Jump to content

Предложите тему за разговор у некој од предстојећих емисија

Препоручена порука

Мене би за почетак занимало неколико тема:

- однос хришћанства и античке културе са посебним освртом на философију стоицизма

- разне врсте прелести, њихово препознавање и сузбијање/лечење

- смирење, кеноза, сиромаштво духа

Шта би занимало Вас?

Подели на овим сајтовима

Владика Николај и богомољачки покрет између 2 рата нпр.

Остао сам запањен, када сам недвно чуо колики је број људи присуствовао неким скуповима. Схватио сам да ништа не знам о тој теми.

Подели на овим сајтовима

Додао бих и ово:

- хришћански одговор(и) на питање односа етике и естетике

- Исусова молитва и трезвеноумље

Подели на овим сајтовима

Занимају ме разне теме, али једна која ми се провлачи ових дана би била отприлике ова:

Животиње у Хришћанству, кроз Свето Писмо од постанка свијета до данас, па символика животиња које су повезане са јеванђелистима и за крај хришћани и животиње данас (како треба да се понашамо према њима, зашто их нам је Бог дао, зашто поједини свештеници говоре да животиње не смију бити у кући у којој су иконе, има ли икаквих основа да се мисли да оне онечишћују простор... И за крај можда друга страна медаље - да ли људи па и хришћани од својих кућних љубимаца праве својеврсне идоле) Вјерујем да би емисија на ову тему могла бити занимљива. 

Подели на овим сајтовима

On 8.5.2021. at 0:09, Иван Ивковић рече

Мене би за почетак занимало неколико тема:

- однос хришћанства и античке културе са посебним освртом на философију стоицизма

- смирење, кеноза, сиромаштво духа

Шта би занимало Вас?

Све три су јако занимљиве теме. @Вукашин је такође да добру тему. На његовом трагу, волео бих да се покрене тема која би се бавила мученицима из нашег српског рода од Сурдуличких до Глинских, и како развити њихов култ у нашој Цркви. Поводом тога сматрам да би бар Јасеновачки мученици требали имати црвено слово у нашем календару.

Подели на овим сајтовима

On 8.5.2021. at 0:09, Иван Ивковић рече

И мене би ово јако занимало, само што сумњам да би се могло покрити једном емисијом. Али, рецимо, да се свакој врсти прелести да засебан простор и обради детаљно; мислим да би било веома корисно.

Била је већ емисија о повратку младих у цркве, али верујем да би засебна тема о уопште повратку народа у цркве била такође корисна. Емисија која би се бавила повратком, за почетак, поверења у институцију цркве. Знам људе, и атеисте (што сам и сам био до релативно скоро) и оне који ”верују” али нису успели то да вербализују/осмисле, који веру нераскидиво повезују са СПЦ и не могу да замисле себе као део тога док год СПЦ не нађе такав модел понашања према својим представницима који су посрнули (како правно/кривично, тако и морално) који ће недвосмислено показати тежњу ка некој врсти правде. Већина људи свесно или подсвесно ”осећа” да је видљива и опипљива стварност само део нечег већег, али им ово горе поменуто смета да потраже одговоре у православљу. Могао бих много више да пишем на ову тему, али није ово место за то; надам се да је предлог довољно јасан.

Подели на овим сајтовима

• 2 months later...

Odnos dece i roditelja (ali ne odnos kada su deca mala pa kako ih vaspitati da budu dobri hrišćani) nego više odrasla deca i roditelji i komplikovani odnosi, roditelji koji se previše mešaju u život dece ili pak ne mešaju se uopšte, toliko se ne mešaju da ih je baš briga...o onim čuvenim rečenicama - videćeš ti jednog dana kada budeš imao svoje dete...

Подели на овим сајтовима

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Рођење Пресвете Богородице и увек дјеве Марије, почетак је рођења једине истинске и бесмртне Радости у овоме свету, како и појемо у празничном тропару: „Рођење Твоје, Богородице Дјево, радост најави васцелој васељени…ˮ Богослужбени текстови овог празника испуњени су мноштвом назива који осликавају личност Пресвете Дјеве Марије (Сасуд светлосни, књига живота и речи, источна капија кроз коју дође Бог, престо премудрост…). Наведени називи надахнути су поукама како Старог, тако и Новог Завета. О богослужбеним особеностима овог празника, којим почиње годишњи круг великих празника, говорили смо у оквиру емисије "Богослужбене особености великих празника".   Аутор емисије: Катихета Бранислав Илић       Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Договорене заједничке активности којима ће се у сарадњи са другим Црквама и верским заједницама обележити двадесет година од повратка верске наставе у српске школе и, што је много важније, активности које ће се спроводити у циљу коначног утемељења статуса како тог предмета тако и његових наставника. 

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије, заједно са Преосвећеним Епископом крушевачким г. Давидом, чланом Светог Архијерејског Синода, викарним Епископом топличким г. Јеротејем и изабраним Епископом марчанским архимандритом Савом примио је 3. септембра 2021. године у Патријаршијском двору у Београду Бискупа зрењанинског Ладислава Немета, председника Међународне Бискупске конференције Светих Ћирила и Методија, и чланове конференције: Надбискупа београдског Станислава Хочевара и Бискупа суботичког Славка Вечерину.
      Саговорници су, у духу разумевања и хришћанске сарадње, расмотрили низ питања од заједничког интереса верника обеју Цркава. Посебно су анализиране околности у којима се одвија верска настава у основним и средњим школама, имајући у виду да је текућа школска година јубиларна, јер се навршава двадесет година од када је тај предмет враћен у учионице. Договорене су заједничке активности којима ће се у сарадњи две Цркве, али и са другим Црквама и верским заједницама у Србији, обележити јубилеј и, што је много важније, активности које ће се спроводити у циљу коначног утемељења статуса како предмета тако и његових наставника.     
      Са посебном пажњом представници две Цркве су разменили информације о току и проблемима везаним за реституцију од комунистичког режима одузете црквене имовине. Предвиђене су различите могућности сарадње како се реституција не би одлагала унедоглед, већ где је могуће и где закон допушта процес враћања отете имовине убрзао.   

Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од obi-wan,
      Dobar kanal na YT, u kuci pratimo vec par godina unazad.
      ...
      Sam kanal.
      https://www.youtube.com/channel/UCwzgp_lsCyufHVPJcujw2iw
      Jedna od emisija.

• Од Поуке.орг - инфо,
      Ако не рачунамо светог Јована Претечу и Пророка, који је заправо граница између пророкâ Старог и Новог Завета, онда је свети Илија у посебној богослужбеној части међу свим старозаветним пророцима.

У част светог пророка Илије стихире на Господи возвах је саставио свети Јован Архиепископ евхаитски, славу на Господи возвах цар Лав шести Мудри. У црквеним песмама називамо га другим претечом Другог доласка Христовог, пророком и сведоком великих дела Божјих. У Светом Писму Старог Завета, у Трећој и Четвртој књизи о царевима читамо о животу овог знаменитог пророка, али и о његовим чудима и вазнесењу на небо и предавању плашта пророку Јелисеју. 
      Анђео у телу, темељ пророка, други претеча доласка Христовог, Илија славни, који је одозго послао Јелисеју благодат да одгони болести и чисти губаве. Због тога и онима који га поштују, излива исцељење. (Тропар)
      Пророче и прозорљивче великих дела Бога нашег, Свети Илијо, велики именом, који си својом речју зауставио кишне облаке, моли за нас Јединог Човекољупца. (Кондак)

Аутор емисије: катихета Бранислав Илић

Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Радио Глас Православне Епархије нишке у заједничком пројекту са црквеним часописима почиње емитовање нове емисије „Читамо за вас“ како за слепе и слабовиде, тако и за све друге који желе да се боље упознају са садржајем црквених часописа. У заједничком пројекту учествују Православље, новине Српске Патријаршије, Светосавско звонце, Православни мисионар и часопис Православне Епархије нишке Глас.

Прва емисија „Читамо за вас“ је на програму у понедељак 26. јула 2021. године од 12 сати, као и у репризном термину, у недељу, 1. августа 2021. године у 12 часова. 
      У првој емисији читамо текст из Православља др Миодрага Чизмовића – Хришћани и проблем самоубиства, приче Радмиле Мишев, уреднице Светосавског звонца - Икона и Бакин креденац, као и текст из Православног мисионара -  Ко може проповедати Jеванђеље, схиархимандрита Авраама Рејдмана.

Извор: Радио Глас
  • Креирај ново...