Jump to content
Жељко

Да ли Хришћанин мора бити анационалан ?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Ни у лудилу се неби одрекао Христа али ни Србије. prstgore

Да се мора бирати, изабрала бих Христа, а одрекла се Србије.

e svaka ti cast sestro, objasnila si svu ljubav na svetu  0442_feel

ja mislio da sam ovo jedini napisao. :cheesy2: klapklap :bla: :)

Хвала брате. Многи тако осећају.

Ни у лудилу се неби одрекао Христа али ни Србије. :)

Ово је вештачко питање јер ти се то никад неће поставити. Зато нема разлога да хришћани не буду и националисти.

Исправка. Не разлога, него нема сметње да се буде и хришћанин и националиста. Наравно да се не мисли да мрзиш друге.

Ако некога не занима нација којој припада, и то може да постоји.

Свакако да не, премда  нацији (као и другим овоземаљским стварима) треба дати мјесто које има припада, никако више од тога. На жалост, свједоци смо великог присуства етнофилетизма како у нашој Помјесној Цркви, али и у неким другим Црквама Божијим.

Мени прелијеп примјер објашњења,  односа вјера- нација, даје Посланица Диогнету 5,2:

'' Они (хришћани) живе у отаџбинама својим, али као странци. Као грађани учествују у свему, а све примају као странци. Свака отаџбина, њима је туђина, и свака туђина- отаџбина. ''

''... А НАША ОТАЏБИНА ЈЕ НА НЕБЕСИМА, ОДАКЛЕ СПАСИТЕЉА ОЧЕКУЈЕМО.''

Вера без нације не да је немогућа, него вера и нација немају ништа зависно једно од другог. У Христу нема ни Јевреја ни Грка. Нација као народност уоквирена у територијалне границе једне државе заиста је само једна фикција коју дебело разбија постојање православних Арапа. У свом ужем смислу, народност је опредељеност једној друштевној заједници коју карактерише одређена историја, језик и обичаји. С тога бити добар Србин једнако је могуће и на Гренланду и у Косјерићу. Пред Богом не постоји никаква одговорнсот за однос према отачаству, држави, завичају или ти не знам. Из Божијег погледа не постоје никакве државе и народи, јер као што је речено већ пред Богом су сви једно у Христу, хришћани, тј деца Божија. Пред Богом може једино да буде одговорности за наше духовно понашање које проистиче из намере да се изда држава, таштина, гордост, мржња.....итд. 

То што ти волиш да слушаш националистичке песме, да познајеш све битке, да знаш историју да избифлаш напамет, да тумачиш догађаје из историје, не чини те неком нарочитом особом. Парадокс је да углавном већина која се куне у цара Лазара и Косовски бој и који се куне у в.Николаја као неког свог узора у животу, најмање схватају како је в.Николај протумачио косвоски бој и какву духовну улогу има избор цара Лазара за царство небеско. Насупрот томе љубав према српској историји и в.Николају пакује се у наше време у националистичко расположење које је ширио баја мали книнџа у својим песмама за време рата и то се онда назива некаквим српство и патриотизмом.

То што ти радиш је твој хоби, то није никаква обвеза коју Срби треба да испуњавају да би били добри и честити. Србин си најпре када си честит човек, и који поштено обављаш свој посао који ти је Богом дан. Србин си и када волиш свој језик, своју културу и своје обичаје. Културу и обичаје неискаврене од кича и кафанштине.

Ако сам добро разумео, по теби, један Православац не треба да размишља о опстанку нације и државе?

То је највећа глупост. Да су тако размишљали Срби пре тебе, да је свако од оних који су храбро гинули за Србију мислили: Зашто да гинем, ја верујем и то ми је довољно'', да су само гледали своју веру, личну, чували је за себе, па ти човече данас не би постојао, нити би постојало Православље!

Можда ти је позната прича кад су Сарцени (муслимани) питали Св. Кирила зашто Хришћани иду у рат, кад је једна од заповести ''Не убиј''. Он им је одговоррио да је већи Хришћанин онај ко поштује две уместо једне заповести:

''Као појединци опраштамо својим непријатељима, али као заједница ми полажемо живот један за другог. Јер, Господ је казао да ''од ове љубави нема веће, да ко положи живопт свој за ближњег''. Ми као заједница штитимо једни друге и живот свој полажемо, јер ви не само што ћете нас заробити физички, него желите после и психички и духовно да нас заробите и зато се бранимо.''

Бранећи нацију, ми бранимо и веру. Преносимо је на остале. Имамо обавезу, одговорност пред својим прецима да очувамо нацију и веру за коју су се они борили.

То не значи убијање других народа, геноциди, ратни злочини... Али значи да морамо да бранимо своју земљу!

Христос јесте окренуо други образ. Али да ли негде Христос каже ''Дозволите да вам узму живот''. Не! Свесно неког пустити да вам одузме живот без опирања - то је равно самоубиству!

И шта сад хоћеш ми ти одредити како да поштујем своју државу и нацију? Ти си вероватно млад човек, и при томе још неискусан у животу. Кад будеш почео да се понашаш као човек и при томе ако будеш живио овде у бившој Југославији где год има Срба, а то значи када поченш да себи својим радом обезбеђујеш егзистенцију, па кад се онда сусртенеш са свакојаким људима и навикама, бахатошћу, глупошћу и наивношћу, незанитересованшћу да себе и околину учине бољим, корупцијом, преваром и лажима....онда ћеш схватити да је нација сама за себе једна велика илузија, и да ти нација ништа не вреди ако немаш уређену државу са стабилном економијом, и правним поретком. Тада ћеш схватити да је нација уствари народни фолкор, и да се од нације не живи и не једе хлеб.

Сусрео сам се са свиме што си горе навео... Већ сам то и описао у овој теми: https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,10245.0.html

Али јел то значи да треба да пустимо да остане тако и посветити се само себи?

Ни у лудилу се неби одрекао Христа али ни Србије. :)

Ово је вештачко питање јер ти се то никад неће поставити. Зато нема разлога да хришћани не буду и националисти.

Исправка. Не разлога, него нема сметње да се буде и хришћанин и националиста. Наравно да се не мисли да мрзиш друге.

Ако некога не занима нација којој припада, и то може да постоји.

Размислиш ли мало боље, видећеш да се то питање веома често поставља. Наравно да свако припада некој нацији, али је припадност Христу изнад свега. ("ко љуби матер своју и оца својега више него Мене, није Мене достојан"). Не ради се о незаинтересованости за своју нацију већ напротив, када би свима љубав према Господу била изнад свега тада би и све остало волели на прави начин свима на корист.

Bio onomad na Beogradskoj hronici prilog o nekom istrazivanju koliko poznajemo svoja nacionalna i državna obeležja. Preko 50% nije znalo ni raspored boja na zastavi, a da ne pricamo dalje. Jos gori procenat je bio za poznavanje himne. Onda reporteri to odlucili da provere na ulici i dobili cak i gore rezultate.

Вера без нације не да је немогућа, него вера и нација немају ништа зависно једно од другог. У Христу нема ни Јевреја ни Грка. Нација као народност уоквирена у територијалне границе једне државе заиста је само једна фикција коју дебело разбија постојање православних Арапа. У свом ужем смислу, народност је опредељеност једној друштевној заједници коју карактерише одређена историја, језик и обичаји. С тога бити добар Србин једнако је могуће и на Гренланду и у Косјерићу. Пред Богом не постоји никаква одговорнсот за однос према отачаству, држави, завичају или ти не знам. Из Божијег погледа не постоје никакве државе и народи, јер као што је речено већ пред Богом су сви једно у Христу, хришћани, тј деца Божија. Пред Богом може једино да буде одговорности за наше духовно понашање које проистиче из намере да се изда држава, таштина, гордост, мржња.....итд. 

То што ти волиш да слушаш националистичке песме, да познајеш све битке, да знаш историју да избифлаш напамет, да тумачиш догађаје из историје, не чини те неком нарочитом особом. Парадокс је да углавном већина која се куне у цара Лазара и Косовски бој и који се куне у в.Николаја као неког свог узора у животу, најмање схватају како је в.Николај протумачио косвоски бој и какву духовну улогу има избор цара Лазара за царство небеско. Насупрот томе љубав према српској историји и в.Николају пакује се у наше време у националистичко расположење које је ширио баја мали книнџа у својим песмама за време рата и то се онда назива некаквим српство и патриотизмом.

То што ти радиш је твој хоби, то није никаква обвеза коју Срби треба да испуњавају да би били добри и честити. Србин си најпре када си честит човек, и који поштено обављаш свој посао који ти је Богом дан. Србин си и када волиш свој језик, своју културу и своје обичаје. Културу и обичаје неискаврене од кича и кафанштине.

Ако сам добро разумео, по теби, један Православац не треба да размишља о опстанку нације и државе?

То је највећа глупост. Да су тако размишљали Срби пре тебе, да је свако од оних који су храбро гинули за Србију мислили: Зашто да гинем, ја верујем и то ми је довољно'', да су само гледали своју веру, личну, чували је за себе, па ти човече данас не би постојао, нити би постојало Православље!

Можда ти је позната прича кад су Сарцени (муслимани) питали Св. Кирила зашто Хришћани иду у рат, кад је једна од заповести ''Не убиј''. Он им је одговоррио да је већи Хришћанин онај ко поштује две уместо једне заповести:

''Као појединци опраштамо својим непријатељима, али као заједница ми полажемо живот један за другог. Јер, Господ је казао да ''од ове љубави нема веће, да ко положи живопт свој за ближњег''. Ми као заједница штитимо једни друге и живот свој полажемо, јер ви не само што ћете нас заробити физички, него желите после и психички и духовно да нас заробите и зато се бранимо.''

Бранећи нацију, ми бранимо и веру. Преносимо је на остале. Имамо обавезу, одговорност пред својим прецима да очувамо нацију и веру за коју су се они борили.

То не значи убијање других народа, геноциди, ратни злочини... Али значи да морамо да бранимо своју земљу!

Христос јесте окренуо други образ. Али да ли негде Христос каже ''Дозволите да вам узму живот''. Не! Свесно неког пустити да вам одузме живот без опирања - то је равно самоубиству!

И шта сад хоћеш ми ти одредити како да поштујем своју државу и нацију? Ти си вероватно млад човек, и при томе још неискусан у животу. Кад будеш почео да се понашаш као човек и при томе ако будеш живио овде у бившој Југославији где год има Срба, а то значи када поченш да себи својим радом обезбеђујеш егзистенцију, па кад се онда сусртенеш са свакојаким људима и навикама, бахатошћу, глупошћу и наивношћу, незанитересованшћу да себе и околину учине бољим, корупцијом, преваром и лажима....онда ћеш схватити да је нација сама за себе једна велика илузија, и да ти нација ништа не вреди ако немаш уређену државу са стабилном економијом, и правним поретком. Тада ћеш схватити да је нација уствари народни фолкор, и да се од нације не живи и не једе хлеб.

Сусрео сам се са свиме што си горе навео... Већ сам то и описао у овој теми: https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,10245.0.html

Али јел то значи да треба да пустимо да остане тако и посветити се само себи?

Ја се у свом посту уопште нисам освртао на ратове и гињење, и откуд теби опет да се на то позиваш? Има ли иједан дан да не размишљаш о рату и о славним биткама? Уопште брига и поштовање према прецима нема везе са тим колико интензивно размишаш о историји.

Извини али за мене је увреда рећи како се бранећи нација брани вера. Ово је тотална бесмислица, јер хришћанство је откривење, и оно је дато са неба, није дио народног фолклора. Цркву води Дух Свети чији је камен угаони Христос који је гарант опстанка православља, не некакве битке и ратови. Сачувај Боже, па да није људског зла никад се ниједан рат не би водио. Ја у принципу и нисам постојао све до своје 15 године када сам се крстио, и ајде ти мени реци коме да захвалим за то? Можда прецима? Али да би њима захвалио, морао би најпре да захвалим родетљима да су ме они васпитали и крстили, а да су они то урадили онда би морао да се захвалим мојим дедовима који су одгојили мога оца, а онда би морао да захвалим очевима дедова и тако унатраг и то би било онда то. Међутим ништа од овога ја не могу да кажем, моји родитељи нису сачували православље, јер њихови родитељи нису, ни мој деда није сачувао православље јер и његов отац није сачувао...и тако одошмо 200 година уназад, и о каквом опстанку православља ти мени причаш на рачун ратова који су вођени у прошлости? Ми смо своју прошлост мало преувеличали, иако ту има пуно доброга, али има лошега. Јер да нема ми не би данас били у овако разбијени као држава и покварени као народ. Дакако да за своје ново рођење могу да захвалим само и само Богу живоме и никоме више. Због чега се Србија и где год су Срби распарчава и гази нас свако ко стигне? Зато што су се наши славни преци борили за царство небеско. О томе нам сведочи косовски завет. Србима је преча држава и територијалне границе него сам Бог. Док год се заклињемо не у Бога, него у Републику Српску и Србију као гарант нашег опстанка, нама ће бити овако како јесте гажење и парчање српски земаља и лагано умирање, а да не причам када загребе унутар оног правог проблема који није овако видљив нашироко, него када зађеш у куће, у предузећа у државне институције...ту не да нема Бога, него нема и људскости.

Немој да бркаш историју и начин како су се борили наши преци, са нама данас и временом у коме живимо.

Један православац мора да размишља најпре о спасењу своје душе. Онај ко се брине о спасењу душе из њега ће происходити и сва остала добра дела које човек може да чини. Данас су многи побркали улоге и својим мислима које даноноћно гаје мисле да уствари то представља бригу о нацији или држави иако то нема везе са везом. Ја немам никакву договрност према прецима у смислу да морам да их подржавам у ичему осим у ономе где у они следили Христа. Њихово време је било њихово бреме, а моје време је моје бреме, те две ствари се драстично разликују. У том случају постоји само одговорност пред Богом, која не застарева и која је увек прва и најважнија, и одговорност према "ћесару", ако живим у ћесаревој држави и хоћу да се користим његовом државом. Наши преци који су спасили своје душе, сада су у красоти места где праведници почивају и верујем да они немају појма више ни где је Србија, и на како су се уопште звали на српски, јер имају ново име које им је Господ дао према њиховој новој отаџбини која је на небесима.

Историја незадрживо иде ка свом крају, и овај свет се мења експоненицијалном променом и онако како се некад поступало не може се више данас поступати. Свет како иде ка свом крају и постаје све више налик ономе шта ће по својој форми да буде у будућем времену. Нације како главни интерес покретања ратова у прошлости некада сада постају оно где им је место део народног фолклора, а примат над нацијама узимају економија и слободна трговина. Универзалне вредности које су Богом дане, труд, рад, ред, част и поштење остајо до краја века да буду покретач снаге једне државе и тиме опстанка нације. Вера је ту увек изнад свега, јер постоје јаке нације попут Јапана, које нису Хришћанске, што је само индикатор да истинска вера и нација нису никако нужно повезане. Срби ако хоће да опстану не треба да ратују, и овако смо већ на ивици изумирања због беле куге, већ треба да се посвете подизању породичног живоза, сређивњу стања у држави, успостављау правног поректа и подизање стабилне економије....Без овога свега џаба ти се позивати на прошлост и наше славне претке, када пуцаш из празне пушке. Мђеутим ако погледамо стање наше нације, видећемо да је то већ све добро метастазирало, и да нам сао Бог још може помоћи да се дигнемо на своје ноге. Онај ко може и хоће да овде живи ја га подржавам у његовом бремену, онај ко не може па отплови за толико мрску ЕУ или негде другде исто тако га подржавам, јер и једно и друго не може бити да је без Божијег промисла ако је усмерено на спасење своје душе.

Ко је св.Кирил кога помињеш у овој причици?

Bio onomad na Beogradskoj hronici prilog o nekom istrazivanju koliko poznajemo svoja nacionalna i državna obeležja. Preko 50% nije znalo ni raspored boja na zastavi, a da ne pricamo dalje. Jos gori procenat je bio za poznavanje himne. Onda reporteri to odlucili da provere na ulici i dobili cak i gore rezultate.

није ни чудо кад свака власт направи неку нову папазјанију.  :cheesy2: :(:)

Ма најбоље да пустимо нацију да пропадне, битно је лично спасење, шта те брига за твоју децу и у каквој ће земљи они живети! Зашто би се трудили да осигурамо њима будућност и осветимо рпетке када можемо лепо да размишљамо само о себи?

Ма најбоље да пустимо нацију да пропадне, битно је лично спасење, шта те брига за твоју децу и у каквој ће земљи они живети! Зашто би се трудили да осигурамо њима будућност и осветимо рпетке када можемо лепо да размишљамо само о себи?

Zato sto ovo boldovano ne ide zajedno sa licnim spasenjem!

није ни чудо кад свака власт направи неку нову папазјанију.  4chsmu1 :) bighugbighug
Ново је избацивање краља из химне и померање грба на застави са средине, остало није ново.

па јел можеш да будеш Србин И Православац?

не брате, можеш да будеш Православац, па тек онда све остало.

то ти је најважнија лекција јереси која се зове етнофилетија - аубав према нацији испред Бога или у раме са Њим.

што се тиче будућности, ти да осигураш милијарде у банци ништа ти не би значило то све пред Богом. Бог је тај који ти их даје, а не твоје неко дело - то је други пад у две реченице и то један од најстрашнијих: Адамов, кад је претпоставио себе (=другог) испред Бога.

ко ће бринути о твојој деци?

Погледајте на птице небеске како не сеју, нити жњу, ни сабирају у житнице; па Отац ваш небески храни их. Нисте ли ви много претежнији од њих?

свето Јеванђеље по Матеју, глава 6, стих 26

а освета?

Не освећујте се за себе, љубазни, него подајте место гневу, јер стоји написано: Моја је освета, ја ћу вратити, говори Господ.

Римљанима посланица, глава 12, стих 19.

да ли ово значи да је свако твој написани став у СУПРОТНОСТИ са вером?  dada

није ни чудо кад свака власт направи неку нову папазјанију.  dada greengrin greengrin
Ново је избацивање краља из химне и померање грба на застави са средине, остало није ново.
орао више не личи на себе, за почетак.

а краљ се сам избацио.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...