Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Благовесник

Jedna ili dve SVESTI u Hristu

Оцени ову тему

Recommended Posts

Свијест код човјека је увијек самосвијест, јер како рече један чика - ја је садржина одношења и само одношење-, па како онда да једно ја има дуплирану свијест о себи или дуплу самосвијест. Не би било тешко замислити да богочовјек има свијест о двојствености своје природе али никако и о двојствености себе сама тј личности.

@@Александар Милојков,

Ne radi se o antropomofrizaciji Boga vec o pravilnom shvatanju pojma svest onako kako se to koristi u filozofiji uma od Dekarta na ovamo. Svest je naprosto mogucnsot subjetivne percepcije. U stvorenoj prirodi, kosmosu, jedino za sta smo sigurni da ima mogucnost subjektivne percepcije jeste covek, za zivotinje ja licno sam u dilemi kao i jos par mislioca. Naravno da nije Bog pot tome Bog sto ima moc subjetikve percepcije ali je neminovno da je ima, ne moze da je nema. A ako znamo da svaki covek ima subjektivnu percepciju u pri tome Crkva uci da je Hristos preuzeo celokupnu ljudsku prirodu zakljucak je jasan. U Hristu su dve svesti. Veliki je problem sto se opste u narodu o svesti govori samo u kontekstu klinickog smisla, medicinskog. Zato Justa to vezuje sa mozak pa ti sa pravom kazes da je to antropomorfizacija. Nema to preterano veze sa mozgom.

Како нема везе са мозгом? Да рецимо некоме можеш механички побркати или сијећи пар одређених синапси, а да при том остане жив оде читава моћ субјективне перцепције, јел није тако?

Како нема везе са мозгом? Да рецимо некоме можеш механички побркати или сијећи пар одређених синапси, а да при том остане жив оде читава моћ субјективне перцепције, јел није тако?

Naravno da mozes. To se desava svaki put kad se neko vrati posle visegodisnje kome, koja je bilo isto tako uzrokovana gasenjem sinapsi, pa prenosi veom detaljno svoje subjektivne dozviljaje za vreme kome. Vec sam ti na drugim temema navodio Searlov paradosk kineske sobe i zasto je jako jako jako malo verovatno a mozak uzrokuje formiranje subjekta (i ako u njegovoj punoci aktivno ucestvuje).

Tacno ali IMA subjektivni dozivljaj. To je kljuc. Slozices se da nije moguce reci da Bog nema subjektivni dozivljaj generalno?! Naravno ne takvu kao sto mi imamo u palom postojanju ali da poseduje subjektivni dozivljaj.

Не. У Богу се појединачност (оно што ти називаш субјектом) увек потврђује односом, заједницом, другошћу. Ако и можемо говорити о некаквом "субјективном доживљају" то је онда не доживљај себе самога (свест о себи самоме), јер онда бисмо имали "три осовине свести", три индивидуе - три Бога, већ доживљај другога. Отац доживљава Сина и Духа Светога. То га чини постојећим. То указује на њега као једну, конкретну личност. Отуда, вера у једнога Бог Оца значи (повлачи за собом) и исповедање Свете Тројице. Зато, нису три Бога већ један Бог.

Не. У Богу се појединачност (оно што ти називаш субјектом) увек потврђује односом, заједницом, другошћу. Ако и можемо говорити о некаквом "субјективном доживљају" то је онда не доживљај себе самога (свест о себи самоме), јер онда бисмо имали "три осовине свести", три индивидуе - три Бога, већ доживљај другога. Отац доживљава Сина и Духа Светога. То га чини постојећим. То указује на њега као једну, конкретну личност. Отуда, вера у једнога Бог Оца значи (повлачи за собом) и исповедање Свете Тројице. Зато, нису три Бога већ један Бог.

Cinilo mi se, a sada sam siguran, da govorimo o potpuno razlicitim stvarima. Kad ja napisem subjektivni dozivljaj ti pod tim podrazumevas

izvor identiteta a ja mislim naprosto na dozviljaj nekoga ili necega, nebitno je na cemu se zasniva identitet za pitanje ima li ili nema svesti. Evo da formulise ovako mozda lakse razumes na sta ja mislim. Da li Bog ima subjektivni dozivljaj kosmosa i nas, mene i tebe? Dakle ne zbog cega je Otac Otac a Sin Sin i u cemu lezi njihov identitet nego da li oni imaju subjektivan dozviljaj nas kao i celog kosmosa? Subjekt NIJE nuzno jednako idnividua.

Naravno da mozes. To se desava svaki put kad se neko vrati posle visegodisnje kome, koja je bilo isto tako uzrokovana gasenjem sinapsi, pa prenosi veom detaljno svoje subjektivne dozviljaje za vreme kome. Vec sam ti na drugim temema navodio Searlov paradosk kineske sobe i zasto je jako jako jako malo verovatno a mozak uzrokuje formiranje subjekta (i ako u njegovoj punoci aktivno ucestvuje).

Прочитао сам о том феномену кинеске собе, али мени то не може бити неки реперезентативни примјер због тога што се не тиче искуства које машине немају могућност да стекну. Кинеска соба је у ствари покушај да се докаже да машине не могу имати вјештачку интелигенцвију, али ту зато изостаје искуство. Јер оно што нас људе чини личностима, па између осталог и интелигентним такођер има везе са искуством којег стварамо током живота са околином и то искуство се похрањује као меморија у мозгу.Способност да се позивамо на меморију - сјећања има везе и са нашом субјективношћу. Замисли сад да нам се током спавања ресетује сјећање и да све што смо досад научили у животу о себи, да се избрише и да се ујутру кад се погледамо пред огледалмо, шокирамо не знајући ни ко смо, ни откуд смо ту ни колико смо дуго, ако би уопште имали осјећај за вријеме у том тренутку....да ли сањамо или не ни да ли доживљавамо себе или не или уопште шта се дешава....А све то, стицање меморије, моћ да перцепирамо сопствено сјећање, да гајимо емоције и остало функционише самим начином рада милијарди неуронских синапси, дакле кроз његову комплексу структуру. Субјективно доживљавање не само себе, већ и околине, има опет везе само са мозгом.

Не знам сад гдје је али има на сајту тед.цом предавање једне жене која описује своје искуство са можданим ударом, и гдје је говорећи како јој је била одузета лијева страна, остала је само десна која је задужена за трансцендентно поимање тако да се она у једном моменту осјетила потпуно стопљена са читавим свијетом космосом, као да се њен субјективни доживљај космоса изједначио са његовим границама, ако их уопште има. Говори као да се сама претворира у неки космички апсолут, стање нешто слично ом чему теже источноазијски монаси кроз технике медитације и јоге.

Дакле и само поимање сбујеката око нас, у виду предмета геометријских облика, осјећаја да смо у простору са коначним димензијама има исто тако везе у начину како мозак ради по дифолту.

Da li Bog ima subjektivni dozivljaj kosmosa i nas, mene i tebe? Dakle ne zbog cega je Otac Otac a Sin Sin i u cemu lezi njihov identitet nego da li oni imaju subjektivan dozviljaj nas kao i celog kosmosa?

Много ме питаш. Божија "перцепција" за нас је велика тајна. Можемо само да намуцавамо о томе. Оно што знам, из дела Отаца, то је да Бог Отац свет види као истину, а не као феномен(е). То значи да га види као коначан, вечан, возглављен у личности Његовог Сина. Оно што Бог "види" то постоји, заиста постоји. Какогод, можемо ипак рећи да бог "има доживљај" света, творевине. Ако то називамо свешћу, онда у реду. Онда је опет у Христу једна свест, јер је његово човештво било апсолутно у складу са "Божијим доживљајем света". Нема подвајања, нема две свести, два доживљаја.

Mislim da je Hristos kao čovek imao ljudsku svest, ovo je potrebno za značaj njegove žrtve. Sveto Pismo nam govori da je Hristos i plakao i da je imao i strah i ostale ljudske slabosti, ali da je ovo verom savladao. Hristova žrtva je i nama primer kako možemo da izdržimo, i ovaj primer ne bi imao na snazi ako Hristos nije bio sasvim i potpuni čovek, sa ljudskom prirodom i ljudskoj svesti, sa ljudskim bolima, strahovima itd. Suprotno bi mogli da kažemo: Lako je tebi kao Bogu.. Ali Bog ovde nije bio Bog nego čovek.

Davno sam mogao da aminujem i potpisem nesto sto si napisao ali ovo je na mestu 300%.

Много ме питаш. Божија "перцепција" за нас је велика тајна. Можемо само да намуцавамо о томе. Оно што знам, из дела Отаца, то је да Бог Отац свет види као истину, а не као феномен(е). То значи да га види као коначан, вечан, возглављен у личности Његовог Сина. Оно што Бог "види" то постоји, заиста постоји. Какогод, можемо ипак рећи да бог "има доживљај" света, творевине. Ако то називамо свешћу, онда у реду. Онда је опет у Христу једна свест, јер је његово човештво било апсолутно у складу са "Божијим доживљајем света". Нема подвајања, нема две свести, два доживљаја.

Bas na to mislim. Slazem se da su te "dve" ili dve svesti u potpunom saglasju i da nema raseckanosti, rasejanosti, kvantifikovanosti ali ipak

to zovem dve svesti zbog dva izvorista. Jednog iz ljudske prirode drugog iz licnosti Sina. I ako priznajem da je veom nezgodno i cak ne korisno govoriti to dve sveste bas zbog tog sirokog nerazumevanja toga staje to svest pa ce mnogi ljudi pomisliti kako mi (ili ja) verujemo da je Hristos daleko bilo bio podvojena licnost.

Прочитао сам о том феномену кинеске собе, али мени то не може бити неки реперезентативни примјер због тога што се не тиче искуства које машине немају могућност да стекну. Кинеска соба је у ствари покушај да се докаже да машине не могу имати вјештачку интелигенцвију, али ту зато изостаје искуство. Јер оно што нас људе чини личностима, па између осталог и интелигентним такођер има везе са искуством којег стварамо током живота са околином и то искуство се похрањује као меморија у мозгу.Способност да се позивамо на меморију - сјећања има везе и са нашом субјективношћу. Замисли сад да нам се током спавања ресетује сјећање и да све што смо досад научили у животу о себи, да се избрише и да се ујутру кад се погледамо пред огледалмо, шокирамо не знајући ни ко смо, ни откуд смо ту ни колико смо дуго, ако би уопште имали осјећај за вријеме у том тренутку....да ли сањамо или не ни да ли доживљавамо себе или не или уопште шта се дешава....А све то, стицање меморије, моћ да перцепирамо сопствено сјећање, да гајимо емоције и остало функционише самим начином рада милијарди неуронских синапси, дакле кроз његову комплексу структуру. Субјективно доживљавање не само себе, већ и околине, има опет везе само са мозгом.

Не знам сад гдје је али има на сајту тед.цом предавање једне жене која описује своје искуство са можданим ударом, и гдје је говорећи како јој је била одузета лијева страна, остала је само десна која је задужена за трансцендентно поимање тако да се она у једном моменту осјетила потпуно стопљена са читавим свијетом космосом, као да се њен субјективни доживљај космоса изједначио са његовим границама, ако их уопште има. Говори као да се сама претворира у неки космички апсолут, стање нешто слично ом чему теже источноазијски монаси кроз технике медитације и јоге.

Дакле и само поимање сбујеката око нас, у виду предмета геометријских облика, осјећаја да смо у простору са коначним димензијама има исто тако везе у начину како мозак ради по дифолту.

Kacio sam vec ali on je mnogo bolje objasnio.

To sto mozak uzrokuje znanje o pojmovima, geomtrijskim figurama, secanje o pricama etc ne znaci da mozak uzrokuje mogucnost neseg licnog dozivljaja tih objekata. Da napravis vestacku repliku ljudskog mozga i da ga pustis u rad imao bi automatizovanog zombija koji moze 100% lici na coveka po ponasanju i zakljucivanju ali ne bi imao licni dozviljaj bilo cega.

To sto mozak uzrokuje znanje o pojmovima, geomtrijskim figurama, secanje o pricama etc ne znaci da mozak uzrokuje mogucnost neseg licnog dozivljaja tih objekata. Da napravis vestacku repliku ljudskog mozga i da ga pustis u rad imao bi automatizovanog zombija koji moze 100% lici na coveka po ponasanju i zakljucivanju ali ne bi imao licni dozviljaj bilo cega.

ОК, ако се добро сећам, ти сматраш да свест долази с поља, из такозване ектоплазме. Да ли би онда клонови имали свест, јер би клониран био мозак, али не и то спољашње, шта год било? И шта би се десило код пресађивања мозга?

ОК, ако се добро сећам, ти сматраш да свест долази с поља, из такозване ектоплазме. Да ли би онда клонови имали свест, јер би клониран био мозак, али не и то спољашње, шта год било? И шта би се десило код пресађивања мозга?

Nemam pojma. Zato sto nigde, pa ni kod otaca, nisam mogao naci bilo kakve ozbiljnije detalje o tome kako se famozna ektoplazma spaja sa telom. Sto se ti presadjivanja to bi se desilo isto kao kad bi ja i ti zamenili racunare. Gde je mozak=racunar a ja i ti=svesti svakog od nas.

Kacio sam vec ali on je mnogo bolje objasnio.

Не би имао лични доживљај, јер нема искуства. Лични доживљај се стиче од малена у интеракцији са околином и то је такођер кључни аспект наше личности.

А шта је уопште лични доживљај, да ли кад се осјећаш као 3Д ентитет који осјећа простор око себе, или је лични доживљај оно искуство жене којој се лични доживљај расточио у васионска пространства изгубивши перцепцију простора око себе? Узми и то у обзир да је лични доживљај такођер везан и за перцепцију простора и времена, а то опет има везе са нашим искуством и по томе како мозак по дифолту доживљава материју и обрађује информације које прима чулима.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...