Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Милан Меденица :)

Da li igrate kompjuterske igrice i koje?

Оцени ову тему

Recommended Posts

@Срндаћ 

`Sam dobro razumeo? Igras kao Svaba? A, pa i treba da ti pridikuju, i da ti dele cvrge redovno. I sta ti tu nije jasno? Normalno da ne treba da se nose te i takve uniforme, simboli i stagod - nacista, terorista, i svih njima slicnih. Isto vazi i za satanisticke simbole - ne zato sto neki znak sam po sebi nosi neku posebnu energiju ili snagu, nego zato sto simbolizuje i predstavlja zlo i zlocinjenje.

U tom lezu grmi zec: ludilo pseudoliberalizma je crni mrak upravo zato sto sve relativizuje, i siledzijski brsie prirodne granice crnog i belog.

Ne - to ne moze da bude prosto zezanje i random zanimacija. Prosto ne moze, to je sve deo surove stvarnosti, sa kojom nema ruganja i poigravanja.

пре 9 часа, obi-wan рече

@Срндаћ 

`Sam dobro razumeo? Igras kao Svaba? A, pa i treba da ti pridikuju, i da ti dele cvrge redovno. I sta ti tu nije jasno? Normalno da ne treba da se nose te i takve uniforme, simboli i stagod - nacista, terorista, i svih njima slicnih. Isto vazi i za satanisticke simbole - ne zato sto neki znak sam po sebi nosi neku posebnu energiju ili snagu, nego zato sto simbolizuje i predstavlja zlo i zlocinjenje.

U tom lezu grmi zec: ludilo pseudoliberalizma je crni mrak upravo zato sto sve relativizuje, i siledzijski brsie prirodne granice crnog i belog.

Ne - to ne moze da bude prosto zezanje i random zanimacija. Prosto ne moze, to je sve deo surove stvarnosti, sa kojom nema ruganja i poigravanja.

Апсолутно се не слажем. 

А сад се спреми.. Ахем... :ani_biggrin:

Тиме што се симболи и униформе неподобних факција третирају као да су заражене кугом људи се склањају од могућности да науче нешто о разлозима зашто су те униформе/симболи и сл. понијеле са собом неку лошу конотацију. "Нацисти су лоши, нацисти су лоши!" је потпуно испразно викати и гурати људима у фацу. Не запита се нико зашто су лоши, зашто су урадили то што су урадили, како је све то изгледало из њихове перспективе, које су разлоге нудили, које рационализације својих дјела? 

И треба играти као Шваба. Поготово као Шваба. Цијеним сваку секунду у којој сам носио шмајсер у Call of Duty 1, сваког панзера из Блицкрига којег сам купио након добијених битака итд итд, јер сам тиме доживјео дјелић приче ове друге стране ( а и поузданије пуце од Шмајсе реално нисам ни имао ). И ниједном нисам био ни под искушењем, као ни 99% људи који с играли као Швабе, да прогледам кроз прсте нацизму или шта већ, јер прихватање екстремне идеологије се не дешава тако ( него на потпуно друге начине који везе немају са игрицама ). А игрице ме нису бомбардовале порукама:"Хеј, само да знаш, нацисти су лооошииии!!!". То је тако ноторна чињеница као да се сунце рађа на истоку да овакво морално паничарење је потпуно бесмислено.

Исто важи за сваку пуцачину - Counter Strike, Call of Duty Modern Warfare, Medal of Honor, Sniper Elite... Без обзира којој страни припадаш у игрици, то нема везе са стварношћу нити то утиче на усвајање ове или оне иделогије - али ти пружа прилику да видиш како је то можда изгледало из ове или оне перспективе. И ништа више.

Стварност је сурова и о тој суровости се мора знати причати. О најтежим суровостима се не може причати уобичајено, него се то увијек ради кроз неку псеудо-причу. Зашто је смијешан црни хумор нпр? Јер говори истину о свијету коју не можемо сварити у обичном говору, него морамо то себи некако упаковати да бисмо могли о томе разговарати, макар "између редова" шала.

пре 10 часа, obi-wan рече

U svakoj dobroj prici imas heroje i antiheroje. Razborito pitanje: koji je razlog da se stavis u ulogu antiheroja?

Normalno, ovo sto kazem nece da dopre ni do koga danas, kazem samo da potvrdim svoj stav. 0703_read

Мислиш на хероје и зликовце? Пошто "антихерој" није исто што и зликовац. 

Поенте могу бити двије, зависно од играча. Прва поента је да видиш и његову перспективу, коју не усвајаш нити подржаваш играњем његове приче. Само играш и гледаш како је то. Исти разлог зашто људи из радозналости читају Мајн Кампф или Капитал или о случајевима серијских убица итд. Не да то подржавају, него да истраже, виде шта је у питању. Друга поента је најчешћа - просто хоћеш да играш историјску игрицу. Ево, шта је сад овдје "поигравање са твојом реалношћу" што сам ја као Њемачка успјео подвести читаву Европу под свој скут у Hearts of Iron 2?

Untitled.thumb.jpg.5122fed462a9bdf8cf48a5dc102019a5.jpg

Забавно је било ово постићи са аспекта механике игре, јер сам покушавао да не упаднем у замку да заратим са Британијом коју никад нећу моћи побиједити јер има невиђено пута јачу морнарицу од мене - а још ме чека СССР на истоку са највећом војском на свијету. 

Свако моралисање око играња игрица, што се тиче овога конкретно, из овог или оног разлога ( било да се допушта играње као Швабо, било да се не допушта играње као Швабо, небитно је ) је потпуна глупост. Све што је битно је да је игрица добра и да, ако преноси неку поруку, да то не ради на агитпроповски начин уз моралну вриску - него с укусом, као књижевно дјело. Вјештац је нпр. савршен примјер за то.

Ако ћемо дослиједно примјенити твоју логику, сад испада да су игрице које су се фокусирале на битке у рату и нису трубиле о Холокаусту и ратним злочинама СС дивизија, Einsatzgruppen војника, те разних квинслига заправо про-нацистичка пропаганда јер се не савијају да моралишу око тих питања и дају ти могућност да само играш као војник/командант њемачких трупа, поред савезничких и/или совјетских. 

Али мени ту смета још нешто. Хајде што је некима проблематичан појам ставити се у униформу ове или оне војске, јер лични сензибилитети и искуства варијају. Али проблем је што се логика моралисања заснива управо на томе:"Хеј, неко се може увриједити, па хајде да све живо преврнемо и све отежамо за сваки случај, јер знате нацисти су лоши, ако нисте знали", а не на томе да се дослиједно примјени принцип да се не стављамо никако у виртуелне ципеле историјски лоших факција. Ако би били дослиједни - не можеш онда играти као GLA у Генералима, нити као NOD у Command and Conquer, нити као терористи у Кантеру ( какав би то Кантер био без терориста или са терористима на које су стално прикачене моралне панике одређених људи ), као Монголи у било којој игрици у Средњем вијеку, као крсташи, као Османлије, итд итд итд. Дакле ово није неко моралисање из принципа, него просто из неких уских погледа на свијет којима ништа није довољно детаљно сагледано. И ту и ти спадаш. Са једне стране ћеш се ишчуђавати лудим Западњацима око којих све глупости моралишу, али чим је у питању нешто што тебе лично тангира - одмах имаш исти одговор као и они. "Не треба радити ову безазлену ствар, јер су ти и ти били зли".

пре 41 минута, Срндаћ рече

Исто важи за сваку пуцачину - Counter Strike, Call of Duty Modern Warfare, Medal of Honor, Sniper Elite... Без обзира којој страни припадаш у игрици, то нема везе са стварношћу нити то утиче на усвајање ове или оне иделогије - али ти пружа прилику да видиш како је то можда изгледало из ове или оне перспективе. И ништа више.

Inace, slinave junose, koji su tek zakoracili u prvu mladost i ne vide dalje od nosa, bas ce nesto ovako da razmisljaju. :0212_rolleyes:
Razumi da ti nisi nikakav uzorak vecine igracke publike, nego puki izuzetak.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...