Jump to content
Sign in to follow this  
Јаков.

30.000 srba u Hrvatskoj prešlo u rimokatolicizam

Оцени ову тему

Recommended Posts

Onaj ko ima iskrena vjerska osećanja neće se nikad kako vi kažete konvertovati a u mom selu

kažu pokrstiti.

Jer blagodat istinske i iskrene vjere će mu pokazati put.

najčešće to čine , nažalost oni na kojima bi trebalo ostati prezime i vjera i porodično nasleđe,

zbog, sojke, pogaze sve odreda. Žene se manje pokrštavaju, dokazano.

Pa u kome je onda problem???

Valjda pripadnice druge vjere imaju ljepši osmjeh od Pravoslavnih Srbkinja, ko će znati,

da su pripravljeni sve im dati pod noge.

Kad sam bila u Srbiji, neki se hvale, dobrotom i sentimentom srbskih vladara,

koji su zbog, svoje drage, sadili brda i doline jorgovana, da joj lepše mirišu.

a da je oženio svoju Srbkinju, mislim da joj nebi ni njivu luka zasadio.

Toliko od mene , u ovo hladno novembarsko veče,

laku noć, Srbijo, ma gde bila.

Onaj ko nađe istinu naći će je pa makar dolazila sa dalekog istoka

јел се барем зна зашто су ти силни људи прешли у РКЦ или у ком временском интервалу се то десило?

прешли су зарад хране, постоје писани трагови, највише Унијаћењу у Украјини бунили су се украјински козаци. унијаћење је навише имало тарага уз западну границу ( тернопиљска област). у БЛ постоји украјинска гркокатоличка парохија ове године прославља 100 година од оснивања...иначе унијаћење у Украјини је настало после Сабора у Бресту 1596. године са циљем да уједини православне и католичке вернике.. није имало баш неког утицаја када погледамо данас да унијати чине тек око 5-6% у религијској структури Украјине...

хвала на одговору за њих, али питао сам за ове људе из наслова  :drugarstvo:

Imam puno iskustva sa narodom u Srbiji. Tako kada je bilo teško vreme , sankcije, nigde ničeg po prodavnicama, krenem sa sa jednim od naših sveštenika, kakav je već običaj kod nas, da se blagoslove kuće posle Božića, odnosno iza sv. Stevana.

I prvo kola napunimo paketima hrane, pampers pelena, slatkiša i svega što smo inače dobijali iz sveta a što nam nije država pokupila na granici, onda kod naših vernika. Kod svakog ostavimo nešto posedimo popričamo o mukama.

Nikad nije hteo taj moj sveštenik da uzme novac kao dar tih ukućana.

Tako jednom izađem iz jedne kuće a komšija nas pozdravi i reč po reč požali se kako dugo ne može da dođe do ulja, odnosno zejtina. Ja u kola i ceo paket nekog sećam se Bugarskog ulja njemu u ruke. On me gleda zbunjeno pa kaže šta je to i ja mu kažem kako mi u crkvi međusobno delimo to što i dobijemo.

Nije hteo da primi, ne zato što je dar od katolika, nego mu ponos nije dozvolila, jednostavno je rekao u tom stilu da on nikad ništa nije od svoje crkve dobio, samo je davao pa neće da uzme ni od nas.

A ima koji su bili bogati pa dolazili kod nas po pomoć, presamićivali se, ogovarali svoje sveštenike, a najgore mi bila ta ljigavština. Posle se ja setim i pravo kod "lokalnog " pope, i pomaže Bog, imam gomilu paketa a nas malo hoćete li da uzmete za vaše vernike? Prvo su bili zbunjeni pa onda uplašeni i na kraju negde telefonirali i onda sa olakšanjem, "vladika Jovan rekao da vama iz "Caritasa" pomognemo sve što je u našoj moći".

Posle bilo lako, stigne pomoć ja kod pope a on neka se muči.

Ja sam tada živeo u mestu koje je imalo jedanest katolika a dobijem kamion  paketa, u početku su me vaćarili braća Romi dok nisam ukapirao. Posle nije imalo šanse. Onda su me tužakali, išli čak kod mog nadbiskupa Perka i žalili se na mene. Nisu znali da je Perko ležao 6 godina robije u Srbiji i da je sve fazone naučio u zatvoru, tačno je znao šta se dešava.

Perko je uvek opominjao da ne smemo ni slučajno da na bilo koji način uslovljavamo nekog sa pomoću, jer to nije pre svega bila naša pomoć, i mi smo je dobijali od nekog, i da se trudimo da budemo što delikatniji.

Da je tada bilo više razumevanja i želje sa vaše strane i od vaših episkopa daleko bi više pomogli narodu. Ja sam eto imao sreću da sam bio na teritoriji šumadijskog episkopa pa nisam imao problema ali na nekim drugim bilo je.

Nikad niko odgovorno tvrdim iz šumadije nije došao kod nas pod uticajem misionarenja.

Bilo je nekih priča u stilu idi kod njih pa ćeš dobiti vizu ili papire, kada sam im objasio da mi nismo ničije poslanstvo inostranih poslova niti agencija za izdavanje viza nikad se više nisu javljali.

слава вам!  :drugarstvo:

Napravio bih jednu paralelu kako ja vidim svo to konvertovanje iz pravoslavlja u druge vere.

Konvertovanje iz SPC u RKC je kao da neko iz Zvezde pređe u Partizan. Zbog toga možda najviše i vike kada se tako nešto desi. Prosto ljudi to doživljavaju kao nož u leđa i to od roda rođenog.

Kad neko pređe u protestante to je već u smislu kao da se neki naš fudbaler proda stranom klubu s kojim nismo u dobrim odnosima, ali nije nam na očima pa nas manje više i briga za njega. Recimo da neki Zvezdaš pređe u zagrebački Dinamo ili splitski Hajduk.

Kad neko pređe u islam, to je već gubitak bilo kakve identifikacije. Kao da Zvezdaš ne samo pređe u Partizan, nego počne da pljuje po Zvezdi.

Za osobe koje pređu iz SPC u neke druge religije poput budizma ili nečeg što nije gore pomenuto i nema toliko problema. Oni su više statistička greška, i nemaju nekih problema od "navijača". Doživljavaju ih više kao omatorele fudbalere koji su se prodali nekim japancima ili arapima, da maznu zadnju kintu pre fudbalske penzije.

Znači najteže je kada pređe neko u islam! Što boli, boli! :bla: :bla: 1405_love :drugarstvo: 319.gif
има и грђе од Ислама  4chsmu1 319.gif bendoff :group111: 4chsmu1

Napravio bih jednu paralelu kako ja vidim svo to konvertovanje iz pravoslavlja u druge vere.

ала си га симплификовао као да је лоптање а не живот.  :drugarstvo:

Onaj ko ima iskrena vjerska osećanja neće se nikad kako vi kažete konvertovati a u mom selu

kažu pokrstiti.

Jer blagodat istinske i iskrene vjere će mu pokazati put.

najčešće to čine , nažalost oni na kojima bi trebalo ostati prezime i vjera i porodično nasleđe,

zbog, sojke, pogaze sve odreda. Žene se manje pokrštavaju, dokazano.

Pa u kome je onda problem???

Valjda pripadnice druge vjere imaju ljepši osmjeh od Pravoslavnih Srbkinja, ko će znati,

da su pripravljeni sve im dati pod noge.

Kad sam bila u Srbiji, neki se hvale, dobrotom i sentimentom srbskih vladara,

koji su zbog, svoje drage, sadili brda i doline jorgovana, da joj lepše mirišu.

a da je oženio svoju Srbkinju, mislim da joj nebi ni njivu luka zasadio.

Toliko od mene , u ovo hladno novembarsko veče,

laku noć, Srbijo, ma gde bila.

Onaj ko nađe istinu naći će je pa makar dolazila sa dalekog istoka
4chsmu1 1405_love :drugarstvo: bendoff 319.gif

икона мученика Боксерске револуције  :group111:

Постављена слика

Hoće da rade, ali niko ne želi da se ponižava. Pitaj se koliko si davao utiska korektnosti. Jer svako od nas ima problem s tim ako se od nas zahteva korektnost ali nam se samima ne nudi korektnost. Komunizam je radnicima barem davao utisak da nisu robovi, a danas se od njih upravo taj robovski odnos prema preduzeću i bogu "gazdi" zahteva. Te fore da Srbi ne žele da rade - odi u inostranstvo i vidi kako Srbi znaju da rade... Tuđi bič uvek manje boli nego sopstveni, ovo ne zaboravi. I jedan je razlog zašto su Turci zavladali Srbijom, tako da rešenje nije da biješ svoje, jer time možeš na kraju samo da izgubiš.

чекај, а откуд ти идеја да сам негативно поступио према својем и зашто си кренуо одатле?  bendoff

већина неће да ради, не умеју чак ни да напишу CV, па још и налупетају свашта унутра, само за почетак.  1405_love-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt=':group111:' /> лепше ми је да видим празан CV са нечим смисленим написаним унутра него набијен па кад дође не уме ни да бекне, први ми изазивају поштовање јер ће се исцимати и имаће идеје а потоњи нису ни минималан труд уложили да зараде своју дневницу. да не помињем институцију препоруке, то ми је катастрофа.

нису Срби навикли на тимски рад, нема слоге. не умеју чак ни да раде за неког, евентуално умеју да ''трпе'' неког зато што им даје паре. то је моје досадашње искуство током 15 година рада у IT индустрији на различитим профилима посла.

Čekaj, svi mi radimo za sebe, i ne za nekog. Zašto idemo da radimo? Pa ne da bi drugog zadovoljili, nego da zaradimo za sebe bolje životne uslove. A CV sad ne bih ni ja znao šta je, a ja sam ti diplomirani mašinski strugar odn. cnc-tehničar, radio sam među drugim u ABB sa mesečnom platom od skoro € 2000 (u ono vreme, danas jedva preživljavam), i danas sam ti u 7. semestru engineering management.. Znam ja da svako preduzeće želi idealnog "radnika" od samog početka, jednog koji bi odmah na prvu minutu seo na kompjuter ili otišao na mašinu i radio; ali ovo tako ne ide. Nego u saradnika mora da se investira, da mu se pokaže posao i ostalo kako bi naučio šta da radi, i uz adekvatnu platu naravno. Ovim se dobija kvalitatni saradnik, ostalo je samo rulet.. možda će da naiđe pravi, ali obično neće. Kada, dakle, primaš saradnika, pogledaj kakav je tip čoveka i da li od njega može šta da bude, da li je vredno da u njega investiraš i da ga školuješ, a ne šta ume ili tvrdi da ume. Ako je super majstor u svom zanatu, zašto nema posao, ili ako je dobio otkaz zašto je dobio otkaz ako je supermajstor i ostalo.. Sudi ljudski, jer i tebi će da se sudi, i kad ti se bude sudilo i ti ćeš za sebe da poželiš "milosrđe ispred zakona". Idealnog saradnika nećeš nikad da imaš, uvek će ti neka dlaka smetati. No, sa ovim moraš da živiš. Ali to je i dobro tako, jer kolega je samo kolega; on ti nije drugar ili prijatelj a jošta brat. Jer ako zatreba, moraš kao što si ga primio isto da ga šutneš napolje tj. da mu dadneš otkaz. Jedna distancija prema saradniku biće ti potrebna iz same duševne samozaštite, da ne patiš i ti ako on bude patio. Ali i pored toga mora da se rasuđuje realno i ljudski. Jer mi smo najzad samo ljudi, ne više..

јао бре Драги а што на мене пројектујеш нешто што се теби десило?  319.gif

ај сад лепо реци поштено, кад си ми тражио помоћ, јесам ти одбио? 89898989898989

па што мислиш да би неком другом одбио?

ајде да преписка о томе пређе на тему или на пп, нема смисла да малтретирамо људе да је читају, а?  :drugarstvo:

Konvertovanje iz SPC u RKC je kao da neko iz Zvezde pređe u Partizan. Zbog toga možda najviše i vike kada se tako nešto desi. Prosto ljudi to doživljavaju kao nož u leđa i to od roda rođenog.

Kad neko pređe u protestante to je već u smislu kao da se neki naš fudbaler proda stranom klubu s kojim nismo u dobrim odnosima, ali nije nam na očima pa nas manje više i briga za njega. Recimo da neki Zvezdaš pređe u zagrebački Dinamo ili splitski Hajduk.

Kad neko pređe u islam, to je već gubitak bilo kakve identifikacije. Kao da Zvezdaš ne samo pređe u Partizan, nego počne da pljuje po Zvezdi.

Za osobe koje pređu iz SPC u neke druge religije poput budizma ili nečeg što nije gore pomenuto i nema toliko problema. Oni su više statistička greška, i nemaju nekih problema od "navijača". Doživljavaju ih više kao omatorele fudbalere koji su se prodali nekim japancima ili arapima, da maznu zadnju kintu pre fudbalske penzije.

Znači najteže je kada pređe neko u islam! Što boli, boli! klapklap 319.gif :cheesy2: :) prstgore
има и грђе од Ислама  :) 319.gif whackado dada klapklap
Neznaš ti šta je islam

Ако су прешли сад не могу да се радују што смо прваци света.

:) dada :cheesy2: whackado prstgore klapklap klapklap :) 319.gif 319.gif :) 29dz8zk 29dz8zk oleeeee oleeeee oleeeee oleeeee oleeeee oleeeee oleeeee oleeeee

Znači najteže je kada pređe neko u islam! Što boli, boli! brokoli brokoli whackado :) klapklap
има и грђе од Ислама  brokoli brokoli whackado whackado ekstra
Neznaš ti šta je islam
знам шта треба brokoli

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...