Jump to content
Eniz

Izvorno čisto hriščanstvo

Оцени ову тему

Recommended Posts

А ја ти опет кажем да свети Оци изражавају веру у једном моменту. Треба бити унутар Цркве за разумети шта је у делу једног појединог Оца везано за његово конкретно време, а шта је примењиво до краја времена. Неселективно, грубо, незнавено читање светих Отаца створило је (и нажалост ствара) много проблема и самим хришћанима. Није да хоћу да те обесхрабрим, дивно је што желиш да читаш Оце, али ти унапред кажем да постоји опасност да са позиције хришћанства (= Цркве) ти будеш у погрешном тумачењу, а да то не можеш да сконташ.

Пример.

Код светих Отаца има доста антиномија (наизглед противеречних исказа). Добар пример је реч о Новом Завету, да је то Царство Божије већ сада, али не још увек. И `ајд сад: је л` то већ сада, или не још увек? Уствари није компликовано, али вера није ствар разума (или није ствар само разума), него срца, љубави. Па тако... Ево, ја ћу се трудити да кад пишем на овој теми не примам погрешна тумачења к срцу и спреман сам да их буде.

Šta je zavas Stari zavjetm, i zašto imam neodoljiv osječaj da se ko stidite Starog zavjeta.Ko da vam predstavlja teret?

Не стидимо се Старог Завета већ га сматрамо испуњеним у Новом. Стари је важио до Новог - а сада је сведочанство о историји односа Бога и човека, о историјском путу доласка Сина Божијег. Дакле, Стари Завет се не одбацује као књига, али законски нормативи који тамо постоје, изузев Десет Божијих заповести, не важе за хришћане. Зашто? Зато што је то била припрема за долазак Христа. Христос је дошао и то је прошло. Зато је Стари Завет "стари".

Hvala ti brate:U kojoj mjeri tačno prihvatate stari zavjet.Tj kada ga smatrate slovom koje se i na vas primjenjuje a kada ga smatrate onim što je samo za jevreje?

Па, сада не би требало за никог да се примењује, али Јевреји га примењују, јер нису поверовали у Христа.

Христов закон је савршенији од тог закона. Људи после пада Адама и Еве, нису могли одмах морално да се уздигну, већ постепено. Закон савести, па заповести Ноју, Симу, Јафету и Хаму, па 10 заповести, и онда на крају савршен закон - Христов закон.

Десет заповести би морао свако да испуњава, ако хоће да следи Христа.

Има доста заповести које су Јевреји имали, што се тичу спољашњих форми. Њих је много било, и наравно да не важе за Хришћане. Они су у томе и претеривали. Кад би преписивали свете књиге, они кад год би наишли на Божије име, они би се купали.

Ali šta znači onaj citat Isusov u kojem sasvim lijepo na jasnom srpskom jeziku kaže ja nisam došao da promjenim ni jotu starog zavjeta (nisam precizno naveo citat , nadam se da znaš na koji sam citat mislio.De pojasni molim te.

Христос није променио Закон. Он га је испунио - узео је законску казну на себе. За хришћане је зато Христос спасење а не Закон.

Šta je zavas Stari zavjetm, i zašto imam neodoljiv osječaj da se ko stidite Starog zavjeta.Ko da vam predstavlja teret?

Не стидимо се Старог Завета већ га сматрамо испуњеним у Новом. Стари је важио до Новог - а сада је сведочанство о историји односа Бога и човека, о историјском путу доласка Сина Божијег. Дакле, Стари Завет се не одбацује као књига, али законски нормативи који тамо постоје, изузев Десет Божијих заповести, не важе за хришћане. Зашто? Зато што је то била припрема за долазак Христа. Христос је дошао и то је прошло. Зато је Стари Завет "стари".

Jel to ona:Stari zavjet u novom se skriva a novi se starom otkriva

Само цепај; што не стигнемо сад, стићи ћемо други пут...

Pitanje jedan

Da li Bog ikome nepravdu čini?

Чини. У муслиманском паклу где се иживљава над грешницима. Такве муке немају везе са правдом.

Христос није променио Закон. Он га је испунио - узео је законску казну на себе. За хришћане је зато Христос спасење а не Закон.

...само га је испунио и довршио...Собом.

Jel to ona:Stari zavjet u novom se skriva a novi se starom otkriva

Нови Завет у Старом се скрива, Стари Завет Новим се открива.

Што ће рећи: Смисао постојања Старог Завета јесте долазак Новог.

Pitanje jedan

Чини. У муслиманском паклу где се иживљава над грешницима. Такве муке немају везе са правдом.

Ovdje su pitanja o hriščanstvu a ne o islamu i molim te ne spamuj temu. beggingpleasesmiley-1 ;)

Znači odgovori po hriščanstvu da li Bog čini nepravdu ikome?Ne izvlači se¨!

Бог је апсолутно слободан и изван свих принципа, па и принципа праведности. Прави хришћанин не суди да ли је Бог праведан, већ обрнуто: на основу Божије воље, каквагод она била, суди да ли је нешто праведно или није. Божија воља је мера, а не принцип праведности.

Прочитај овај мој текст о томе:

https://www.pouke.org/news.php?do=view&id=1246&cid=1

Pitanje jedan

Никада и никоме.

Да не улазимо у дубоку теологију; укратко - Бог је толико већи од свега што постоји, да не жели да се људима игра као да су тетрис коцке.

Све зло што се човеку деси, или га је сам себи учинио, или је дозволио другоме да му учини. Јер, зло долази од греха, а не од Бога. Шта је, дакле грех?

Ми, хришћани, сматрамо да је грех примашај циља. Каквог циља? Онога који нам Бог даје. Човек као створење Божје има назначење. Кад човек промаши то назначење, онда греши. Од тога долази зло, јер човек није у складу са оним што он сам јесте. Или, да то кажемо мало сликовитије:

Сваки грех је као камен који човек баци увис. Мањи грех - мањи камен - мање путује на горе - краће лети на ниже - мање лупи по глави онога који га је бацио; већи грех - већи камен... Међутим, на кога је тај камен бачен? На Бога? Не, Божја милост је већа од свега што постоји и безграничнија од свих светова. Камен човек баца на себе, на своје одређење и назначење, нарушавајући сопствени идентитет.

Јер, Господ каже да је на небу већа радост за једног покајаног грешника, него за 100 праведника који нема за шта да се кају. Зашто? Замисли оца који има много синова од којих је један слеп. Кога ће отац више да воли и пази, оне окате или оног слепог? Е, тај слепи је грешник, који од греха не види истину.

Што се нас тиче, грешни људи су духовно болесни. То је као кад неко има грип, па кашље - ми се на њега не љутимо, него му помогнемо, дамо му чај, сируп... Е тако исто чинимо и са овом болешћу.

Бог, дакле, не чини неправду, јер ни ми својој деци не чинимо неправду.

Znači odgovori po hriščanstvu da li Bog čini nepravdu ikome?Ne izvlači se¨!

Бог је апсолутно слободан и изван свих принципа, па и принципа праведности. Прави хришћанин не суди да ли је Бог праведан, већ обрнуто: на основу Божије воље, каквагод она била, суди да ли је нешто праведно или није. Божија воља је мера, а не принцип праведности.

Прочитај овај мој текст о томе:

https://www.pouke.org/news.php?do=view&id=1246&cid=1

Samo malo:Znači Bog nam je dao razum i nikakve funkcije nema?

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...