Jump to content
Жељко

Да ли Хришћанин мора бити анационалан ?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Да ли хришћанин мора бити анационалан?

1. Постоји културно-етничко схватање нације и оно је најчешће код на Срба, Хрвата, Албанаца, итд. Тако се стварала српска држава. Слабост овога је што онда свако ко на неки начин не поседује или не негује исте културне особености које улазе у тај корпус националних особина (вера, језик, обичаји, митови, итд.) никако не може да се уклопи у тај модел. Зато наши националисти стално кукају да се распадамо, да смо разбијени, и тако то. Зато смо и изгубили Косово, зато што су Албанци применили иста таква схватања нације.

2. Друго схватање је држава-нација. Сви грађани једне државе су истовремено и припадници те нације. Одан сам нацији зато што она гарантује моја политичка права. Овакво схватање деполитизује етничку и верску припадност и културу у традиционалном смислу.

3. Схватања Владике Николаја најчешће мешају први тип нације са Старозаветним схватањем заједнице.

Дакле, на које је схватање нације мислио онај који је поставио питање?

ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ

poloziti zivot za Hrista je najveci iskaz ljubavi i zrtve...lepo je biti rodoljub ali mi ne zivimo vise u vremenima kada na nas neprijatelji idu macem vec se danas sasvim drugacije "ratuje"...zanima me nesto a prpopo price o "nebeskoj Srbiji" posto mi Srbi ocigledno imamo ekskluzivno pravo na Carstvo nebesko i tamo smo vec rezervisali mesta, sta je sa onima koji imaju jeftinije ulaznice, npr, Srbima katolicima, da li se oni spasavaju zato sto su Srbi ili ne zato sto su katolici? Bas me zanima tvoje misljenje, Semberac, po ovom pitanju  89898989898989

Јефимија: Наравно да се Срби католици по нашем веровању не могу спасити. Ко је ван Цркве тај је и ван Царства Небескога, логично.

Наравно да вјера и дјела спашавају а не припадност нацији, то нисам никад ни тврдио. Свако добро 0212_rolleyes

A da postavimo ovako:

Srbi su i i najgori ateisti koji postoje, oni iz Qwerie, Natasa Biserko...

Pravoslavni su i stotine hiljada albanaca, amerikanaca...

Ko vam je blizi?

Наравно православна браћа. Ови "Срби" попут Наташе су непријатељи Бога и отачаства. По светом Филарету постоји само једно: САТИРИ 0212_rolleyes

Наравно да има много антисрба који су само изманипулисани од лажних пророка 21. вијека...са њима треба радити, едуковати их, стрпљиво их васпитати...али ове попут Кандићке, само у затвор.

НЕ МОРА.

Не сме. Бог му подарио да се роди у својој нацији и он треба да благодари због тога Богу, без обзира које је нације. Свако треба да воли и да се поноси својим народом. Сваки народ је дјело Господа и има своју љепоту.

1. Постоји културно-етничко схватање нације и оно је најчешће код на Срба, Хрвата, Албанаца, итд. Тако се стварала српска држава. Слабост овога је што онда свако ко на неки начин не поседује или не негује исте културне особености које улазе у тај корпус националних особина (вера, језик, обичаји, митови, итд.) никако не може да се уклопи у тај модел. Зато наши националисти стално кукају да се распадамо, да смо разбијени, и тако то. Зато смо и изгубили Косово, зато што су Албанци применили иста таква схватања нације.

2. Друго схватање је држава-нација. Сви грађани једне државе су истовремено и припадници те нације. Одан сам нацији зато што она гарантује моја политичка права. Овакво схватање деполитизује етничку и верску припадност и културу у традиционалном смислу.

3. Схватања Владике Николаја најчешће мешају први тип нације са Старозаветним схватањем заједнице.

Интересантно је да о теми о којој толико волимо да причамо у ствари тако мало знамо.

Интересантно је да о теми о којој толико волимо да причамо у ствари тако мало знамо.

Upravo.

pa uvek je nekako tako, tamo gde smo najmanje potkovani tu smo najveci glasnogovornici... bighugbighug

dodje mu po onoj nasoj staroj srpskoj: " ko glasniji- taj pametniji", argumenti su obicno manje vazni  :)

Цитираћу владику Николаја (и у будуће ћу га све чешће цитирати):

"Не иде патриотизам без национализма, не иде национализам без монархизма, не иде монархизам без светосавља, а светосавље не иде без православља."

То је дефиниција за нас Србе коју требамо следити.

Не треба мешати етнофилетизам и национализам.

Али онај ко се одрекне нације, какво поштовање може имати према Богу који је те нације створио?

Ово је објашњење!

Баш сам хтео да наведем ове речи Владике Николаја, кад сам видео поруку...

Вера без нације, као и нација без вере - то је немогуће!

Не тражим од сваког да буде националиста, као ја, да буде преокупиран србством, историјом, да зна све битке, да тумачи све догађаје, слуша националистичке песме, чита такве књиге...

Али тражим само да поштују своју нацију и државу, јер, ако се одрекнеш твоје земље и одеш за паре у Европу, какав си Православац, а пре свега човек???

Ако ти вређаш оне који су гинули за тебе, ако их се одрекнеш због белог шенгена, о којој вери ми ту причамо???

Ово је објашњење!

Баш сам хтео да наведем ове речи Владике Николаја, кад сам видео поруку...

Вера без нације, као и нација без вере - то је немогуће!

Не тражим од сваког да буде националиста, као ја, да буде преокупиран србством, историјом, да зна све битке, да тумачи све догађаје, слуша националистичке песме, чита такве књиге...

Али тражим само да поштују своју нацију и државу, јер, ако се одрекнеш твоје земље и одеш за паре у Европу, какав си Православац, а пре свега човек???

Ако ти вређаш оне који су гинули за тебе, ако их се одрекнеш због белог шенгена, о којој вери ми ту причамо???

Вера без нације не да је немогућа, него вера и нација немају ништа зависно једно од другог. У Христу нема ни Јевреја ни Грка. Нација као народност уоквирена у територијалне границе једне државе заиста је само једна фикција коју дебело разбија постојање православних Арапа. У свом ужем смислу, народност је опредељеност једној друштевној заједници коју карактерише одређена историја, језик и обичаји. С тога бити добар Србин једнако је могуће и на Гренланду и у Косјерићу. Пред Богом не постоји никаква одговорнсот за однос према отачаству, држави, завичају или ти не знам. Из Божијег погледа не постоје никакве државе и народи, јер као што је речено већ пред Богом су сви једно у Христу, хришћани, тј деца Божија. Пред Богом може једино да буде одговорности за наше духовно понашање које проистиче из намере да се изда држава, таштина, гордост, мржња.....итд. 

То што ти волиш да слушаш националистичке песме, да познајеш све битке, да знаш историју да избифлаш напамет, да тумачиш догађаје из историје, не чини те неком нарочитом особом. Парадокс је да углавном већина која се куне у цара Лазара и Косовски бој и који се куне у в.Николаја као неког свог узора у животу, најмање схватају како је в.Николај протумачио косвоски бој и какву духовну улогу има избор цара Лазара за царство небеско. Насупрот томе љубав према српској историји и в.Николају пакује се у наше време у националистичко расположење које је ширио баја мали книнџа у својим песмама за време рата и то се онда назива некаквим српство и патриотизмом.

То што ти радиш је твој хоби, то није никаква обвеза коју Срби треба да испуњавају да би били добри и честити. Србин си најпре када си честит човек, и који поштено обављаш свој посао који ти је Богом дан. Србин си и када волиш свој језик, своју културу и своје обичаје. Културу и обичаје неискаврене од кича и кафанштине.

И шта сад хоћеш ми ти одредити како да поштујем своју државу и нацију? Ти си вероватно млад човек, и при томе још неискусан у животу. Кад будеш почео да се понашаш као човек и при томе ако будеш живио овде у бившој Југославији где год има Срба, а то значи када поченш да себи својим радом обезбеђујеш егзистенцију, па кад се онда сусртенеш са свакојаким људима и навикама, бахатошћу, глупошћу и наивношћу, незанитересованшћу да себе и околину учине бољим, корупцијом, преваром и лажима....онда ћеш схватити да је нација сама за себе једна велика илузија, и да ти нација ништа не вреди ако немаш уређену државу са стабилном економијом, и правним поретком. Тада ћеш схватити да је нација уствари народни фолкор, и да се од нације не живи и не једе хлеб.

Зато је стварно смешно и помало безобразно тврдити како неко ко је отишао у Европу јер му је жеља да живи и ради у уређеној држави у коме постоји правни поредак и слободна тржишна економија начинио некакав вид издаје Православља. То се граничи са хулом. Сви они који говоре овакве ствари, нека покажу своја дела која нису певање песмица и махање заставама, митинговање и навијање. Шта сте урадили на плану оног позива који вам је Богом дан чијом активношћу градите једно друштво и чини те га нормалном средином за живот?

Ни у лудилу се неби одрекао Христа али ни Србије. prstgore

Да се мора бирати, изабрала бих Христа, а одрекла се Србије.

e svaka ti cast sestro, objasnila si svu ljubav na svetu  0442_feel

ja mislio da sam ovo jedini napisao. :cheesy2: klapklap :bla: :)

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...