Jump to content

Rate this topic

Колико се често причешћујете?   

92 members have voted

1. 1. Колико се често причешћујете?

• Једном седмично или чешће.
      10
    • Једном у две седмице.
      7
    • Једном месечно.
      5
    • Једном у два месеца.
      2
    • Више пута у току сваког од 4 год. поста.
      9
    • По једном/два пута у току сваког од 4 год. поста.
      13
    • Два пута годишње.
      3
    • Једном годишње.
      2
    • Једном у току неколико година.
      5
    • Како кад... врло променљиво.
      3
    • Не причешћујем се.
      5
    • Не причешћујем се. Шта значи причестити се?
      0
    • на свакој Светој литургији
      24

Recommended Posts

nesto slicno je bilo na kosovu, odnosno u rasko-prizrenskoj eparhiji, devedesetih.

ne znam je li to jos uvijek tako, ali znam da nije smio da se pricesti niko ko nije vjencan u crkvi (ukoliko je u braku) i niko ko se nije ispovijedio. kao dokaz da se ispovijedio dobijao je neku pismenu potvrdu, za pecat ne znam, i samo sa njom je mogao na pricesce. ako nema potvrdu slijedi "mici"

ja nisam vidjela svojim ocima te ne mogu sto posto da tvrdim, ali pricali su mi ljudi kojima vjerujem

Tacno tako.Jednog dana je stiglo saopstenje, putem radio talasa ,da se ne moze krstiti dete ako mu roditelji nisu vencani u Crkvi.A vec je do tada bila praksa da se ne moze pricestiti ako nisi vencan u Crkvi.Sto se tice papirica za pricescivanje,sa pecatom od ispovednika...to je bila praksa nekoliko godina...Rezultate takvog "duhovnistva" vidimo...

Крстити се може свако ко то жели. А за децу родитељи треба да траже крштење. Нормално би било да су и родитељи крштени (траже спасење за дете али не и за себе - не испољавају ли на тај начин своје неверје).

Причешћивати невенчане је грах. Они живе у греху (сматрају се прељубницима) који морају да исповеде и да га отклоне да би се могли причестити.

Бонови за причешће dada! Први пут чујем за овакво нешто. Никада ми нико за овако нешто није рекао да је чуо, а камоли да је доживео. Надам се да ово није истина.

Ma,daaaaaa...

Ja sam zivela u Pristini i BILO JE BONOVA,tvrdim jer svaki put kad bih se ispovedila,svestenik bi mi dao ceduljicu sa pecatom te crkvene opstine i onda decak koji pomaze u oltaru skuplja od vernika kako koji prilazi putiru ,tako da se bonovi racionalno koriste,da ne kazem recikliraju,pa se dele opet.Ave Serbia,mozda je to samo u PR bilo,ne znam,u Gracanici jedino znam da nije,ali u PR i te kako jeste.

Inace,dole maloletnoj deci ciji roditelji nisu vencani u Crkvi,krstenje nije bilo moguce,tako da su se mnogi vencali,ne bi li krstili decu.Koliko je to dobro,ne znam,jer mi lici na cistu formu.A sto se tice nepricescivanja nevencanih u Crkvi,znam u KM,moja stanodavka je bila vernica,ali muz atesita i nije hteo ni da cuje,a ona,mucenica,nije mogla da ga privoli vencanju crkvenom,a postila je stalno,iz svestenicke porodice dete,starija zena,i isla je u Srbiju,najcesce KV,da se pricesti jer dole nije mogla.Kao da su svi prvi hristijani bili automatski vernici i svaki brak hristijanski...Eh,strasno...Nema tu slobodne volje,cini se meni.Razumem zelju tadasnjeg vladike da sto vise ljudi bude u Crkvi,ali na takav nacin,ne biva...

Ја сам чуо да је једно време у Невском у Београду постојала таква пракса, али никада нисам био тамо на богослужењу, тако да све остаје на нивоу "чуо сам".

Ja sam zivela u Pristini i BILO JE BONOVA,tvrdim jer svaki put kad bih se ispovedila,svestenik bi mi dao ceduljicu sa pecatom te crkvene opstine i onda decak koji pomaze u oltaru skuplja od vernika kako koji prilazi putiru ,tako da se bonovi racionalno koriste,da ne kazem recikliraju,pa se dele opet.Ave Serbia,mozda je to samo u PR bilo,ne znam,u Gracanici jedino znam da nije,ali u PR i te kako jeste.

Inace,dole maloletnoj deci ciji roditelji nisu vencani u Crkvi,krstenje nije bilo moguce,tako da su se mnogi vencali,ne bi li krstili decu.Koliko je to dobro,ne znam,jer mi lici na cistu formu.A sto se tice nepricescivanja nevencanih u Crkvi,znam u KM,moja stanodavka je bila vernica,ali muz atesita i nije hteo ni da cuje,a ona,mucenica,nije mogla da ga privoli vencanju crkvenom,a postila je stalno,iz svestenicke porodice dete,starija zena,i isla je u Srbiju,najcesce KV,da se pricesti jer dole nije mogla.Kao da su svi prvi hristijani bili automatski vernici i svaki brak hristijanski...Eh,strasno...Nema tu slobodne volje,cini se meni.Razumem zelju tadasnjeg vladike da sto vise ljudi bude u Crkvi,ali na takav nacin,ne biva...

Ја сам ишао у Приштини у Цркву и нисам никада добио бон???

ja sam na jednoj duhovnoj tribini licno cuo jednog svestenika kako govori da je patrijarhu predlagao da se "reši problem onih koji se redovno pričešćuju", a predlagao je eto da se njima izdaju ti nekakvi bonovi, neke "legitimacije", šta ti ja znam... i da to oni pokažu pred pričešće. a drugi predlog je bio da se za takve odvoji jedna crkva u bg-u u kojoj će oni ići i pričešćivati se kad oni hoće a da "ne zbunjuju ostale vernike"  sHa_sarcasticlol

Guest - . . .-

ja sam na jednoj duhovnoj tribini licno cuo jednog svestenika kako govori da je patrijarhu predlagao da se "reši problem onih koji se redovno pričešćuju", a predlagao je eto da se njima izdaju ti nekakvi bonovi, neke "legitimacije", šta ti ja znam... i da to oni pokažu pred pričešće. a drugi predlog je bio da se za takve odvoji jedna crkva u bg-u u kojoj će oni ići i pričešćivati se kad oni hoće a da "ne zbunjuju ostale vernike"  sHa_sarcasticlol

Брате, које лудеса и чудила! Решити "проблем" редовног причешћивања! Која сатанска логика. А ово је јођш боље: да се они који се причешћују "одвоје од осталих"... заиста црквено-нема шта!

Ма све је могуће у овој нашој напаћеној Цркви, свачега има... но то не сме никога да обесхрабри, морамо сви радити на указивању на грешке и стварати што здравију заједницу.

nesto slicno je bilo na kosovu, odnosno u rasko-prizrenskoj eparhiji, devedesetih.

ne znam je li to jos uvijek tako, ali znam da nije smio da se pricesti niko ko nije vjencan u crkvi (ukoliko je u braku) i niko ko se nije ispovijedio. kao dokaz da se ispovijedio dobijao je neku pismenu potvrdu, za pecat ne znam, i samo sa njom je mogao na pricesce. ako nema potvrdu slijedi "mici"

ja nisam vidjela svojim ocima te ne mogu sto posto da tvrdim, ali pricali su mi ljudi kojima vjerujem

Tacno tako.Jednog dana je stiglo saopstenje, putem radio talasa ,da se ne moze krstiti dete ako mu roditelji nisu vencani u Crkvi.A vec je do tada bila praksa da se ne moze pricestiti ako nisi vencan u Crkvi.Sto se tice papirica za pricescivanje,sa pecatom od ispovednika...to je bila praksa nekoliko godina...Rezultate takvog "duhovnistva" vidimo...

Није истина...ја сам провео тамо 90 те...и крстио се у Косову Пољу , а да ми родитељи нису били венчани у Цркви..а покојни Отац тада није био ни Крштен???

Одакле вам потреба за тим измишљањем ја немам појма..

као што видиш, нисмо измислили.

ја опет кажем, нисам видјела али вјерујем људима који су ми ово испричали.

свештеницима је било наложено од стране владике, или ако неко више воли да се каже-имали су благослов да раде управо овако. значи, без исповијести нема папирића (као реверс или бон) а без реверса нема причешћа. и то је то. можда је било оних који нису дословно примјењивали оно што им је речено па си ти имао прилике да се са њима сусретнеш. можда их је било и више него оних који су радили како им се каже. али чињеница је да се дешавало.

ваљда је владика  (тадашњи) сматрао да ће тако послије деценија комунизма и безбожништва најлакше или најбрже или шта већ да врати народ Цркви. мени се тај метод не свиђа, а још мање ми се свиђа метод забране причешћа људима који нису у црквеном браку

Ovo što sam sada pročitala je strašno. Nisam znala da postoji takva praksa u pojedinim Crkvama. NE MOGU DA POVERUJEM DA JE TO ISTINA! MOLIM VAS, SLAŽITE ME DA NIJE TAKO!

Е, још и ово да чујем па могу да мрем, што би рекли наши стари.

Да ли је ово истина да постоје неке цркве, чак и епархије где се додељују бонови за причешће, те свако ко жели да се причести добије бон са печатом цркве (и то само ако се исповеди), па га даје на увид при причешћивању? Онај који нема бон не може да се причести.

Ово сам чуо од свештеника, али заиста не могу да поверујем у ово. Има ли то неко објашњење а верујем да и није истина, мада кажем да сам чуо од свештеника.

ово је катастрофа над катастрофама... sHa_sarcasticlol smej.gif-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt='0110_hahaha' /> не могу да верујем да тако нешто постоји.... :( о, Господе, шта се дешава у јадној нашој Србији...спаси нас и помози нам not_i

Guest

zar i toga ima  womens

verovatno su ti bonovi iz doba sankcija  1312_womens

ja sam na jednoj duhovnoj tribini licno cuo jednog svestenika kako govori da je patrijarhu predlagao da se "reši problem onih koji se redovno pričešćuju", a predlagao je eto da se njima izdaju ti nekakvi bonovi, neke "legitimacije", šta ti ja znam... i da to oni pokažu pred pričešće. a drugi predlog je bio da se za takve odvoji jedna crkva u bg-u u kojoj će oni ići i pričešćivati se kad oni hoće a da "ne zbunjuju ostale vernike"  womens

Са чипом или без?

1312_womens

ja sam na jednoj duhovnoj tribini licno cuo jednog svestenika kako govori da je patrijarhu predlagao da se "reši problem onih koji se redovno pričešćuju", a predlagao je eto da se njima izdaju ti nekakvi bonovi, neke "legitimacije", šta ti ja znam... i da to oni pokažu pred pričešće. a drugi predlog je bio da se za takve odvoji jedna crkva u bg-u u kojoj će oni ići i pričešćivati se kad oni hoće a da "ne zbunjuju ostale vernike"  bleh

Са чипом или без?

womens

1312_womens

ja sam na jednoj duhovnoj tribini licno cuo jednog svestenika kako govori da je patrijarhu predlagao da se "reši problem onih koji se redovno pričešćuju", a predlagao je eto da se njima izdaju ti nekakvi bonovi, neke "legitimacije", šta ti ja znam... i da to oni pokažu pred pričešće. a drugi predlog je bio da se za takve odvoji jedna crkva u bg-u u kojoj će oni ići i pričešćivati se kad oni hoće a da "ne zbunjuju ostale vernike"  1312_womens

Брате, које лудеса и чудила! Решити "проблем" редовног причешћивања! Која сатанска логика. А ово је јођш боље: да се они који се причешћују "одвоје од осталих"... заиста црквено-нема шта!

Ма све је могуће у овој нашој напаћеној Цркви, свачега има... но то не сме никога да обесхрабри, морамо сви радити на указивању на грешке и стварати што здравију заједницу.

womens