Jump to content

Поставите питања везана за еволуциону биологију

Препоручена порука

Ово је став Цркве, све остало је срамота и хула на Духа Светога.

Ovo je budalastina i sramota za svakog ko zna da sabere 2+2.

Ovo sto je opisao je Lamarkova hipoteza i to u prilicno bednoj varijanti. Nema veze

ovo sa evolucijom od cega je hteo da napravi sprdnju.

Отац Јоил је био научник и сигурно може рећи дал је то и мало логично да Православац верује у ту срамоту.

Jadna ta deca(sad vise nisu deca al ajd) kojima je on bio profesor.

Skoro svaka njegova beseda koju sam slusao je puna budalastina i nelogicnosti.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 4.2k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Bog stvorio sve savrseno. I prirodu i dnk i evinu kosu. Onda je Eva pojela jabuku i sve se pokvarilo. Priroda pala. DNK se ostetio. Kosa bez preparata i regeneratora vise ne lici ni na sta...

U zelji da napravimo prostora za sto kvalitetniju diskusiju ja bih te zamolio da pazljivo pricitas ovaj tekst iz prostog razloga sto je u njemu argumentovano na vecinu opravdanih i neopravdanih dilemm

Не знам тачно на коју Ајнштајнову теорију мислиш - има их две - али суштина је да Њутновска механика важи за скоро све појаве које срећемо свакодневно. Теби не треба релативистичко сабирање брзина или

Постоване слике

• Гости
Guest свештеник Иван

Што се прва два клипа тиче,где говори Епископ Игњатије...да ли је то његово мишљење или мишљење Цркве?Опростите,интересује ме да ли Црква признаје и прихвата ТЕ?

Ne postoji zvanicni konceznus ali vecina savremenih teologa prihvata i to bez nekog uvijanja jer

se radi o jako dobro dokumentovanoj cinjenici.

Врло је битно да се објасни однос теологије и ТЕ. У томе лежи проблем.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Akvilio, objasni mi:

1) kako se, po tvom razumevanju, dogodio prvobitni pad, imajuci u vidu da teorija evolucije nuzno uslovljava postojanje koadamita?

2) navedi mi svetootacko utemeljenje za verovanje u postojanje koadamita?

3) da li mislis da je misionarenje na temu prihvatanja teorije evolucije medju pravoslavcima od tolikog sotirioloskog znacaja za pravoslavce?

4) da li se i s cijim blagoslovom vrsi ovakvo misionarenje teorije evolucije?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Што се прва два клипа тиче,где говори Епископ Игњатије...да ли је то његово мишљење или мишљење Цркве?Опростите,интересује ме да ли Црква признаје и прихвата ТЕ?

Ne postoji zvanicni konceznus ali vecina savremenih teologa prihvata i to bez nekog uvijanja jer

Е ако је тако онда смо ми одбили Христа...онда нисмо Хришћани већ лажови и преваранти. Срамота је тако вређати Бога да нам није он творац већ мајмун. То је хула на Духа Светога и то се не опрашта.

TE ne kaze da na je majmun tvorac. Ne negira Boga.

To nema veze sa hulom na Duha Svetoga.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ма питање је просто: Дал је човјек насто од мајмуна или га је Бог створио?Ја ћу увек пре веровати Библији него ткз. научницима.

U evoluciju se uopste ne veruje to SE UCI!!!

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Не бој се Семберац. Овакве научне теорије могу само помоћи теологији, а никако је не могу поништити. Када наиђемо на овакав дијалог (са науком), треба да се задубимо и да тумачимо истине своје вере. Тако су и Оци радили у сусрету са античком философијом и науком. Погледај отачку теологију па ћеп видети колико су присутне античке форма мишљења. То је прави начин да говоримо свету - да размишљамо садржај откривења вреднујући и евидентне научне чињенице и сазнања. Ако тако будемо радили можемо изаћи само бољи и јачи. У супротном, постаћемо анахрони и неразумљиви највећем делу човечанства.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Онај  ко спори и најмањи делић СП спори уопште СП а самим тим и спаситеља. Не може бити да неко не верује у Библију а да верује у Тајну вечеру. То не иде и то се онда зове лицемерство. Дакле или веруј СП достојно или буди атеисти.

Није ми познато да у СП пише нешто против гравитације, против хелиоцентризма...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Онај  ко спори и најмањи делић СП спори уопште СП а самим тим и спаситеља. Не може бити да неко не верује у Библију а да верује у Тајну вечеру. То не иде и то се онда зове лицемерство. Дакле или веруј СП достојно или буди атеисти.

Ствар је у томе да се ТЕ разуме кроз призму Библије, а не да се негира Библија.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Не бој се Семберац. Овакве научне теорије могу само помоћи теологији, а никако је не могу поништити. Када наиђемо на овакав дијалог (са науком), треба да се задубимо и да тумачимо истине своје вере. Тако су и Оци радили у сусрету са античком философијом и науком. Погледај отачку теологију па ћеп видети колико су присутне античке форма мишљења. То је прави начин да говоримо свету - да размишљамо садржај откривења вреднујући и евидентне научне чињенице и сазнања. Ако тако будемо радили можемо изаћи само бољи и јачи. У супротном, постаћемо анахрони и неразумљиви највећем делу човечанства.

Када ја видим брате каквих тек заблуда има и међу верницима, стварно не разумем људе који се баве дал је ова или она литургија исправна. Ово је главна тема: Дал смо људи  или смо животиње. А ово је само плод ткз. прилагођавању времену...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Врло је битно да се објасни однос теологије и ТЕ. У томе лежи проблем.

И јесте проблем оче док се тај однос теологије и ТЕ не објасни и док је и ако је Православна Црква"званично"не прихвати.Већина савремених теолога у данашње време  прихвата ТЕ,што до скора није био случај.Ја бих се највише по том питању ослонила на тај,ако га буде"званичан"став Цркве.То је моје мишљење.
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Немојте се браћо смућивати на овој теми. То је толико компликловано питање да тога нисте ни свесни. Еволуција је реалност, то се дешава. Ми не познајемо дибине творевине и што је најгоре, не познајемо последице страховитог и суштинског пада природе у смрт. Јер природа је најпре имала избор и ''статус кво'', хоће или неће са Богом, односно, хоће ли или неће да умре, тако су Адам и Ева сагрешили што су изабрали оно друго насупрот Бога.

И молим вас, маните се Јоилове приче. Част човеку, али он није меродаван по тим питањима. Свако има неке своје заблуде и дозволићете и њему да их има. Ништа то није смртни грех, у питању је незнање и забуна, доћи ће све на своје.

Слушајте аквилиа ако вас инетересује наука о еволуцији, али о богословском тумачњу (Адам, Ева, Бог...) немојте њега питати, јер сличан је Јоилу на неки свој начин.

:nene:

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Akvilio, objasni mi:

1) kako se, po tvom razumevanju, dogodio prvobitni pad, imajuci u vidu da teorija evolucije nuzno uslovljava postojanje koadamita?

2) navedi mi svetootacko utemeljenje za verovanje u postojanje koadamita?

3) da li mislis da je misionarenje na temu prihvatanja teorije evolucije medju pravoslavcima od tolikog sotirioloskog znacaja za pravoslavce?

4) da li se i s cijim blagoslovom vrsi ovakvo misionarenje teorije evolucije?

1)Isto kao i da nema koadamita. Na Adamu je odluka isto kao sto je i Eva slovensno slobodno bice pa je

ipak ontolosko DA trebao da kaze Adam.

2) Zasto bih to trebao da radim?

3) Ovog "misionarenja" ne bi bilo da u Srbiji a i sire u okruzenju nema 35% nepismenih a o malo vecoj obrazovanosti da ne govorim. Jako je opasno ziveti u svetu visoke tehnologije a i imati ovako sustinsko

ne znanje biologije. Pred nama stoje ozbiljne prirodne katastrofe i za delimicno sprecavanja i saniranje stete

ce biti potrebno mnogo vece znanje evolucije nego sto je sada u proseku. Nije ovde rec o pisanju "nove" teologije nego o drustvenim civilizacijskim vrednostima od kojih zavise zivoti svih nas.

4) Sta ce mi blagoslov da bi ljudima objasnjavao osnove jedne naucne teorije bez koje bi se nasa civilizacija

urusila kao kula od karata???

Da li mozete na trenutak da shvatite da danas nije nauka neko filozofiranje kao u antici pa da sveti oci nesto

odbace ili prihvate nego je nesto toliko ocito i toliko implementirano u nase svakodnevne zivote da je veila

nedgovrnost to ne uciti i razvijati na korist svih nas.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Znas li razliku izmedju bukvalnog i arhetipskog tumacenja Svetog Pisma?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Када ја видим брате каквих тек заблуда има и међу верницима, стварно не разумем људе који се баве дал је ова или она литургија исправна. Ово је главна тема: Дал смо људи  или смо животиње. А ово је само плод ткз. прилагођавању времену...

Људи смо, наравно. Али смо и животиње, али смо и свет у свој његовој целокупности - човек је микрокосмос, велико у малом, говорили су Свети Оци. Свети Григорије Богослов је говорио даје човек животиња (живуљка) каја треба дасе обожи.

Није то прилагођавање веремну, драги брате, већ - КРШТЕЊЕ ВРЕМЕНА. Зато ти кажем: не бој се. Као што смо крстили паганске Грке, крстићемо и теорију еволуције. На крају, она ће бити моћно оружје у нашим рукама, као што је и античка философија од непријатеља постала слушкиња теологије.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...