Jump to content

Отац Зоран Ђуровић постављен за духовника цркве Ружице у Београду

Оцени ову тему

Препоручена порука

• Одговори 1.2k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 8 часа, Bokisd рече

Ja sam mislio da je najbolje da prvo vidimo kako neki tekst i citat is Pisma tumace svetitelji i crkva,..... pa ako je moc recepcije u okviru tog tumacenja onda okej,.... i onda je to 100% Petrovicu .....0703_read .... ili mozda na 95% ali necemo da cepidlacimo.... :smeh1:

Pa ako mi smatramo da smo 100% i ako ti zameras nesto, onda ti mislis da si 100% u pravu  ..... i onda neko masi 50% :D.... i neko krivo cita i nece da uci.... to je tako Petrovicu....

Да ли ти мене зекиш или си стварно помрачен? Моћ рецепције неког светитеља или Цркве није твоја моћ рецепције. Дозови се умјесто што говориш шта ја сматрам, до тебе је увјек 50%, без обзира дали читаш Писмо, Оце или мене, ти и мене који сам као аутор текста на нпр 10%, не разумијеш ваљано, а мислиш да разумијеш више ствари, могуће је и да ме разумијеш боље него што сам у стању да говорим, али онда лажеш када кажеш да ме не разумијеш 100%,  него презиреш.

пре 6 часа, Родољуб Лазић рече

Причајте уста да нисте пуста. Кад ти причаш о "Роћку" то је гомила необјективних и смешних тврдњи. Човек је објаснио, али ја нисам, него сам као љут, и то без разлога, наравно. Јер сасвим је у реду међу хришћанима да те неко назове јеретиком. Треба, ваљда, да се на то насмешиш или шта већ. Ајде, Петровићу, батали.

Роћко, кад си ми опростио што сам те просвјетљивао, да ли је то одлучење доспјело у застарјелост или си се у души покајао за своје одлуке?:) 

Ти си далеко гори, јер си мене за мање ствари одлучио од себе, док ови који тебе називају јеретиком умјесто тутуком те не одлучују него те ипак примају непоштујући свете каноне.

Подели на овим сајтовима

Moram da pohvalim Milojka, teologija mu je postala vrlo čitka i sažima veoma dobro, na korist onih koji ga čitaju.

Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Bokisd рече

Pa jel spasenje gratis ili je blagodat gratis, jer ima kod Pavla i da se potrudio vise od drugih kao odgovor na blagodat. I sta sad, da te vatam za gusu i da vicem, jeres, :D

Šta kaže Pavle neposredno posle tvog citata? Kaže da se nije sam potrudio, već da se blagodat u njemu postarala za to.

Nemoj više da krnjiš kako Hrista tako i citate iz sv.Pisma.

Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Bokisd рече

Mora da se salis.... ili je twilight light zone,..... ili neki od onih Milancetovih paralelnih univerzuma.....:D

Ovo ko da si reko samo da bi reko (lepo rece Rodja), ..... ja napisem spasavamo se kroz blagodat,..... ti kvotujes tu moju poruku i napises ovo,.... i jos i Zoki lajkuje,..... i jos Vukasin oce da budemo pazljivi,.... kasno je, mozda je bolje da se ide na spavanje.... :1303_womens:

Не разумеш ни шта сам ти рекао! Кажи ми чиме си заслужио опроштење грехова на крштењу? Реци ми како си зарадио разрешње на исповести?

пре 11 часа, Onufrije рече

Шта је писац хтео да кеже, па наравно да светитљи нису без греха, није ми јасно. Али не можеш постати свет без подвига, значи без своје воље и то је јасно и просот, али зато на десте страна се објачљава что је сабкоме јасно ко иде у Цркву недељом. 

Не знам шта се правиш паметан кад ниси видео оригиналну расправу. Рођа је модерисао то што тврди сада када је видео оне каноне. Ја сам му рекао на тој расправи да што неко више напредује у вери, то је више свестан своје грешности (кад смо код живих светаца, нпр. старица Галактија није говорила како није грешна, већ како се осећала највећим грешником, који није достојан чак ни да пије воду из канализација Њујорка), а он ми је одговорио Да су свети били грешни, не би били свети, односно праведни. Па ти види сад шта је мислио.

А за ово друго не знам шта да ти кажем (или си теолошки неписмен, или јеретик), јер не разумеш да воља није способна да одабере добро без благодати. Благодат, дакле, претходи било каквом делању.

Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, mirko1929 рече

Па ти види сад шта је мислио.

Мислио сам оно што и сад мислим и што сам рекао на некој од претходних страна, а што мисле и сви они које је цитирао тамо, као и многи други које нисам цитирао. Али си ти замислио да ме угураш у пелагијанце и причаш ли причаш. То је твоја ствар и искрено, није ме ни брига. Можеш до сутра да причаш. У принципу, то што и даље настављаш исту причу,  показује да си недобронамеран. Али то је већ твој проблем.

Подели на овим сајтовима

пре 44 минута, Родољуб Лазић рече

Мислио сам оно што и сад мислим и што сам рекао на некој од претходних страна, а што мисле и сви они које је цитирао тамо, као и многи други које нисам цитирао. Али си ти замислио да ме угураш у пелагијанце и причаш ли причаш. То је твоја ствар и искрено, није ме ни брига. Можеш до сутра да причаш. У принципу, то што и даље настављаш исту причу,  показује да си недобронамеран. Али то је већ твој проблем.

Добро, али мени из оног контекста ономад није деловало тако. Сасвим је могуће да смо причали мимо један другог, али свакако је чудна та формулација сама по себи. Сумњива. Зашто би тако нешто уопште рекао, када знаш да чак ни колоквијално то није тачно. Преподобни нису једина категорија светитеља. Ено га свети кнез Лазар погинуо у бици. Скончао је убијајући људе.

Подели на овим сајтовима

@Zoran Đurović 

Као и обично, порука ти је комбинација импутација и логичких грешака.

"Боксит и ти", "Боксит и ти"... Импутираш да Боки и ја имамо исте ставове,  а онда, оно што закључујеш за њега преносиш и на мене.

пре 13 часа, Zoran Đurović рече

Ти наравно подржаваш Боксита, а то се види и из твојих навода текстова који потврђују постојање људске воље, а коју ни ја ни овде присутни не негирају, него негирамо да човек својом вољом може да чини добро.

Ја сам у овој причи о пелагијанству поставио две поруке са којима се, кажеш, и ти слажеш. Практично и нисам имао било каквих својих тврдњи, Али, настављаш, негираш да човек својом вољом може да чини добро. Где сам ја тврдио да човек (само) својом вољом може да чини добро? Дакле импутираш ми нешто што нисам рекао.

Друго, суштина проблема је што не прихватате да је вера дар од Бога ничим условљен.

Где сам ја то рекао? И настављаш са постављањем питања и закључивањем. И закључујеш, "ти и Боксит припадате модерним... телозима који би да рехабилитују Пелагија".

А последњи став је просто "генијалан". Небитно је како се формулишу ставови, ти "разумеш мотиве" и закључујеш на основу тога. Ајде!? Као и за митрополоита Амфилохија што си тврдио да је издајник и расколник, а Јоаникије његов следбеник у том послу, јер ти "разумеш мотиве". 

Када потпишеш да је спасење гратис и да није ни у каквој мери плата за наше заслуге, онда ћу ти скинути етикету пелагијанца. До тада...  

Ето, најзад си и неешто тачно рекао - да је то твоја обична етикета.

Много ти умишљаш о себи - да си ваљда неки врховни верски судија, па ако ја потпишем то и то, ти ћеш ме ослободити пресуде. Свашта,Ђуровићу! Нити си ти било какав судија ни ауторитет, нити ја теби треба да потписујем било шта.

То што си ти у својој глави замислио шта ја тврдим и на основу тога извукао закључак је логичка грешка. Тога нема у фактима, односно у мојим порукама. А дијалошка је грешка да ја морам да докажем да није тачно то што си ти смислио (да сам ја пелагијанац), па ћеш ти онда повући свој закључак. Не морам ја да доказујем да нисам пелагијанац. Ти си тај који тврди да сам ја пелагијанац, и ти си тај који треба то да докажеш.

Када у мојим порукама (а не у својим импутацијама и замишљањима шта сам хтео да кажем) пронађеш пелагијанство, јави се. До тада...

А реално, ти не само да не би требало било коме да држиш вакелу поводом пелагијанства, него би требало да се покријеш ушима и да ћутиш. Јер ти си пелагијанац (или целестијевац, ако ти је лакше), будући да тврдиш да је човек створен смртан, што Картагински сабор осуђује.

Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, mirko1929 рече

Добро, али мени из оног контекста ономад није деловало тако. Сасвим је могуће да смо причали мимо један другог, али свакако је чудна та формулација сама по себи. Сумњива. Зашто би тако нешто уопште рекао, када знаш да чак ни колоквијално то није тачно. Преподобни нису једина категорија светитеља. Ено га свети кнез Лазар погинуо у бици. Скончао је убијајући људе.

Мислим да сам довољно рекао. Ко хоће да разуме шта сам мислио и рекао, вероватно је разумео. Ко неће, жао ми је.

Ја бих овде стао и не бих даље развлачио питу о светитељима. 

Подели на овим сајтовима

On 4.11.2021. at 5:55, Родољуб Лазић рече

Александре, то су неки теолошки софизми? Ако је уд тела, није Глава. Христос је Глава.

Ако је ближњи мој Бог мој, онда да се молим том мом ближњем? 

Глава је неодвојива од Тела и само као Тело, као уд Тела, имаш приступ глави. Дакле, ако у Телу Христовом не видиш Христа, онда не видиш ни Главу тог Тела, јер су и Тело и Глава један и исти, недељиви Христос.

Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

Мислио сам оно што и сад мислим и што сам рекао на некој од претходних страна, а што мисле и сви они које је цитирао тамо, као и многи други које нисам цитирао.

Ево и доказа: Роћко мисли исто као и светитељи, притом из скромности се непоистовјећује са Христом. 

Да ли си ти претјерно горд или претјерано скроман?

Да ли можда мислиш исто што и Христос? 

Па кад мислиш исто као и светитељи, како то да ниси свет?

Подели на овим сајтовима

пре 21 часа, Justin Waters рече

Да ли је могуће да Милојкове ријечи овако разумијеш?:))

А шта су светитељи којима се молиш? Удови Христовог тијела, или можда главе? Шта је Бог, са свим новим светима постаје многоглав јер ти се молиш само Божијој глави, а не и удовима. Свашта од тебе. 

Нема разлике ако се молиш св.Петки или ави Римском. Обоје су удови Христовог тијела, само наравно ти се нећеш ави молити јер га не волиш, а и није интуитивно да се молиш живом човјеку, више је онако фенси да се молимо прослављеним умрлим личностима. А свети су још и живи по хришћанском учењу јер у Бога нема мртвих. 

Технички нема разлике ако се неко моли живом или "мртвом" лицу. Ако се молиш св.Петки вјерујеш да су ти молитве због тога услишене, исто и потпуно јевађелски би било да се молиш неком живом човјеку кога доживљаваш као свеца и праведника Божијег. По истом принципу "твоја молитва" ће прво бити услишена код Бога, а онда "прослеђена" свецу да ти се кроз њега да оно што си замолио. 

Нећемо да се молимо Ави, али ћемо га замолити за његове молитве. У принципу, то исто радимо и у молитвеном обраћању Светима.

Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Александар Милојков рече

Глава је неодвојива од Тела и само као Тело, као уд Тела, имаш приступ глави. Дакле, ако у Телу Христовом не видиш Христа, онда не видиш ни Главу тог Тела, јер су и Тело и Глава један и исти, недељиви Христос.

Све је то лепо, али ти ниси причао о томе. Сада (делимично) помераш причу. Не мислим да треба да настављамо о овоме.

Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Александар Милојков рече

Нећемо да се молимо Ави, али ћемо га замолити за његове молитве. У принципу, то исто радимо и у молитвеном обраћању Светима.

Управо то. Ти си ово још боље нагласио. 

Подели на овим сајтовима

@Родољуб Лазић

пре 1 сат, Родољуб Лазић рече

ер ти си пелагијанац (или целестијевац, ако ти је лакше), будући да тврдиш да је човек створен смртан, што Картагински сабор осуђује.

Čovek i jeste stvoren sa smrtnom prirodom ali ga je Bog pozvao da se sjedini sa Njim i da tako postane besmrtan po blagodati.

To je osnova hrišćanstva pa ćemo ti deliti ocene do 5 jer si mali još za 10-ku.

Lepo je što se iz osnovne škole javljaš, nadam se da ćemo ti biti od koristi.

Popravi ovu 1-cu.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Креирај ново...