Jump to content
Guest Светлана

о. Серафим Роуз

Оцени ову тему

Recommended Posts

Лазаре,игуман није био о.Серафим већ о.Герман.А и отац Серафим је пред крај свог живота признавао новокалендарске Цркве,тако да ме чуди да је око тога било проблема.

ja sam ti lepo napisao sta treba da uradis a ti slobodno nastavi po svome.

Хвала ти Ја драго ми је да ћу надаље, ако наставим по своме, имати твоју заштиту.

Ето можда је боље, за све нас, да чешће вратимо пред очи слику тога лица са одра оца Серафима, тај израз готово смешак радости претходно страховито напаћенога човека се не да фалсификовати, као што се фалсификује много тога другога о њему.

Ја морам само да вас питам нешто: :)

Ја са ове стране екрана потпуно нормално пишем и читам све ово,без острашћености,јел тако и код вас? :)

Увек ме мучи ова дилема.

Ма какви, из дубине душе сам острашћен...попио бих вам свима крв због овога :)

Лазаре,игуман није био о.Серафим већ о.Герман.А и отац Серафим је пред крај свог живота признавао новокалендарске Цркве,тако да ме чуди да је око тога било проблема.

Колико ја знам, о. Серафим је иступио са братством, са манастиром целим.

И на његову иницијативу. Можда није био игуман, али је био њихов спирит гајд (што би рекли).

Као први проблем сам ставио "екуменизам", али знам да је био пробелм и календар. Али, знаш како, и код нас се артемијевци позивају на све и свашта, а на крају испадне да ја било због пара, удобности, аутомобила, вила, итд.

Не кажем да је тако код о. Серафима, мада ни не кажем да није. Не знам.

Додатак:

Ја ћу се први помолити пред иконом, ако оца Серафима прогласе светим, а пре 5 година сам био на његовом гробу и поклонио се и целивао га као да је свети.

Дакле, ја сам погрешна адреса за расправљање о његовој светости и овде прекидам о томе.

О богословљу може да причамо.

ja bih rekao da je veci problem pak njegovi sledbenici nego on; koji u njemu vide svetitelja (da ne kazem gurua) koji nije podlzean kritici

A ja bih rekao da ispravno kažeš, problem su oni koji u njemu vide nezabludivi autoritet i to po svim pitanjima...

Проблем са овом и сличним темама је, колико ја видим, пре свега у томе што људи јако слабо разумеју светитељство, и јако тешко успевају да разумеју да то што је неко светитељ не мора да значи да је и непогрешив.

И светитељи су живи људи, па им се, исто као и нама, деси да погреше, а богами и да лупе, па остану живи. И то није ништа страшно - то не значи да су мање свети.

O. Serafim je bio covek sa mnogo vrlina ali i mana. ja bih rekao da je veci problem pak njegovi sledbenici nego on; koji u njemu vide svetitelja ( da ne kazem gurua) koji nije podlzean kritici

Svi mi imamo mane, svetitelji takodje.

Ne, nikada ni jednog svestenika, pa ni svetitelja nisam smatrao za nepogresivog coveka koji je u pravu za svako slovo koje je napisao. Svakog coveka i svako ucenje traba kritikovati.

Pre ce biti da ti i ja imamo vise mana i manju duhovnu snagu od o. Serafima koji je ziveo " malo " drugacije od nas.

Ima malo tvrdje stavove i ja to nisam negirao, ali vama svako ko je stroziji i nije blagonaklon prema svemu novom sto se pojavi, nije po volji i odma mu pronalazite mane, dok liberalne teologe prihvatate oberucke.

I kod jednih i kod drugih ima i dobrih i pogresnih stvari. Pitanje je kako rezmislja neki teolog koji je najvecim delom znanje sticao iz knjiga polaganjem ispita, a kako onaj ko se pored toga dao na duhovne podvige nakon sto ga je sam Bog pozvao na malo neuobicajene nacine posle visedecenijsckog lutanja krivim putevima u potrazi za istinom.

I kod jednih i kod drugih ima i dobrih i pogresnih stvari. Pitanje je kako rezmislja neki teolog koji je najvecim delom znanje sticao iz knjiga polaganjem ispita, a kako onaj ko se pored toga dao na duhovne podvige nakon sto ga je sam Bog pozvao na malo neuobicajene nacine posle visedecenijsckog lutanja krivim putevima u potrazi za istinom.

Лепо си све рекао и ја дајем један лајк!

Међутим, многи као да заборављају да и теолози живе подвигом.

Па, немојмо се лагати и бити неискрени:

јесте књиге, јесте предавања, јесте све то, али многи теолози су и активнви хришћани, подвижници који се причешћују и труде се. И Бога опитују, ништа мање од светогорских пустињака.

Ако неко критикује теологе, то сам ја (погледати тему https://www.pouke.org/forum/topic/20395-zwischen-himmel-und-erde-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82-%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%84%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B5-%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82-%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%BE-%D1%82/), али не треба затварати очи да има и друге стране.

Ово нам свакако недостаје, у то име честитам без ироније!

Може се и више од тога, може се на пример искрено рећи "опрости"...

Са све што ми се ад хоминем омакло о оцу Серафиму, тражим опроштај!

Иначе сам наступио кад критичар његове мисли и желим тога и да се држим.

Са све што ми се ад хоминем омакло о оцу Серафиму, тражим опроштај!

Иначе сам наступио кад критичар његове мисли и желим тога и да се држим.

За светог владику Николаја се тврдило да је порочан, чак и пушач, и данас има оних који таквим опаскама покушавају да унизе његово огромно дело које је свима доступно, до очигледности. Узмимо дрско, примера ради, да је владика био пушач а не да је напротив дуваном чувајући лично смирење растеривао своје "фанове".Замисли, Лазаре, у ове готово неподношљиво вреле дане одбити огромну, студену и слатку лубеницу јер има ето петељку која је била у додиру са земљом, а земља је прљава.?

Бог да опрости и да нас помилује молитвама оца Серафима.

Заиста, има много квалитетније отачке литературе где се може сазнати о православном погледу на свет, него што су писања о.Серафима Роуза. Не препоручујем га. Поготово не "почетницима" у вери.

Слажем се са Лазарем.Задржати се само на критици његових радова.

Од почетка реч и јесте о критици његових радова, то јест о критици овог конкретног рада.

Проблем је у томе што се увек у таквим ситуацијама нађу они који нису способни да прате дискусију, не умеју ништа смислено и аргументовано да кажу на ту тему, нити да на такве критике смислено и аргументовано одговоре, па онима који критикују дело крену да спочитавају да критикују личност аутора.

И тако сваки пут...

Заиста, има много квалитетније отачке литературе где се може сазнати о православном погледу на свет, него што су писања о.Серафима Роуза. Не препоручујем га. Поготово не "почетницима" у вери.

Ајд препоручи неке за почетнике, пошто обрћу о.Серафима и В.Николаја сви редом ко покварене плоче.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...