Jump to content

Savremena iskusenja i mladi

Оцени ову тему

Препоручена порука

link=topic=2029.msg412481#msg412481 date=1302825215]

nećeš dobiti recept ni od koga ... zato što sve zavisi od situacije i duhovnika... ja bih ti dao epitimiju da se ne raspituješ mnogo...

joooj

blud je seks bez ljubavi... tako reče vladika Porfirije-ako se ne varam...   

Владика Григорије у Чачку у децембру 2009. године... Био сам присутан. Неко од гиамназијалаца је на папиру поставио питање када је секс блуд, а када није блуд. И владика је одговорио: "Ако има љубави онда није блуд, а ако нема онда је блуд." Ништа више. Одмах је прешао на следеће питање.

Sapienti sat.

Подели на овим сајтовима

link=topic=2029.msg412481#msg412481 date=1302825215]

nećeš dobiti recept ni od koga ... zato što sve zavisi od situacije i duhovnika... ja bih ti dao epitimiju da se ne raspituješ mnogo...

0442_feel

blud je seks bez ljubavi... tako reče vladika Porfirije-ako se ne varam...  

uhh...aj sad da ne zalazimo u ovu temu "seks iz ljubavi"  0442_feel, lepo pitam sta je kad je u pitanju recimo seks sa osobom u koju smo zaljubljeni ali nismo u ljubavi,ili pak samozadovoljavanje...? 0442_feel

Подели на овим сајтовима

link=topic=2029.msg412456#msg412456 date=1302822920]

znači,dopalo ti se  :)

"...dodje na vencanje ko osusena na tavanu, zena treba da bude sisata,guzata pa da u njoj ima zena da izadje,nema je ko trn,kud ces jadna u brak,treba to svekrvu slusati,decu podizati... 0442_feel 0442_feel 0442_feel :) :) 4chsmu1 4chsmu1 4chsmu1" prstgore

Не знам шта остали мисле о овоме, али мени се чини да је комплетан тај концепт по коме је лепо (мослим на жене) оно што је мршаво (тако рећи анорексично) продукт западне модне индустрије, а знамо да су најуспешнији креатори у свету моде хомосексуалци. Кад ово кажем то не значи да мрзим такве људе (то су њихова лична искушења и како ће се са њима носити) већ просто мислим да хомосексуалац има погрешан приступ женском телу и процени лепоте истог, да не кажем подсвесно негативан став. 

Подели на овим сајтовима

link=topic=2029.msg412316#msg412316 date=1302814547]

http://www.vokabular.org/?lang=sr-lat&search=EPITIMIJA

epitimija ()

1. (gr. ) medicinski: žudnja, požuda, želja, jak prohtev za jelima što ga oseća žena za vreme trudnoće;

2. (gr. ) kazna kojom više crkvene vlasti kakžnjavaju neko svešteno lice za učinjenu krivicu; poslati na epitimiju poslati sveštenika u manastir da izdrži kaznu na koju je osuđen.

Православније је епитимију схватити као лек, а не као казну.  

кад смо код епитимије већ ...

суштински, епитимија је немогућност приступања светој тајни причешћа а не некаква ''казна''. не постоји казна, још мање концепт казне, у Православљу нити се иједном помиње у Светом Писму већ постоји само у неким страним, поготово римокатоличким и протестантским (десничарска и левичарска варијација хришћанства) јуридичким (пресуђивачким) концептима, да не кажем парадигмама.

додатни пост (телесни пост је део који служи као алат за отварање жеље за духовним делом уздржавања од чињења злих дела и помисли, једноставно речено - сит Бога не моли), чињење добрих дела, исправљање злодела кроз тражење опроштаја, надокнаду (материјалну или не, не може се зацелити потпуно однос али се може поправити до висине светиње, јер ожиљак и сећање остају који жртву не треба да горде а злочинца да понижавају већ изравнају и воле се као најближи) и покајање је само начин да увидимо дубину и повреду начињеног зла а не формалистичко и индивидуално дело једне личности које ће бити на сујету и уображавање да смо ок са Богом. Бог, пре свега, жели и тражи да будемо мирни са својом савешћу, другим људима (сви су ближњи јер су људи, па тек онда припадници овог или оног), па тек онда кад се измиримо са другим човеком да принесемо жртвени дар, љубав исказану према Њему. одатле и двострука заповест - љубите једни друге као себе саме и љубите Бога и немајте другог идола.

дакле, из суштине дела покајања видимо зашто човек уствари не може да приступи светој тајни причешћа, која је уствари једино условљена изражајем љубави према ближњем и Богу.

из овога можемо видети зашто је Црква (заједница крштених и верних а не скуп безличних ликова у мантији) једини начин да се стигне до Бога, па и отпуст греха и обожења (задобијања места у Царству Небеском) кроз свету тајну причешћа - преко ближњих до Бога, као и обрнуто.

Da vidimo sta kaze crkvena logika:

- masturbacija: epitimija 40 dana, suhojedenje, 100 metanija

- medjusobna masturbacija: 80 dana, isto, isto

- klir: epitimija godinu dana (+zabrana svestenosluzenja), nakon toga svrgavanje u red cteca

- blud: 9 godina (po Grigoriju Niskom), 7 godina (po Vasiliju Velikom)

- preljuba: 7-15 godina

- monasi: podvrgavaju se epitimiji za preljubnike (ako budu voljni da nakon 3 popodne jedu suvu hranu i cine po 250 metanija sledi im epitimija za bludne svetovnjake)

- klir: svrgava se u red laika

- u slucaju da popadija padne u preljubu: svestenik je duzan da je otpusti ili biva rascinjen

- muzelostvo: 15-18 godina

Jovan Postnik smatra da bi navedene epitimije trebalo skratiti na 2-3 godine u slucaju dobrog vladanja 0442_feel

Carigradski Patrijarh Nikolaj III kaze da je Postnikovo "snishodjenje mnoge pogubilo".

- drugobracni: 1-2 godine epitimija

- trecebracni: 3-5 godina.

Izgleda da ova Crkvena pravila(koja su se primenjivala od vremena Sv Vasilija Velikog) ne daju dobre rezultate pa se vise i ne primenjuju,ili gresim?

Razumem ovo za one koji su pali U ZAVIST BLUDA pa zarad njihovog dobra ovakva rigorozna mera,uz odredjeno popustanje od strane duhovnika...Ali da se ovo primenjuje za svakoga ko makar jednom pocini neku bludnu radnju, pa ja cisto sumnjam da bi iko imao da se pricesti 0442_feel Sta vi kazete?!

Подели на овим сајтовима

link=topic=2029.msg412456#msg412456 date=1302822920]

znači,dopalo ti se  prstgore

"...dodje na vencanje ko osusena na tavanu, zena treba da bude sisata,guzata pa da u njoj ima zena da izadje,nema je ko trn,kud ces jadna u brak,treba to svekrvu slusati,decu podizati... 0442_feel 0442_feel :) :) :) 4chsmu1 4chsmu1 4chsmu1" 4chsmu1

Не знам шта остали мисле о овоме, али мени се чини да је комплетан тај концепт по коме је лепо (мослим на жене) оно што је мршаво (тако рећи анорексично) продукт западне модне индустрије, а знамо да су најуспешнији креатори у свету моде хомосексуалци. Кад ово кажем то не значи да мрзим такве људе (то су њихова лична искушења и како ће се са њима носити) већ просто мислим да хомосексуалац има погрешан приступ женском телу и процени лепоте истог, да не кажем подсвесно негативан став.   

to za homoseksualce je mozda predrasuda, ali u principu se slazem sa tobom dada,ali uopste svuda u svetu su modni kreatori prihvatili takav trenad. Iskreno odusevile su me ovakve reci Oca Justina,da ne duzim dalje,post je pa da ne ispadnem bezobrazan,uhuh 0442_feel 4chsmu1
Подели на овим сајтовима

link=topic=2029.msg412316#msg412316 date=1302814547]

http://www.vokabular.org/?lang=sr-lat&search=EPITIMIJA

epitimija ()

1. (gr. ) medicinski: žudnja, požuda, želja, jak prohtev za jelima što ga oseća žena za vreme trudnoće;

2. (gr. ) kazna kojom više crkvene vlasti kakžnjavaju neko svešteno lice za učinjenu krivicu; poslati na epitimiju poslati sveštenika u manastir da izdrži kaznu na koju je osuđen.

Православније је епитимију схватити као лек, а не као казну.  

кад смо код епитимије већ ...

суштински, епитимија је немогућност приступања светој тајни причешћа а не некаква ''казна''. не постоји казна, још мање концепт казне, у Православљу нити се иједном помиње у Светом Писму већ постоји само у неким страним, поготово римокатоличким и протестантским (десничарска и левичарска варијација хришћанства) јуридичким (пресуђивачким) концептима, да не кажем парадигмама.

додатни пост (телесни пост је део који служи као алат за отварање жеље за духовним делом уздржавања од чињења злих дела и помисли, једноставно речено - сит Бога не моли), чињење добрих дела, исправљање злодела кроз тражење опроштаја, надокнаду (материјалну или не, не може се зацелити потпуно однос али се може поправити до висине светиње, јер ожиљак и сећање остају који жртву не треба да горде а злочинца да понижавају већ изравнају и воле се као најближи) и покајање је само начин да увидимо дубину и повреду начињеног зла а не формалистичко и индивидуално дело једне личности које ће бити на сујету и уображавање да смо ок са Богом. Бог, пре свега, жели и тражи да будемо мирни са својом савешћу, другим људима (сви су ближњи јер су људи, па тек онда припадници овог или оног), па тек онда кад се измиримо са другим човеком да принесемо жртвени дар, љубав исказану према Њему. одатле и двострука заповест - љубите једни друге као себе саме и љубите Бога и немајте другог идола.

дакле, из суштине дела покајања видимо зашто човек уствари не може да приступи светој тајни причешћа, која је уствари једино условљена изражајем љубави према ближњем и Богу.

из овога можемо видети зашто је Црква (заједница крштених и верних а не скуп безличних ликова у мантији) једини начин да се стигне до Бога, па и отпуст греха и обожења (задобијања места у Царству Небеском) кроз свету тајну причешћа - преко ближњих до Бога, као и обрнуто.

Da vidimo sta kaze crkvena logika:

- masturbacija: epitimija 40 dana, suhojedenje, 100 metanija

- medjusobna masturbacija: 80 dana, isto, isto

- klir: epitimija godinu dana (+zabrana svestenosluzenja), nakon toga svrgavanje u red cteca

- blud: 9 godina (po Grigoriju Niskom), 7 godina (po Vasiliju Velikom)

- preljuba: 7-15 godina

- monasi: podvrgavaju se epitimiji za preljubnike (ako budu voljni da nakon 3 popodne jedu suvu hranu i cine po 250 metanija sledi im epitimija za bludne svetovnjake)

- klir: svrgava se u red laika

- u slucaju da popadija padne u preljubu: svestenik je duzan da je otpusti ili biva rascinjen

- muzelostvo: 15-18 godina

Jovan Postnik smatra da bi navedene epitimije trebalo skratiti na 2-3 godine u slucaju dobrog vladanja 0110_hahaha

Carigradski Patrijarh Nikolaj III kaze da je Postnikovo "snishodjenje mnoge pogubilo".

- drugobracni: 1-2 godine epitimija

- trecebracni: 3-5 godina.

Izgleda da ova Crkvena pravila(koja su se primenjivala od vremena Sv Vasilija Velikog) ne daju dobre rezultate pa se vise i ne primenjuju,ili gresim?

Razumem ovo za one koji su pali U ZAVIST BLUDA pa zarad njihovog dobra ovakva rigorozna mera,uz odredjeno popustanje od strane duhovnika...Ali da se ovo primenjuje za svakoga ko makar jednom pocini neku bludnu radnju, pa ja cisto sumnjam da bi iko imao da se pricesti 0513_music Sta vi kazete?!

да има неког данас ко би имао воље да понесе крст овима НЕПОКАЈАНИМА које би тако епитимисао, ја не видим никакав проблем онда.

пошто нема, а пракса Цркве је СНИСХОЂЕЊЕ а не акривија (у најгорим случајевима епитимија), опет не видим никакав проблем у овом списку.

ТВОЈ је проблем што мислиш да кад се пипнеш дође неки џелат који те ошашави ко будалу ... то се у образованом свету зове јуридички (пресуђивачки) концепт погледа на свет.

мало шале  :)0505_music0512_music

ceiling_cat.jpg

Подели на овим сајтовима

Аууууу...само вас слушам...

рукоблуд се лечи експресно у браку људи...жените се..удајте се...и решен проблем..

Како рече отац Јустин :

ОТАЦ ЈУСТИН: Знате да вам кажем, нема ту, ни велики пенис, ни мали пенис. И то је проблем. Неко се разведе што је мали пенис, а неки што је велики. Неки је груб, наваљује на жену, а неки не наваљује. Није то то. Ствар је љубави.

Био он срчан, болестан, био он туберколозан, био шећераш, био шта био, па било нека је не знам шта, изузев да му је рат (рак?) однео „ону работу”, разумеш ти то - он треба жену увек да задовољава. А они кад се воле , они се увек могу задовољити онако , оно сто није за причу, интима, њихова интима.

Међутим, овде је један безобразлук,знате. Он једноставно неће да приђе жени 3 мјесеца, или месец дана,па то је твоја ..., шта је, а то њој смета.Е ваља. Не ваља. Ма, она треба да се разведе од њега, и то без икаквога гријеха.

ЖЕНА САГОВОРНИЦА: Али она њега воли!

ОТАЦ ЈУСТИН: Па нека га воли. Нека нађе другога који је сличан њему, па нека га воли. Или нека га превари, нека иде на Шар планину на хотел, 15 дана, нађе тамо здравог мушкарца да истресе кесу, па се врати, па нека овога воли у кревету оваквог, као сека персу.

ЖЕНА САГОВОРНИЦА: хаха, о Боже драги, хахаха.

ОТАЦ ЈУСТИН: Шта ће јој муж ако нема ону работу, или жена, а обратно ако је жена? Не може то тако , забога мила, па нисмо дјеца, нисмо стока.

ЖЕНА САГОВОРНИЦА: 7 Божија заповест, не чини прељубу.

ОТАЦ ЈУСТИН: Прељуба је нешто друго - ако ти имаш мужа кога волиш, а направиш срамоту са другим човеком, па њега више заволиш, тај човек ти дође бољи у тим пословима. Онда - то се зове прељуба, онда ти запоставиш мужа, и децу и кућу, па онда пропадне и кућа. И она тамо, и ова `вамо. Због тога је прељуба - не смеш да имаш мужа осим свога мужа.

Ако је он муж! Ал, ако неће , он тебе наводи да чиниш прељубу. И што не би она ишла код другог човека , ако 3 године он неће са њом да спава?!

Па немојте молим вас, па ко би то издрж`о!? Ја сам против овијех студената, што се жале, знате, 2 спавају у истој соби, па један доводи дјевојку а други не доводи девојку. А онај, срамота онога што доводи девојку, срам да га буде, јер овај се нешто тако упропасти да се

никад више не може , овај што не јаше жену вамо. Па кажем : „изађи ти из собе, мани ти њега, иди ти код некога другога горе.”

Не може то тако. ви знате, старе мајке су ,раније, кад краву треба водити бика, нису никад дале да деци да води, нису никад дали да деци гледају кад се крмача букари, кад се овца мрче, кад се коза прца, то су све оплођење стоке. „Шта гледаш то, немој то да гледаш, то не ваља”

А шта данас гледају на филму? Сваки дечак данас има траке срамне, и гурне у телевизор а овамо руком тандрља своју киту. Па шта је, ко је крив за то? И сутра не може да се ожени, упропастио своје поле органе, како се каже то на слику ... негатив, јесте, то је негатив живота, драга моја, ту се упропасти живот.

Природно јадан, иди природно! Ма,што да гледаш ти шта ко ради на телевизији, узми девојку па иди у шуму, па сам снимај филм, сам се иживљавај са својом девојком, зар то није лијепо?

(пауза)

ЖЕНА САГОВОРНИЦА: и тако оче, кроз ову причу дођосмо на поље, ја бих га назвала, компензације са једне стране, а са друге стране и пре свега, чини ми се, на поље посвећености.

Кад кажем компензација, мислим на ето онај случај од мало пре, можда би онај ко је ту енергију ускратио, или ако је жена ускраћена на оном пољу може компензацијом да се реализује на неком другом пољу, (овде се не чује јасно), а са друге стране што се тиче посвећености, то је исто повезано са компензацију на неки начин, али и посебно гледано.

Монаси су посвећеници и они ,ако ја добро разумем ствари те, такође су лишени тога.

ОТАЦ ЈУСТИН: да вам кажем. Питам ја једног сељака, тера он два ждријепца, силна, у колима: „како смеш да тераш те ждријепце кроз велики чопор кола, од раније, док није било лимузина, ових трактора. оду они једни ждријепци, оду други?

Како реко`, ми то у Босни чим дође година и по, а ми то у шуми ушкопимо, не може да се рукује са њиме, са тим у колима”.

Каже: „оче, ми имамо у селу једнога ждријепца који скаче на кобиле, он се не вата. А сви ови други нису имали кобиле и с њима је лако, они само пиште вриште, а с њима може се седи, ... , они нису никад скочили на кобилу, и они су невини, с њима можеш да управљаш како

хоћеш”

Тако су монаси. Монаси су људи који су дошли чистога срца, чистога тела у манастир. Није то сваки монах - ако је оставио, жену живу, ђецу живу, не знам, женио се 10 пута па је потрчао сад у манастир, `вамо да се спасава. То је калуђер, то је нека... што би рекли нека... нека, што би рекли... нека безвезна ствар. Може да дође у манастир, нека ради тамо, да чува краве, ал не може он сад да ствара неку твоју, да он сад прича тамо о монаштву, о девствености.

И ту су јако строги ти старци, за ове монахе... „шта гледаш тамо, куд гледаш `вамо.” Они знају те цаке, знаш, како то се ради. Монаси су људи који једноставно немају односа ни са женама ни са људима. Посте, моле се. Мушкарци и жене, девојке, ове монахиње и монаси. То су фини људи који раде по манастирима. Кад би ми имали везу са девојком Немаш кад.

Зато смо се и посветили без брака. Јер, ујутру устанемо рано у 4, легнемо у 10. То мало прочитамо молитава, ноћу одморимо. Тако цео вијек смо у цркви, од јутра до сутра.

Ми бисмо запоставили своје жене и своју децу. Видите колику имају муку свестеници наши, они су велики мученици. Хоће да буде добар свештеник у олтару и пред народом, ал треба и кућу гледати.

Дошла жена: „пожури”, каже, „прото, дијете добило пролив, треба отићи у болницу... иди на радни састанак, учитељица зове - слабо нам учи Мишко”. Он мора да буде и тамо и тамо, зато су наше проте врло фини људи. Видите како се нормално понашају, носе децу, носе унучиће, то је милина да видиш свестеника, протиница здрава, деце пуно око њега, чопор, фино.

А монаси су људи који се повлаче, они не могу са девојкама да спавају, не могу да иду са девојкама у близину, а да остану, сви се повлачимо.

------------------------------------------------------------------

ЖЕНА САГОВОРНИЦА: а да ли су они лишени тих еротских, сексуалних нагона, енергија?

ОТАЦ ЈУСТИН: нису, нису. И они имају жељу и они имају све то, али то се, имају тамо калуђерска правила, како се живи, шта се живи: не смеш да се обнажујеш, не смеш ово, не смеш оно, не смеш ништа. Не смеш да дишеш, ако треба, строго узевши. Имаш духовног оца, коме се исповедаш, па он каже „дедер, да идеш да цепаш дрва, деде` ово , деде` оно. Који слушају...”

ЖЕНА САГОВОРНИЦА: је ли то ипак једна врста насиља над човековом природом?

ОТАЦ ЈУСТИН: па насиља, али добровољног. Добровољног. Ми добровољно

ступамо у ред монаштва, свјесно. Први је завет послушност - то је најтежи завет.

Други: безбрачност, а трећи : да немамо приватну својину.

То ко може, може, ко не може, иди брате с милим Богом, остави нас на миру.

ЖЕНА САГОВОРНИЦА: ипак, да ли се поткрадају грехови?

ОТАЦ ЈУСТИН: има, зато они који не слушају, они почну да иду са девојчицама, тамо-вамо, дописују се.

Сад ово, мобилни телефон ће да направи збрку велику. Има ове поруке. Ко ће да га ухвати? Нико. Може како хоће разговарати с ким хоће. То ће и бракове да растури огромне,овај мобилни телефон. Он је добар, и све, али може да се употреби на зло.

То сам хтео да кажем, који је разлог зашто данас долазе много? Видела си сама, јутрос колко их дошло тамо из Невесиња. И са сваким ја морам ту да то, онај пита „дал да узмем ту девојку”, овај пита ово, онај пита оно. Ја се повлачим колико могу, али не могу да побегнем.

ЖЕНА САГОВОРНИЦА: то су, дакле , стварно питања из практичног живота.

ОТАЦ ЈУСТИН: Нису деца више ... , питају кад и како хоће,„ја да спавам са женом, дал`да стављам гуму, ил` да не ставим гуму?” Па кажем „забога мила, са рођеном зеном да стављаш гуму, па ти си коњ! Што си је узео, забога мила, са својом рођеном женом? Па волите се 13 сати, јадан не био. 15 сати не сјаши с ње, нека је тамо. Шта ће ти друго, зашто си је узео? Она то воли, њој то прија, теби прија, па терај колко имате времена.

ЖЕНА САГОВОРНИЦА: и снаге.

ОТАЦ ЈУСТИН: па и снаге, и времена. Љубав је ту у питању, ал` она поштена љубав, није то срамотна љубав. Ово је срамотно, ово морално неморално. То је срамотно. Кад се, 27 година, молим те, човек и жена, па се разведу. Па замисли. То је за мене катастрофа. Боже ме опрости, ја бих пострељао.

ЖЕНА САГОВОРНИЦА: немојте, како би пострељали, ви сте монах!

ОТАЦ ЈУСТИН: бацио бих их у дунав, нек се о`ладе.

ЖЕНА САГОВОРНИЦА: па како као Божији човек то можете да помислите?

ОТАЦ ЈУСТИН: замислите, остави младица и девојку у 21 годину, сина и ћерку, и они се разведу. Па ште ће ова деца? Њима треба отац а и мајка, а немају оца и мајку.

ЖЕНА САГОВОРНИЦА: већ су одрасли људи, боље , оче, да се разведу, него да живе у лажи и у греховима.

ОТАЦ ЈУСТИН: а што се нису развели у 3 или у 5 година? зна се до 5 година...

ЖЕНА САГОВОРНИЦА: значи, ви не верујете у размимоилажиње у једном тренутку,

у удаљавање?

ОТАЦ ЈУСТИН: они ако су се вољели од почетка, они ће се вољети до краја. Ја сам венч`о од како сам дошао, ја мислим преко 600 бракова. Па онда има тако свадба велика, свечаност велика, млада лепо обучена, завршимо венчање, лепо ... фина, сад они узму па снимају то све на филм. И онда мораш нешто да им кажеш овако, неку поуку после венчања.

Али кад они дођу касније, за једно 15-20 дана, да узму тај лист венчани, да их уведем у књигу. Ја то средим лепо, онда ја њима држим једно овако интимно мало предавање, па причам: како је један деда, ал` истина је била - како је један деда тамо код нас имао бабу па живио са њоме, родио 14 деце, 68 унучића је дочекао, 92 годину деда дочекао. и каже ”ми смо се тако вољели да никад нисмо имали неке компликације међу нама. Кад сам се год пробудио, она стави главу под овде, на мој пазух, доле окрене под пазух.

- Јовке, сто то радиш!?! Мичи се, Бога ти!

- Немој Петре, ја тебе толико волим да не могу твоје душе да се надишем.„

14 деце су родили, она се никад није могла надисати његове душе. И умрла је 10 година пре њега и није се никад могла надисати његове душе.

Мож' мислити ти то шта то значи светиња брака.

ЖЕНА САГОВОРНИЦА: слушали сте оца архимандрита, оца Јустина, старешину

манастира Савине у Херцег Новом. За наше уобичајене појмове, рекли бисмо, необична

духовна личност.

Међутим, његово име је широко познато у културним круговима. Оно по чему

је отац Јустин посебно познат, јесу дакле његови лековити разговори са људима, разговори који су један вид ,не само духовног савета, него дубоког људског разумевања и специфичне

психолошке терапије. Када за нечији брачни љубавни проблем нема лека, каже

се - тај треба да оде код оца Јустина.

Подели на овим сајтовима

• 2 weeks later...

Аууууу...само вас слушам...

рукоблуд се лечи експресно у браку људи...жените се..удајте се...и решен проблем..

to jeste...ali ako se uzme da se danas zene/udaju oko 25god i kasnije,kad zavrse fax...sta cemo onda u toj pauzi izmedju 15-25god??  facenew22222222

Подели на овим сајтовима

to jeste...ali ako se uzme da se danas zene/udaju oko 25god i kasnije,kad zavrse fax...sta cemo onda u toj pauzi izmedju 15-25god??  facenew22222222

Имао сам сличан проблем...

Има у хришћанству обред веридбе...где се двоје обећају једно другоме...

..мада наши Свештеници то све сада стрпају у чин венчања....али на захтев могу да обаве службу...

И тражиш благослов од Свештеника после....и то је то!

Подели на овим сајтовима

to jeste...ali ako se uzme da se danas zene/udaju oko 25god i kasnije,kad zavrse fax...sta cemo onda u toj pauzi izmedju 15-25god??  :drugarstvo:

Имао сам сличан проблем...

Има у хришћанству обред веридбе...где се двоје обећају једно другоме...

..мада наши Свештеници то све сада стрпају у чин венчања....али на захтев могу да обаве службу...

И тражиш благослов од Свештеника после....и то је то!

pa kad se verim logicno je da posle nekog vremena se i  vencam...ali u proseku niko ne planira ni pre 25god da se veri...a pri tom od 15god obicno ima nekoliko duzih veza...ali i onaj sto nema curu i on ima seksualni nagon...lako je popovati onom sto ima ozbiljnu vezu i ocekuje brak za godinu,dve....

Подели на овим сајтовима

• 2 weeks later...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...