Jump to content

Прогон Православне Охридске Архиепископије у Р. Македонији

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

 • Гости

08.12.2012

Свети Климент Архиепископ Охридски, чудотворец
 
svKlimentOhridski.jpg
 
 

Во богослужбените места на Православната Охридска Архиепископија денес беше прославен празникот на светиот Климент Архиепископот Охридски, чудотворец, којшто никогаш не бил во раскол со Црквата и кон когошто припадниците на Архиепископијата ги упатија своите молитви за што поскоро избавување на Архиепископот охридски Јован од затвор, прекин на прогонот на канонската Црква во Р. Македонија и решавање на проблемот на схизмата.

Светиот Климент Охридски беше ученик на светите Методиј и Кирил. По смртта на светиот Методиј, Климент под притисок на Германците, од Моравија тргна на југ. Со Горазд, Наум, Сава и Ангелариј - заедно наречени Петочисленици - го помина Дунав, и некое време остана при царот Борис Михаил, а потоа дојде во охридскиот крај. Прво основа манастир во Белица, каде му беше и првото епископско седиште. Подоцна се пресели во Охрид и оттаму разви голема архипастирска и просветителска дејност за целата поблиска и подалечна околина. Во Охрид, светиот Климент му подигна црква на свети Пантелејмон. Имаше голем број ученици кои ги препишуваа книгите со словенски букви за словенскиот народ. При таа дејност особено му помагаше свети Наум. Вршеше чуда и за време на земниот живот, а неговите мошти до денешен ден пројавуваат исцелителна сила. По големиот труд и верната служба на Бога, се упокои мирно во Охрид, во 916 година. Дел од неговите чудотворни мошти почиваат во градот Охрид, додека неговата чесна глава се наоѓа во манастирот „Св. Јован Крстител“ во Р. Грција.

Свети оче Клименте, моли го Бога за нас!

 • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

 • Одговори 3.1k
 • Креирано
 • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

 • Гости
али је Архиепископ и даље у самици- истражног затвора!

 


Самица би била ПРИВИЛЕГИЈА ...

 

Архиеопископ Јован није у самици већ је са  6 људи у 20 квадрата и ту им је по средини  и тоалет а у истој просторији им доносе храну, где и једу...  Од те шесторице, двојица су тешки наркомани са најтежим неуропсихијатријским дијагнозама... 

 

...из те просторије се излази само једном дневно -сат времена - у двориште затвора ... 

 

Архиепископ Јован , је толико обесправљен да нема право ни на затвор ..(!) ..ни на поменуту самицу... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Drugačija situacija je, dodaje, s nepriznatom Makedonskom pravoslavnom crkvom, koja je do 1967.godine bila autonomna crkva u sastavu Patrijaršije SPC, a onda nekanonski proglasila autokefalnost, koju niko nije priznao."Preko je potrebno da crkva u Republici Makedoniji postane svesna neophodnosti da se vrati u kanonsko polje. Smatramo da mogućnosti koje postoje za to treba da razmotre predstavnici Patrijaršije SPC i same nepriznate Makedonske pravoslavne crkve, na osnovu kanonskih normi i u duhu bratske ljubavi", ukazuje Ilarion

 

Пре ће се десити да се из раскола врате Украјински расколници, него македонски..  А овре речи мит. Илариона - АлфејевОГ, као да хоће дакажу да нема љубави у решавању спора... Ако је мислио на ''мпц'' у праву је.. нажалост - није и назначио да је тако..те овако изгледа као да та Љубав мањка и са стране СПЦ..што једноставно НИЈЕ ИСТИНА... ЗАшто... питаће неко.. Па зато што, да је рецимо ''мпц'' - РУСКИ ..а не СРПСКИ проблем.. братија из Скопја била би расчињена пре 30 година.. минимум.. а ја мислим и пре тога...,

(не кажем да то не би било и плодотворније..јер кад би Скопска екипа намирисала такву могућност бар половина ''митрополита'' би напустила раскол...  

Велико је питање ++ ''шта је Љубав''   ... Достојевског ми, .. Ф.М.-а 


 

 • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мрцварење П.О.Архиепископије, од стране Судских органа и македонске државе - а све на захтев расколничке ''мпц'', ни данас није донело ништа ново, осим што имамо датум наставка истог процеса, а то је 16. јануар 2013. године..

 

 Архиепископ и даље остаје у притвору, у једној собици са још шесторицом  затвореника, где јсу 23 сасат заједно ту једу иду у вц, и само сат времена у току дана могу на свеж ваздух у затворском кругу ...Без икаквих права , без трунке здравствене неге и бриге ..

.. На срамоту свих, који су на било који начин одговорни за овакво његово стање.. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 • Гости

12.12.2012

Архиепископот Јован – една година во затвор

 

 

Arhiepiskopot_vo_zatvor.jpg

 
 

Денес, на 12-ти Декември 2012 год., се исполни цела една година откако Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован се наоѓа во најстрог затворски режим. Архиепископот Јован беше уапсен и затворен на 12-ти Декември 2011 год., кога доброволно влезе во Р. Македонија очекувајќи дека ќе го добие тоа што по законот му следуваше – да се брани од слобода при обновениот судски процес. Сосема спротивно, тој беше осуден, а згора на тоа, против него, како и против Епископи, свештенство, монаштво и верен народ на Православната Охридска Архиепископија во тек е нов монтиран судски процес, со цел уништување на канонската православна Црква во Р. Македонија.

Архиепископот Јован е сместен во најстрогиот затворски режим, којшто им е на располагање на властите на Р. Македонија – сместен е во притворското одделение на затворот „Шуто Оризари“. Против Архиепископот Јован постои правосилна пресуда за издржување на затворска казна во затворот „Идризово“, но со единствена цел, до крајни граници да му се отежни состојбата и да му се наруши и онака кревкото здравје – бидејќи има дијабетис и други здравствени проблеми – властите постојано го одложуваат неговото преместување во затвор, и под најразлични изговори, противправно го држат во најстрогиот притворски режим.

Повторно упатуваме апел до севкупната демократска јавност да се покаже човештина, и да се запре државниот верски прогон против Архиепископот Јован и Православната Охридска Архиепископија, бидејќи е сосема јасно дека на темелите на непочитувањето на верските слободи на сите граѓани подеднакво, невозможно е да се гради иднината на напредна демократска земја.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

12.12.2012

Архиепископ Јован – годину дана у затвору

Arhiepiskopot_vo_zatvor.jpg

Молим превод за насловну

Данас, 12. децембра 2012 год., навршило се пуних годину дана од затварања Архиепископа охридског и Митрополита скопског г. г. Јована који се и даље налази под најстрожим затворским режимом. Архиепископ Јован је ухапшен и затворен 12. децембра 2011 год. при добровољном уласку у Р. Македонију очекујући да ће добити оно што му по закону и следује – да се брани са слободе у обновљеном судском процесу. Потпуно супротно, он бива осуђен а поврх свега, против њега, као и против осталих Епископа, свештеника, монаштва и верног народа Православне Охридске Архиепископије у току је монтирани судски процес, који има за циљ уништење канонске православна Цркве у Р. Македонији.

Архиепископ Јован је у најстрожим затворским условима који су на располагању властима Р. Македоније – смештен у притворско одељење затвора „Шуто Оризари“. Без обзира што против Архиепископа Јована постоји правоснажна пресуда за издржавање затворске казне у затвору „Идризово“. Све то има један једини циљ, да му се до крајњих граница отежа положај уз нарушавање и онако лошег здравственог стања. Наиме, Архиепископ болује од дијабетеса и има низ других здравствених проблема, а власти у недоглед одлажу његово премештање у затвор, служећи се најразличитијим изговорима, противправно га држећи у најстрожим притворским условима.

Још једном апелујемо на свеукупну демократску јавност да се покаже човечном, и да заустави државни верски прогон против Архиепископа Јована и Православне Охридске Архиепископије, будући је потпуно јасно, да на темељима непоштовања верских слобода свих грађана подједнако, није могуће градити будућност једне демократске земље.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 • Гости

19.12.2012

Прослава на светиот Николај Мирликијскиот Чудотворец во Штип
 
stip1.jpg
 

Големиот празник на Црквата, споменот на светиот Николај Мирликијскиот Чудотворец, денес беше прославен во параклисот што нему му е посветен, во катедрата на Брегалничката Епископија, во градот Штип.

 

На покана од Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и местобљустител битолски г. Марко, на светата Архиерејска Литургија началствуваше Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид, во сослужение на Владиката домаќин и на свештенослужители од Православната Охридска Архиепископија.

 

После прочитаното Евангелие, на Литургијата со пригодна беседа се обрати Епископот г. Давид, а на крајот од богослужбата поздравно слово изрече и Епископот г. Марко.

 

По завршувањето на светата Литургија, беше приреден прием на којшто Епископот г. Марко ги прими честитките за славата на Епископијата, и на кој за присутните верници беше послужена трпеза!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Епископ славонски г. Сава у посети Православној Охридској Архиепископији

 

На 24-ти Декември 2012 год., во дводневна посета на Православната Охридска Архиепископија пристигна Неговото Преосвештенство Епископот славонски г. Сава.

Епископот славонски г. Сава беше пречекан со доксологија и поздравно слово од Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид, во манастирот „Успение Богородично“, покрај Скопје. Во вечерните часови, двајцата Епископи, славонскиот г. Сава и стобискиот г. Давид го посетија Епископот полошко-кумановски и Местобљустител дебарско-кичевски г. Јоаким, во Куманово.

Епископот славонски г. Сава го посети и Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко, во Штип, а двајцата Епископи, славонскиот г. Сава и брегалничкиот г. Марко, го посетија и ставропигијалниот манастир „Свети Јован Златоуст“, покрај Битола.  

На празникот на светиот Спиридон Тримитунтски Чудотворец, на светата Литургија, а потоа и при средбите во градовите што ги посети, Епископот славонски г. Сава со вдахновени зборови се обрати кон верниот народ од Православната Охридска Архиепископија, пренесувајќи им впечатливи настани од неговото животно искуство, од личното познанство со светиот Јован Шангајски и со јеромонахот Серафим (Роуз).

Епископот г. Сава истакна дека, денес, ширум православието е сосема извесно дека Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован е сигурно единствениот православен Архиереј во светот, којшто десет години трпи затвори и политички прогон само заради неговите верски убедувања, предочувајќи дека историјата сведочи дека од подобните состојби Црквата секогаш излегувала како победник.

Епископите, монаштвото и верниот народ на Православната Охридска Архиепископија срдечно му заблагодарија на Епископот славонски г. Сава за одделеното време да ги посети, како и за боговдахновените изречени слова.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Чланови који сада читају   0 чланова

  Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

 • Сличан садржај

  • Од Поуке.орг - инфо,
   У понедељак 30. августа када наша света Црква молитвено прославља свете мученике Мирона и Патрокла, Његово Преосвештенство Епископ топлички Г. Јеротеј, викар Патријарха српског Г. Порфирија, служио је свету архијерејску Литургију у храму Светог Василија Острошког на Бежанијској коси. Епископу Јеротеју саслуживало је свештенство Архиепископије београдско-карловачке. После светог евхаристијског сабрања у парохијском дому организовано је годишње сабрање вероучитељâ и катихетâ Архиепископије бeoградско-карловачке.
   Извор: Телевизија Храм
  • Од Поуке.орг - инфо,
   Са радошћу се одазивајући позиву Његовог Блаженства Митрополита кијевског и све Украјине г. Онуфрија, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је упутио своје викаре, Преосвећеног Епископа ремезијанског г. Стефана и Преосвећеног Епископа топличког г. Јеротеја, да 27. и 28. јула 2021. године у Кијеву представљају Српску Патријаршију на свечаној прослави 1033. годишњице Крштења Русије и дану када Православна Црква прославља Светог равноапостолног великог кнеза Владимира.

    
   Прославa овог великог празника ће започети 27. јула традиционалним чином благодарења на Владимирској гори у Кијеву којим ће началствовати Митрополит кијевски и све Украјине г. Онуфрије. У подножју споменика Светом равноапостолоном кнези Владимиру биће изложене чудотворне иконе Пресвете Богородице: Почајевска, Свјатагорска, Касперовска и Зимненска, затим икона Равноапостолног кнеза Владимира са честицом његових светих моштију, као и многе велике светиње из свих крајева Украјине.
   Потом ће, од споменика Светом кнезу Владимиру на Владимирској гори, верни народ, предвођен митрополитом Онуфријем, архијерејима, свештенством и монаштвом, у великој литији отићи до Светоуспенске Кијево-печерске лавре где ће бити служено свеноћно бденије.
   Сутрадан, 28. јула, на сам дан празника, митрополит Онуфрије ће служити свету Литургију на тргу испред Успенске Cаборне цркве. Истог дана у подне звона ће се огласити у свим црквама и манастирима Украјинске Православне Цркве.
    
   Извор: Инфо-служба СПЦ
  • Од Поуке.орг - инфо,
   Најсветији патријарх српски Порфирије честитао је председавајућем Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије митрополиту волоколамском Илариону 55. рођендан.

    
   Ваше Високопреосвештенство,
   Драги наш брате у Христу и саслужитељу, 
   Са радошћу Вам честитам Дан рођења, којим сте, пре свега, донели радост вашим родитељима, а затим и свима нама, који су у Вама видели следбеника архипастира, који својом жртвеном и ватреном службом доводите све људе на спасоносни пут Крштења у име Оца и Сина и Светог Духа (Мт.,28,19), и евхаристијског сједињења са Исусом Христом, Сином Божијим. 
   Радујући се Вашем рођендану, молимо се Господу нашем Исусу Христу, нека Вам Он подари духовну и телесну снагу у Вашој христољубивој и човекољубивој архипастирској мисији. 
   Високопреосвећени Владико, на многаја и блага љета!
    
   С љубављу у Христу Господу, 
   Архиепископ пећки, 
   Митрополит београдско-карловачки,
   Патријарх српски Порфирије

   Извор: Мospat.ru
  • Од Поуке.орг инфо,
   Древни антички Лихнидос, што у преводу са грчког значи Бело језеро, или данашњи словенски назив - Охридско језеро (језеро о хриди), се налази у држави Македонији на територији коју насељава наш братски и комшијски народ Македонци. Читав тај простор је регија од посебно великог историјског значаја, одакле је захваљујући св. Клименту и св. Науму, и њиховим ученицима, потекла велика христијанизација балканских Словена а касније и Свете Русије. Благодарећи њима и њиховим духовним оцима св. Кирилу и св. Методију, Словени су још у деветом и десетом веку једним делом христијанизовани, а словенска племена су добила и своја словенска писма - глагољицу и ћирилицу. 
   Охрид је својеврсни балкански Јерусалим и то не само по мноштву измешаних култура, вера и обичаја, већ пре свега по светим словенским просветитељима који су као у неком новом Јордану или у некој новој Галилеји, крстили прве веће групе балканских Словена. 
   У Охриду је и данас пуно прелепог белила, особене светлости и несвакидашње чистоте. Човек који није обишао Охрид и Македонију, тешко може схватити велики значај тог простора за духовну судбину свих Словена. Када дођете у Охрид осећате се као да сте дошли кући јер сви ми Словени смо на неки начин духовно зачети и духовно рођени негде у благодатним дубинама Цркве Охрида и Охридске регије.
   У Охриду је све некако древно и прастаро али уједно ново и увек актуелно. И ваздух који удишете је посебан. И светиње које целивате су тако особене и важне за све Словене. Па кад вас још и на сред улице вама непознати људи поздрављају и траже вам благослов, то само сведочи о љубави македонског народа према Цркви и свештеницима Христове Лађе Спасења. А када вам још са искреним осмехом и кажу: "Драго нам је оче да сте из нама братске Србије", онда вам се срце испуни милином и радошћу. Тек тада схватите да су сви расколи и свакојаки политички неспоразуми само привремена појава. Да ће љубав Христова све то ускоро надвладати јер љубав је непобедива. Да се Срби и Македонци поштују и воле на благодатним фреквенцијама којих често ни сами нису свесни. То је тај древни хришћански Балкан, отворен, искрен, незлобив и јединствен.
   Па када се вас Бог још удостоји и да у Нижепољу покрај Битоља саслужујете на Светој Литургији мученику и исповеднику наших дана, Архиепископу Охридском и Митрополиту Скопском Г. Јовану, и када се преко 120 ходочасника из Србије на тако светом месту причести Светим Тајнама Христовим, онда се на све излије огромни и неописиви мир и преобиље благодати Господње.
   Ваљало је зато и вредело посетити Охрид и Македонију, и упознати себе саме у неким скривеним наслагама древне хришћанске прошлости. Сусрести се са браћом и сестрама у Христу. Загрлити се са онима који су нам најближи рођаци и гостољубиви домаћини Охрида и Македоније. Само у том непосредном контакту и искреној хришћанској љубави, у којој потпуно и искрено поштујемо различите националне, језичке и културне идентитете једни других, осетићемо сви заједно, да смо били и остали најближи сродници. И по крви балканској а пре свега по љубави Христовој. 
   Архимандрит Петар (Драгојловић)
    

  • Од Поуке.орг - инфо,
   Редакција званичног мисионарског гласила Српске Православне Цркве за младе „Православни мисионарˮ упутила је у мајско-јунском, 379. броју благодарност свим медијским делатницима са којима остварује сарадњу. Текст благодарности доносимо у целости: 

    
   Имајући у виду значај ове мисионарско-медијске сарадње, редакција Православног мисионара најсрдачније благодари свим медијским делатницима Српске Православне Цркве, на сарадњи и сатрудништву у овом богоугодном делу које већ овде и сада рађа дивне и благословене плодове.
   Посебну благодарност упућујемо следећим црквеним медијима које сматрамо за своје конкретне и редовне сараднике: радио станицама: Беседа, Епархије бачке; Светигора, Митрополије црногорско-приморске; Слово љубе, Архиепископије београдско-карловачке; Глас, Епархије нишке; Источник, Епархије ваљевске, Српски Сион, Епархије сремске.
   Благодарност упућујемо и Телевизији Храм, Архиепископије београдско- карловачке, у чијем програму се чује глас и мисионарска реч нашег часописа, коју у име редакције Православног мисионара најчешће упућује катихета Бранислав Илић, члан Редакције задужен за односе са медијима.
   Нека би Господ дао снаге свим делатницима на пољу црквене мисије, да у овом богоугодном, равноапостолном и са-литургијском делу напредују из славе у славу, из силе у силу, изграђујући себе и све оне који примају њихову реч, у меру раста висине Христове (Еф 4, 13).
×
×
 • Креирај ново...