Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Милан Меденица :)

Da li igrate kompjuterske igrice i koje?

Оцени ову тему

Recommended Posts

@Срндаћ 

`Sam dobro razumeo? Igras kao Svaba? A, pa i treba da ti pridikuju, i da ti dele cvrge redovno. I sta ti tu nije jasno? Normalno da ne treba da se nose te i takve uniforme, simboli i stagod - nacista, terorista, i svih njima slicnih. Isto vazi i za satanisticke simbole - ne zato sto neki znak sam po sebi nosi neku posebnu energiju ili snagu, nego zato sto simbolizuje i predstavlja zlo i zlocinjenje.

U tom lezu grmi zec: ludilo pseudoliberalizma je crni mrak upravo zato sto sve relativizuje, i siledzijski brsie prirodne granice crnog i belog.

Ne - to ne moze da bude prosto zezanje i random zanimacija. Prosto ne moze, to je sve deo surove stvarnosti, sa kojom nema ruganja i poigravanja.

пре 9 часа, obi-wan рече

@Срндаћ 

`Sam dobro razumeo? Igras kao Svaba? A, pa i treba da ti pridikuju, i da ti dele cvrge redovno. I sta ti tu nije jasno? Normalno da ne treba da se nose te i takve uniforme, simboli i stagod - nacista, terorista, i svih njima slicnih. Isto vazi i za satanisticke simbole - ne zato sto neki znak sam po sebi nosi neku posebnu energiju ili snagu, nego zato sto simbolizuje i predstavlja zlo i zlocinjenje.

U tom lezu grmi zec: ludilo pseudoliberalizma je crni mrak upravo zato sto sve relativizuje, i siledzijski brsie prirodne granice crnog i belog.

Ne - to ne moze da bude prosto zezanje i random zanimacija. Prosto ne moze, to je sve deo surove stvarnosti, sa kojom nema ruganja i poigravanja.

Апсолутно се не слажем. 

А сад се спреми.. Ахем... :ani_biggrin:

Тиме што се симболи и униформе неподобних факција третирају као да су заражене кугом људи се склањају од могућности да науче нешто о разлозима зашто су те униформе/симболи и сл. понијеле са собом неку лошу конотацију. "Нацисти су лоши, нацисти су лоши!" је потпуно испразно викати и гурати људима у фацу. Не запита се нико зашто су лоши, зашто су урадили то што су урадили, како је све то изгледало из њихове перспективе, које су разлоге нудили, које рационализације својих дјела? 

И треба играти као Шваба. Поготово као Шваба. Цијеним сваку секунду у којој сам носио шмајсер у Call of Duty 1, сваког панзера из Блицкрига којег сам купио након добијених битака итд итд, јер сам тиме доживјео дјелић приче ове друге стране ( а и поузданије пуце од Шмајсе реално нисам ни имао ). И ниједном нисам био ни под искушењем, као ни 99% људи који с играли као Швабе, да прогледам кроз прсте нацизму или шта већ, јер прихватање екстремне идеологије се не дешава тако ( него на потпуно друге начине који везе немају са игрицама ). А игрице ме нису бомбардовале порукама:"Хеј, само да знаш, нацисти су лооошииии!!!". То је тако ноторна чињеница као да се сунце рађа на истоку да овакво морално паничарење је потпуно бесмислено.

Исто важи за сваку пуцачину - Counter Strike, Call of Duty Modern Warfare, Medal of Honor, Sniper Elite... Без обзира којој страни припадаш у игрици, то нема везе са стварношћу нити то утиче на усвајање ове или оне иделогије - али ти пружа прилику да видиш како је то можда изгледало из ове или оне перспективе. И ништа више.

Стварност је сурова и о тој суровости се мора знати причати. О најтежим суровостима се не може причати уобичајено, него се то увијек ради кроз неку псеудо-причу. Зашто је смијешан црни хумор нпр? Јер говори истину о свијету коју не можемо сварити у обичном говору, него морамо то себи некако упаковати да бисмо могли о томе разговарати, макар "између редова" шала.

пре 10 часа, obi-wan рече

U svakoj dobroj prici imas heroje i antiheroje. Razborito pitanje: koji je razlog da se stavis u ulogu antiheroja?

Normalno, ovo sto kazem nece da dopre ni do koga danas, kazem samo da potvrdim svoj stav. 0703_read

Мислиш на хероје и зликовце? Пошто "антихерој" није исто што и зликовац. 

Поенте могу бити двије, зависно од играча. Прва поента је да видиш и његову перспективу, коју не усвајаш нити подржаваш играњем његове приче. Само играш и гледаш како је то. Исти разлог зашто људи из радозналости читају Мајн Кампф или Капитал или о случајевима серијских убица итд. Не да то подржавају, него да истраже, виде шта је у питању. Друга поента је најчешћа - просто хоћеш да играш историјску игрицу. Ево, шта је сад овдје "поигравање са твојом реалношћу" што сам ја као Њемачка успјео подвести читаву Европу под свој скут у Hearts of Iron 2?

Untitled.thumb.jpg.5122fed462a9bdf8cf48a5dc102019a5.jpg

Забавно је било ово постићи са аспекта механике игре, јер сам покушавао да не упаднем у замку да заратим са Британијом коју никад нећу моћи побиједити јер има невиђено пута јачу морнарицу од мене - а још ме чека СССР на истоку са највећом војском на свијету. 

Свако моралисање око играња игрица, што се тиче овога конкретно, из овог или оног разлога ( било да се допушта играње као Швабо, било да се не допушта играње као Швабо, небитно је ) је потпуна глупост. Све што је битно је да је игрица добра и да, ако преноси неку поруку, да то не ради на агитпроповски начин уз моралну вриску - него с укусом, као књижевно дјело. Вјештац је нпр. савршен примјер за то.

Ако ћемо дослиједно примјенити твоју логику, сад испада да су игрице које су се фокусирале на битке у рату и нису трубиле о Холокаусту и ратним злочинама СС дивизија, Einsatzgruppen војника, те разних квинслига заправо про-нацистичка пропаганда јер се не савијају да моралишу око тих питања и дају ти могућност да само играш као војник/командант њемачких трупа, поред савезничких и/или совјетских. 

Али мени ту смета још нешто. Хајде што је некима проблематичан појам ставити се у униформу ове или оне војске, јер лични сензибилитети и искуства варијају. Али проблем је што се логика моралисања заснива управо на томе:"Хеј, неко се може увриједити, па хајде да све живо преврнемо и све отежамо за сваки случај, јер знате нацисти су лоши, ако нисте знали", а не на томе да се дослиједно примјени принцип да се не стављамо никако у виртуелне ципеле историјски лоших факција. Ако би били дослиједни - не можеш онда играти као GLA у Генералима, нити као NOD у Command and Conquer, нити као терористи у Кантеру ( какав би то Кантер био без терориста или са терористима на које су стално прикачене моралне панике одређених људи ), као Монголи у било којој игрици у Средњем вијеку, као крсташи, као Османлије, итд итд итд. Дакле ово није неко моралисање из принципа, него просто из неких уских погледа на свијет којима ништа није довољно детаљно сагледано. И ту и ти спадаш. Са једне стране ћеш се ишчуђавати лудим Западњацима око којих све глупости моралишу, али чим је у питању нешто што тебе лично тангира - одмах имаш исти одговор као и они. "Не треба радити ову безазлену ствар, јер су ти и ти били зли".

пре 41 минута, Срндаћ рече

Исто важи за сваку пуцачину - Counter Strike, Call of Duty Modern Warfare, Medal of Honor, Sniper Elite... Без обзира којој страни припадаш у игрици, то нема везе са стварношћу нити то утиче на усвајање ове или оне иделогије - али ти пружа прилику да видиш како је то можда изгледало из ове или оне перспективе. И ништа више.

Inace, slinave junose, koji su tek zakoracili u prvu mladost i ne vide dalje od nosa, bas ce nesto ovako da razmisljaju. :0212_rolleyes:
Razumi da ti nisi nikakav uzorak vecine igracke publike, nego puki izuzetak.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...