Jump to content

Никола Тесла (1856 – 1943)

Оцени ову тему

Препоручена порука

„Praktično, sva velika dostignuća čoveka do sada su bila inspirisana ljubavlju i posvećenošću prema ženama. Muškarac je težio velikim stvarima samo zato što je neka žena verovala u njega, zato što je želeo da zadobije njeno divljenje i poštovanje. Iz ovih razloga, on se borio za nju i rizikovao svoj život, iznova i iznova.”

Да могу, педес иљада лајкова ил амина бих ти дао за ово, само да могу и да ти то значи на било који начин. Али мислим да је ово централна тема интервјуа, и да много значи.

Прелепо речено, и сто посто тачно. нисам теолог, ал мислим и да је узвишено тотално у оном метафизичком смислу. 

Фала за ово ђе чуо и ђе не чуо, а ја стојим на пвт вазда од сад да ти се за ово одужим, де могу. Хвала.

Подели на овим сајтовима

@RYLAH - Potrazi po knjizarama, a ima je skoro svugde, knjigu Profesora Jove Tosevskog: Planeta zena.

Posto ti se svideo ovaj Teslin citat, sigurno ce ti se knjiga dopasti. Mene barem odusevila kad sam je procitao, sve sto mi je bilo `` na vrh jezika`` o zenama, Tosevski je to lepo upakovao u knjigu. Odlicna je.

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

@RYLAH - Potrazi po knjizarama, a ima je skoro svugde, knjigu Profesora Jove Tosevskog: Planeta zena.

Posto ti se svideo ovaj Teslin citat, sigurno ce ti se knjiga dopasti. Mene barem odusevila kad sam je procitao, sve sto mi je bilo `` na vrh jezika`` o zenama, Tosevski je to lepo upakovao u knjigu. Odlicna je

mislim da je Toševski u toj knjizi dobro opisao kako se žena snalazila u svim lošim (po nju samu) stranama patrijarhata, samo je prevideo da je nepravednost i krutost (ne čvrstina) muškaraca uzrokovala revolt žena i iznedrila sve one krajnosti u feminizmu koji se probudio... kao što postoje zakoni fizike - postoje zakoni i metafizike - sila reakcije će biti jednaka sili akcije - ne kažu džabe tiha voda breg roni...

a postoji i knjiga o srbima muškarcima ,,reci ne'' - ja mislim da će se ta knjiga svideti tebi :)

kažu da je prava revolucija bila ustvari kad su žene počele da se školuju, i Jerotić (parafraziram:) zbog menjanja uloge žene u društvu smatra da je patrijarhat u krizi (što kaže ne mora da rezultuje nečem lošem, ali kriza/iskušenje je otpočelo) i dok je tako natalitet će da trpi, pri čemu je uporedio Aziju i Evropu, u Evropi raste ta kriza i smanjuje se natalitet, dok je u Aziji obrnuto, sad beli čovek bi trebao da se pripazi...

Подели на овим сајтовима

Nadalje, Tesla tvrdi da žene nisu oduševljene zbog ove nove pozicije.

„Deluje mi da i same žene nisu preterano srećne u ovoj novonastaloj slobodi. Pitanje koje se prirodno postavlja je da li su same žene tu pobednici ili gubitnici. Ne posmatram ovo pitanje samo sa muške strane, razmišljam o ženskoj strani toga.”

„Nestalo je zadovoljstvo iz života žene. Ona je ambiciozna u nameri da dobije ono što želi, a to često prevazilazi njene prirodne mogućnosti. One često zaboravljaju da ne mogu sve žene biti primadone i filmske zvezde.”

E mislim da je ovo srz tog problema i divim se Tesli sto je tako rano ovo predvideo.

Danas se ljudi "ukalupljuju" u neki sistem,napisao sam ljudi,mada iskreno mislim da su zene vece zrtve tog ukalupljivanja.

Dovoljno je pogledati mlade devojke danas,od tolike maske u vidu odece,sminke,raznog nakita,one ne dozvoljavaju sebi da ispolje svoju originalnost,jedinstvenost svoje licnosti...

Dok sam ovo pisao setio sam se onih devojaka iz filma Cloud Atlas,cini mi se.Ko je gledao,zna na sta mislim. :)

Подели на овим сајтовима

Primjećujem da su o ženama najviše razmišljali, njima se bavili i analizirali, muškarci koji nisu ostvarili stabilnu vezu, i čiji fokus nije bio žena i porodica,  uz svo dužno poštovanje prema djelu koje su ostavili za sobom.

Suludo je definisati ženu i naći formulu koja će riješiti sva pitanja vezana za nju.

Nema tu previše misterije, čak bih rekla da je jednostavnije nego mislimo...samo volimo da komplikujemo.

Žena je nekada i samoj sebi strana.  Borbu koju vodi dobila je u nasleđe. Smisao i odgovornost definisani, tradicionalno utemeljeni, a sve što je silom etablirano, kad tad teži slobodi.

Tragedija je što žena vrlo često ne shvata da tu slobodu, kao svako drugo biće, ima...i da je sama sebi postavila granice koje ruši upinjući se.

Čemu borba? Sa kim se bori?

Mislim da je sami feminizam najveći neprijatelj jedne žene. On je tjera da zaboravi svoj smiso  i narušava vrijednost njenog postojanja. Strah od dominacije koja se provlači kroz sve sfere je teret koji vrlo grubo skida sa sebe.

Pogrešna percepcija.
Ako oslobodimo sebe svog neprijatelja, a to je pitanje identiteta, shvatamo da nemamo potrebu da ratujemo, jer nemamo sa kim. Neprijatelja imamo samo ako ga stvorimo.

Sama senzibilnost koja je urođena, nesigurnost koja je proizvod odgovornosti koja je nekada prevelika, čini je  ranjivom, pa kao takva traži svoj smisao.

Ako jednostavno prihvatimo različitosti i prigrlimo ono što nosimo kao teret, naš smisao je pun i žena je ostvarena i zadovoljna sobom....ne mora da se dokazuje jer nema razloga.

Rekoh da je vrlo jednostavno :)

Istina, različite smo, tako da ne mogu  i ne želim govoriti u ime svih, jer i meni su žene ponekad stane i čudne... previše agresivne i nejasne. Jedno je sigurno, u svakoj ženi ima bar trag koji može biti osnova za najtoplije biće samo ako se da dobar temelj ili oslonac.

Svaka teži da voli i bude voljena, da gaji i njeguje, da pokaže svoj maksimum koji nekada prelazi granice izdržljivosti ...i uprvo to je njen dar, a ne dokaz.

Подели на овим сајтовима

Bez obzira koliko nam se svidele misli nekoga od umnih ljudi i koliko god to izgledalo tacno, svako uopstavanje kada je jedan rod ili drugi u pitanju je problematicno. Svaki je covek ponor rekao bi Dostojevski i to je cini mi se jedno od retkih uopstavanja koje je istinito. Tako je i svaka zena prica za sebe. Ima manje ili vise od tih uopstenih osobina zenskog roda. Neke nemaju ama bas nista od toga a neke imaju.

Zena je misterija isto onoliko koliko i svaki muskarac. Nekada mi nije bilo jasno ni kako im prici ni kako komunicirati sa njima. Kasnije sam kroz godine shvatio a i citajuci npr. Sv Jovana Zlatoustog da je univerzalni jezik neba i ljubavi molitva. Neki od pustinjskih otaca su govorili da pre nego sto sa nekim progovorimo treba da se Bogu za njega pomolimo. To sam posle i iz iskustva shvatio. Problem je samo da cesto zaboravim na taj univerzalni jezik ljubavi.

Ako covek zeli da stvarno uradi ono sto treba u kontaktu ne samo sa zenom nego i sa muskarcem onda bi trebao da se mnogo vise moli i to bas za tu ososbu.

Tako isto kada neko zeli da se uda ili ozeni treba od Boga da trazi vodjstvo i onda ce stvari biti mnogo jednostavnije i mnogo lepse uradjene.

Подели на овим сајтовима

mislim da je Toševski u toj knjizi dobro opisao kako se žena snalazila u svim lošim (po nju samu) stranama patrijarhata, samo je prevideo da je nepravednost i krutost (ne čvrstina) muškaraca uzrokovala revolt žena i iznedrila sve one krajnosti u feminizmu koji se probudio... kao što postoje zakoni fizike - postoje zakoni i metafizike - sila reakcije će biti jednaka sili akcije - ne kažu džabe tiha voda breg roni...   a postoji i knjiga o srbima muškarcima ,,reci ne'' - ja mislim da će se ta knjiga svideti tebi

Ne bih slozio sa ovim da je to nesto sto je on prevideo, vec on, po mom misljenju, govori sasvim suprotno. Tj, da je mlakost muskarca ta koja uzrokuje pojacanu biovlast kod zena, ili feminizam, kako se to mozda naziva.

Imam sve njegove knjige ;)  

Подели на овим сајтовима

Ne bih slozio sa ovim da je to nesto sto je on prevideo, vec on, po mom misljenju, govori sasvim suprotno. Tj, da je mlakost muskarca ta koja uzrokuje pojacanu biovlast kod zena, ili feminizam, kako se to mozda naziva.

Imam sve njegove knjige ;)  

pa moguće, samo meni ostaje nejasno zašto uopšte dolazi do te mlakosti? Kao što svaka žena ne može dosegnuti ideal ženstvenosti, ni svaki muškarac ne može dosegnuti ideal muškosti i sad onda će oni koji nemaju klasično muške crte ispasti mlaki? Ako sam ja recimo muškobanjasta sigurno neću biti idealan spoj nekom muškarčinom, već upravo sa tim nekim ,,mlakonjom''. Ja sam u toj knjizi više videla šablon - ali moguće da totalno mašim poentu...

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

Imam sve njegove knjige   

Kad  bi mu video ženu, kakva je aždaja, i kako ga drži pod papučom, bilo bi ti jasno koliko je pisao iz iskustva...

Enivejz, ne znam zašto ovde postoji neki problem u vezi sa feminizmom. Kad bi se, recimo, neko pobunio da mu neko krši ljudska prava, to bi bilo u redu, ali ako tražite prava koje vam neko oduzima, jer ste žensko to nije u redu? Jer na koncu, bitka za ženska prava je bitka za ljudska prava.

Sebe smatram feministkinjom, ali ne vidim muškarce kao svoje neprijatelje. Nemam potrebu da se borim sa konkretnim muškarcima  sa kojima se susrećem, i koje biram da imam u svojoj okolini. Ako za nekog mislim da je krelac, apsolutno ću ga izignorisati. Ja imam trojicu braće, dragog, oca, i mnogo drugara koje volim i cenim kao ljude. I oni mu dođu neki muškarci, zar ne? 

Ono što smatram da je pogrešno, i protiv čega se borim jeste sistematsko zanemarivanje učešća žena u nekim situacijama u kojima im, kao, nije mesto, jer su žene. I to zato što je neko to odlučio iz nekog svog teorijskog okvira. Ako je neko sposoban, i ako može, molim lepo, nema veze da li je žensko ili muško. Uostalom, kad je došao II sv.rat, žene su počele da rade na mestima muškaraca, i uvidelo se da nisu nesposobne za to. Ali ne treba od malena usađivati jednima da ne mogu da rade nešto, jer su pogrešnog pola. Ako moj sin bude voleo da gaji cveće, svakako mu neću govoriti da to nije za dečake. Ili, ako ćerka bude volela borilačke veštine, da je sprečavam da ih trenira, jer to nije za devojčice?  

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

• Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
  • Креирај ново...