Jump to content

Поставите питања везана за еволуциону биологију

Препоручена порука

Иначе, не баш уско везано за тему, чуо сам скоро да је откривена улога слепог црева, само сам заборавио која је. :/ :)

xD

prvo, nije slepo crevo (to je početni deo debelog creva, u njega se uliva tanko crevo) nego CRVOLIKI NASTAVAK (appendix vermiformis, debelo crevo je caecum).

A funkcija se odavno otprilike zna.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Stomach_colon_rectum_diagram.svg

Подели на овим сајтовима

Иначе, не баш уско везано за тему, чуо сам скоро да је откривена улога слепог црева, само сам заборавио која је. :/ :)

Postoje indicije da ima odredjenu ulogu u imonoloskom sistemu i odrzavanju flore creva, medjutim, to ne menja cinjenicu da je u pitanju vestigijalni organ, jer vestigijalni organi nisu nuzno oni koji nemaju bas nikakvu svrhu, vec organi cija je primarna svrha prestala...

http://en.wikipedia.org/wiki/Vermiform_appendix#Vestigiality

Подели на овим сајтовима

• 2 weeks later...

cinimi se da neki ne razlikuju zakrzljao organ(tj. onaj organ koji vremenom gubi svoju prvobitnu funkciju) i ne funkcionalan organ.

ne posoji organ koji nema nikakvu funkciju....da je nema ne bi ni postojao-pitanje je samo koliko je ta fukcija bitna,za organizam.

...

Подели на овим сајтовима

Црвуљак има улогу у одбрамбеном систему организма, слично као и крајници... Што се тиче Милеровог експеримента, није ми јасно како су на основу добијања пар најједноставнијих аминокиселина могли рећи да су симулирали настанак живота, да не давим са бројем,редослиједом АК у протеинима,днк,рнк... У вези еволуционе теорије препоручујем књигу Џонатана Велса - Иконе Еволуције.

Подели на овим сајтовима

E ovako..... Izucavajuci teorije evolucije, a najvise genetiku na fakultetu, niko mi nije dao dovoljno argumenata i cinjenica da Bog ne postoji i da smo nastali od majmuna.

Ja се само питам како за толико изучавање биологије и генетике конташ да наша сродност са мајмуном има везе са постојањем т.ј не постојањем Бога.

Cak ne razumem zasto se skriva od javnosti i celog sveta cinjenica da DNK analizom najmladjeg pretka - majmuna coveka, ne znam ni ja kako da ga nazovem, se ustanovilo da postoji vise od 14 razlika u samoj gradji DNK malopre pomenutog i danasnjeg coveka. Sta to znaci? To znaci, da bi se neka vrsta mogla nazvati pretkom neke druge vrste mora da postoji daleko manji broj razlika u gradji DNK. Tako kaze genetika

Овај.. разлика постоји онолико колико ти је рођак далек.

Genetika kaze da se tek cetrdeseth godina dvadesetog veka prvi put spominju hromozomi a kasnije i geni. A kada je ziveo Darvin kada je plasirao svoju teoriju o majmunima i ljudima???? Uostalom, ako je evolucija takva kakvom je naucnici pokusavaju opisati, sta se menja u zadnjih nekoliko hiljada godina? Izmenja se lice ove planete, izmenjase se ledena doba, sve se zivo izmenja, a covek je, kao i sva druga ziva bica na Zemlji naprasno prestao da se menja u fizioloskom smislu. Sto se tice iskopina, iskopasmo tamo najstarijeg nekog majmuna coveka, pa onda nekog posle njega, a gde je spona izmedju danasnjeg coveka i onog zadnjeg majmuna pre ovakvog coveka kakav je danas. Sta, majmun se probudio jednog lepog jutra i rekao - Evo ja sam covek, nisam dlakav, imam odjednom ovakve kosti, skroz sam nov? Pa, evolucija nije plasticna hirurgija koliko ja znam. Evolucija je veoma dug period. Ne poricem da postoji evolucija, ali ona je nesto sasvim drugo od onoga sto mi znamo, i drasticne stvari treba da se dogode da bi se nesto tek tako promenilo, a opet i za rezultat tih promena treba dosta vremena. Cak i jedno slepo crevo, koje po misljenju lekara ne predstavlja ama bas nikakav funkcionalan deo naseg organizma, nece postojati ako se ne odstrani hirurskim putem. Da je evolucija to sto naucnici pokusavaju da dokazu, slepog creva odavno ne bi bilo, priroda bi to uredila. Ista stvar i sa krajnicima. Takodje, kada se opisuju nasi preci majmuni, vrlo cudno je to sto se zapremina lobanje a samim tim i mozga tako drasticno menjala, pa je kod ovog velika zapremina, pa kod onog mala, pa se desi da je opet velika i tako u krug po potrebi. Ima jos dosta cinjenica o kojima mogu da govorim i govorim, ali sam i ovako bila isuvise opsirna ...... Ukratko ko je lud da veruje da je majmun, niko mu ne brani gringrin

После овог текста искрено се бринем да ти не да ниси проучавао генетику него да основе биологије не знаш.

Ево например зашто то мислим

majmun se probudio jednog lepog jutra i rekao - Evo ja sam covek, nisam dlakav, imam odjednom ovakve kosti, skroz sam nov?

Боже какво размишљање. запитам се што је некима толико тешко да користе од тебе дат разум. Ко каже да од једном има овакве кости? Први мајмунолики људи су се разликовали и од данашњих људи и од данашњих мајмуна. Главна кост која се разлоковала јесте зглоб тибије.

даље:

vo ja sam covek, nisam dlakav, imam odjednom ovakve kosti, skroz sam nov?

ДАље не знам откуд ти ова смејурија. Прво је стоврен мајмунолики човек које је прост био мајмун који је могао усправно да хода. Временом су се развијали ка човеку. Па си тако имао степене у развоју разлике лобање. кости, длакавости и саме конструкције.

И ти си проучавао биологију? Не знаш ти одакле си шупаљ....

Подели на овим сајтовима

.. Што се тиче Милеровог експеримента, није ми јасно како су на основу добијања пар најједноставнијих аминокиселина могли рећи да су симулирали настанак живота, да не давим са бројем,редослиједом АК у протеинима,днк,рнк...

Елем не знам шта вам није јасно код милеровог експеримента. Милеров експеримент је хипотеза поводом настанка живота. Чак и да је први живот дошао тако што је марсовац пљунуо на тло земље идаље не мења теорију еволуције као чињеницу. Абиогенеза је сасвим друга област проучавања.

Ја искрено теби и свима који сумњају у еволуцију препоручујем било шта из биологије што није дошло из оне шаке јада креационистичких извора који ни немају научни легитимитет.

Подели на овим сајтовима

Ako je zemlja stara nekoliko milijardi godina zasto se njeno jezgro jos nije ohladilo?

Polovina toplote koja održava jezgro toplim dolazi od radioaktivnog zračenja usled stalnog raspada velike količine radioak. elemenata u zemljinoj kori (uranijum, torijum i najviše kalijum, kao i njihovi izotopi). Druga polovina toplote delimično dolazi od: 1. toplote od samog formiranja Zemlje koja se još nije izgubila 2. toplote trenja kada velika količina materijala iz okoline jezgra padne u samo jezgro

E sad, da li je samo to u pitanju ili postoji još neki nepoznati izvor toplote, to se ne zna 100%, pošto je jezgro Zemlje nedostupno za direktna istraživanja (inače, poznata je tačna količina toplote koju unutrašnjost Zemlje stalno zrači i ona iznosi negde oko 44 teravati).

Btw, jezgro se polako hladi, samo što taj proces traje užasno dugo :)

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

U zelji da napravimo prostora za sto kvalitetniju diskusiju ja bih te zamolio da pazljivo pricitas ovaj tekst iz prostog razloga sto je u njemu argumentovano na vecinu opravdanih i neopravdanih dilemma koje si ovde iznela.

· Non sequitur – greska u metodologiji zakljucivanja kada se iskaz postavi tako da ne postoji nikakva veza izmedju premise i zakljucka. Primer: premisa Alfred je sisar, zakljucak – dakle Alfred je bankarski sluzbenik.

E ovako.....

E onako…..

Izucavajuci teorije evolucije, a najvise genetiku na fakultetu, niko mi nije dao dovoljno argumenata i cinjenica da Bog ne postoji i da smo nastali od majmuna.

Bez obzira sto je mnogima jasna tragicna situacija u Srbiji kad je prosveta u pitanju, pretpostavljam da si studirala u Srbiji, veoma je zabrinjavajuce sto si isla u srednju skolu i fakultet gde su ti ovde paradigme toliko krivo i netacno predstavili. Strasno je sto ti u jednoj ustanovi takvog tipa nisu objasnili da je jos od vremena Vilijama Okamskog, Rodzera Bejkona i Dansa Skota jasno razdvojeno da se prirodne nauke interesuju i samo bave predvidjanjem ponasanja prirodnih fenomena a ne opravdavanjem ili obaranjem svih opstih metafizickih pitanja ukljucujuci I to sta sve postoji. Iz toga je uzrocno sledilo da se prirodne nauke upste i nisu orjentisale time da mogu da odgovore da na to sta sve postoji ili ne postoji ukljucujuci tu i Boga a to pitanje sa zadovoljnstvom prepustili ostatku filozofije i religiji. Zato se ni na jednom uglednom univerzitetu koji bi dao dobre rezultate, bar citatometrijski, ni u bunilu ne moze ocekivati da ce neko u okviru predavanja svog predmeta na osnovu objasnjena nekog prirodnog fenomena uopste i pokusati da dokazuje da Bog postoji ili ne postoji. Cak i za Srbiju je previse to da se iz naftalina vadi nesto sto je u svetu napusteno pre cc 800 godina.

Druga strasna stvar koju su ti a fakultetu krivo predstavili se takodnje tice opste epistemologije i te potpuno pogresne ideje da se negative dokazuje uopsteno (postoje neki negative koji se mogu dokazati- tekuci mesec nije novembar). Dokaze/ukaze iznosi onaj koji stoji iza afrimativnog stave, ukoliko smatra da je to moguce, a oni koji jos ne prihvataju oni arbitriraju iznesene dokaze/ukaze. Tako da je potpuno suludo to sto ti je neko u bilo kojoj obrazovanoj ustanovi iznosio dokaze za nepostojanje Boga. Potpuno iscasen nacina misljenja, cak i za Srbiju.

Naravno u opste prosvetiteljskom raju poput ove zemlje kao slag na trotu mora doci neistina da teorija evolucije tvrdi da je covek nastao do majmuna. TE tvrdi da covek ima zajednickog pretka sa danasnjim majmunom a ne da je nastao od majmuna.

Cak ne razumem zasto se skriva od javnosti i celog sveta cinjenica da DNK analizom najmladjeg pretka - majmuna coveka, ne znam ni ja kako da ga nazovem, se ustanovilo da postoji vise od 14 razlika u samoj gradji DNK malopre pomenutog i danasnjeg coveka.

Jako zanimljivo izlaganje narocito prvi deo u kome kazes da se od celog sveta skriva doticni podatak gde pretpostavljam da pod celim svetom podrazumevas veliku vecinu. Moram da pitam kako ti je poslo za rukom da ti ne upadnes u tu veliku vecinu aka ceo svet I da saznas taj podatak ako se srkiva? Da li je to informacije iz centra neke tajne sluzbe ili nekog tajnog misticnog drustva. Evo ja sam visokopozicioniran u jednom tajnom drustvu pa nemama taj podatak.

Sta znaci ‘gradja dnk’???? Od nekoga ko je fakultetiski obrazovani biolog ocekujem da koristi daleko adekvatnije termine kada opisuje pojmove direktno vezane za svoju struku. Na sta mislis kad kazes dnk? Na celokupni genom? Na set odredjenih gena? Na jedan gen? Posto govoris o poredjenju dva organizma pretpostavljam da mislis na genom ali moram da pitam posto ovako formulisano zvuci potpuno nerazumljivo i nije moguce donositi sud o takvom iskazu.

Sta to znaci? To znaci, da bi se neka vrsta mogla nazvati pretkom neke druge vrste mora da postoji daleko manji broj razlika u gradji DNK. Tako kaze genetika.

Klasican primer gore definisanog non sequitura. Uopste ne moze po bilo kom zakonu deduktivne logike da sledi iz predvidjanja teorije evolucije koliko ce biti razlika u genomu izmedju jedinke jedne vrste i jedinkje vrste koja se od nje odvojila razverstavanjem. A ako neki podatak iz hipoteze/teorije ne mozemo dedukovati to znaci da taj podatak uopste ne mozemo iskoristiti za obaranje/podrzavanje doticne hipoteze/teorije. U gore ostavljenom tekstu je prilicno detaljno objasnjeno kako se vrsi obaranje/podrzavanje hipoteza i teorija a to definitivno nije ovako kako ti to radis da koristis bilo koji podatak koji ne sledi zi teorije i da to koristis za arbitrazu.

Takodje je pogresno da to moze slediti iz genetike tako da je u sustini dupli non sequitur jer genetike uopste ne predvidja kakve ce promene biti izmedju dve jedinke razlicitih vrsta, rodova, porodica, redova, klasa itd.

Dalje, na samom pocetku Biblije stoji lepo opisan Milerov eksperiment. Miler je tek u 20. veku pokazao svojim eksperimentom kako se moze dobiti geneticki materijal, iliti izvor nastanka zivota na Zemlji. Sta mislite, da je onaj koji je pisao knjigu postanja, ko zna koliko hiljada i hiljada godina pre Milerovog eksperimenta, mogao i jednog trenutka da nasluti kakva je sredina i kakvi su uslovi potrebni da bi se sintetisao geneticki materijal.

Kako ovo moze imati bilo kakve veze sa time da li je teorije evolucije podrazana ili ne?! Zar ne znas sta je opseg objasnjenja?! Zar ne znas da je abiogeneza van opsega objasnjenja TE i da je podrzanost TE nezavisna od toga da l ice abiogeneza biti podrzana ili ne?! Imas u gore ostavljenom tekstu objasnjenje znacaja opsega objasnjenaj u epistemologiji.

Genetika kaze da se tek cetrdeseth godina dvadesetog veka prvi put spominju hromozomi a kasnije i geni. A kada je ziveo Darvin kada je plasirao svoju teoriju o majmunima i ljudima????

Uuuuu opasna neka ta genetika kad ona kaze toliko stvar?! Kaze i kakve ce biti razlike kod razvrstavanje kaze I sta se dogodilo u istoriji nauke i saznanja i sta sve jos ne kaze?! Kao da se radi o nekoj multidisciplinarnoj ezoterickoj vesticni koja moze donosti sudove o svim pitanjima. Dobar vic ali nije. Genetike to uopste ne moze da kaze. To moze da kaze istorija nauke ali to ne igra znacajnu ulogu u ovoj raspravi jer na zalost i to je jos jedan od non sequitura koji si napravila u ovom izlaganju. Uopste je nebitno da li je Darvin znao genom i gene isto kao sto je uopste nebitno da li su Aristarh i Galileo znali geohemijski sastav zemlje kad su predlozili helicentricni model Suncevog sistema.

Uostalom, ako je evolucija takva kakvom je naucnici pokusavaju opisati, sta se menja u zadnjih nekoliko hiljada godina? Izmenja se lice ove planete, izmenjase se ledena doba, sve se zivo izmenja, a covek je, kao i sva druga ziva bica na Zemlji naprasno prestao da se menja u fizioloskom smislu.

Promenilo se bas to i toliko koliko se ocekivalo po predvidjanjima teorije evolucije. TE medju ostalom predvidja da ukoliko vrsta prezivi selektivne pritiske dovoljno dugo I ne bude potisnuta na rub svoje nise i/ili izumrla d ace doziveti homestazu sa svojim okruzenjem I promene ce biti minimalne cak I na vremenskoj skali od nekoliko desetina stotina hiljada godina. Tako da ove male promene u fiziologiji homo sapiens sapiens su samo podatak koji podrzava predvidjanja TE.

Sto se tice iskopina, iskopasmo tamo najstarijeg nekog majmuna coveka, pa onda nekog posle njega, a gde je spona izmedju danasnjeg coveka i onog zadnjeg majmuna pre ovakvog coveka kakav je danas.

Ovo je mozda najmucnije pitanje u ovim debatama i od ovakvih pitanja na kraju krece zestoko skretanej sa teme u besmislene i rasprave a to samo iz razloga sto sagovornici na pocetku nisu usaglasi standard ukaza za odredjivanje toga sta je prelazna forma a sta ne. Takodje i jos mnogo vaznije kako su dosli do tih standard za odredjivanje da li je nesto prelzna forma ili ne. Stoga ako bi zelela da izneses koji su tvoji standardi za odredjivanje koji fosil je prelazna forma a koji nije I kako si dosla do tih standarda?

Sta, majmun se probudio jednog lepog jutra i rekao - Evo ja sam covek, nisam dlakav, imam odjednom ovakve kosti, skroz sam nov? Pa, evolucija nije plasticna hirurgija koliko ja znam.

Ma kakvi zar ne znas da je pre nego sto se probudio dugo putovao pa kad se branio od muva jednog popodneva video nesto zuto, onu bananu i onda je nasao jedan kolac pa kad je pokusao da dohvati sa kolcem bananu ispravio se. Tada mu nesto krcnulo u ledjima i postao covek od majmuna. A ti tu neke teorije budjenja cccc.

Evolucija je veoma dug period.

Evolucija nije nikakav period. Evolucija je formiranje skupa varijacija unutar populacije a teorija evulicije je model objasnjenja koji predvidja dinamiku forimranja tih skupova varijacina I njihovih posledica kao i vezu sa okolinom koja na njih utice. Ta predvidnja tokova promena tih varijacija se moze posmatrati na raznim vermenskim skalama ili kako ti kazes periodima. Pa mozemo imati posmatranje na malim skalama i na velikim pa u objasnjenima postoje razliciti periodi.

Ne poricem da postoji evolucija, ali ona je nesto sasvim drugo od onoga sto mi znamo, i drasticne stvari treba da se dogode da bi se nesto tek tako promenilo, a opet i za rezultat tih promena treba dosta vremena.

Da li je 3 decenije sasvim dovoljno za formiranje potpuno novog organa i to u okviru jedne vrste podarcis sicula ili Italian wall lizard? Cinjenice pokazuju da jeste, sasvim dovoljno ukoliko je dovoljno jak selektivni pritisak kao na pomenutim ostrvima modrog nam Jadrana. :D

Cak i jedno slepo crevo, koje po misljenju lekara ne predstavlja ama bas nikakav funkcionalan deo naseg organizma, nece postojati ako se ne odstrani hirurskim putem.

Da je evolucija to sto naucnici pokusavaju da dokazu, slepog creva odavno ne bi bilo, priroda bi to uredila. Ista stvar i sa krajnicima. Takodje, kada se opisuju nasi preci majmuni,

Sto se slepog creva i krajnika tice moram opet da ti kazem da je non sequitur. Naprosto ne sledi. A ne znam sta za nase pretke majmune? Na sta si konkretno mislila?

vrlo cudno je to sto se zapremina lobanje a samim tim i mozga tako drasticno menjala, pa je kod ovog velika zapremina, pa kod onog mala, pa se desi da je opet velika i tako u krug po potrebi.

Nije uopste cudno nego upravo suprotno, bas ocekivano jer TE bas to I predvidja da ce se adaptacije svih vrsta pa I morfoloske odvijati po potrebi.

Ima jos dosta cinjenica o kojima mogu da govorim i govorim, ali sam i ovako bila isuvise opsirna ......

Dobro, ti kad dobijes jos inspiracije nastavi.

Ukratko ko je lud da veruje da je majmun, niko mu ne brani gringrin

Upravo tako. Ko za sebe veruje da je majmun on je lud, a onaj ko veruje da je nastao od majmuna on je samo neobrazovan. A onaj ko veruje da je de ima zajednicko poreklo sa svim organizmima I da je sa mnogima u uzem ili sirem srodstvu taj je dobro razumeo jednu od najbolje podrzanih toerija u istoriji nauke, teoriju bioloske evolucije.

Подели на овим сајтовима

Tokom tvog odsustva se svašta desilo, BU je ušao na Šangajsku listu, a šuška se da će naši akademici uskoro prestati da bivaju kvazi-intelektualnim gangsterajem.

Video sam, al da mi je znati kojom alehmijom da je to primenim na privatni zivot. laie_14

Sta je seledece? Vecina ZRUovaca iscitava katalaksija.com?! greengrin

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...