Jump to content

Хоће ли Степинац бити проглашен за свеца?

Оцени ову тему

Препоручена порука

КАКВА ЦРКВА - ТАКВИ И СВЕЦИ !

Када је отац Никанор Хиландарац пред крај свог овоземаљског живота дошао у Аустралију, ни сат времена пре него што ће се представити и отићи у наручје Св. Симеона и Св. Саве, запитао сам га: Оче, хоће ли овај папа прогласити Степинца за свеца ? О. Никанор ми рече: Брате, каква црква - такви и свеци !

Подели на овим сајтовима

• Одговори 397
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Svaka čast! E jesi ga mudro pitao, a on ti još mudrije odgovorio! Kome bi samo palo na um tako bistro i duboko pitanje i tako vispren i dubokouman odgovor! Ma...knjigu da napišeš o tih par jednostavnih reči! Ma...koliko sutra prelazim u pravoslavlje sa tako mudrim pitaocima, kao ti, i tako mudrim odgovaračima kao o. Nikanor, laka mu zemlja!

Подели на овим сајтовима

Svaka čast! E jesi ga mudro pitao, a on ti još mudrije odgovorio! Kome bi samo palo na um tako bistro i duboko pitanje i tako vispren i dubokouman odgovor! Ma...knjigu da napišeš o tih par jednostavnih reči! Ma...koliko sutra prelazim u pravoslavlje sa tako mudrim pitaocima, kao ti, i tako mudrim odgovaračima kao o. Nikanor, laka mu zemlja!

Чему нестрпљење, гнев и сарказам....

У посту на који си одреаговао, све је у аксиомима, без оцењивања или осуде.

Човек је питао, "хоће ли", а одговор је опет дао избор. Иначе, постоји тема о Степинцу..или можда и више њих....

Када је отац Никанор Хиландарац пред крај свог овоземаљског живота дошао у Аустралију, ни сат времена пре него што ће се представити и отићи у наручје Св. Симеона и Св. Саве, запитао сам га: Оче, хоће ли овај папа прогласити Степинца за свеца ? О. Никанор ми рече: Брате, каква црква - такви и свеци !

Пост је...не сеј у себи и око себе, оно чиме гневиш друге, а што Ти се још снажније враћа и смета смирењу...

idea

1405_love

1405_love

Подели на овим сајтовима

a jos mudrije je  analiza midrase,  kao neka svekrva i snaha kad se vole  i takmice bas  se zasmija , u neki xat  jednom slusala muziku  ,jedna pisma lijepa bila  udjem u xat upitam ko to pjeva,napise mi neko odgovor  to je nas stipinica sto pjeva ,trazim po netu danima pod tim imenom dok nisam upitala ponovo pp na istom xatu da nema nigdje dase nadje stepinica sa tom pjesmom da pjeva, dobila objasnjenje pusti ludak neki odgovorio stepinica je ili ce biti svetac proglasen u hrvatskoj  nema veze sa pjesmama tim ,izgleda  da tako sve zavisi staces od toga uraditi ili sa tim ,tako i sa svetcima

Подели на овим сајтовима

Рекао отац Никанор истину...а она боли Мидраше.

Подели на овим сајтовима

Рекао отац Никанор истину...а она боли Мидраше.

samo ko zna sta mislio,ove rijeci se mogu svakako  razumjeti izgovorene  al eto brze ih razumjet da nije crkva dobra ta ,mada nijedan svetitelj nebi nikad druge  bilo kako omalovazio isto,komplikovano hriscanstvo od naroda koji predstavlja  sve
Подели на овим сајтовима

Hmm... hej, budimo ljudi! Takve izjave mi se ne sviđaju. Mislim da im nije mesto ni na forumu. Svašta sam se ja mogao naslušati iz usta "klirika". I dobrog i lošeg, i politike, i ekonomije... I mržnju sam znao osetiti, i pakost i gnev.... i svakojake strasti, a ljubav kod retkih. Najviše me je zadivio (u tom kontekstu) jedan starac Rumun, na Svetoj Gori (o. J.)...

Kako god bi mu neko iz naše grupe poklonika postavio neko pitanje (a bilo je tu i glupih pitanja, političkih, i nabuloza svakako), on je na svako pitanje odgovorio sa rečima Svetog Pisma. Ništa nisi mogao da izvučeš iz njegovih usta da bi nekoga osudio ili povredio ili ožalostio! Koliku mudrost sam video u tom čoveku da sam zanemio... Ovo je pravi hriščanin, rekoh si!

Kada me je blagoslovio i načinio znamenje krsta na glavi, osetio sam kao da me mač blagodati poput nekog lasera proseca kroz čitavo telo. Čini mi se da još danas osećam njegovu ruku i njegove prste, složene u obliku za blagosiljanje, na vrhu moje glave, pritisnute jako, kao da je hteo time da me zauvek zapečati samo za dobro... Svet čovek!

Подели на овим сајтовима

Ne znam šta se htelo reći time " Kakva crkva-takvi i sveci". To mi jedino može ličiti na jeftino etiketiranje iz nasleđa prošlosti dva naroda, Srba i Hrvata. Naravno da će te uvek unositi ideologizaciju a sa njom i rasprave i razdore među ljude pripadnike tih dvaju naroda, sasvim suprotno onome što teži ekumenizam. Siguran sam da je odavno trebalo se pozabaviti ozbiljno pitanjem , koliko neko ima pravo hipotekama prošlosti uznemiravati svakodnevnicu drugih ljudi. Davno je sazrelo vreme da se ta pitanja koja nisu raščišćena raščišćavaju ali na onim mestima gde se eventualno jedino mogu do određene mere rasčistiti. To je trezvena nauka sa svojim studijama simposiumima, časopisima, i slično.

U Protivnom će uvek ostajati taj gorak utisak da se upravo želi sejati zlo u vetar da bi ponovo niklo. Jedva je ovo zadnje zlo obuzdano, teško da bi iz još jednog imali šanse da se ispliva.

A za spasenje i ono o levoj i desnoj strani i o ovcama i jarcima  džabe je da sami sebe stavljamo na stranu koja nama odgovara, jer mislimo da smo nešto učinili pa smo zakupili i rezervisali mesto.

Mnogi su mislili i misle da je Bog s njima a nije bio niti će biti.  Kako će se samo iznenaditi kad vide da ne idu tamo gde su mislili da bi trebali ići?!

Подели на овим сајтовима

Ne znam šta se htelo reći time " Kakva crkva-takvi i sveci". To mi jedino može ličiti na jeftino etiketiranje iz nasleđa prošlosti dva naroda, Srba i Hrvata.

Upravo to danas radi RKC. Proglasavanje Stepinca za blazenog je ekumenizam? Najava o njegovom posvecenju je takodje ekumenizam?

I sta ocekujes, kakvu reakciju pravoslavnog sveta?

Nema niceg neprirodnog u konstataciji oca Nikanora. To je receno s mirom, kao odgovor na postavljeno pitanje, a ne nekakvo izrazavanje misljenja. I sto je najvaznije, savrseno je tacno. RKC je svoju meru nasla u Stepincu. Tacka.

Подели на овим сајтовима

RKC je mnogo velika da bi našla meru u jednom čoveku koga proglašavaju blaženim.

Slažem se da će uvek postojati opterećenje između Srba i Hrvata povodom proglašenja Stepinca blaženim, naročito će se odražavati na bilo kakav ekumenski dijalog, možda ne između sami institucija crkava ali između vernika sigurno. Zato sam i napisao da je odavno trebalo to raščišćavati ali na mestima gde je bilo moguće i gde je trebalo.

Stepinac je amnestiran u Hrvatskoj na jedannačin koji nigde ne postoji i koji su Hrvati izmislili. Oni su jednostavno doneli političku odluku na svom saboru i amnestirali ga za ono zašta su ga vast FNR Jugoslavije osudile. Sudio mu je sud, ba bio i nakaradan morao je sud i da ga oslobodi ili rehabilituje a ne sabor. Ne znam razlog takvog postupka, osim izbegavanja obnove postupka.

Treba shvatiti da je nemoguće posmatrati iz jednog ograničenog i uskog ugla RKC, a to je taj ugao koji većina vas vidi samo do Hrvatske i dalje im staje pogled.

Подели на овим сајтовима

RKC je mnogo velika da bi našla meru u jednom čoveku koga proglašavaju blaženim.

Slažem se da će uvek postojati opterećenje između Srba i Hrvata povodom proglašenja Stepinca blaženim, naročito će se odražavati na bilo kakav ekumenski dijalog, možda ne između sami institucija crkava ali između vernika sigurno. Zato sam i napisao da je odavno trebalo to raščišćavati ali na mestima gde je bilo moguće i gde je trebalo.

Stepinac je amnestiran u Hrvatskoj na jedannačin koji nigde ne postoji i koji su Hrvati izmislili. Oni su jednostavno doneli političku odluku na svom saboru i amnestirali ga za ono zašta su ga vast FNR Jugoslavije osudile. Sudio mu je sud, ba bio i nakaradan morao je sud i da ga oslobodi ili rehabilituje a ne sabor. Ne znam razlog takvog postupka, osim izbegavanja obnove postupka.

Treba shvatiti da je nemoguće posmatrati iz jednog ograničenog i uskog ugla RKC, a to je taj ugao koji većina vas vidi samo do Hrvatske i dalje im staje pogled.

Naravno da pogled nije dovoljno sveobuhvatan kada je u pitanju organizacija od milijardu ljudi ako se gleda samo na Stepincev slucaj. Ali, sta ces, ja sam mali covek, Srbi su mali narod, pa ne mogu gledati na RKC sa nekih nebeskih visina, nego iz svoje perspektive. A iz te perspektive, Stepinac je bio duhovnik ustasama, a sada je rimokatolicki blazenik i svetac in spe.

Tako i iz svetogorske i hilandarske perspektive oca Nikanora: kakva crkva takvi i sveci.

I jos nesto, opet iz ogranicene srpske perspektive. U stvari, bolje da postavim to kao pitanje. Gde je u Hrvatskoj bio prethodni papa ?

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...