Jump to content

Rate this topic

Колико се често причешћујете?   

92 members have voted

1. 1. Колико се често причешћујете?

• Једном седмично или чешће.
      10
    • Једном у две седмице.
      7
    • Једном месечно.
      5
    • Једном у два месеца.
      2
    • Више пута у току сваког од 4 год. поста.
      9
    • По једном/два пута у току сваког од 4 год. поста.
      13
    • Два пута годишње.
      3
    • Једном годишње.
      2
    • Једном у току неколико година.
      5
    • Како кад... врло променљиво.
      3
    • Не причешћујем се.
      5
    • Не причешћујем се. Шта значи причестити се?
      0
    • на свакој Светој литургији
      24

Recommended Posts

''Створени од Бога, ми немамо у себи ничега нечистога, него се само тада прљамо када чинимо грех који је гори од сваког смрада. А кад се без наше воље догоди какво природно истечење, ми морамо, по природној неопходности трпети поред другог и ово.''

Свети Атанасије Велики

''Расправе о телесној чистоти и нечистоти жена и мушкараца делују комично и бизарно. То су питања бонтона, која спадају у домен домаћег васпитања, уљудности и пристојности, понашања верника у храму, црквеном и јавном животу. Као таква не могу бити предмет канонских и литургичких прописа, забрана и санкција.''

Љ.Ранковић

Ма шта има да слушате ваше духовнике, они су неуки, они су незнавени, они су незналице. Шта ќе вам духовник кад имате форум ЖРУ? Немојте слушати духовника, слушајте Милан Меденица, јако он правило вјери и образ кротости ест.

У сваком случај, да се вратим на ову тему. Дали сви ви који се залажете да жена сме да се причести кад има циклус, дали верујете да после причешќе у нашој крви течи Христова Крв? Дали сте свесни да кад се лије крв при циклуса код причешќену жену, лије се Христова Крв? Зар то није светогрдије?

Али, о. Лука из Дајбабе, да имаме му свету молитву, лепо каже: Не посјетујте Православне форуме, јер они служе само да вас саблажне.

У последној емисији питајте свештеника, прота Бранко Тапушковиќ каже пример када једна жена која претходни дан извршила абортус, пришла да се причести, јер ваља се причестити и са Христа се сајединити.

Није играчка свето Причешќе, то је оган које спаљује недостојне!

Ја ќу да се причешќујем сваки дан кад будем живио живот као што је живела преподобномученица Стефанида Скадарско - Битољска.

зар ти не мислиш да имам своје послушање свом свештенику, па другима да га ускраћујем?

глупо ми је да ти поменем и нашу сестру Катарину, првобитно крштену у римкатоличанству и посрнулу атеистикињу, која се пре неколико недеља крстила у Православље приведена овим форумом, Богу хвала.

али, знаш шта ме највише ужасава?

слеп и туп поглед оних који мисле да су побожни и службу Богу чине гледајући театар и мимикрију живота у својим главама и пројектујући је на све около, а призивају смрт својим устима, у твом случају непричешћивањем.

таквима реалност бива страна, други људи не бивају важни, већ само шоу који захтева и другима.

твоје мишљење је твоја ствар и твој живот. али да и друге позиваш на сличан непобожан и нецрквен живот је далеко од службе Богу. можда ће ти ова два светитеља помоћи да разбијеш илузију коју намећеш и другима:

http://www.verujem.o...etogorac.htm#p5

свети Никодим Светогорац и свети Макарије Коринтски

ДУШЕКОРИСНА КЊИГА О ЧЕСТОМ ПРИЧЕШЋИВАЊУ СВЕТИМ ХРИСТОВИМ ТАЈНАМА

ПРИГОВОР 5

Неки приговарају говорећи да је Свето Причешће страшна ствар, и зато се од људи који се причешћују захтева свети живот, савршен и ангелски

У то да је Тајна Божанског Причешћа велика и страшна и да захтева свети и чисти живот – не сумња нико. Сама реч “свети” има много значења. Свет је само Бог, јер поседује природну светост, а не задобијену. Људи, удостојивши се светог Крштења, добијају светост по Причести Светом Богу. И називају се светима, јер су добили освећење благодаћу Светог Духа рођењем Одозго. Поред свега тога они увек добијају освећење од Божанских Тајни, јер се причешћују Светим Телом и Крвљу нашег Господа. И што се више приближавају Богу захваљујући испуњавању Владикиних заповести, толико освећенији иду ка савршенству. Колико се напротив они удаљују од Бога због остављања заповести, толико више се лишавају освећења, постајући робови страсти, и зло у њима се повећава. Јер зло није ништа друго, него лишавање добра.

Дакле, тај ко се удостојио рођења од Светог Духа, нема никакве препреке да се назове светим, а сагласно томе – света чеда Светог Бога по благодати су удостојена честог причешћивања Божанским Даровима. Зато и Божанствени Златоуст каже: “Свети Дарови треба да се дају светима, а не порочнима и нечистима”. Желећи да покаже границу светости, он каже: “Да не приступи Причешћу нико од грешних. Иако, опростите нећу рећи “нико од грешних”, јер ћу прво себе удаљити од Божанске Трпезе, али ћу боље рећи овако: “Нико ко и даље продужава да чини грехе – нека не приступа”. Знам да смо сви ми достојни казне и да нико не може да се похвали чистим срцем. Али није невоља у томе што ми немамо чисто срце, већ у томе што немајући чисто срце не приступамо Ономе, Ко може да га учини чистим”.

А Теодорит каже: “Међу онима који се причешћују Божанским Тајнама, неки се причешћују Христом као Агнецом – ти, који су задобили савршену врлину, а други као испаштаоци туђих грехова – ти, који се покајањем очишћују од порока греха”. Иако они који нам приговарају сматрају да само савршени могу да се причешћују, Божанствени Оци не захтевају савршенство од причасника, већ исправљање живота кроз покајање. Јер као што у овом видљивом свету нема човека једног те истог узраста, тако и у духовном свету Цркве постоје различита стања људи, сагласно Причи о семену (погл.Мт.13, ). И ако саврешни приносе Богу – стоструко, средњи – 60, а почетници – 30, то јест свако по својој моћи. И нико не бива одбачен од Бога јер није принео стоструко.

Само ако добро поразмислимо, схватићемо зашто је некоме немогуће да постигне саврсенство без непрестаног причешћивања Светим Тајнама, јер без њега не може задобити љубав, а без љубави не може задобити послушање Владикиним заповестима, а без послушања се не може постићи савршенство. Како каже премудри Соломон: “Почетак премудрости је најискренија жеља за учењем, а брига за учење је – љубав, љубав је – чување њених закона, а поштовање закона је – залог бесмртности, а бесмртност приближава Богу, јер жеља за премудрошћу води ка Царству” (Прем.6, 17-20), Царству Небеском. Зато и свети ава Аполос, знајући да је Божанско Причешће сила која производи Божанску љубав, убрајајући га у заповест љубави, каже: “На те две заповести, то је јест на честом Причешћу и на љубави према ближњему, пише Закон и Пророци” (погл.Мт.22, 40).

Али да ли постоји потреба да се много говори? Да ли они који нам приговарају сматрају да треба да се причешћујемо једном у четрдесет дана као савршени или као грешници или несавршени? Ако се причешћујемо као савршени, онда треба да се причешћујемо чешће, према њиховим речима, а ако се причешћујемо као несавршени – треба да се чешће причешћујемо како би постали савршени, како смо претходно рекли.

Јер ако дете не може да израсте у одраслог човека без телесне хране, тим пре душа не може да постигне савршенство без духовне хране. Мудраци кажу да се на детету виде три ствари: прво, само дете које се храни, друго, чиме се храни, и треће, шта га храни. И то чиме се он храни је – хранљива срж;то што га храни је – душевно тело; а чиме се оно храни је – храна. Тако каже Гаврило Филаделфијски, бива и у духовном рађању: “Онај који се храни је - крштени, поново рођен човек; то чиме се он храни су –Пречисте Тајне; а онај који храни је – Божанска Благодат, која те Тајне претвара у Тело и Крв нашег Спаситеља”. Зато Василије Велики каже, да тај ко се поново родио Крштењем, треба убудуће да се храни Причешћем Божанским Тајнама. Ако се они причешћују као грешници, онда не треба ниједном да се причешћују у току четрдесет дана, па ниједном у години, како каже златоглагољиви Јован: “Како онај који има чисту савест треба да се причешћује сваки дан, тако и ономе који пребива у гресима и притом се не каје није безопасно да се причешћује ни на празник. Али ако се причешћујемо и једном годишње, то нас не избавља од наших грехова ако недостојно приступамо. Напротив, то нас још и више осуђује, јер иако приступамо само једном, ми и тада приступамо нечисто. Зато вас све молим: не приступајте Божанским тајнама само због празника”.

И на другом месту он пише: “Пошто свештеници не могу да знају све грешнике и те који се недостојно причешћују Тајнама, Бог их често разобличује и предаје сатани. Због тога су они некад болесни, изложени сплеткама, невољама и несрећама, и томе сличном. И зато Павле указује, говорећи: “Зато су међу вама многи слаби и болесни и доста их умиру” (1Кор.11, 30).

да не мораш да бринеш да ли ће се Бог сам позабавити таквима ...

а остатак текста је на линку.

ортофиле, одакле ти тај криминалан потпис: Причешће, причешће никад доста четири пута у сва четири поста?

јел оћеш да приупитамо ова иста два светитеља колико је доста или када треба?

читај само редом наслове приговора, не дај Боже целу књигу да прелисташ, већ ће ти бити јасно ...

http://www.verujem.org/teologija/nikodim_svetogorac.htm

Ја бих исто то питала да сам била...

Такоже бих питала и Митрополита Николаја о његовом ставу као доктору и научнику када је вантелесна оплодња у питању,пошто видим на Светигори,Бугарска Црква се оградила од овога и не да свој благослов.

https://www.pouke.org/forum/topic/9993-vjestacka-oplodnjablagosloveno-ili-ne/page__st__1008

Искрен да будем, мени многе ствари нису јасне у тим духовним егзибицијама. Веома једноставне ствари чинимо прекомликованим. Зашто? Па није нам баш стало до Христа и Цркве. То брањење верном народу без икаквог разлога да се причешћује ( и ако они посте када је то Црква одредила, труде се у животу...), је оно против чега да се активно боримо јер то је обезцрковљена прича. Наравно, то је веома тешка борба. Ја сматрам да потојање овог сајта је суштински у томе а не млаћење празне сламе.

Ево једне позитивне ствари која долази управо из Бугарске Цркве и то ових дана...

http://vidinskamitropoliya.com/2012/01/света-литургия-с-катехизаторска-цел-щ/

С благословението на Негово Високопреосвещенство Видинския митрополит Дометиан във връзка с обявяването на 2012 година за Година на Символа на вярата в катедралния храм „Св. вмчк Димитър Солунски”, гр. Видин всеки вторник от 17:15 ч. ще бъде отслужвана Златоустова литургия. Тя ще бъде отслужвана по древния апостолски чин, като в светата Литургия ще участва целия благочестив народ, който наедно със свещеника ще отговоря на прошенията, като всички тестове на молитвословията ще се четат гласно и разбрано, за да могат християните да разбират за какво точно става на въпрос и всички заедно да отговарят.

...Превод...

Благословом Видинског митрополита Дометијана, а у вези ''проглажења 2012. године годинома Символа Вере'', .. сваког уторка у 17:15 часова биће служена Света Литургија која има ''Катихизаторски циљ'' пре свега.. Све молитве биће читане јасно и гласно а народ ће бити потпуно укључен у одговарање и саслуживање у Литургији. Све у циљу да би боље и јасније схватили и разумели шта је суштина Исте.

а мој духовник каже да Крв и Тело Христови нису играчка, веќ Тајна изнад свих Тајне, да они који недостојно једу Тело и пију Крв умиру (за Христа) духовно, душевно и телесно. И сутра ја идем код мог попа и почнем да му држим предавања?

Кад су духовне ствари у питању, ја ќу да слушам само мог духовника и парохиског свештеника (у случај да они нису иста личност).

Ко ти је Духовник, а ко парохијски свештеник...? Ред је да чујемо, да их претставиш кад већ помињеш људе..

:)

Послушајте околу 55. минуту.

http://www.svetigora.com/audio/download/9476/o.Luka_Anic_20.11.2011.mp3

54:42 ... У вези ''македонске цркве'' ..такође потпуно девалвиран и неутемељен став... једноставније речено НЕЦрквен...

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1325794665' post='554420]

ортофиле, одакле ти тај криминалан потпис: Причешће, причешће никад доста четири пута у сва четири поста?

јел оћеш да приупитамо ова иста два светитеља колико је доста или када треба?

читај само редом наслове приговора, не дај Боже целу књигу да прелисташ, већ ће ти бити јасно ...

http://www.verujem.o..._svetogorac.htm

Колико су само људи упорни у изналажењу разлога да не буду Црква...чудо једно!

На крају, све се опет своди на ово, на демонску борбу против причешћа:

Још један компромис који је довршен је теолошки компромис; прецизније Евхаристијски компромис. Наједном ми је постало јасно да ултимативно, дубински, постоји демонска борба са Евхаристијом у нашој Цркви - и то не случајно! Без постављања Евхаристије у сами центар-Црква је "религијски феномен", али не Црква Христова, стуб и тврђава истине (1Тим 3 15). Читава историја Цркве била је обележена пијетистичким покушајима да се Евхаристија редукује, да се учини "сигурном", да се разводни у пијетизму, да се сведе на пост и припрему, да се ишчупа из Цркве (еклисиологија), из света (космологија. историја), из Царства (есхатологија). И постало ми је јасно да уколико имам призвање, оно је овде, у борби за Евхаристију, против ове редукције. против расцрковљења Цркве која се одиграва кроз клерикализацију са једне стране, и кроз посветовњачење (worldliness) с друге.

Отац Александар Шмеман

Открио сам јоште, да св. Григорије има 12 (дванаест) књига писама, на разне теме, разним људима. И, сва су лако доступна.

Ето, предлажем да Моцарту и мени дате по 1000-2000е и све ћемо превести... :)

Зашто не оснујете неки фонд, па да почнемо да сакупљамо донације? :)

izvinite,ko je otac Luka...

mislim,ko je on u smislu interneta i koliko je njegov stav o internet misionarenju relevantan

mislim realno-ne za njegova duhovna čada

Да, и ја сам слушала ту емисију кад је о.Лука одговорио неком. Него, схватила сам да је тог неког ко је поставио питање узнемирило то што је читао на "многим православним форумима и блоговима", па о.Лука поједноставио ствари.Иначе, мислим да оно што један добије за поуку, не важи за свакога. Даје нам се по мјери снага.;)

На здравље вам Бадње вече.