Jump to content
Aristotel

Koliko ima pravoslavnih?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Apsolutno se slazem Ivane.

Stvar je u tome sto se i sve dohalkidonske crkve zvanicno zovu "Pravoslavne" (izuzev Jermena).

Inace jasno je kao dan da je rec o dohalkidonskim crkvama ili "orijentalnom Pravoslavlju".

Druga je stvar, sto postavlja pitanje: "da li i sta nas pravoslavne uopste dogmatski deli od njih, dohalkidonaca?" 0203_cool

Moje licni dozivljaj dohalkidonaca(ako nekoga uoptste briga za to), jeste da su to nasa braca po veri...

+ pravoslavni tevahedo patrijarhat Eritreje na celu sa patrijarhom Antonijem! 1000000001010

oko 2.000.000 vernih..

Ni oni nisu pravoslavni, nego su dohalkidonci.

Dohalkidonci su i  tzv. nestorijanci, tacnije Asirska Crkva Istoka i Sveta Crkva od Haldeja,

pa opet je ipak zvanican stav ®katolicke crkve i pape da su oni pravoverni!

Zato, gospodine Zelicu, ta mrznja izmedju vas i aleksandrijskog pape,  to sto oni vas ne vole zbog vaseg pape,

a i vi njih, je stvar izmedju vas koju treba da resite :cheesy2:

Nije uredu da jedne smatrate pravovernim, a druge ne,

jer ovi tzv. monofiziti, nisu manje pravoverni od gore pomenutih.

Eritrejci su dobili autokefaliju od pape  2002. god, jel ovo njihov sajt ili autokefalne Etiopske?

Sad sam pogledao,  nije 2002. nego 1998. bio sam zaboravio tacnu godinu.

I nasao sam usput da je clanova Etiopske Pravoslavne Crkve i veci od 30 miliona...

Ali cemu takve price. Kakva smo mi to braca u istoj veri, Ivane - Djunis?

Deca Etiopije sve do sada masovno umiru od gladi - a kad je bilo organizovanog sakupljanja pomoci s nase strane da im se pomogne?

Kazes Kopti nisu pravoslavni. A tvoja ®katolicka CRKVA kaze za tzv. nestorijance, tacnije Asirsku Crkvu Istoka i Svetu Crkvu od Haldeja da su pravoverni.

Po cemu  oni jesu, a ovi nisu pravoverni tj. pravoslavni?

Kazes Kopti nisu pravoslavni. A tvoja ®katolicka CRKVA kaze za tzv. nestorijance, tacnije Asirsku Crkvu Istoka i Svetu Crkvu od Haldeja da su pravoverni.

Po cemu  oni jesu, a ovi nisu pravoverni tj. pravoslavni?

E da, stvarno Ivane, da li se od npr Haldejaca trazi jos nesto osim priznavanja pape?

Dali koptski i jermenski unijati moraju priznati Halkidon?

Pitanje je "koliko ima pravoslavnih"? a ne koje su u zajedništvu sa carigradskim patrijarhom, i one do efeškog sabora su pravoslavne i nazivaju se istočne pravoslavne Crkve.

Siguran sam da mi imamo istočne katoličke Crkve koje ubrajamo u našu katoličku Crkvu. Sad ću da proguglam. Ako ih mi ubrajamo po kriterijumu što priznaju papu onda ove treba isto da priznamo po kriterijumu što ne priznaju papu i da im damo mesto međo ostalim pravoslavcima.

Kazes Kopti nisu pravoslavni.

Kopti nisu pravoslavni. Nisu. A po čemu misliš da jesu? Koja ih pravoslavna Crkva priznaje kao pravoslavne?

Riječ "pravoslavni" znači izvorno i doslovno "pravovjerni". Nije čudo da to za sebe misle i to ništa ne dokazuje.

A tvoja ®katolicka CRKVA kaze za tzv. nestorijance, tacnije Asirsku Crkvu Istoka ... da su pravoverni.

Otkud ta tvrdnja?

I tko koga mrzi?

Ako ih mi ubrajamo po kriterijumu što priznaju papu onda ove treba isto da priznamo po kriterijumu što ne priznaju papu i da im damo mesto međo ostalim pravoslavcima.

Tako je, Zavisa.

PS. ACI ne priznaje rimskago papu, samo  Haldejska.

Ali je i za ACI potvrdjeno i od strane ®katolicke komisije, a i papinskim autoritetom, da su pravoverni,

i da svetu svedoce ispravnu veru apostolsku (sto se tice Hristologije).

Inace, meni je ACI vrlo drago po-mesno sabranje Hristovo (da ne kažem crkva),

a trebalo bi i nama svima,

jer je izrodila velicanstvenog - Svetog Isaka Sirijskog (Isaka od Ninevije)  beggingpleasesmiley-1

Mi onako lukavo "latinski" kažemo za naše istočne katoličke Crkve:" da dele istu veru sa nama ali zadržavaju posebnost svojih teoloških naglasaka".

Baš me interesuje šta se misli pod ovim posebnim teološkim naglascima.

Zna se da ko ne priznaje papu nije katolik i može samo da bude pravoslavac, protestant ili sektaš.

Ove istočne pravoslavne Crkve su apostolske, ne priznaju papu i možemo da ih nazivamo kako hoćemo bitno je kako one same sebe definišu.

Ako ih mi ubrajamo po kriterijumu što priznaju papu onda ove treba isto da priznamo po kriterijumu što ne priznaju papu i da im damo mesto međo ostalim pravoslavcima.

Tako je, Zavisa.

PS. ACI ne priznaje rimskago papu, samo  Haldejska.

Ali je i za ACI potvrdjeno i od strane ®katolicke komisije, a i papinskim autoritetom, da su pravoverni,

i da svetu svedoce ispravnu veru apostolsku (sto se tice Hristologije).

Da, sto je rimokatolicima stvorilo izvesne probleme u odnosu sa dohalkidonskim-"monofizitiskim" crkvama*... Ne znam da li je to do sada reseno, Ivane?

*hteo sam da prilozim link ka tekstu o tome, ali on vise ne radi http://britishorthodox.org/assyrian.php 0110_hahaha

Mi onako lukavo "latinski" kažemo za naše istočne katoličke Crkve:" da dele istu veru sa nama ali zadržavaju posebnost svojih teoloških naglasaka".

Baš me interesuje šta se misli pod ovim posebnim teološkim naglascima.

Zna se da ko ne priznaje papu nije katolik i može samo da bude pravoslavac, protestant ili sektaš.

Ove istočne pravoslavne Crkve su apostolske, ne priznaju papu i možemo da ih nazivamo kako hoćemo bitno je kako one same sebe definišu.

Bas me zanima da li se zajedno mole npr. Haldejac i Jermenin unijata?  0110_hahaha

p.s A sta mislite da moderator prebaci poruke koje se odnose na istocne crkve u odgovarajucu temu: npr. "Dohalkidonske crkve: Kopti, Jermeni, Etiopljani..." u pdf Ikumenizam?

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...