Jump to content

Предложите тему за разговор у некој од предстојећих емисија

Препоручена порука

Мене би за почетак занимало неколико тема:

- однос хришћанства и античке културе са посебним освртом на философију стоицизма

- разне врсте прелести, њихово препознавање и сузбијање/лечење

- смирење, кеноза, сиромаштво духа

Шта би занимало Вас?

Подели на овим сајтовима

Владика Николај и богомољачки покрет између 2 рата нпр.

Остао сам запањен, када сам недвно чуо колики је број људи присуствовао неким скуповима. Схватио сам да ништа не знам о тој теми.

Подели на овим сајтовима

Додао бих и ово:

- хришћански одговор(и) на питање односа етике и естетике

- Исусова молитва и трезвеноумље

Подели на овим сајтовима

Занимају ме разне теме, али једна која ми се провлачи ових дана би била отприлике ова:

Животиње у Хришћанству, кроз Свето Писмо од постанка свијета до данас, па символика животиња које су повезане са јеванђелистима и за крај хришћани и животиње данас (како треба да се понашамо према њима, зашто их нам је Бог дао, зашто поједини свештеници говоре да животиње не смију бити у кући у којој су иконе, има ли икаквих основа да се мисли да оне онечишћују простор... И за крај можда друга страна медаље - да ли људи па и хришћани од својих кућних љубимаца праве својеврсне идоле) Вјерујем да би емисија на ову тему могла бити занимљива. 

Подели на овим сајтовима

On 8.5.2021. at 0:09, Иван Ивковић рече

Мене би за почетак занимало неколико тема:

- однос хришћанства и античке културе са посебним освртом на философију стоицизма

- смирење, кеноза, сиромаштво духа

Шта би занимало Вас?

Све три су јако занимљиве теме. @Вукашин је такође да добру тему. На његовом трагу, волео бих да се покрене тема која би се бавила мученицима из нашег српског рода од Сурдуличких до Глинских, и како развити њихов култ у нашој Цркви. Поводом тога сматрам да би бар Јасеновачки мученици требали имати црвено слово у нашем календару.

Подели на овим сајтовима

On 8.5.2021. at 0:09, Иван Ивковић рече

И мене би ово јако занимало, само што сумњам да би се могло покрити једном емисијом. Али, рецимо, да се свакој врсти прелести да засебан простор и обради детаљно; мислим да би било веома корисно.

Била је већ емисија о повратку младих у цркве, али верујем да би засебна тема о уопште повратку народа у цркве била такође корисна. Емисија која би се бавила повратком, за почетак, поверења у институцију цркве. Знам људе, и атеисте (што сам и сам био до релативно скоро) и оне који ”верују” али нису успели то да вербализују/осмисле, који веру нераскидиво повезују са СПЦ и не могу да замисле себе као део тога док год СПЦ не нађе такав модел понашања према својим представницима који су посрнули (како правно/кривично, тако и морално) који ће недвосмислено показати тежњу ка некој врсти правде. Већина људи свесно или подсвесно ”осећа” да је видљива и опипљива стварност само део нечег већег, али им ово горе поменуто смета да потраже одговоре у православљу. Могао бих много више да пишем на ову тему, али није ово место за то; надам се да је предлог довољно јасан.

Подели на овим сајтовима

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Радио Глас Православне Епархије нишке у заједничком пројекту са црквеним часописима почиње емитовање нове емисије „Читамо за вас“ како за слепе и слабовиде, тако и за све друге који желе да се боље упознају са садржајем црквених часописа. У заједничком пројекту учествују Православље, новине Српске Патријаршије, Светосавско звонце, Православни мисионар и часопис Православне Епархије нишке Глас.

Прва емисија „Читамо за вас“ је на програму у понедељак 26. јула 2021. године од 12 сати, као и у репризном термину, у недељу, 1. августа 2021. године у 12 часова. 
      У првој емисији читамо текст из Православља др Миодрага Чизмовића – Хришћани и проблем самоубиства, приче Радмиле Мишев, уреднице Светосавског звонца - Икона и Бакин креденац, као и текст из Православног мисионара -  Ко може проповедати Jеванђеље, схиархимандрита Авраама Рејдмана.

Извор: Радио Глас
    • Од Поуке.орг инфо,
      Поводом десетогодишњице хиротоније Епископа крушевачког Господина др Давида (Перовића), Живе Речи организују специјалну емисију у којој учествују:
      Епископ стобијски г. Давид
      Епископ осечкопољски и барањски г. Херувим
      Протојереј-ставрофор Драги Вешковац
      Протојереј Вукман Петровић
      Јереј Андрија Јелић
      Игуманија Фотина
      Марко Делић
      Јован Мацура
      Љиљана Давидовић
      Љиљана Пантелић
      Варја Нешић
      Хор "Свети Кнез Лазар" из Крушевца
      Модератор: Срђан Грубор
      Уредник: протојереј Иван Цветковић

View full Странице
    • Од Поуке.орг инфо,
      Поводом десетогодишњице хиротоније Епископа крушевачког Господина др Давида (Перовића), Живе Речи организују специјалну емисију у којој учествују:
      Епископ стобијски г. Давид
      Епископ осечкопољски и барањски г. Херувим
      Протојереј-ставрофор Драги Вешковац
      Протојереј Вукман Петровић
      Јереј Андрија Јелић
      Игуманија Фотина
      Марко Делић
      Јован Мацура
      Љиљана Давидовић
      Љиљана Пантелић
      Варја Нешић
      Хор "Свети Кнез Лазар" из Крушевца
      Модератор: Срђан Грубор
      Уредник: протојереј Иван Цветковић

• Од Поуке.орг - инфо,
      Којим похвалним венцима да овенчамо Петра и Павла? Јер у су сједињени духом у засебним телима, као начелнике богопроповедника. Једнога као првога од апостола, а другога јер се више од свих потрудио; њих заиста достојне бесмртне славе, је венцима Христос Бог наш овенчао, јер он има велику милост. (Прва стихира на Господи возвах)

Црква нас на значај светих славних и свехвалних апостола подсећа кроз празнике који су установљени у њихову славу и част. Поред Сабора дванаесторице и Сабора седамдесеторице апостола, у току богослужбене године савршавамо и молитвене спомене на свакога од светих апостола појединачно. Посебно место међу апостолским празницима заузима празник Светих апостола Петра и Павла.
      Када говоримо о богослужбеном прослављању светих апостола подсећамо да је у седмичном богослужбеном кругу сваки четвртак посвећен њима. Свакодневно на богослужењима спомињемо свете апостоле као верне ученике Христове и ватрене проповеднике наше вере, али и на свакој светој Литургији удостојени смо да саборно слушамо одељке из посланица светих апостола. Поред вредног  неуморног проповедања и писања посланица, свети апостоли су Господа прославили и као писци (састављачи) анафорâ. Тако данас имамо три Анафоре чији су аутори управо апостоли:
      1. Литургију Светог апостола Марка;
      2. Литургију Светог апостола Јакова;
      3. Литургију пређеосвећених Дарова светог апостола Јакова.
      Химнографија која велича свете апостоле сведочи да је Господ установио апостолску службу ради ширења еванђелске науке, те тако апостоле у богослужбеним песмама називамо светим славним, свечасним и свехвалним ученицима који су својим рибарским мрежама додирнули морску дубину, а својим богомудрим учењем додирнули дубине наше богочежњиве душе.
      Дођите данас сабори верних, на свечано и славно сабрање, да изабране служитеље благодати Петра и Павла достојним похвалама овенчамо, јер су неисцрпну науку свима посејали, и благодаћу Духа обогатили, као лозе винограда истине, нама су зрели грозд вере одгалији, који весели срца наша; Са њима откривених лица и чистог срца певајмо и рецимо: радујте се разоритељи неверја и служитељи вере; радујте се дивни изабраници Творца и Саздатеља свих; Радујте се заступници вечних добара и одгонитељи обмана! Зато их умолимо: молите се увек Створитељу и Учитељу, да трајан мир подари свету, а душама нашим велику милост. (Прва стихира на литији)

Аутор емисије: катихета Бранислав Илић

Извор: Инфо-служба Епархије бачке
  • Креирај ново...