Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

Sve se svodi na to da Makedonska pravoslavna crkva na bilo koji način dobije autokefalnost i onda puste vladiku Jovana na slobodu. Makedonskoj pravoslavnoj crkvi smeta to što se vladika Jovan pokajao i vratio pravoj Crkvi to im bode oči i sve ostalo. Veliki su pritisci i ucene tu. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 • Одговори 3.1k
 • Креирано
 • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Па добро... има и бизарнијих ствари... мени овако изгледа као неки ђилкош...

bizarno je to sto je okrenuo krst naopako, sto je nepojmljivo kako neko moze biti toliko obmanut... a sve to nije strasno za progonjene, nego je strasno po gonitelje, kako neko moze sam sebi da kupi kartu za pakao... i jos je bizarno to kolko nema pameti i sebe spolja unapredjuje, a u sustini degradira do dna

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Изгорео манастир Трескавац код Прилепа 

 

 

Задужбина Светог Цара Уроша, манастир посвећен Успењу Пресвете Богородице, и место које је Свети Владика Николај посебно волео и посећивао као место посебне благодати и подвига. Манастир чији су монаси први пришли Архиепископу Јовану и напустили погибељ раскола. 

 

Наравно, после њиховог приуступања канонској Цркви, македонске власти на челу са ''мпц'' их одмах протерују из манастира и заводе принудну управу а резултате свега тога , ево видимо данас ...

 

securedownload6.jpg
 

 

 

ФОТО

 

http://www.libertas.mk/галерија-пожарот-во-манастирот-треск/

 

Манастир пре пожара

Man-Treskavec-630x3241.jpg


 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једна од највећих светиња на овим просторима... и место највећих пројава благодати и чуда Божијих... 

 

Али како су се расколници и власти у бјрмакедонији понашали и односили према овој светињи ..она је само и дала одговор на све то... 

 

http://mkd-news.com/foto-pepel-ostana-od-konatsite-vo-treskavets-se-spasuvaat-ikonite-i-tsrkvata/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Католичката црква ќе ја носи МПЦ на прославата во Ниш?

 

Од Нишката епархија на СПЦ велат дека на централната прослава на Миланскиот едикт со кој е признаено христијанството, која ќе се одржи од 3 до 7 јуни годинава во Ниш, од МПЦ нема да има претставник. Единствен религиски претставник од Македонија засега е скопскиот бискуп на Католичката црква и апостолски егзарх Киро Стојанов, кој ќе присуствува на дел од чествувањата. Католиците од Македонија ќе се обидат да се изборат за учество на претставници на МПЦ на прославата

 

Во далечната 313 година царот Константин Велики, кој е роден во Наисус (денешен Ниш), донел едикт со кој се забранува гонењето на христијаните и на Христовата црква. Оваа 2013 година се одбележуваат 1.700 години од прогласувањето на Миланскиот едикт. Србија оваа година ја прогласи за година на Константин Велики и за таа цел постојано ќе организира манифестации поврзани со христијанството. Свечено, прославата беше отворена на 17 јануари годинава во Ниш.

МПЦ-ОА засега не е на списокот на поканети православни цркви, зашто не е признаена црква во православието, односно зашто нема автокефален статус.

Всушност, најголемиот проблем е долгогодишниот спор што МПЦ го има со Српската православна црква. 
За најголемиот настан во христијанството засега нема покана за учество ниту до државните македонски институции, вклучувајќи ја и до Комисијата за односи со верските заедници во Македонија. 

На прославите ќе присуствуваат претставници од сите христијански религии, од православните, католиците, протестантите до најмалите признаени христијански заедници. Никој од Македонската православна црква-Охридска архиепископија, ниту пак од Православниот богословски факултет во Скопје не е поканет на ниту еден настан од јубилејното одбележување. Единствено е најавена поканата за претставниците на Католичката црква од Македонија.

Дали прославата на Миланскиот едикт ќе биде обид за зближување на православието и католицизмот? Дали Католичката црква во Македонија, како една од петте верски заедници во Уставот, ќе се солидаризира со МПЦ и нема да го прифати учеството на јубилејот на Миланскиот едикт?

Верските аналитичари ја потенцираат екуменската мисија на папата Бенедикт Шеснаесетти, кој постојано повикува на помирување на разликите во христијанскиот свет. Велат дека таквата слога во овој случај би можеле да ја покажат МПЦ и Католичката црква.

Официјални организатори на прославата на Миланскиот едикт се српската држава и Српската православна црква. Одборот за одбележување на јубилејот го водат претседателот на Србија, Томислав Николиќ, и патријархот на СПЦ, г.г. Иринеј. Во одборот членува речиси и половина од владиниот кабинет заедно со премиерот Ивица Дачиќ. Веќе е познато дека папата Бенедикт Шеснаесетти оваа година нема да присуствува во Ниш. 

Солидарност од Католичката црква

Монсињор Антун Циримотиќ од Католичката црква во Македонија вели дека не е запознаен дали бискупот Киро Стојанов добил официјална покана за учество на прославата на Миланскиот едикт, но очекува наскоро и да се случи тоа. Не гледа причина и МПЦ да не присуствува на, како што вели, најзначајниот настан за зближување на целото христијанство.

- Проблемот меѓу СПЦ и МПЦ не игра улога во овој јубилеј. Прославата на годишнината од Миланскиот едикт е историски настан, со кој му се дава слобода на христијанството. Токму со присуството на МПЦ во Србија ќе се направи тоа. Нашиот напор како претставници на Католичката црква во Македонија е да се солидаризираме со МПЦ, но не во форма на бојкот на настанот, туку да се заложиме за нејзино присуство - изјави отецот Антун Циримотиќ.

Од МПЦ-ОА, пак, вчера изјавија дека домаќините на манифестацијата треба да решат кого ќе поканат на манифестацијата.

- Досега не сме добиле покана од СПЦ или, пак, од некој од организаторите на прославата на Миланскиот едикт. Католичката црква во Македонија секако дека ќе биде поканета. Нивното присуство таму не значи дека не ја почитуваат МПЦ - велат од кабинетот на поглаварот г.г. Стефан.

Оттаму додаваат дека во минатото имало случаи кога петте верски заедници во Уставот се солидаризираат со одредена верска заедница и одбиваат присуство на некоја верска конференција. Како таков го потенцираат случајот кога Исламската верска заедница не присуствувала на настан во Србија, на кој поради непризнаениот статус не присуствувала МПЦ.

Инаку, г.г. Стефан во божиќното обраќање истакна дека годинава во ќе бидат одбележани 1.700 години од донесувањето на Миланскиот едикт, што е од особено значање за историскиот континуитет на христијанството. 

Валентина Божиновска, претседателката на Комисијата за верски заедници, вели дека немаат никакви информации дали воопшто некој од МПЦ, од Богословскиот факултет или од државниот врв ќе присуствува на годинашното одбележување на Миланскиот едикт во Србија. 

Централната прослава во Ниш ќе се одржи од 3 до 7 јуни годинава, за кога се предвидени и многу црковни и симпозиумски настани. Од Нишката епархија на СПЦ велат дека немаат информации за тоа дали некој ќе биде поканет како претставник на македонската држава, но категорични се дека од МПЦ нема да има претставник.

Нема место за МПЦ 

Единствено претставник од Македонија на религиско ниво ќе има за време на литургијата што ќе се одржи на 21 септември 2013 година во Ниш, која ја организира Католичката црква. Тогаш се очекува присуство на над 100.000 католици, а меѓу нив ќе биде и скопскиот бискуп и апостолски егзарх Киро Стојанов. На сѐ друго што е во организација на СПЦ нема да има место за претставници на МПЦ.

Според неофицијални извори, ниту во канцеларијата за односи со верските заедници во Србија немаат конкретни информации дали е поканет некој од македонската држава.

 

Извор

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта би могли друго лажови из македонских медија да преносе него ..лажи..  Јер ће у Нишу најнормалније, гости из македоније ..ма какви гости..они ће у Нишу бити малте не домаћини.., бити бар тројица Епископа Православне Охридске Архиепископије, са свештенством и монаштвом... 

 

А за расколнике наравно да нема места нити терба да има.. као што нема места за Мирашеве монтенегринере, Украјинске расколнике, и све остале секташе у суштинском смислу значења тог ''епитета''...

 

....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Док су под узурпацијом расколничке банде..православни храмови у БЈРМакедонији служе за најгори кичерај и светске бљувотине а све под патронатом епископата и покровитељством ''мпц'' којој припадају
О томе сведочи и следећа фотографија на којој је ''митрополит'' расколничке ''мпц'' Наум...

55dc6ed6e3477d49b10901d60542cac4.jpg?w=1


Вински витези вршат чудни ритуали во нашите храмови
v0255.jpg?w=1200&h=


Вечниот непријател на човековото спасение и човекоубиецот од искони, во секое време и на секој начин регрутира свои слуги за да ја сруши Црквата Христова. Во време кога Црквата е релативно и привидно слободна, најжестоки се нападите одвнатре. Така и масоните и нивните помошни организации како темпларите, ротаријанците и разните витешки редови и клубови се инфилтрираат меѓу свештенството и епископатот. За своите побуди, користат различни маски и изговори од типот: здружување на бизнисмени, хуманитарни акции, промоција на мировни иницијативи, па дури и љубов кон виното.

Токму последното е наводната цел на здружението Македонски конзулат на европските вински витези. Ваквите здруженија се обединети во FICB- Меѓународна федерација на Бахусови братства (името доволно говори кому му служат овие витези). Нивното делување е под мотото:“In honorem Dei et in honorem vini” (Во чест на Бога и во чест на виното). Членовите на овој ред се рангираат во 4 реда, а член се станува по препорака на постоен член. Овој ред е голем промотор на екуменизмот, а витезите своите ритуали ги вршат и во православни и во римокатолички храмови.

И кај оваа организација, колку и да изгледа бенигна, во нејзиното делување постојат масонски елементи. Нивните симболи и ритуали како употребата на латинскиот јазик, давањето заклетва и иницијацијата со меч не се само коинциденција. Секој православен христијанин знае дека местото не му е во масонски организации и дека масонството е анатемисано од повеќе помесни Цркви.

Но, за жал, мнозина од клириците тоа го заборавиле, па здушно учествуваат во оваа забава за луѓе со вишок слободно време и вишок пари. Длабоко сме разочарани и шокирани од сликите кои се ставени во прилог на овој текст. На нив се прикажани ритуали на оваа организација, одржани во православни храмови со благослов и молитвено учество на свештеници и еден митрополит. Истите тие мирно гледаат додека витезите се потсмеваат со светата евхаристија и свештената служба. Со кое право се дозволува осквернувањето на нашите свети и древни храмови со чудни ритуали на кои кадат православни свештеници? Дали винското витештво е несвета тајна на лжецрквата на новото доба? И на крај да го поставиме и тешкото прашање колку свештеници веќе примиле темпларски плашт или витешка иницијација?

http://pravoverie.wordpress.com/2013/01/02/вински-витези-чудни-ритуали-во-нашите/#

А ево и видео материјала, овог својерврсног македонског скрнављења светиње у режији ''МПЦ'' ... а и кога би другог..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Самозване правослане цркве 

 

note: the UOC-KP or Ukrainian Orthodox Church – Kyivan Patriarchate is in communion with the Macedonian Orthodox Church, the Orthodox Church of Italy, and the Alternative Bulgarian Synod. They all were apparently in communion with the Montenegrin Orthodox Church until recently, when communion was broken due to certain allegedly uncanonical acts of the latter

 

As already seen, all canonical Orthodox Churches are in full or at least partial communion with each other. In competition or in parallel with this worldwide structure, some non-canonical Orthodox Churches have established their own inter-communion structures, as follows:

1)The UOC-Kyiv Patriarchate has been vigorously seeking inter-communion with as many other “non-canonical” Orthodox Churches as possible. At present, it is in communion  with the following:

• Alternative Synod of the Bulgarian Orthodox Church (no more, since Metropolitan Innocent abandoned his functions and actually the Alternative Synod is presided by Metropolitan Gervasios)

• Macedonian Orthodox Church

• Orthodox Church of Italy (Since the demise of Metropolitan Antonio Di Rosso,  Orthodox Church in Italy does not exist anymore, even though the place was take invalidate by  Basilio Grillo Micei  http://www.chiesaort...na.it/home.html)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На теми о Оцу Љуби и његовој недораслој критици епископа Григорија, a koja je (тема), Богу 'фала, сада закључана; од неких чланова форума била су изнешена потпуно неодговарајућа поређења са расколничком ''мпц'' у БЈРМакедонији, повучене потпуно баналне паралеле са ситуацијом око заједничких молитви са расколницима од стране свештенства РПЦ, и изречене су веома погрешне и опасне констатације које са Црквом немају никаве везе..а претендују све заједно да буду Хипер – Православне..


У наредних неколико псотова покушаћемо да ово покажемо и докажемо, доносећи на увид низбогчег друго до искључиво Истине и Цркве ради, као и Јединства за које један Човек у тој истој БЈРМакедонији, на очиглед свих НАС Страда, крвари и исписује најсветлије странице Црквене историје наших дана..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

И игуман Методије из Валаам није служио литургију заједно са свештенство МПЦ, веќ опело, заједно су се молиле за покој душе свога оца.

Али,
реакције на овом сајту нису били исте као сада за владику Григорија...

 

Да нистеи ви тада поступили исто као и сада о. Љубо?

 

 

https://www.pouke.org...ио-са-македонс/

 

Дали значи да је за две године појам саслуживање променио своју дефиницију?

 

 

Игуман Методије је служио Опело своме Оцу, у храму узурпираном од расколничке ''мпц''  којој је његов отац припадао до свог упокојења.

 

Расколничка творевина ''мпц'' је за разлику од Римо-Католичке цркве, створена од коимуњара на Саборном Телу Српске Православне Цркве.. Која (СПЦ) је свим својим Православним силама, Икономијом и најбољом братском вољом и Љубављу 50 година покушавала да врати у Црквене оквире оно што је НЕПОВРАТНО јер је инсталирано од удбаша, сецикеса и стаљинистичког менталитета ... И то без да господу расколнике суди или пак расчињује!!...

 

Свака даља патетика, типа : ''..да ли сте ВИ псотупили овако или онако ..'' пада у воду,  док Онај који је изашао из тог пагубног раскола страда у затвору од те исте комунистичке творевине расколничке организације ''мпц'' .. 

Поређење Титоистичко'-србијанско-комуњарске творевине ''без два краја и средине'' - ''мпц'' са Римокатоличком  Црквом је у најмању руку .. неукусно.. и ван сваке памети.. А онај ко тако гледа на ствар и тако чини ... или то ради злонамерно..у шта лично сумњам.. или пак има проблем са Црквом и тиме шта је Она (Црква) у својој суштини... 

 

А поменути појам ''саслуживање'' зна се јако добро на шта се односи.. и он је и у цитираном посту задње поменут од аутора ..тако да и то увелико  говори о свести САСЛУЖИВАЊА и ЗАЈЕДНИКОГ СЛУЖЕЊА  ауторовог..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико нам год био симпатичан, по разним основама, владика

Григорије, мислим да овај његов поступак је потпуно бесмислен и да је унео само

велику саблазан међу наш народ; не схватам зашто просто бискуп није могао да

буде за певницом, само у мантији и после да одржи беседу?

 

Овако долазимо до потпуног апсурда: не служимо са браћом

македонцима који су потпуно православни , из политичких разлога, а  служимо неке молебане са католицима???  Господе помилуј

 

Ово ''Господе помилуј'' којим завршава цитирани пост има смисла само ако се схвати као искрено чуђење овим..бесмислицама које му претходе.. У поменутом посту дакако..

 

Наиме.. како аутор дотичног поста вели.. да ''Ми'' ..мислећи при том и искрено се надам да му је то било на памети, .. Српску Православну Цркву и све оне који њој припадају..независно од народа или нације који њој припадају .. Јер потсећања ради ..неће бити на одмет... Истој (СПЦ) припадају и браћа Каталонци рецимо, .. Онда до 1951. припадали су јој и браћа Чеси заједно са Словацима, па има, не заборавимо и незанемарив број парвославних Американаца и читавих манастира који припадају СПЦ, на тлу Америке.. дакако и осталих континената и људи свих боја коже ..Богу хвала.. 

Наравно и у Македнији је то случај са ПРАВОСЛАВНИМ Македонцима који нису у расколу.. наравно..

А што се самих Македонаца тиче, .. очито да брат- аутор поста, није ни свестан да су и Албанци или ти Шиптари у БЈРМакедонији такође Македонци..и да их има  преко 20 % у истој тој БЈРМ... и да их је преко 90% муслиманске вероисповести ...Да има и не мали проценат тзв. Торбеша дакле муслимана који су словенског порекла... (гле чуда - они нису из ''античког корпуса'' -православних расколника)... И незанемарив број Турака који у великом проценту говоре српски?? .. :) Па има и један не безначајан проценат православних Бугара који су такође Македонци...(какав ФЛЕШ ..а?) и то их има преко 100 000 а они су што расколници, што атеисти, а има их и Православних који припадају П.О.Архиепископији..која је у БЈРМ једина Канонска Црква са којом, као и са МАКЕДОНЦИМА који Њој припадају.. ''Ми'' итекако служимо.. Шта више, њихови Епископи СУ СВИ ЛИСТОМ МАКЕДОНЦИ ! и редовни су чланови ''нашег'' Светог Сабора...

Кад смо код поменутих - на трен Бугара, ..и њих (АВАЈ!) углавном има их више него Срба у П.О.Архиепископоији..!

А кад дођосмо и до ''нас'' (или ''вас'') Срба у БЈРМакедонији..они су на жалост преко 90% у Расколничкој ''мпц''... 

 

Приметно је и евидентно... непознавање аутора горе-цитираног поста, прилика о којима сам пише... Јер нити су Македонци како каже ''потпуно православни'' нити је разлог несаслуживању са КОМУЊАРСКО-расколничком ''мпц'' некаква ПОЛИТИКА... ''Господи помилуј'' ,..како рече сам аутор на крају поменутог  цитата, НЕ..

Разлог томе ја искључиво СЕКТАШЕЊЕ и то на НАЦИОНАЛ-СТАЉИНИСТИЧКИМ Идејама, допуштеним и промовисаним од Брозове власти, а технички инсталиране од Србијанских полтрона и мрзитеља Цркве и самог Христа .. Добривоја Радосављевића - Бобија и Светозара Вукмановића -Темпа, пре свих ...а потом и самих македонских комуњара који су од законских супруга - разводили попове да би их постављали за Владике ...а СПЦ је то морала да ''прогута'' и дала таквој килавој ''мпц'' ипак неку аутономију... И на срећу у једном тренутку стала са гутањем.. а тада је ''мпц'' сама исклизнула из Цркве .. (јер јој је то и био смисао постојања... ) тј. тада је прогласила ''аутокефалију'' коју нико на овом свету није признао нити ће .. А да је до нас само.. ми би смо и тада признали такву ''мпц''... али није (само) до нас ..већ до Васељенског Јединства ..

За које (Јединство) онај Христов Војник у Скопљу Страда.. којег прогони расколничка  ''мпц'' и који је притом и сам МАКЕДОНАЦ...

 

Тек да се зна...

 • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово ''Господе помилуј'' којим завршава цитирани пост има смисла само ако се схвати као искрено чуђење овим..бесмислицама које му претходе.. У поменутом посту дакако..

 

Наиме.. како аутор дотичног поста вели.. да ''Ми'' ..мислећи при том и искрено се надам да му је то било на памети, .. Српску Православну Цркву и све оне који њој припадају..независно од народа или нације који њој припадају .. Јер потсећања ради ..неће бити на одмет... Истој (СПЦ) припадају и браћа Каталонци рецимо, .. Онда до 1951. припадали су јој и браћа Чеси заједно са Словацима, па има, не заборавимо и незанемарив број парвославних Американаца и читавих манастира који припадају СПЦ, на тлу Америке.. дакако и осталих континената и људи свих боја коже ..Богу хвала.. 

Наравно и у Македнији је то случај са ПРАВОСЛАВНИМ Македонцима који нису у расколу.. наравно..

А што се самих Македонаца тиче, .. очито да брат- аутор поста, није ни свестан да су и Албанци или ти Шиптари у БЈРМакедонији такође Македонци..и да их има  преко 20 % у истој тој БЈРМ... и да их је преко 90% муслиманске вероисповести ...Да има и не мали проценат тзв. Торбеша дакле муслимана који су словенског порекла... (гле чуда - они нису из ''античког корпуса'' -православних расколника)... И незанемарив број Турака који у великом проценту говоре српски?? .. :) Па има и један не безначајан проценат православних Бугара који су такође Македонци...(какав ФЛЕШ ..а?) и то их има преко 100 000 а они су што расколници, што атеисти, а има их и Православних који припадају П.О.Архиепископији..која је у БЈРМ једина Канонска Црква са којом, као и са МАКЕДОНЦИМА који Њој припадају.. ''Ми'' итекако служимо.. Шта више, њихови Епископи СУ СВИ ЛИСТОМ МАКЕДОНЦИ ! и редовни су чланови ''нашег'' Светог Сабора...

Кад смо код поменутих - на трен Бугара, ..и њих (АВАЈ!) углавном има их више него Срба у П.О.Архиепископоији..!

А кад дођосмо и до ''нас'' (или ''вас'') Срба у БЈРМакедонији..они су на жалост преко 90% у Расколничкој ''мпц''... 

 

Приметно је и евидентно... непознавање аутора горе-цитираног поста, прилика о којима сам пише... Јер нити су Македонци како каже ''потпуно православни'' нити је разлог несаслуживању са КОМУЊАРСКО-расколничком ''мпц'' некаква ПОЛИТИКА... ''Господи помилуј'' ,..како рече сам аутор на крају поменутог  цитата, НЕ..

Разлог томе ја искључиво СЕКТАШЕЊЕ и то на НАЦИОНАЛ-СТАЉИНИСТИЧКИМ Идејама, допуштеним и промовисаним од Брозове власти, а технички инсталиране од Србијанских полтрона и мрзитеља Цркве и самог Христа .. Добривоја Радосављевића - Бобија и Светозара Вукмановића -Темпа, пре свих ...а потом и самих македонских комуњара који су од законских супруга - разводили попове да би их постављали за Владике ...а СПЦ је то морала да ''прогута'' и дала таквој килавој ''мпц'' ипак неку аутономију... И на срећу у једном тренутку стала са гутањем.. а тада је ''мпц'' сама исклизнула из Цркве .. (јер јој је то и био смисао постојања... ) тј. тада је прогласила ''аутокефалију'' коју нико на овом свету није признао нити ће .. А да је до нас само.. ми би смо и тада признали такву ''мпц''... али није (само) до нас ..већ до Васељенског Јединства ..

За које (Јединство) онај Христов Војник у Скопљу Страда.. којег прогони расколничка  ''мпц'' и који је притом и сам МАКЕДОНАЦ...

 

Тек да се зна...

 

Мени па тај део са политиком, мислим, са неким виђењима да "ми" по том питању наступамо у складу са неком "нашом" политиком, уопште није јасан. Мислим да таква мишљења морају искључиво бити плод мањка информација.

Ево, чак и у Нишком споразуму, били смо спремни да их, у односу са нама, признамо као Македонску Цркву. То је доле, у Скопљу, одбијено (наравно, из њихових или ко зна чијих политичких разлога). 

Друго, зашто се олако прелази преко оних дивних речи Патријарха Павла из позива на јединство? Претпостављам да ми знамо да су те његове речи само политичка дипломатија и тако даље и томе слично.

И, сад ми паде на памет, можда зато и тешко иде са Мпц расколницима - зато што наступамо са позиција Цркве. Да је другачије, решили би то бивши црвени а садашњи европејци одавно. 

И још ово: Архиепископ Јован је приступну Епископску беседу посветио јединству Цркве. Докторирао је на јединству Цркве. У беседама и књигама јединство Цркве му је централа тема. Сада је у притвору где га мрцваре и малтретирају, лажно га оптужујући за измишљена кривична дела, а јасно је као дан да је он тамо зато што се бори за јединство Цркве.

 • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Самозване правослане цркве 

 

note: the UOC-KP or Ukrainian Orthodox Church – Kyivan Patriarchate is in communion with the Macedonian Orthodox Church, the Orthodox Church of Italy, and the Alternative Bulgarian Synod. They all were apparently in communion with the Montenegrin Orthodox Church until recently, when communion was broken due to certain allegedly uncanonical acts of the latter

 

As already seen, all canonical Orthodox Churches are in full or at least partial communion with each other. In competition or in parallel with this worldwide structure, some non-canonical Orthodox Churches have established their own inter-communion structures, as follows:

1)The UOC-Kyiv Patriarchate has been vigorously seeking inter-communion with as many other “non-canonical” Orthodox Churches as possible. At present, it is in communion  with the following:

• Alternative Synod of the Bulgarian Orthodox Church (no more, since Metropolitan Innocent abandoned his functions and actually the Alternative Synod is presided by Metropolitan Gervasios)

• Macedonian Orthodox Church

• Orthodox Church of Italy (Since the demise of Metropolitan Antonio Di Rosso,  Orthodox Church in Italy does not exist anymore, even though the place was take invalidate by  Basilio Grillo Micei  http://www.chiesaort...na.it/home.html)

Ова е спекулација. Да беа во единство МПЦ-ОА и УПЦ-КП веројатно ќе знаевме по тоа што АЕ Стфан место Рускиот Патријарх Кирил ќе го спомнуваше на литургија Филарет. Така да ова е исто ко јас да речам дека СПЦ е Унијатска Црква (макар што второво има повеќе смисла). Веројатно и сам ти Ромејац ова го знаеше и пред да го напишам...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

 

 

 

Расколничка творевина ''мпц'' је за разлику од Римо-Католичке цркве, створена од коимуњара на Саборном Телу Српске Православне Цркве.. Која (СПЦ) је свим својим Православним силама, Икономијом и најбољом братском вољом и Љубављу 50 година покушавала да врати у Црквене оквире оно што је НЕПОВРАТНО јер је инсталирано од удбаша, сецикеса и стаљинистичког менталитета ... И то без да господу расколнике суди или пак расчињује!!...

 

Свака даља патетика, типа : ''..да ли сте ВИ псотупили овако или онако ..'' пада у воду,  док Онај који је изашао из тог пагубног раскола страда у затвору од те исте комунистичке творевине расколничке организације ''мпц'' .. 

Поређење Титоистичко'-србијанско-комуњарске творевине ''без два краја и средине'' - ''мпц'' са Римокатоличком  Црквом је у најмању руку .. неукусно.. и ван сваке памети.. А онај ко тако гледа на ствар и тако чини ... или то ради злонамерно..у шта лично сумњам.. или пак има проблем са Црквом и тиме шта је Она (Црква) у својој суштини... 

 

А поменути појам ''саслуживање'' зна се јако добро на шта се односи.. и он је и у цитираном посту задње поменут од аутора ..тако да и то увелико  говори о свести САСЛУЖИВАЊА и ЗАЈЕДНИКОГ СЛУЖЕЊА  ауторовог..

 

Прва реченица просто није тачна, у смислу да је створено нешто ново на територији Православне цркве у Македонији, никакве нове епархије, поред постојећих нису створене. Једноствно се десио раскол, Православна црква у Македонији, (православни епископи, православни свештенослужитељи, православни народ) је прогласила аутокефалност, мимо свих правила и закона. Као када би рецимо данас, Православна црква у Војводини, прогласила аутокефалност. Дакле и те како има смисла повлачити паралелу са расколом који се десио са римокатолицима, када је Православна црква на западу иступила из једне, саборне, апостолске Цркве, и тиме направила данашњу верску заједницу, која се зове Римокатоличка црква. Расколничка црква у Македонији, и те како има апостолско пријемство, као и Римокатоличка црква.

 

Та прича како је разлика што православна црква страда у Македонији, а не страда на подручју где римокатоличка црква има утицај на власт, просто не стоји. Прво, римокатоличка црква је ретко где тако тесно повезана са влашћу, као што је расколничка црква повезана са владајућим структурама у Македонији. Последњи пут, што нам је у блиском сећању, држава у којој је постојала тако блиска спрега римокатоличке цркве и власти је Независна Држава Хрватска, а врло добро знамо какав су положај, и какво је било поступање према православном народу, свештенству и владикама, у тој држави. Срећом, још увек такав "сестрински" статус нема православна црква у Македонији. Надам се да неће ни имати.

 

Едит:

Да кажем да ти расколи нису исти. Сваки раскол је специфичан. Нема два иста раскола. Нико ни не тврди да су исти. Али исто тако су сви расколи слични, узроковани политичком ситуацијом, било црквеном политиком (Артемијев раскол), или државном политиком (Македонски и Римокатолички раскол).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прва реченица просто није тачна, у смислу да је створено нешто ново на територији Православне цркве у Македонији, никакве нове епархије, поред постојећих нису створене. Једноствно се десио раскол, Православна црква у Македонији, (православни епископи, православни свештенослужитељи, православни народ) је прогласила аутокефалност, мимо свих правила и закона. Као када би рецимо данас, Православна црква у Војводини, прогласила аутокефалност. Дакле и те како има смисла повлачити паралелу са расколом који се десио са римокатолицима, када је Православна црква на западу иступила из једне, саборне, апостолске Цркве, и тиме направила данашњу верску заједницу, која се зове Римокатоличка црква. Расколничка црква у Македонији, и те како има апостолско пријемство, као и Римокатоличка црква.

 

Та прича како је разлика што православна црква страда у Македонији, а не страда на подручју где римокатоличка црква има утицај на власт, просто не стоји. Прво, римокатоличка црква је ретко где тако тесно повезана са влашћу, као што је расколничка црква повезана са владајућим структурама у Македонији. Последњи пут, што нам је у блиском сећању, држава у којој је постојала тако блиска спрега римокатоличке цркве и власти је Независна Држава Хрватска, а врло добро знамо какав су положај, и какво је било поступање према православном народу, свештенству и владикама, у тој држави. Срећом, још увек такав "сестрински" статус нема православна црква у Македонији. Надам се да неће ни имати.

 

Едит:

Да кажем да ти расколи нису исти. Сваки раскол је специфичан. Нема два иста раскола. Нико ни не тврди да су исти. Али исто тако су сви расколи слични, узроковани политичком ситуацијом, било црквеном политиком (Артемијев раскол), или државном политиком (Македонски и Римокатолички раскол).

 

Поред овог бих напоменуо да поред тога што су у питању расколничке цркве, у питању су и јеретичке цркве, барем се тако чини, да исповедају саборски осуђена јеретичка учења. Расколничка црква у Македонији, чини се, исповеда јерес етнофилетизма, а Римокатоличка црква бројне јереси осуђене на многим православним саборима1. Римокатоличка црква је на многим саборима и осуђена као јеретичка црква1, а расколничка црква у Македонији још није осуђена због етнофилетизма.

 

1http://svetosavlje.org/biblioteka/Bogoslovlje/VanCrkveNemaSpasenjaMaksimov/VanCrkveNemaSpasenjaMaksimov06.htm#03

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Чланови који сада читају   0 чланова

  Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

 • Сличан садржај

  • Од Поуке.орг - инфо,
   У понедељак 30. августа када наша света Црква молитвено прославља свете мученике Мирона и Патрокла, Његово Преосвештенство Епископ топлички Г. Јеротеј, викар Патријарха српског Г. Порфирија, служио је свету архијерејску Литургију у храму Светог Василија Острошког на Бежанијској коси. Епископу Јеротеју саслуживало је свештенство Архиепископије београдско-карловачке. После светог евхаристијског сабрања у парохијском дому организовано је годишње сабрање вероучитељâ и катихетâ Архиепископије бeoградско-карловачке.
   Извор: Телевизија Храм
  • Од Поуке.орг - инфо,
   Са радошћу се одазивајући позиву Његовог Блаженства Митрополита кијевског и све Украјине г. Онуфрија, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је упутио своје викаре, Преосвећеног Епископа ремезијанског г. Стефана и Преосвећеног Епископа топличког г. Јеротеја, да 27. и 28. јула 2021. године у Кијеву представљају Српску Патријаршију на свечаној прослави 1033. годишњице Крштења Русије и дану када Православна Црква прославља Светог равноапостолног великог кнеза Владимира.

    
   Прославa овог великог празника ће започети 27. јула традиционалним чином благодарења на Владимирској гори у Кијеву којим ће началствовати Митрополит кијевски и све Украјине г. Онуфрије. У подножју споменика Светом равноапостолоном кнези Владимиру биће изложене чудотворне иконе Пресвете Богородице: Почајевска, Свјатагорска, Касперовска и Зимненска, затим икона Равноапостолног кнеза Владимира са честицом његових светих моштију, као и многе велике светиње из свих крајева Украјине.
   Потом ће, од споменика Светом кнезу Владимиру на Владимирској гори, верни народ, предвођен митрополитом Онуфријем, архијерејима, свештенством и монаштвом, у великој литији отићи до Светоуспенске Кијево-печерске лавре где ће бити служено свеноћно бденије.
   Сутрадан, 28. јула, на сам дан празника, митрополит Онуфрије ће служити свету Литургију на тргу испред Успенске Cаборне цркве. Истог дана у подне звона ће се огласити у свим црквама и манастирима Украјинске Православне Цркве.
    
   Извор: Инфо-служба СПЦ
  • Од Поуке.орг - инфо,
   Најсветији патријарх српски Порфирије честитао је председавајућем Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије митрополиту волоколамском Илариону 55. рођендан.

    
   Ваше Високопреосвештенство,
   Драги наш брате у Христу и саслужитељу, 
   Са радошћу Вам честитам Дан рођења, којим сте, пре свега, донели радост вашим родитељима, а затим и свима нама, који су у Вама видели следбеника архипастира, који својом жртвеном и ватреном службом доводите све људе на спасоносни пут Крштења у име Оца и Сина и Светог Духа (Мт.,28,19), и евхаристијског сједињења са Исусом Христом, Сином Божијим. 
   Радујући се Вашем рођендану, молимо се Господу нашем Исусу Христу, нека Вам Он подари духовну и телесну снагу у Вашој христољубивој и човекољубивој архипастирској мисији. 
   Високопреосвећени Владико, на многаја и блага љета!
    
   С љубављу у Христу Господу, 
   Архиепископ пећки, 
   Митрополит београдско-карловачки,
   Патријарх српски Порфирије

   Извор: Мospat.ru
  • Од Поуке.орг инфо,
   Древни антички Лихнидос, што у преводу са грчког значи Бело језеро, или данашњи словенски назив - Охридско језеро (језеро о хриди), се налази у држави Македонији на територији коју насељава наш братски и комшијски народ Македонци. Читав тај простор је регија од посебно великог историјског значаја, одакле је захваљујући св. Клименту и св. Науму, и њиховим ученицима, потекла велика христијанизација балканских Словена а касније и Свете Русије. Благодарећи њима и њиховим духовним оцима св. Кирилу и св. Методију, Словени су још у деветом и десетом веку једним делом христијанизовани, а словенска племена су добила и своја словенска писма - глагољицу и ћирилицу. 
   Охрид је својеврсни балкански Јерусалим и то не само по мноштву измешаних култура, вера и обичаја, већ пре свега по светим словенским просветитељима који су као у неком новом Јордану или у некој новој Галилеји, крстили прве веће групе балканских Словена. 
   У Охриду је и данас пуно прелепог белила, особене светлости и несвакидашње чистоте. Човек који није обишао Охрид и Македонију, тешко може схватити велики значај тог простора за духовну судбину свих Словена. Када дођете у Охрид осећате се као да сте дошли кући јер сви ми Словени смо на неки начин духовно зачети и духовно рођени негде у благодатним дубинама Цркве Охрида и Охридске регије.
   У Охриду је све некако древно и прастаро али уједно ново и увек актуелно. И ваздух који удишете је посебан. И светиње које целивате су тако особене и важне за све Словене. Па кад вас још и на сред улице вама непознати људи поздрављају и траже вам благослов, то само сведочи о љубави македонског народа према Цркви и свештеницима Христове Лађе Спасења. А када вам још са искреним осмехом и кажу: "Драго нам је оче да сте из нама братске Србије", онда вам се срце испуни милином и радошћу. Тек тада схватите да су сви расколи и свакојаки политички неспоразуми само привремена појава. Да ће љубав Христова све то ускоро надвладати јер љубав је непобедива. Да се Срби и Македонци поштују и воле на благодатним фреквенцијама којих често ни сами нису свесни. То је тај древни хришћански Балкан, отворен, искрен, незлобив и јединствен.
   Па када се вас Бог још удостоји и да у Нижепољу покрај Битоља саслужујете на Светој Литургији мученику и исповеднику наших дана, Архиепископу Охридском и Митрополиту Скопском Г. Јовану, и када се преко 120 ходочасника из Србије на тако светом месту причести Светим Тајнама Христовим, онда се на све излије огромни и неописиви мир и преобиље благодати Господње.
   Ваљало је зато и вредело посетити Охрид и Македонију, и упознати себе саме у неким скривеним наслагама древне хришћанске прошлости. Сусрести се са браћом и сестрама у Христу. Загрлити се са онима који су нам најближи рођаци и гостољубиви домаћини Охрида и Македоније. Само у том непосредном контакту и искреној хришћанској љубави, у којој потпуно и искрено поштујемо различите националне, језичке и културне идентитете једни других, осетићемо сви заједно, да смо били и остали најближи сродници. И по крви балканској а пре свега по љубави Христовој. 
   Архимандрит Петар (Драгојловић)
    

  • Од Поуке.орг - инфо,
   Редакција званичног мисионарског гласила Српске Православне Цркве за младе „Православни мисионарˮ упутила је у мајско-јунском, 379. броју благодарност свим медијским делатницима са којима остварује сарадњу. Текст благодарности доносимо у целости: 

    
   Имајући у виду значај ове мисионарско-медијске сарадње, редакција Православног мисионара најсрдачније благодари свим медијским делатницима Српске Православне Цркве, на сарадњи и сатрудништву у овом богоугодном делу које већ овде и сада рађа дивне и благословене плодове.
   Посебну благодарност упућујемо следећим црквеним медијима које сматрамо за своје конкретне и редовне сараднике: радио станицама: Беседа, Епархије бачке; Светигора, Митрополије црногорско-приморске; Слово љубе, Архиепископије београдско-карловачке; Глас, Епархије нишке; Источник, Епархије ваљевске, Српски Сион, Епархије сремске.
   Благодарност упућујемо и Телевизији Храм, Архиепископије београдско- карловачке, у чијем програму се чује глас и мисионарска реч нашег часописа, коју у име редакције Православног мисионара најчешће упућује катихета Бранислав Илић, члан Редакције задужен за односе са медијима.
   Нека би Господ дао снаге свим делатницима на пољу црквене мисије, да у овом богоугодном, равноапостолном и са-литургијском делу напредују из славе у славу, из силе у силу, изграђујући себе и све оне који примају њихову реч, у меру раста висине Христове (Еф 4, 13).
×
×
 • Креирај ново...