Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Зорица екс Милева

Stigmatizam i torinsko platno

Оцени ову тему

Recommended Posts

Danas na Nacionalnoj geografiji išla je emisija "Is it real???" Tema stigmatizam i Torinsko platno. Šta pravoslavlje kaže na pojavu stigmi (kako sam shvatila one se javljalju kod pripadnika katoličke vjere)? Zna li neko više o ovome? I kakvo je vaše gledanje na isto?  1000000001010

Gledala sam tu emisiju,a i jos neke na NG i nekako mi se cini kao da neko u pozadini hoce da dokaze da je sve to izmisljotina,da Boga,malte ne ,nema,da ako neko veruje,on mora i da opipa...U pocetku sam se nervirala,sad ih zalim.Frustrirajuce su mi te emislije,skoro sve.Jedino  dobro sto mogu da vidim su krajevi Svete zemlje.Sve neke sekte prikazuju,nikad nasu Liturgiju ili naseg nekog duhovnika ili uopste,pravoslavnu dusu.Nije ni njima lako,bore se protiv Istine,a sta hoce da dokazu i zasto,jasno je.

Inace,nesto u stigme ne verujem,a sto se Torinske plastanice tice,cini mi se da je priznata kao autenticna(jednom nam je jedan nas svestenik pokazao da je Hristos izgledao tako,tako sto je pokazao kopiju fotografije plastanice).Inace,ovi sinoc kazu da je negativ ,a u negativu sto je crno,to je belo,a sto je belo to je crno,a u tom negativu Hristos ima belu bradu  i kosu,a oni kazu da je to i u pozitivu,tj da je Hristos bio starac bele brade i kose...Ili su se u lazi toliko izgubili,ili sam ja prolupala.

Gledala sam tu emisiju,a i jos neke na NG i nekako mi se cini kao da neko u pozadini hoce da dokaze da je sve to izmisljotina,da Boga,malte ne ,nema,da ako neko veruje,on mora i da opipa...U pocetku sam se nervirala,sad ih zalim.Frustrirajuce su mi te emislije,skoro sve.Jedino  dobro sto mogu da vidim su krajevi Svete zemlje.Sve neke sekte prikazuju,nikad nasu Liturgiju ili naseg nekog duhovnika ili uopste,pravoslavnu dusu.Nije ni njima lako,bore se protiv Istine,a sta hoce da dokazu i zasto,jasno je.

Inace,nesto u stigme ne verujem,a sto se Torinske plastanice tice,cini mi se da je priznata kao autenticna(jednom nam je jedan nas svestenik pokazao da je Hristos izgledao tako,tako sto je pokazao kopiju fotografije plastanice).Inace,ovi sinoc kazu da je negativ ,a u negativu sto je crno,to je belo,a sto je belo to je crno,a u tom negativu Hristos ima belu bradu  i kosu,a oni kazu da je to i u pozitivu,tj da je Hristos bio starac bele brade i kose...Ili su se u lazi toliko izgubili,ili sam ja prolupala.

facenew22222222

http://www.dobrodrvo.orthodox.ru/PRAVOSLAVLJE/FOTOGRAFIJE/PLASTANICA/INTERAKTIV/HTM/OSNOVNO.htm

Плаштаница Господа Исуса Христа  је платно, саткано од лана са примесама памука. У њу су ученици Господњи заједно са Јосифом Ариматејским завили тело Исуса Христа одмах по скидању Његовом са Крста.

У првим вековима хришћани су је тајно чували а кад су престали прогони хришћана њу су чували византијски императори и дуго није показивана народу. Летописац 4-ог крсташког рата (око 1202 г.) Роберт де Клари сведочи, да су у Влахернском храму Божије Мајке Плаштаницу износили петком и да се на њој “могао јасно видети Лик Господњи”. А када су 1204 г. крсташи разорили Византију, Плаштаница је “исчезла тако, да нико није знао, шта се са њом догодило”, - пише исти летописац. Св. Плаштаницу крсташи су украли и донели у Европу. Дуго времена она је чувана у Француској, као приватна својина. Од XV века св. Плаштаница постала је власништво херцога Савојских, а крајем XVII века они су је преместили у Италију, у град Торино, где се она налази до данас у једној капелици, у стакленом ковчегу.

http://www.dobrodrvo.orthodox.ru/PRAVOSLAVLJE/FOTOGRAFIJE/PLASTANICA/INTERAKTIV/HTM/OSNOVNO.htm

Плаштаница Господа Исуса Христа  је платно, саткано од лана са примесама памука. У њу су ученици Господњи заједно са Јосифом Ариматејским завили тело Исуса Христа одмах по скидању Његовом са Крста.

У првим вековима хришћани су је тајно чували а кад су престали прогони хришћана њу су чували византијски императори и дуго није показивана народу. Летописац 4-ог крсташког рата (око 1202 г.) Роберт де Клари сведочи, да су у Влахернском храму Божије Мајке Плаштаницу износили петком и да се на њој “могао јасно видети Лик Господњи”. А када су 1204 г. крсташи разорили Византију, Плаштаница је “исчезла тако, да нико није знао, шта се са њом догодило”, - пише исти летописац. Св. Плаштаницу крсташи су украли и донели у Европу. Дуго времена она је чувана у Француској, као приватна својина. Од XV века св. Плаштаница постала је власништво херцога Савојских, а крајем XVII века они су је преместили у Италију, у град Торино, где се она налази до данас у једној капелици, у стакленом ковчегу.

Можда грешим, али код римокатолика уочавам ту константну потребу да се има материјални доказ вери. Лично, чини ми се из онога што сам читала и гледала да би плаштаница могла бити аутентична, али ми за веру није потребна. Међутим било је ту и трагања за "светим гралом" па те стигме и штошта још.

Римокатолици су давно промашили Хришћански пут и залутали у шумицу јереси и разних глупосто...

Та материјална потрага за Богом се добро види и у киповима које римокатолици користе у својим објектима за молитву...

Посебно у архитектури сакралних објеката у римокатолика...

Римокатолици су давно промашили Хришћански пут и залутали у шумицу јереси и разних глупосто...

Та материјална потрага за Богом се добро види и у киповима које римокатолици користе у својим објектима за молитву...

И то.

Da li je netko promasio ili ne to ce Bog reci...

Katolici se ne mole kipovima..nego Bogu..

a sta hoce da dokazu i zasto,jasno je.

Ништа мање непријатељски настројени нису ни они са History.

Овако су им ,,честитали" Божић:

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,10513.msg330696.html#msg330696

Ево човека,

чији  лик се крије иза плаштанице;

О самој плаштаници:

Плаштаница - Plaštanica (02/07)

Da li je netko promasio ili ne to ce Bog reci...

Katolici se ne mole kipovima..nego Bogu..

Ово нисам разумела као да се молите киповима већ да се кипови налазе у објектима за милитву (црквама).

Констатација је била да се стиче утисак да је у католичанству присутна потреба за материјализацијом вере. Рекох, можда ме утисак вара.

Mnogo se pisalo, raspravljalo i analiziralo podrijetlo slike otisnute na platnu. Na platnu se nalazi lik osobe skinute s križa – istaknuo je mons. Giuseppe Ghiberti, predsjednik biskupske komisije za Torinsko platno. Katolici vjeruju kako je u to platno bio umotan upravo Isus. Zasigurno ni jedan znanstvenik, ni jedno znanstveno istraživanje, bez obzira na suvremenu tehnologiju, nije do sada moglo sa sigurnošću ustvrditi pravo podrijetlo tog platna - kazao je mons. Giuseppe Ghiberti na konferenciji za novinare. Torino se posebno priprema za taj događaj. Bit će pripremljene mnoge izložbe, od one vezane za prikazivanje Isusa na filmu do organiziranih posjeta raznim svetištima.

Vatikan..

Материја, Нина, кроз сакраментални живот Свете Цркве добија свој смисао.

Такође, материја се освећује у Цркви својим приношењем Богу, а то је пре свега у Евхаристији и евхаристијском простору.

Кипови у Католичкој цркви имају смисао као код нас иконе. Но и код њих има икона, као  и кипова у источној Цркви,  додуше ређе,  нпр. Блажене Дјеве Марије и Христа.

Што се тиче платна у које је увијено тело Христово, источно  предања зна да је чувано и поштовано на истоку. Такође, помиње се и омофор Пресвете Богородице и друге свете реликвије.  

Материја, Нина, кроз сакраментални живот Свете Цркве добија свој смисао.

Такође, материја се освећује у Цркви својим приношењем Богу, а то је пре свега у Евхаристији и евхаристијском простору.

Кипови у Католичкој цркви имају смисао као код нас иконе. Но и код њих има икона, као  и кипова у источној Цркви,  додуше ређе,  нпр. Блажене Дјеве Марије и Христа.

Што се тиче платна у које је увијено тело Христово, источно  предања зна да је чувано и поштовано на истоку. Такође, се помиње и омофор Пресвете Богородице и друге свете реликвије.  

То је пост који сам прокоментарисала. Кад сам споменула материјални доказ вере више сам имала на уму "свете гралове", стигме и томе слично. Мада у православљу, када се говори о умјетничком изразу (иконе, украшавање фасада и унутрашњости...)  није дозвољена трећа димензија осим код минијатура (нпр. мали крстови са рељефом).

Када су у питању сами документарци, морам признати да су све и један направљени тако да оне који нису учвршћени у вјери одбију од исте. Тако да повод теми није сама емисија - било би потпуно безвезно расправљати о томе каква је и да ли је истинита. С друге стране радовало би ме да чујем мишљења и припадника свих вјероисповјести, а и атеиста. Мада вјерујем да би атеисти рекли како је једина истина приказана у самој емисији, то је наравно њихово право. Мало тога сте ми рекли о самим стигмама. Сестро Кајо знаш ли можда прави став Римокатоличке Цркве према овоме? Ја из саме емисије нисам могла да изведем баш неки закључак о томе. Вељо хвала за ове клипове  prstgore, а осталима на учешћу  1000000001010

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...