство Епископ канадски Г. др Митрофан, који служи на северноамеричком континенту 34. године у својству Епископа, износили неважне ставове, владајући се личним осећањима, а не интересима Цркве.
    
   Ово, званично саопштење, и истовремено, претпостављамо незваничне, али јавне, поруке члана Епархијског савета Епархије источноамеричке, уједно и члана Одбора за правни ризик Централног Савета Српске Православне Цркве у Северној, Централној, и Јужној Америци, који је правно спровео у дело неодобрено формирање бројних корпорација, су у најмању руку, саблазан за читаоце, а увреда за оне који су упућени у дотична збивања.
    
   Саопштење оправдава формирање једночланих корпорација у источноамеричкој Епархији, изврћући истину са тврдњом да је у јуну 2016. године Њ.П. Епископ Митрофан, тада још увек пуноправни Епископ источноамерички, одлучио, уз целокупни Епархијски савет, да се отпочне процес регистровања Епархије источноамеричке у верски непрофитаблни ентитет државе Њу Џерзи. Целокупна истина јесте да је Њ.П. Епископ Митрофан умољен да тражи компетентне правнике који би могли да дају савете по овом питању. О томе сведочи записник седнице Епархијског савета од 19. јуна 2016. године.
    
   Ни једном у току свога архипастирског рада у источноамеричкој Епархији Њ.П. Епископ Митрофан није оснивао једночлане корпорације, нити потписивао било какав документ који би регистровао Епархију као корпорацију – шта више, да је он једини члан корпорације, уз два, себи директно потчињена, директора. Даље, Њ.П. Епископ Митрофан није постављао своје свештенике за директоре корпорација без њиховог знања, користећи њихов потпис без одобрења. Да ли постоји макар један документ који је Епископ Митрофан потписао за регистрацију Епархије источноамеричке у облику овакве корпорације? Сва ова збивања су се догодила након примопредаје епархије, 30. септембра 2016. године. (Види приложену регистрацију корпорације Епархије источноамеричке од 18. јула 2017.)
    
   Њ.П. Епископ Митрофан није никада био против корпорација и свестан је да, као што је случај у већини храмова Епархије канадске, оне су често најпогоднији легални ентитет којим се омогућава рад Цркве у дијаспори. Понекад су потребне и непокретне корпорације (holding entity). Епископ Митрофан је против корпорација које су једночлане, са само епископом, или његовим замеником и секретаром, као власницима црквених тела и имовине. Такве корпорације, макар и власништво било у правном, или приватном, лицу епископа, нису у складу са канонима Православне Цркве, нити досадашњом праксом Српске Православне Цркве на овом континенту; почевши од Св. Мардарија који је основао првобитну корпорацију, па до промена које су консеквентно доношене. Увек је већи део, ако не цео, Епархијски савет учествовао у правном руковођењу имовине епархије. Ово је чак била пракса и у заједницама које од 1963-1992. године нису биле у административном јединству са Српском Православном Црквом. Даље, и данас чврсто стоји да неискрен начин на који су нове корпорације регистроване, па накнадно тражено одобрење за исте, је нетранспарентан и не доликује раду црквених тела.
    
   Хвала Богу, на радост већине верника, и свештеника, Српске Православне Цркве у Северној, Централној, и Јужној Америци, на Ванредном Црквеном Сабору, одржаном у просторијама храма Св. Великомученика Георгија у Клирвотеру, Флорида, 28. фебруара 2020. године, акламацијом је прихваћена одлука блаженопочившег Патријарха српског Иринеја, да се све одлуке о преуређењу Српске Православне Цркве у Северној, Централној, и Јужној Америци врате у стање у каквом су биле 2017. године. О овоме постоје видео, и аудио, снимци говора блаженопочившег патријарха. Дакле, корпорације којима су се супротставили Њ.П. Епископ Кирило, и Њ.П. Епископ Митрофан, као што је више пута Свети Архијерејски Синод налагао, требају да се врате у пређашње стање – у неким случајевима ово означава комплетно гашење новостворених.
    
   Забрињава да се ставови Епархијског савета Епархије источноамеричке и даље не поклапају са одлукама Ванредног Црквеног Сабора из фебруара 2020. године, нити са одлукама Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве.
    
   2. Епархијски савет Епархије источноамеричке тврди да је Свети Архијерејски Сабор наложио да се резиденција Епископа источноамеричког измести у град Њу Јорк, алудирајући да је садашњи Епископ источноамерички коначно испунио одлуку Светог Архијерејског Сабора која није била спроведена у дело раније. Истина је да је, након обиђених преко 100. имања, Епархијски савет Епархије источноамеричке одлучио да прода епископску резиденцију и епархијски центар са капелом, и купи четверособну кућу у Ворен, Њу Џерзи, (9 Friar Tuck Cir. Warren, New Jersey). Ова кућа, свега 60км (45 минута вожње) од Саборног храма Св. Саве на Манхетену купљена је за $1,131,311.00USD, након продаје претходне резиденције у Пенсилванији ($836,604.58USD) и ђаконског стана ($94,535.69USD). (Види приложени записник седнице Епархијског савета Епархије источноамеричке од 6. фебруара 2016.)
    
   Избегнуте су надуване цене њујоршког тржишта, али остало се у завидној близини храмова овога дела Епархије, особито међудржавним аутопутевима и међународним аеродромима, што је било свакако згодно за прилике једне од највећих метропола света. Намера је увек била да се, ако је потребно, епархијско особље, жртвује мало више, али да се олако не разбацује са епархијским новцем. Ово је све учињено уз одобрење Светог Архијерејског Сабора, уз то да је при Саборном храму Св. Саве у Манхетену отворена епархијска канцеларија, која је, на жалост, поплављена поводом гашења пожара који се догодио 1. маја 2016. године. (Види записникe седницa Епархијског савета од 5. јула 2013, и 7. маја 2016.)
    
   Први пројекат који је започет чим се уселило у нову резиденцију јесте уређење придворне капеле Св. Никодима. О овоме, и другим граћевинским радовима у Епархији, можете видети у записницима Епархијских годишњих скупштина, и извештајима о раду Епископа за Свети Архијерејски Сабор 2005, 2006, 2007, 2010, и 2011. и 2015, којима је једино и подносио извештаје. Хвала Богу, у капели се служило свакога јутра и вечери, уз молитвено учешће осталог особља Епархије, које је живело у истом дому. У том дому су примани свештеници, верници, и други гости. У њему су одржаване седнице Епархијског управног одбора, и Епархијског савета. Све у свему, то је било скромно, али репрезентативно, епархијско седиште и резиденција Епископа источноамеричког –сразмерно тадашњим могућностима Епархије. Епископ Митрофан није имао прилику да посети садашњу резиденцију у Њу Рошел, која је 40км (35 минута вожње) удаљена од Саборног храма Св. Саве, али одбрана од критике, не од Епископа Митрофана, упућене поводом куповине исте, основана на понижавању рада и услова претходног Епископа источноамеричког, је неукусна.
    
   3. Нетачна је тврдња да је Епископ Митрофан био једини који је одобравао трошкове за реновацију Саборног храма Св. Саве на Манхетену. Сваки пројекат, и трошак везан за исти, прво је одобраван од Управног одбора Саборног храма Св. Саве у Манхетену, па онда као такав разматран од стране Епархијског савета, и тек на крају, у улози председника Епархијског савета Епископ Митрофан је потписивао одобрења за пројекте. На пример, 5. јула 2013. године, на седници Епархијског савета одлучено је да се предлог реновације сале Саборног храма Св. Саве на Манхетену врати истој парохији на одобрење. (Види записник седнице Епархијског савета Епархије источноамеричке од 5. јула 2013). Та одлука, као и у осталим сличним ситуацијама, била је да прво парохијани морају да одобре свој предлог, па ће тек тада Епархијски савет размотрити, односно одобрити исти.
    
   Сличне одлуке, дискусије и дописе можете наћи у много наврата, особито када је у питању Саборни Храм Св. Саве. Епископ Митрофан чак је тражио одобрење од Епархијског савета за минорне трошкове попут мењања камене плоче у кухињи, или тепиха у епископској резиденцији. (Види записник седнице Епархијског савета Епархије источноамеричке од 1. фебруара 2014, и 31. јануара 2015) Само у последње две године епископовања Епископа Митрофана 3. пута је званично примљена делегација, тј. чланови Управе њујоршке парохије (18. јуна 2014, 5. фебруара 2016, 7. маја 2016.). Чак су одржаване седнице Епархијског савета посвећене искључиво раду Саборног храма Св. Саве. (Види записник седнице Епархијског савета Епархије источноамеричке од 7. маја 2016)
    
   Истина је да је ова парохија изазовна, и има специфичну историју. Међутим, увек је одржавана отворена комуникација са Управним одборима, и парохијанима, ове заједнице. Одлуке финансијске природе никада нису доношене једнострано од стране Епископа Митрофана, већ у договору са свим релевантним црквеним телима. Оне одлуке, попут при којим парохијама службују свештеници, све док није извршена примопредаја Епархије источноамеричке, 30. септембра 2016, доносио је Епископ Митрофан лично, у складу са свим канонима и праксом Православне Цркве.
    
   Њ.П. Епископ канадски Г. др Митрофан служи Српској Православној Цркви на северноамеричком континенту у својству епископа преко 34. године. Никада није био повод за саблазан кроз драматичну реорганизацију, скривено инкорпорисање, или неодобрено реструктурисање онога што су претходни Епископи чинили. Ово није било тема у Епархијама Српске Православне Цркве на овом континенту све до 2018. године, када је накнадно откривено да је 22. јуна 2017, односно 18. јула 2017, (Види регистрацију корпорације “Serbian Orthodox Dioceses in the United States of America) спроведена реформа без знања двојице чланова Епископског савета. Епископ Митрофан је за време свога архипастирског рада на овом континенту учествовао у измирењу болне поделе Цркве у Америци и Канади, избегавао је судове, и било какав вид сукоба, са Православним Србима. Епархију источноамеричку је предао свом наследнику у здравом духовном, административном, и финансијском стању (Види Записник о примопредаји Епархије источноамеричке 30. септ. 2016). Питање његове лојалности Српској Православној Цркви, и искључиво њеним ставовима, никада није било предмет разматрања. Овим скрећемо пажњу члановима Епархијског савета Епархије источноамеричке, да су се у покушају одбране свога садашњег Епископа од прозивки које не долазе од Епископа Митрофана, послужили нетачним подацима, полуистинама, и клеветом, сигурно у оним деловима који се тичу Владике Митрофана. Он никада није избегавао одговорност за нешто што је могло боље да се одради тако што је на своје претходнике покушавао да свали кривицу. Да ли по тој логици Њ.П. Епископ новограчаничко-средњезападноамерички Г. Лонгин, или Њ.П. умировљени Епископ славонски Г. Сава, некадашњи Епископи аустралијско-новозеландски, требају да сносе одговорност за бројне судске парнице, и болну поделу Српске Православне Цркве у Аустралији?
    
   Црква на овом континенту не жели такве појаве и зато поврх свега забрињавајуће је да, након смутног периода за Српску Православну Цркву у Северној, Централној, и Јужној Америци, којем су се сви надали да је дошао крај после Ванредног Црквеног Сабора у Клирвотеру, фебруара 2020, Епархијски савет Епархије источноамеричке истрајава у тумачењу спорних корпорација супротно одлукама Светог Архијерејског Синода. У интересу Цркве је, првенствено, да се напише истина о овим ставкама, мање ради личности Епископа Митрофана, већ ради будућности Српске Православне Цркве у Северној, Централној, и Јужној Америци.
    
   Канцеларијa Епархије канадске
    
   Прилози достављени Светом Архијерејском Синоду Српске Православне Цркве:
    
   Записник седнице Епархијског савета Епархије источноамеричке од 19. јуна 2016. Документ о инкорпорисању Епархије источноамеричке од 18. јула 2017. Записник седнице Епархијског савета Епархије источноамеричке од 6. феб. 2016. Записник седнице Епархијског савета Епархије источноамеричке од 5. јула 2013. Записник седнице Епархијског савета Епархије источноамеричке од 7. маја 2016. Записник седнице Епархијског савета Епархије источноамеричке од 1. феб. 2014. Записник седнице Епархијског савета Епархије источноамеричке од 31. јан. 2015. Документ о инкорпорисању Епархија у САД од 22. јуна 2017. Записник примопредаје Епархије источноамеричке од 30. септембра 2016.  
   http://www.istocnik.ca/uploads/images/2020/08/image_750x500_5f32ab882fe4b.jpg Саопштење за јавност Епархије канадске
   WWW.ISTOCNIK.CA    
×
×
 • Креирај ново...