Jump to content

Поставите питања везана за еволуциону биологију

Препоручена порука

Свестан сам тога да је смрт све творевине последица човековог избора да одступи од Бога.

Такође, нема сумње да Бог у свет није усадио бесмртност приликом њеног стварања јер да јесте то би био нови Бог, а не човек.

Због тога творевина након стварања није ни смртна ни бесмртна већ је на граници и бира.

То што нисмо отишли у небиће након Адамовог пада је последица безмерне милости Божје.

Адам се кајао због греха, али сам више није могао да испуни онај првобитни услов за вечност већ је то испунио Христос своји безгрешним зачећем, безгрешним животом, а пре свега својом победом над смрћу - Васкрсењем.

Хвала свима на помоћи да ово разумем боље, али, уз сво поштовање саговорника, још не могу да кажем ништа о ставу на ову тему јер врло слабо познајем ТЕ и начин на који синтеза може бити остварена између ТЕ и вере. Једноставно, еволуција ми засад прави проблем када гледам на смрт као њен предуслов и идеја да су након Адамовог пада постојали други људи и племена ми је засад некако недовољно аргументована.

Благо нагињем на страну да ТЕ можда негде (случајно) греши, мада су ту на мене више утицали неки текстови о. Серафима Роуза мада сам и у неким делим Владике Николаја видео негативан став према еволуцији.

Волео бих да се на ЖРУ дивану или како год, било где, поведе разговор не о исправности ТЕ већ о њеном спајању са вером, а да у разговору учествује Владика Давид.

Реч Адам значи од земље, земљан. .smesko. Било питање за упис на ПБФ.

Onda ti naprosto nemas problema sa evolucijom niti sa bilo kojom naukom zato sto ako si svestan da tvorevine nije bila besmrtna od svog pocekta onda je umirala i bila prozeta smrcu svo vreme. Jednostavno.

Nema potrebe za bilo kakvo spajanje TE niti bilo koje druge naucne teorije sa teologijom zato sto nema, niti moze biti, bilo kakvog sukoba izmedju njih. Teologija i nauke ponekad govore o istim pojmovima ali adresiraju razlicite aspekte tog pojma a druge aspekte istog pojma prepustaju drugim disciplinama. I lekar i skulptor posmatraju jedno te isto ljudsko telo ali svaciji domene govori o raclicitim aspektima tog istog ljudskog tela i tu ne moze biti bilo kakvog sukoba pa nema potrebe za bilo kakvim spajanjem.

Подели на овим сајтовима

Реч Адам значи од земље, земљан. .smesko. Било питање за упис на ПБФ.

Не знам који су стандарди ПФБ али адам значи све то

Etymology

"Adam" (Hebrew: אָדָֿם) comes from the trilateral root אָדַֿם ( 'ADM ), meaning "red", "fair", "handsome".[2] In the Book of Genesis, Adam occurs as a proper name in chapters 2-5. As a masculine noun, 'adam [3] means "man", "mankind" usually in a collective context as in humankind,[2] and may also refer to the individual human.[4] The noun 'adam is also the masculine form of the word adamah which means "ground" or "earth". It is related to the words: adom (red), admoni (ruddy), and dam (blood).[5]

A eва

http://en.wikipedia.org/wiki/Eve_(name)

Eve (11px-Loudspeaker.svg.png/v/) is an English given name for a female, derived from Eva, in turn originating with Hebrew חַוָּה (Chavah/Havah - chavah, to breathe, and chayah, to live, or to give life). The traditional meaning of Eve is 'living'.

Не знам нисам сигуран у тумачење мита о креацији. Да ли се ту ради заправо о човеку и жени или о људима и животу у апстрактном смислу.

Занимљиво ми је такоће да су све нека имена у тим библијским текстовима например Абел значи син итд...

Подели на овим сајтовима

Хришћани који научну еволуцију и Велики прасак изједначавају са првобитним стварањем, могу да западну у проблем идеолошког схватања и тумачења. Време ће то показати.

Опасност лежи у апсолутизацији неког научног модела, када теологија тобоже мора томе да се повинује. Имамо пример са ,,геоцентризмом'', када се сматрало да је то истина као 2+2=4.

Сада је то случај са моделом Великог праска и научном еволуцијом. Ствара се велики заостатак (научни) и тешкоћа да се одвојимо од те апсолутистичке идеје.

На жалост, интересовање за пробој у науци увек је било минимално код хришћана. Међутим, задњих година постоје нова открића са којим је важно да се упознамо.

Подели на овим сајтовима

Mene je bas zanimala jedna stvar jer sam duduk sto se tice evolucije,a i generalno me bas i ne zanima toliko,ali me nesto zainteresovalo pa da pitam.

Ako su prvi organizmi bili jednoceliski organizmi,kako i od cega su se uopste razvijali.

Ako uzmemo ljude za primer,mi imamo mozak,a ti organizmi nisu imali a od njih se zivot razvijao,pa jel to znaci da je funkcija za mozak bila vec integrisana u tom organizmu?

Mozda je pitanje glupo ili falicno jer se nerazumem puno ,pa nemojte zameriti :D

Pa osnova mozga su neuroni, sinapse i kola ili spojevi koje nastaju karakteristicnim skupom sinapsi koji tako mogucavaju specificne slozene zadatke. Za pocetak razvoja tako necega taj prosti organizam treba da ima mogucnost da vrsi funkciju koju vrsi neuron da razmedjuje jone sa svojom okolinom. Takvu osobinu ima paramecijum koji je ima specijalne proteine za prihvatanje i ispustanje jona i tako stvorenim elektricnim potencijalom je detektovao kuda se krece to jest kada udara u neki cvrsi predmet, kamen, stenu etc. To je prva osnova za razvoj slozenijih neurona koji kasnije formiraju sinapse pa slozna kola.

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

ali u tom slucaju ispada da je Bog tvorac smrti, jer stvara umirucu tvorevinu.

Како то смрт може да буде створена? Не разумем филозофски уопште питање. Смрт је последица, не творевина.

Зашто би онда Бог био творац смрти?

Зар није исправно рећи Бог је творац света који је по природи смртан. Т.ј творац смртног света а не смрти. Али створити нешто смртно не значи да си творац смрти.

Као када се мотор на аутомобилу поквари.. није аутомеханичар творац квара... квар је последица.

Подели на овим сајтовима

Како то смрт може да буде створена? Не разумем филозофски уопште питање. Смрт је последица, не творевина.

Stvorena u smislu da je Bog ucinio da ona postoji. Mogao je da odluci i drugacije.

Зар није исправно рећи Бог је творац света који је по природи смртан. Т.ј творац смртног света а не смрти.

Moze i tako, ali to ne menja stvar da je Bog tvorac smrtnog sveta.

Као када се мотор на аутомобилу поквари.. није аутомеханичар творац квара... квар је последица.

Sem sto je u ovom slucaju automehanicar napravio pokvaren auto. Dakle, auto je u startu pokvaren. Nije se nesto naknadno desilo npr. pad, pa da je doslo do aktualizacije smrti.

Подели на овим сајтовима

Nijedan od dvojice pomenutih se nije ozbiljno bavio tom temom.

Серафим Роуз се доста озбиљно бавио овом темом, Владика Николај можда и није, али сигурно да њихово мишљење није занемарљиво.

Владета Јеротић такође у потпуности одваја у својим текстовима еволуцију и Православље и увек говори о два схватања човека:

1. Од Бога створеног
  2. Насталог случајним процесима кроз дуг период

Не кажем да је било шта од овога потпуно тачно, али за сада верујем њима.

To ucenje da je tvorevina na samom pocetku bila ni smrtna ni besmrtna mi nikada nece biti jasno. Evo, mozes li ti da mi opises to stanje? Sta to znaci da nije ni smrtna ni besmrtna? Ako tvorevina umire onda je smrtna, ako ne onda je besmrtna. Nema izmedju.

Не мислим баш буквално ни смртна ни бесмртна, али ништа створено нема загарантовано вечан живот јер има слободу да то одбије, а вечни живот се може остварити једино у Христу.

Творевина (читај човек, јер је њему дата и због њега створена) јесте смртна, али само ако је без Бога.

Творевина је приликом стварања у заједници са Богом, али има слободу да то одбије и због тога није бесмртна. Опет, са друге стране може да прихвати заједницу са Богом.

Творевина по свом стварању није подразумевано у поптуној заједници са Богом јер би то означавало бесмртност, а бесмртан је само Бог. Да је творевина по природи бесмртна творевина би била још један бог, поред Свете Тројице.

Zasto onda nije sprecio bilo kakvu aktualizaciju smrti?

Милост је безгранична, али људи мисле да милост значи да Бог прашта и непокајано.

Ту нема логике. Безгранична милост се огледа у томе да Бог без обзира на тежину греха опрости оном ко се каје. Бог није рекао: Еј, ти, убио си 10 људи теби је опроштено, а ти други што си убио 20 теби није.

Управо због тога што се Адам каје он није у потпуности одступио од Бога већ жели да се врати Богу, за разлику од сотоне. сотона је одлучио да не жели Бога и не каје се, Адам је био преварен и посумњао је у Бога желећи да постане Бог, али се вратио.

Ovo pitanje da li je priroda umirala u fizickom i bioloskom smislu JESTE NEBITNO za teologiju zato sto ono sto je bitno za teologiju nije smrt prirode nego smrt ipostasi

Занимљиво гледиште, размислићу о овом приступу. Хвала.

Подели на овим сајтовима

Mene je bas zanimala jedna stvar jer sam duduk sto se tice evolucije,a i generalno me bas i ne zanima toliko,ali me nesto zainteresovalo pa da pitam.

Ako su prvi organizmi bili jednoceliski organizmi,kako i od cega su se uopste razvijali.

Malo sam umoran (dug dan) za detaljniju priču o abiogenezi, nadam se da će neko dati detaljniji odgovor ali dosta zavisi od definicije "organizma"... pre jednoćelijskih organizama ide stvaranje monomera i polimera... stvaranja RNK/DNK i samoreplikacija istih pa se tek onda DNK "ogrnuo" ćelijskim zidom...

Ako uzmemo ljude za primer,mi imamo mozak,a ti organizmi nisu imali a od njih se zivot razvijao,pa jel to znaci da je funkcija za mozak bila vec integrisana u tom organizmu?

Nisam siguran šta podrazumevaš pod "funkcijom za mozak"... ali nije nikakva funkcija za mozak mogla da bude integrisana u organizmu koji nema mozak... evolucija nije napredak po nekakvom planu i shemi... nije svestan put od tačke A do tačke B... u pitanju je gomila nasumičnih mutacija od kojih su neke neutralne, neke štetne a neke dobre za organizam tj. njegovo preživljavanje. Najmanje je dobrih međutim dobre imaju najveće šanse da opstanu i prošire se.

Pojednostavljena evolucija nervnog sistema i mozga:

U nekom trenutku su se pojavili jednoćelijski organizmi u kojima električne promene u ćelijskoj membrani određuju da li će propuštati neke jone soli u ćeliju ili neće, što je očigledna prednost. Kasnije se iz toga u nekim višećelijskim organima pojavio sistem električnih impulsa koji šalje signal u više ćelija (nervi) saćinjen od specijalizovanih ćelija koje su služile samo za to da prenose električne i hemijske signale (nervne ćelije) koje su se grupisale u ganglije. Nakon toga se nervni sitem usložnjavao postepeno (signali su upravljali sve složenijim promenama i određene ganglije su preuzimale tačno određene funkcije i grupisale se) dok nije nastalo ono što zovemo mozak.

(tako bar ja razumem a nisam neki ekspert i nadam se da će neko ispraviti ako grešim)

Mozda je pitanje glupo ili falicno jer se nerazumem puno ,pa nemojte zameriti :D

Ne znam ko bi ti zamerio... na ovoj temi je osveženje kad neko zaista nešto pita u vezi TE (umesto da u formi pitanja iznosi kreacionističke tvrdnje)... ;)

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

Серафим Роуз се доста озбиљно бавио овом темом, Владика Николај можда и није, али сигурно да њихово мишљење није занемарљиво.

Zapravo, uopste nije. On se TE bavio iz jedne strogo kreacionisticke perspektive.

Владета Јеротић такође у потпуности одваја у својим текстовима еволуцију и Православље и увек говори о два схватања човека:

Nepotrebna dilema, jer jedno nikako ne iskljucuje drugo. Imas mnoge teologe pa cak i svetitelja (sv. Luka Simferopoljski) koji prihvataju TE.

A drugo, evolucija nije slucajna. Mutacije jesu, ali prirona selekcija to nikako nije.

Творевина по свом стварању није подразумевано у поптуној заједници са Богом јер би то означавало бесмртност, а бесмртан је само Бог. Да је творевина по природи бесмртна творевина би била још један бог, поред Свете Тројице.

A kakva je to "nepotpuna" zajednica s Bogom?

Ako je tvorevina bila u zajednici s njim, onda nije umirala.

Милост је безгранична, али људи мисле да милост значи да Бог прашта и непокајано.

Ту нема логике. Безгранична милост се огледа у томе да Бог без обзира на тежину греха опрости оном ко се каје. Бог није рекао: Еј, ти, убио си 10 људи теби је опроштено, а ти други што си убио 20 теби није.

Управо због тога што се Адам каје он није у потпуности одступио од Бога већ жели да се врати Богу, за разлику од сотоне. сотона је одлучио да не жели Бога и не каје се, Адам је био преварен и посумњао је у Бога желећи да постане Бог, али се вратио.

Lepo, samo sto ja ovde osim objasnajvanja pojma bozanske milosti ne videh odgovor na moje pitanje. Nisam pitao zasto je Bog, kako i na koji nacin milostiv, vec zasto nije u potpunosti sprecio nastupanje smrti kad je vec sprecio da se vratimo u nebice.

Подели на овим сајтовима

Ajde. Kako ne resava kad je tu receno jasno ono sto ti tvrdis da satro Bogu ne pristoji da to radi?!

Pa ja i dalje mislim da mu to ne pristoji, bez obzira na sve sto Isaija ili neko drugi kaze. Zapravo, ne mogu a da se ne zacudim kako ti nemas problema sa tim stihom.

Подели на овим сајтовима

Главни проблем у овом разговору је што нико од нас не разуме природу материјалне смрти, тј. њено коначно дејство. Поједини теолози данас износе некаква размишљања о томе на потпуно нестручан начин.

Космологија је по овом питању веома напредовала, у спрези са теоријама квантне механике. Сматрам да теолози морају да воде много рачуна како ће о овим питањима говорити.

Примећује се стварање једне празнине између нас и опита каквог је имао свети Максим Исповедник. Многи теолози се везују за одговарајуће савремене тумаче, а напредак је углавном у тежини филозофије.

Подели на овим сајтовима

Sem sto je u ovom slucaju automehanicar napravio pokvaren auto. Dakle, auto je u startu pokvaren. Nije se nesto naknadno desilo npr. pad, pa da je doslo do aktualizacije smrti.

Како је покварен? Па сваком ауту следи крај, хтео то инжињер т.ј механичар или не.

Можда Бог није могао да створи нешто бесмртно.... можда је бесмртност нешто што он може да нам покаже како да добијемо а не да ствари....

само размишљања нека моја...не трудим се да будем гностик и да знам одговоре не то ко је Бог, шта је Бог, итд....

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...