Jump to content
sasluzitelj

Потребност литургијске обнове.

Rate this topic

vas stav o liturgijskoj obnovi  

82 members have voted

1. 1. vas stav o liturgijskoj obnovi

• neophodna
      35
    • potrebna
      15
    • nepotrebna
      18
    • suvisna
      4
    • opasna
      17

Recommended Posts

Iz ovih nasih postova se vidi koliko smo zbunjeni, bar ja...sve dok je liturgije ja cu ucestvovati koliko je u mojoj moci...a da li ce biti dveri otvorene ili zatvorene o tome niti imam znanja niti mogu ili zelim da donosim sud. To je pitanje Sinoda i koja god odluka da se donese treba da je vazeca svugde gde je narod okupljen u ime Bozije.  :)

???? ????????? PD. ??, ???? ??? ???????? ??? ?? ?? ??? ??? ????? ????? ??????, ? ??? ?? ?????? ???? ?? ?? ?????? ?? ??? ????? ???????? ???? ?? ?? ???? ???????? ?????? ? ????? ??????.
da li je dobro ne postovati odluke SPC...vratit cu se da procitam vase utiske...

Guest свештеник Иван Цветковић

Драги Schmetterling, овде смо да разговарамо и то је добро. Без разговора је немогуће доћи до истине. Дакле, са већином онога што си изнео се слажем, и мислим да свака сила у Цркви не може на добро да изађе. Ја немам апсолутно никакав проблем по питању "старог" служења (мислим на затворене двери и на тихе молитве свештеника), али имам проблем када неко каже да је Литургија која се служи по "новом" неблагодатана. То је, мораћу то да поновим, хула на Духа Светога. Нарочито не могу да се сложим са неким ко за себе каже да је православан а са толиком мржњом и бесом пљује по Епископима СПЦ називајући их најгорим именима, које ни сам сатана не може да измисли. Још се позивају на ауторитете који то никада нису чинили. 

И да будем до краја искрен и ово је моје мишљење које никако не требате да гледате као неки званичан став цркве: једини проблем око "старог" и "новог" је ПРИЧЕШЋЕ и ништа друго. У ово сам се милион пута уверио.

Знате шта, ово гласање до сад, много говори. Нико није рекао да је непотребна и сувшна, то мени много значи.

Evo doslo i ovo pitanje na red i na ovom forumu. Treba razgovarati o svemu u ljubavi pa i o ovom pitanju.

Zato i postavih isto mom svesteniku po zavrsetku Sabora u Maju. Iz razgovora sa njim sam nesto shvatila ili bar mislim da jesam.

Liturgija kako se danas sluzi nije sluzena u pocetcima hriscanstva...znaci bile su promene i pre. Kad i kako nesto menjati...misljenja sam da mirjani poput mene ne mogu sagledati i znati sve pojedinosti same liturgije. Znaci treba da o tome raspravljaju nasi episkopi i sva svestena lica...to bi trebalo da bude neki vanredni sabor sa samo tom tackom dnevnog reda. Nema veze koliko to trajalo a naravno da se pre toga donesu neka zajednicka stanovista iz na nivou eparhija pa sa tim na sabor. Za mene kao neuku i nedostojnu da o ovome suvise pricam, samo cu reci jedno...ko se tek uci pravoslavlju, tek pocinje da dolazi na liturgiju, a pogotovo ako recimo ide na vise mesta i desi se da je na jednom sluzba sa zatvorenim dverima i na drugom sa otvorenim dverima...sta ce ta osoba uraditi...verovatno ce se povuci i kad naidje na inoverce koji hule na Boga i nase episkope, svestenike...naravno da je ta osoba sklona da podrzi onog sto huli.

Ovo sam napisala u prethodnom postu pa kopiram...Oce Ivane, slazem se sa vama....treba da se postuje svoj svestenik, episkop, patrijarh....i opet evo kazem da mislim da mi mirjani ne mozemo donositi odluke i potrebno je sto pre doneti jedinstvenu odluku kako ce se sluziti liturgija....odluku koju ce postovati SVI ma kakva ona bila...

Oce Ivane, slazem se sa vama....treba da se postuje svoj svestenik, episkop, patrijarh....i opet evo kazem da mislim da mi mirjani ne mozemo donositi odluke i potrebno je sto pre doneti jedinstvenu odluku kako ce se sluziti liturgija....odluku koju ce postovati SVI ma kakva ona bila...

Upravo tako, mi cemo postovati odluke u to sam sigurna, kao zvanicni stav SPC.

No, postavljam prosta pitanja:

Kako smo mi mirjani svesni ovog problema i uvuceni u njega, tako su ga svesni i episkopi, svestenici...zasto se Sabor, Sinod, ko god, ne sakupi i krene u dijalog medju sobom?

Zasto se o ovome prica na svakom mestu, sem tamo gde treba (ili mozda prica ali bez zvanicnog obavestenja o tome)?

Neka se danima, mesecima zatvore i razmotre sve mogucnosti, a nama obrazloze svoju odluku kakva god bila.

Ovo je, nazalost i pokazatelj potrebe da se na ovu temu govori. Postavlja se samo pitanje zasto je ova tema povod da se potvrdi pravednost onih koji se deklarisu kao "cuvari vere" upravo na nacin, mozda cu biti gruba, ali neprijateljski. Zasto makar ne poslusase  intervju sa Vladikom Ignjatijem, ako nista drugo. Druga odlika je seciranje, naglasavanje. Da li je to zelja da se nadje utemeljenje za navodno svoje misljenje. Pitanje je da li imaju svoje misljenje? Opet cu ja(ko o cemu baba o ustipcima), problem je sto ti ljudi u mimohodu napustaju portu svog Hrama, traze Duhovnike tj. biraju ih a ne prepustaju se onom ko je njihov, koji ih poznaje. Procenjuju. Ne znam samo na osnovu cega, koji su to standardi koje njihovi parohijski svestenici treba da ispune. Litirgija je hod, zivot,sve. Zajednica je nacin, potvrda ljubavi, Ljubimo jedni druge... ko su ti drugi, zar ne oni sa kojima smo na Liturgiji. Agape je nacin da delimo i Rec i Hleb, nema tu neceg nemoguceg, misticnog. To je Zivot. Nema svedocenja licnog, dozivljenog, suze za brata, osmeha za brata, zagrljaja za brata. Puka teorija. Nije to sustina, nemamo mi neostvarive, nedodirljive ciljeve. Samo je potrebno Ziveti, nema tu glumatanja. Zajednica razotkriva, ukazuje, uci. Pastir je tu da nacalstvuje. Ne shvatam sta tu nije jasno?! Kakva teorija moze da zameni zivu Rec, zivu Rec Zajednice. Nije Liturgija predstava kojoj smo mi kriticari niti su svestenici glumci. Oprostite na tonu, ne mogu da suzdrzim ni reci ni suze, tuzno je sto se dozvoljava da se degradira najsvetije i Najsvetiji na "demokratski nacin". Zajednica je zivi organizam i boli i voli i pati i grli. Zato bih volela da naucimo da govorimo sebe iz sebe iz licnog, dozivljenog i da se na taj nacin dalje ucimo, izgradjujemo i naravno napredujemo. Hristos je avangarda i bio i bice, ali je i jedini cilj. Zato i jeste PUT, ISTINA I ZIVOT!!! Da li smo to shvatili, da li imamo poverenja?! Jos jednom se izvinjavam, bolna tema za mene i za svakog, sigurna sam ko je deo zivog organizma. Samo molim da ne dozvolimo da nam neznanje, tvrde usi... bilo sta ne dozvole dalje napredovanje, razgovor, ucenje. Sigurna sam da je samo jedan nacin za to: "Ljubimo jedni druge..."

Оче Иване, ја се слажем да је питање причешћивања битно, али какве оно има везе са реформом Литургије? Мислим, невезано да ли затварате или отварате двери, читате тајне молитве гласно или тихо - ви можете давати благослов верницима да се причешћују на свакој литургији, као и да се причешћују само током поста. Или грешим...

Иначе, и ја углавном идем на Литургију у цркву у којој се служи "по новом", не зато што то волим или не волим, већ зато што је то моја парохија. Али сам, нажалост, сведок тога да неки верници ОДЛАЗЕ зато што се служи на тај начин. И то је ПРОБЛЕМ.

И наравно да се не слажем са вређањем епископа и свештеника. То је недопустиво.

Али морам да додам да се са неким изјавама и ставовима епископа (овде не мислим на царске двери и читање тајних молитви) не смемо сложити, јер је, подсећам, Несторије био Патријарх у Константинопољу, па га свештеници и верници нису слепо слушали и захваљујући тим "непослушним" ми данас имамо Цркву Христову.

Но, како сад помирити ово да је САС СПЦ донео једну одлуку, а сви је тумаче како им се свиди?

Ја то, нажалост, тумачим као неодговорност оних који су донели такву одлуку. Имам утисак да је одлука намерно донесена тако да сви буду задовољни - само да се ништа не таласа. Нешто попут договора о "политичком помирењу" ДС и СПС - чисто политиканство. Нажалост. А волео бих да грешим.

Ciatam ovu temi i nikako ne mogu da shvatim neke stvari... Molio bih bracu i sestre da postave neki link gdje moze da se procita sta je stari nacin sluzenje a sta novi. Ili mozda neko ko zna da napise po tackama kako bih mogao da razmislim o istom.

Jednom sam prilikom pricao sa jednim monahom oko toga, iskusnim, i on je rekao da njega pricesce samo interesuje i da ne zeli da ulazi u nikakve stvari oko toga. Tako sam i ja nekako prihvatio to njegovo misljenje.....

Eto ako neko ima nekakav link ili da mi nabroji po tackama sta je novo a sta staro da mi bude jasnije.

S Bogom

По тачкама имаш на овом мало радикалнијем сајту... Можда има негде неки бољи извор, али ја га не знам...

Link je уклоњен јер тај сајт не само да ради без благослова Цркве, већ је његова активност директно уперена против Цркве.

Измена:

ОК, онда ви одговорите човеку, ја сам пробао.

??? ?????, ?? ?? ?????? ?? ?? ?????? ???????????? ?????, ??? ????? ??? ??? ???? ?? ???????? ?????????? ??????, ???????? ?? ?? ????????? ??? ???????? ?????, ?????? ????? ??????? ?????? ??? ???? - ?? ?????? ?????? ????????? ????????? ?? ?? ?????????? ?? ?????? ?????????, ??? ? ?? ?? ?????????? ???? ????? ?????. ??? ??????...

?????, ? ?? ???????? ???? ?? ????????? ? ????? ? ????? ?? ????? "?? ?????", ?? ???? ??? ?? ????? ??? ?? ?????, ??? ???? ??? ?? ?? ???? ????????. ??? ???, ????????, ?????? ???? ?? ???? ??????? ?????? ???? ??? ?? ????? ?? ??? ?????. ? ?? ?? ???????.

? ??????? ?? ?? ?? ?????? ?? ???????? ???????? ? ??????????. ?? ?? ???????????.

??? ????? ?? ????? ?? ?? ?? ????? ???????? ? ????????? ???????? (???? ?? ?????? ?? ?????? ????? ? ?????? ?????? ???????) ?? ????? ???????, ??? ??, ????????, ????????? ??? ????????? ? ???????????????, ?? ?? ?????????? ? ??????? ???? ????? ??????? ? ??????????? ??? "???????????" ?? ????? ????? ????? ????????.

??, ???? ??? ???????? ??? ?? ?? ??? ??? ????? ????? ??????, ? ??? ?? ?????? ???? ?? ?? ??????

?? ??, ????????, ??????? ??? ????????????? ???? ???? ?? ?????? ????? ??????. ???? ?????? ?? ?? ?????? ??????? ???????? ???? ?? ??? ???? ????????? - ???? ?? ?? ????? ?? ??????. ????? ????? ???????? ? "?????????? ????????" ?? ? ??? - ????? ?????????????. ????????. ? ????? ??? ?? ??????.

????? ?????? ?? ?? ??? ??? ??????? ?????? ????? ? ?? ??? ??????? ?? ??? ????? ??? ??????? ????? ?? ?? ????? ??????????? ?? ??????. ????? ??? ????? ???? ??????????? ?????????? ??????, ??? ? ????? "?????????" ?? ?? ?? ??? ???? ????????? ???? ?? ???????. ?? ?????, ?? ?? ????? ?????????????. ??, ?????? ?? ?? ??? ??? ???? ??? ????? ????????????. ?? ??? ???????? ????????????? ?? ????? ???? ?????? ?? ????? ????? ?? ???? ?????????. ??? ?? ??????? ?? ?? ????????? ????? ? ?????? ???? ??????? ? ?? ?? ??? ?? ???? ????? ??????????, ?????? ?? ???? ??????? ? ????, ?? ???? ??? ?? ?? ??????. ? ??? ?? ????? ?? ?? ???? ???? ?? ?? ????????? ????????? ?? ????????? ? ????? ?? ???, ???????? ?? ?????????? ?? ??? ?? ????? ?????. ?? ????? ????????, ????? ?? ????. ?? ? ??? ?????? ???? ?? ???????, ?????? ??  ??? ? ????? ????? ????????, ? ?? ???????? ?? ? ?????? ?? ?????????.  

??? ?? ???? ??????, ?????? ?? ??? ?????? ?? ???????? ???? ??????????? ? ???????? ?????, ???? ????? ?? ??????? ????????? ?? ?? ?? ???? ????????. ?????, ??????? ?? ??? ???????? ?? ???? ???? ?????????, ? ??? ???? ????????. ????????, ???? ?? ???? ????? ?? ?????? ????? ?????? ? ?? ?? ???????, ? ?? ?? ?? ?????????

????, ??? ???????????? ? ???? ????????? ?? ?? ???????? ??????. ???? ???? ?????? ?????, ??? ?????. ????? ?? ?????? ???????? ???? ?????? ????? , ?? ????????. ??? ?????, ??? ??????? ???? ?? ?????? ? ??.  ??????? ??????????? ? ??. ???? ??????? ?? ?????????? ?????????? (???? ???????). ?????? ??????? ?? ?????? ? ???? ? ????? ???? ??? ?? ????? ?? ?? ???????, ? ?????? ??????? ?? ????????? ?????? ? ????? ?? ??????? ?? ?? ?? ?? ????? ???????? ? ??????? ?? ???? ??????? ?????.

????? ?????, ???? ?? ?? ????  ????? ??? ????????? ??? ??????, ? ???????? ?? ?? ??? ???? ?? ????????? ? ????? ?????. ?? ???? ??? ??? ??????, ?? ?????????? ????????? ? ??????????? ?????, ??????? ?? ???????? ???? ???????. ?? ?? ??????? ? ???? ???? ???? ???? ????, ??? ?? ???????? ???? ?????? ????? (??????? ??????, ? ????), ??? ??? ???? ?? ?? ?? ??????. ?? ?? ???????? ????? ??????, ?? ?? ?? ?? ????. ???????, ?? ????? ??? ?? ?????? ??????? ????????, ?????????? ??? ?????? ???? ????? ?? ????????? ???????, ?? ?????? ?????????, ?? ?????? ????? ????? ???... ?? ?? ????? "?? ????? ???? ??? ?? ????????? ????? ???? ??? ??? ???", ??? ??? ???? ??? ??????? ???? ???? ????? ?? ?? ?????? ???? ???????? ?? ???, ????, ????, ????????? ????? ?????????. ???, ?? ???? ????????? ?? ?? ????? ????, ??????? ??? ????.

????? ?? ?? ??? ???? ?? ???: ?? ?????? ??????? ?? ??? ? ??? ????????.  ??? ???????, ????? ?? ??? ??????? ? ??? ????? ?????? ?? ??????????: ?? ??? ?? ????????? ?????? ????????? ? ????????? ?????? ????? ? ?????? ???? (???????? ?? ? ???????? ?????? ?? ?? ???????? ???? ?? ?? ????????), ???? ?? ????? 500 ???? ?? ?????????. ???? ???? ???? ???????, ????? ???? ?? ?????, ?? ??????????. ?????????? ??, ???? ????? ????? 100 ????. ?????? ??: ?? ?? ?? ??? ???? ???? ?? ??????, ????????????? ?????? ????????? ??? ?????

Ciatam ovu temi i nikako ne mogu da shvatim neke stvari... Molio bih bracu i sestre da postave neki link gdje moze da se procita sta je stari nacin sluzenje a sta novi. Ili mozda neko ko zna da napise po tackama kako bih mogao da razmislim o istom.

Jednom sam prilikom pricao sa jednim monahom oko toga, iskusnim, i on je rekao da njega pricesce samo interesuje i da ne zeli da ulazi u nikakve stvari oko toga. Tako sam i ja nekako prihvatio to njegovo misljenje.....

Eto ako neko ima nekakav link ili da mi nabroji po tackama sta je novo a sta staro da mi bude jasnije.

S Bogom

????? ??? ?????, ????? ?? ?? ???????? ???? ???????????. ??? ?? ?? ??????? ? ????? ?????, ?????? ????? ???? ???? ?????? ?? ???????? ? ??? ?? ?????????. ??? ?? ?????????? ????, ?????, ??? ?? ???? ? ???? ?? ???? ????? ?? ??????????. ?????, ???????????? ?? ?? ?????, ?? ?? ?? ?? ???? ??????. ? ???? ?? ?? ????? ???? ?????, ??? ???? ???????? ????? ????? ?? ????, ?? ?????? ??? ?? ?? ?????????. ??? ???? ????? ?? ????? ???? ?????? ? ??????, ??? ???? ????? ? ???? ???????. ??????? ??? ?????, ????? ?? ?? ?? ???????.  8084.gif

??, ????? ??? ?????????? ???? ?? ? 20. ???? ??????? ??? ?????? ???? ?? ????? ??????.

?? ?? ?? ?? ???? ?????????? ??? ??????? ???? ?? ????? ????? ??? ??????? ???????? ? ????? "??? ??? ?????..." ? ??? ???? - ??? ?? ?? ???? "??? ?????????? ????"?

?? ?????. ????????? ??? ?? ?? ???????? ??????????? ??? ?? ????????? ?. ????????????. ??? ? ???? ?????. ?? ???? ?? ? ??????? ????????, ???? ???? ? ???? ?????? ?? ???? ?????? ?????????. ?? ?????????? ???? ??????. ??? ???? ??????? ?????? ? ??????????????? ? ???? ?? ???????? ?? ?? ?????? ?? ?????? ?????????.

?????? ?????????? ?? ?????? ??????????? ???????? ? ?????????. ??????? ?? ?? ?????? ?????? ?????????? ???????? ? ???????? ??????????.

?????, ??????, ??? ???? ?? ?? ?? ?? ?? ????? ?????. ??, ???, ????? ??????? ???????????, ??? ???? ?? ?? ????? ?? ??????? ?? ?? ?????? ?????? ? ????????? ??????????, ???????? ? ???????? ??????????? ?? ??????? ?? ?? ?? ???????? ? ??????? ?? ?????? ?? ?? ????????? ???? ????, ??? ?? ????? ????? ??????? ? ?????????, ???? ?? ??????? ????????? ? ??????? ???????... ?? ?? ?` ??? ???? ??????? ?? ?? ?? ??????????, ???????? ? ????????? ?????? ??? ??????, ????? ??? ???????? ???????.

????, ???????? ??. ? ????????? ?? ???? "??? ?? ????????? ??? ???????? ??????..." ???? ?? ???? ??? ?? ?? ????????, ??????? ?? ???? ??????????? ?? ?? ??? ??? ?? ??? ????????? ?? ?? ??????????, ? ??? ????? 15 ?????? ?????, ?? ?? ??????? ? ??????????? ??? ?? ??????? ? ???? ?? ???????? ??????? ???????? ??????, ? 7? (????????? ?????????????? ??????).

?? ?? ????????????? ????? ?????? ?????, ?????? ???? ?? ????? ???????? ?? ????????? ? ??????? ?? ?? ?????? ???? ?? ????? ? ??????????? ?? ???????? ?????, ?????????? ??????.

??? ?? ? ????? ????, ?? ?? ?????? ???? ?? ?????????? ??????? ??? ?? ???? ?????????, ?? ?? ?? ?? ?????? ?????? ??????, ?? ? ????? ????????? ???????? ?????? ?? ?? ??????? ???????. ??? ???????? ???????????? ??????? ?? ?? ????? "?? ??????".

?? ???, ????? ???? ????????? ??? ??. ????????? ???? ? ???? ????? ?????? ???? ?? ???? ??????? ???? ? ?????????. ?? ??????? ???? ??? ?? ?? ??? ?? ???????? ????????, ???????????. ???? ?? ?? ?? ???????? ????? ?? ????? ???????????? ?????? ?????? ???? ?? ????? ??? ?? ????? ???? ?? ?? ?? ????? ???? ??????? ?? ???????????? ?? ?????? ? ????? ??? ????? ?? ??. ?????? ??????? ??????? ??????? ?????????, ??? ?? ???????? ?????? ?? ??????????

??????????? ?????? ?? ??????? ????????? ??? ?????? ? ?????? ?????? ??? ?? ?? "??? ???????????".

? ??? ??? ?? ???? ??????, ?? ????? ?? ??? ???????? ??? ?? ????? ???????? ???????????? ???? ?????

?? ?????? ??? ???? ???? ??? ???? ??? ??????? ?? ???, ???????, ???????? ?????. ? ???? ??? ??? ????? ?? ????. ???????? ???? ???????? ? ????? ? ??????, ???????? ?? ?????? ?????. ??????? ?? ??? ????, ?????? ????? ???? ???????? ???????, ? ?? ???? ??????? ?? ???? ??? ????, ????? ??? ? ?? ??????? ??????. ? ????? ?? ? 20. ???? ??? ????????? ??????? ?? ?????? ??????????? ???????. ????????? ??? ???

???? ?? ??????, ??? ?? ????????????? ???? ?????? ?? ?? ??? ?? ?????? ?? ?????. ?? ?? ?? ??? ????????????? ???? ?????? ?? ?? ?????? ?? ?? ???????? ??? ????????? ??? ???? ????? ???? ?? ????????? ??? ????? ??????? ?? ?? ?? ???????? ?? ????? ???? ???? ? ??? ????? ?????? ?? ?? ???????, ????? ? ??????? ??????????, ??? ???? ? ????? ? ???? ?? ?????????

? ??? ?? ?? ???????? ???????? ?????????? ??? ?????? ?? ?? ?? ??? ?????, ??? ?? ??????? ??????????? ???? ???? ???? ????????

?? ??????? ??? ????????? ?? ?????. ????????? ??. ???? ?? ?????? ?? ??? ???????, ??? ??? ?? ??????? ????? ?? ?????? ?? ????????? ????? ???????. ??? ????? ???????, ?????? ?? ?????? ? ?? ????????? ?????? ??????. ???? ???? ???? ????. ?? ???? ????? ????? ???? ? ?? ????. ??? ??? ?? ????, ???? ??. ?????, ?????????? ????? ????? ?? ????????? ????? ?? ?? ?? ???? ??????????, ?? ?? ?????? ??? ???????????, ?? ?? ???? ? "????????? ???? ??????".

????????? ?? ?? ????? ??????? ??????? ?? ??????????, ????? ?? ????. ?? ?? ??????????, ? ???? ???? ?????????.

?.?. ??? ????? ???? ??????? ? ????????? ????? ????, ???????? ??????? ??? ???????.

Пази, ова констатација у вези Несторија је на климавим ногама. Њега није осудио народ, већ Сабор. Нашег ни једног Епископа није осудио Сабор , не заборави.

Да, али су се против њега подигли многи клирици, па чак и лаици. Ја просто хоћу да кажем да епископа и свештеника треба слушати до одређене границе. Драг ми је епископ, али ми је дража Истина.

Ако је питање за размишљање било упућено мени, ја одмх могу да одговорим да је то, наравно била ПРАВА Литургија. Ја то никада нисам ни доводио у питање.

Верујте, ја нисам чуо ни једног јединог Епископа, свештеника или монаха који служи са отвореним дверима, са наглас молитвама, са једним Тебје појем итд... да је рекао "Не идите тамо где се другачије служи него као код нас", али сам зато чуо мноштво оних који служе са по старом који позивају на пуч, линч, буну, прекидање Свете Литургије.

Али опет, како тумачите речи свештеника, који каже да се у његовој цркви НИ ПО КОЈУ ЦЕНУ НЕЋЕ СЛУЖИТИ СА ЗАТВОРЕНИМ ДВЕРИМА, ПА МАКАР СВИ ОТИШЛИ ИЗ ЊЕ?

ИЗМЕНА (ДОДАТАК):

Заборавих рећи оцу Ивану - користим реч реформа сасвим случајно, без алузија на Лутера. Просто, реформа асоцира на Лутера, а обнова на обновљенце... Не ваља ниједно.

Па овако. Саветовао бих ти да прочиташ магистарски рад од професора В. Вукашиновића. Има у виду књиге. Не ради се о праћењу трендова, моде него о томе колико су неке ствари неопходне. Да прочистимо неке ствари. Има пуно утицаја запада и римокатолицизма а неки се позивају да су управо те ствари предањске.

Хвала на препоруци, али ако већ ниси својим речима написао о чему се ради, могао би макар да ми даш неки линк где је тај рад...

Али опет ми ниси рекао који је то "хришћански свет"? Живо ме занима...

Јеси, погрешио си. У Литургији се каже "Још ти приносимо ову словесну службу..." Кажи ти мени шта је ту словесно, разумно да прво благодаримо за то што нас је Бог удостојио да се причестимо, а тек након 15 минута после, ми се стварно и причестимо? Шта је разумно у томе да вечерњим псалмом почињемо ујутру, у 7? (Литургија Пређеосвећених Дарова).

Значи да ни Бденије нема никаквог смисла (као спој јутарње и вечерње молитве)?

Тако можемо да питамо и да ли је логично да причешће (Тајна ВЕЧЕРА) буде ујутру?

А ја постављам питање - да ли је св. Игнатије Брјанчањинов био неразуман и да ли он то није увиђао?

?? ??????? ???? ?? ???? ???? ???????????? ?????... ????? ??? ????? ???? ???? ?????, ??? ?? ?? ?? ????...

Link je ??????? ??? ??? ???? ?? ???? ?? ???? ??? ?????????? ?????, ??? ?? ?????? ????????? ???????? ??????? ?????? ?????.

??????:

??, ???? ?? ?????????? ??????, ?? ??? ??????.

Gospod je spasenje ?oveka u?inio što jednostavnijim.Mislim da nije imao nameru da stvori neko  komlikovano Hriš?anstvo, koje tovari teška bremena na ljude.Napravili smo ?itavu zbrku oko ništa.Ho?emo li da uslovimo Gospoda po našim aršinima? Ako smo mi robovi forme, Bog nije. Gospod zahvaljuje Ocu što je tajnu otkrio prostima a mi mislimo da što više komplikacija unesemo to smo ugodniji Bogu.Mi mislimo da ?emo za mnoge re?i biti opravdani.Da Bog od nas traži neku okamenjenu formu. Ako je neka metoda u misiji crkve bila delotvorna u 12 veku ne zna?i da ?e Bog da se posluži istom u 21 veku.Umesto da se prepiremo oko nebitnih stvari, bolje bi bilo da prihvatimo izazove vremena i oslušnemo šta nam Gospod govori sada.Mi nismo poslati ?oveku 12 veka ve? ?oveku ovoga veka kome je potrebno spasenje.Mislim da nam je loša metodologija a misija nikakva.

?? ?????. ????????? ??? ?? ?? ???????? ??????????? ??? ?? ????????? ?. ????????????. ??? ? ???? ?????. ?? ???? ?? ? ??????? ????????, ???? ???? ? ???? ?????? ?? ???? ?????? ?????????. ?? ?????????? ???? ??????. ??? ???? ??????? ?????? ? ??????????????? ? ???? ?? ???????? ?? ?? ?????? ?? ?????? ?????????.

????? ?? ?????????, ??? ??? ??? ???? ?????? ?????? ??????? ? ???? ?? ????, ????? ?? ????? ?? ?? ??? ???? ???? ??? ?? ??? ???...

??? ???? ?? ???? ????? ???? ?? ?? "?????????? ????"? ???? ?? ??????...

?? ??? ????? ?? ?????? ????? ? ??? ?????? ? ??????. ??????????? ?????. ??????? ??? ???? ?? ??? ????? ??? ????? ?? ??????, ? ?? ????? ?? ???? ???????, ??????? ???????, ????? ??????? ??? ??? ??????. ? ??????? ?????? ??????? ????????? ? ??. ?????????.

?????????? ???? - ?????? ??? ???? ?? ???????????? (????, ?? ????? ?? ??? ???????? ??, ????? ??, ???????? ??? ?????, ????? ??... ????? ????? ?????????? ?????? ?? ?????. ??? ??? ??? ???? ?? ?? ???????????, ??? ?? ?? ??? ?????, ??? ???????? ????? ?????? ???????????.) ???????, ?? ?? ? ??????, ? ????? ??????? ?????? ? ??????? 1905. ??? ???? ??????????, ??????? ??. ???? ??????? ?? ??????? ? ??? ??????? ???? ?? ?????? (??? ????).

????, ???????? ??. ? ????????? ?? ???? "??? ?? ????????? ??? ???????? ??????..." ???? ?? ???? ??? ?? ?? ????????, ??????? ?? ???? ??????????? ?? ?? ??? ??? ?? ??? ????????? ?? ?? ??????????, ? ??? ????? 15 ?????? ?????, ?? ?? ??????? ? ??????????? ??? ?? ??????? ? ???? ?? ???????? ??????? ???????? ??????, ? 7? (????????? ?????????????? ??????).

????? ?? ?? ??????? ???? ???????? ?????? (??? ???? ??????? ? ??????? ???????)?

???? ?????? ?? ?????? ? ?? ?? ?? ??????? ?? ???????? (????? ??????) ???? ???????

? ?? ????????? ?????? - ?? ?? ?? ??. ???????? ???????????? ??? ????????? ? ?? ?? ?? ?? ???? ???????

???? ??? ????? ??????? ? ????????? ? ?? ?????? ?????????????. ??????? ?? ????? ????? ?????. ?? ??? ?? ?? ????????? ?? ????? ?????????????, ???????? ??????; ????? ???????, ???? ? ??????????? ??????????.

???????? ?? ??? ? ???? ?????, ????, ?? ? ????. ?????? ?? ?? ??????, ?????? ?? ???????. ??? ??? ??????? ? ????????? ????????, ?????? ?? ?? ?? ?? ????? ?????? ?? ?? ?????? ?? ??????? ???????? ???? ?????? ????? ? ????, ? ?????? ??? ?????. ???? ?????? ????? ???? ???????? ???????????. ??????? ? ????????? ???? ?????? ?? ?????? ????, ??? ?? ??? ???????? ?? ???????????? ????????.

?? ??????? ??? ?? ????? ?? ??. ????????. ???????, ???? ????? ????????. ???? ???? ??? ????? ????? ??? ???????. ???????, ????? ??? ?? ?? ????? ?? ??? ?? ?????, ?? ?? ???????? ?????. ??????? ??? ?? ?? ???????? ???, ???? ???????.

??????? ?? ??????? ????? ???????? ? ????? ??????? ??? ???? ????? ???. ??????????? ?? "??????" ?????, ??? ???? ?? ????? ????? ????????? ????????? ??????????? ?? ?? ?? ???????? ?? ??. ???. ?? ???? ????? ?? ?? ??????? ?? ??? ???????, ??? ??? ??????? ?? ???? ???? ??? ?? ??? ???????, ??? ??? ???????????? ????. ?? ??? ?? ????????, ???? ? ??? ??. ?????. ?????? ?? ?????? ?????? ???? ?????? ?? ?? ??? ????????, ?? ?????? ?????????, ?????? ???? ?????? ?? ?? ???????? ???? ???? 4 ???? ???????... ? ??? ????... ????? ?????? ? ??????? ? ???? ??????? ?????????.

?? ???? (????, ? ?? ?? ??????? ?? ????? ?? ????? ?????) ???????? ??? ??? ?? ??. ?????? ??????? ??????? ? ????? ? ???? ?????????. ???? ?? ?? ??????????, ?? ???????.

??? ??? ???? ?? ?? ??. ??????? ??????? ???????? ????????? ?? ?? ?????? ??????? ?????? ?? ?????????, ? ??? ????? ?? ?? ?????? ??? ?????? ?????? ??????????. ??, ?? ?????? ?? ??? ??? ?? ????? ????? ??. ???? (? ?? ???)? ???, ?? ?? "??????" ??????, ?? ???? ???? ?? ??????? ????? ???? ???????????.

???, ???? ??????? ?? ??? ????? ????? ???? ?? ??? ?? ???? ?? ???????? ?? ??? ?????????, ?? ?? ?????? ?? ?????.

?????? ???? ?????? ?? ?????? ???? ????????? ???? ??????????????, ???? ??????, ??????, ??? ?? ???.