Jump to content
PD

Тражење смисла живота...Трпљење и узрастање...Вера, нада, љубав...

Оцени ову тему

Recommended Posts

Зашто је по вама Христова истина о животу, заиста једна, јединствена, једина истинита истина о животу, његовом смислу и суштини?

Можда звучи уврнуто-али тако сам у једном тренутку осетио, иако сам  у сваком смислу био далеко од неког социјалног оквира који би ме гурнуо у то. Породица која не даје пет пара за црквени живот, ја геј тинејџер (скроз обесхрабрујуће за пригрлити православље), школа и другари који би све радили, али не причали о религији и поповима на барем нормалан, ако не и на озбиљан начин ...и бум! У једном тренутку, на часу веронауке коју сам иначе бојкотовао, снажно осетим у уму, срцу или где већ да су одговори и разоткривање тајне живота у Јеванђељу... Осећао сам се предивно и сад се сећам тог искуства врло добро. Тако да се код мене углавном ради о осећању да је истина у Христовим поукама из Јеванђеља. Радикално другачији однос према другом, Бог са нама , међу нама...то је мој дојам о Христу као истини и смислу.

присуство многих који су својим животима сведочили о њему ми говори да постоји реана могућност да хришћанство јесте заиста истина и стварност...

facenew22222222

A multiverzum?

па и то би била нека целина, скуп свих тих универзума, цео тај систем је ваљда нека целина... јер ваљда се може опет поставити питање шта је иза, изнад мултиверзума, шта одређује законе по коме мултиверзум функционише... или се то само тако интуитивно чини :)

По мени је смисао мог живота да га за ово кратко време боравка на земљи не затрујем мржњом , похлепом и другим глупостима . Љубав и милосрђе су највеће вредности .

Врховна Истина сигурно постоји, и вероватно ћемо је спознати, пре или касније, можда за време наших (овоземаљских) живота, можда не. Мислим да Православље, и Хришћанство уопште, сигурно великим делом ''качи'' ту истину - историја сведочи о томе, као што је Срђан споменуо. Исто тако мислим да постоји још пуно, пуно фактора који чине Истину а да их Хришћанство не обухвата (наука је, ипак, углавном неумољива), тако да мислим да не треба бити строг и уздржан према истраживањима у свим правцима.

па и то би била нека целина, скуп свих тих универзума, цео тај систем је ваљда нека целина... јер ваљда се може опет поставити питање шта је иза, изнад мултиверзума, шта одређује законе по коме мултиверзум функционише... или се то само тако интуитивно чини :)

Bas zbog toga sam i pitao koja celina. To je ono sto Sopenhauer lepo kaze kauzalnost nije kao kocija koju vozac moze da zaustavi kad hoce nego  je kao ona carobna metla iz price koja jednom kad krene ne staje. Uve mozes u lancu uzrocno-posledicnog da pitas a sta je iznad tog sistema pa sta iznad onog sledeceg. U svetlu toga dolazimo do zakljucka da je celina takodje relativna kategorija.

Зашто је по вама Христова истина

Da odma' skratim: On je Istina. Svesveta Trojica je Istina.

Osecam. Blagodat i sila su... Neopisive, nedokazive... Ali su jedino u sta sam 100% sigurna. Po tome "znam".

@Панарет, brate... Samo bih da kazem da te volim. :)

Зашто је по вама Христова истина о животу, заиста једна, јединствена, једина истинита истина о животу, његовом смислу и суштини?

Zato sto je svojim vlastitim zivotom potvrdio sam Hristos, a potom i mnogi posle Hrista! Nema ni jedne "teorije", "istine" o zivotu koja je toliko puta potvrdjivana vlastitim zivotom nego sto je ova nasa. Svetitelji su zivi primeri! I nema nijedne koja u sebi sabira toliku L e p o t u. Setite se Besede na gori. "A ja vam kažem: Ljubite neprijatelje svoje, blagosiljajte one koji vas kunu, činite dobro onima koji vas mrze i molite se za one koji vas vrijedjaju i gone, da budete sinovi Oca svojega koji je na nebesima; jer On svojim suncem obasjava i zle i dobre; i daje dažd pravednima i nepravednima."  Pa gde to jos ima? :)

Ja,da budem iskren,jos nisam u potpunisti pronasao taj smisao zivota.Tj,nesto se i ne opterecujem tim pitanjem,smatrajuci da smisao kao neka tacno odredjena stvar mozda i ne postoji.Smisao moze biti sacinjen od mnogo malih,zivotnih radosti,koje svakodnevno,nesvesno pustamo da prolaze pored nas.

Nekad mi je dovoljno da se nadjem u nekoj situaciji sa meni dragim osobama i da za trenutak u sebi zastanem i pomislim,ovo je taj trenutak,ovo je smisao zivota,drago mi je sto zivim...

Sto se tice odnosa nase vere i smisla zivota,citajuci pouke nekih otaca ja sam dolazio do zakljucka (ne onog samoubilackog) da ovaj zivot i nema smisao.

Tako da je to,ipak mislim individualna stvar,da svako sebi pronadje nesto sto ce ga ispunjavati i sto ce mu davati smisao zivljenja. :)

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...