Jump to content
Жељко

Да ли Хришћанин мора бити анационалан ?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Било би глупо да се атеисти жртвују за веру али многи су се жртвовали за отаџбину и државу.

Наполеон и његова војска например. Наполеон и фрацузи које је он предводио су масинвно одбацивали веру. Уствари француска је је створила национализам.

Постоји и другачије схватање нације. Оно се појавило у Европи после Француске револуције, која је управо затровала свест европских народа, а трује веома често и свест нашег српског народа, посебно интелигенције, једним сасвим другачијим поимањем нације. По томе схватању нација је само језик и крв. За оне који сматрају да је то нација, Свети владика Николај каже, да су слични воловима за које такође рикање и воловска крв главна одлика њихове врсте. То биолошко схватање нације се појавило са атеизмом у Европи, када су Европљани почели да се клањају природи и проглашавају је за свога бога и творца. Тако су европски народи, који су једном прогледали Богом обдареним очима за вечност, затворили поново те очи и вратили се у друштво репатих мајмуна, по учењу дарвиновском, које их је убедило и навикло да забораве своје порекло. " Просвећени " европски човек заборавио је да је човек слика живога и вечнога Бога и почео је да тражи своје претке у животињама...........

Постоји и другачије схватање нације. Оно се појавило у Европи после Француске револуције, која је управо затровала свест европских народа, а трује веома често и свест нашег српског народа, посебно интелигенције, једним сасвим другачијим поимањем нације. По томе схватању нација је само језик и крв. За оне који сматрају да је то нација, Свети владика Николај каже, да су слични воловима за које такође рикање и воловска крв главна одлика њихове врсте. То биолошко схватање нације се појавило са атеизмом у Европи, када су Европљани почели да се клањају природи и проглашавају је за свога бога и творца. Тако су европски народи, који су једном прогледали Богом обдареним очима за вечност, затворили поново те очи и вратили се у друштво репатих мајмуна, по учењу дарвиновском, које их је убедило и навикло да забораве своје порекло. " Просвећени " европски човек заборавио је да је човек слика живога и вечнога Бога и почео је да тражи своје претке у животињама...........

Аууу, а ја мислио да нико не може да претекне Раскољникова у глупостима, ал се грдно преварих...

Ne razumem zbog cega je u suprotnosti.Samo pricate da jeste a ne objasnjavate zbog cega nije u skladu sa pravoslavljem.Ja kazem da jeste u skladu zato sto joga i tantra nisu religije i ne protive se nijednom verskom ucenju.Tantrom i jogom se moze apsolutno svako baviti,pa i ateista (doduse njemu je malo teze jer ne veruje u duhovnost),i protestant i katolik i jevrej i svako.

Аууу, а ја мислио да нико не може да претекне Раскољникова у глупостима, ал се грдно преварих...

.......Пошто је европски човек у себи изгубио жеђ за вечним и престао да осећа сродност са Богом, спустио се у друштво мајмуна репатих и сматрао је да ту треба да остане. У суштини његов пад је још дубљи, јер се ниједан расхришћанин не спушта тек до низина бесловесних репатих животиња, већ до посуновраћене словесности палог Деннице, богоборног арханђела и његових репатих војски и измећара, по речи Спаситељевој : Кад нечисти дух изиђе из човека, иде кроз безводна места, тражећи покоја, и не налази. Онда каже : да се вратим у дом свој откуда сам отишао. И дошавши, нађе га празан, пометен и украшен. Тада отиде и узме са собом седам других духова, горих од себе, и ушавши, борави онде. И буде потоње горе човеку ономе од првога. Тако ће бити и овоме роду зломе ( Мт. 12, 34-45 ). У складу са мерилима саможивости у похлепе, који постају руководна начела свих оних који на тај начин предају упливисању..духова злобе у поднебесју, унаказио се и прави и истински појам нације која је постала биолошка величина и почела чак да замењује праву веру.

Ne razumem zbog cega je u suprotnosti.Samo pricate da jeste a ne objasnjavate zbog cega nije u skladu sa pravoslavljem.Ja kazem da jeste u skladu zato sto joga i tantra nisu religije i ne protive se nijednom verskom ucenju.Tantrom i jogom se moze apsolutno svako baviti,pa i ateista (doduse njemu je malo teze jer ne veruje u duhovnost),i protestant i katolik i jevrej i svako.

Joga kao recimo pomoćno sredstvo za smanjivanje nekih bolova u telu,kostima,ajd ok.Ali na način onaj koji si ti objasnio da je koristiš,je čista okultna veština.I nema veze što nisu religije , ali sam njihov koncept jeste u suprotnosti sa pravoslavljem,jer u pravoslavlju ne može biti reči o okultizmu.A zašto je joga okultna veština? Zato što ona u svojoj suštini polazi od postojanja ličnog boga , to jest čovek je bog,a to je u totalnoj suprotnosti sa hrišćanstvom.Osim toga "nauka" o jogi počiva na reinkarnaciji,što opet nema veze sa pravoslavljem.

Neki vele da je i Isusova molitva jogizam. Ja ne praktikujem ni jedno ni drugo..)) Tai-či i či-kong opet smatram da nije loše, mada ne verujem u tu neku či-energiju, već je za moj pojam dobro vežbanje za fizičku motoriku i duhovno koncentrisanje. što su Kinezi ovo protumačili nekakvom tajanstevnom či-energijom, to je njihovo, tj. ranije nisu bolje znali...

Ko to veli?Dragi, izvini ovo što si napisao je teška glupost.

Jogizam ne obuhvata samo kretanje ili nekakva stajanja, nego i disanje, koncentrisanje, te i molitve i ostalo, te i ovde imaju neke svoje vežbe. I sad jedni u ovu drugu grupu računaju i Isusovu molitvu i gledanje božanstvenog svetla tj. "tihovanje" koje je nastalo, kad, u 13. ili 14. veku..? Sveti Sava, recimo, još nije znao za tihovanje. Naravno, obično nisu Pravoslavci koji ovo govore. Zato sam i rekao: neki vele, nisam rekao: Pravoslavci vele..

Misliš mantranje?Ponavljajući mantre kome se oni mole?Bogu? Ne bih rekla.Isusova molitva je molitva Bogu i veze nema sa disanjem i upražnjavanjem nekakvih vežbi.Bar tebi kao verujućem to ne treba objašnjavati.A to što neki neverujući kažu o Isusovoj molitvi,apsolutno nije vredno pomena.

Misliš mantranje?Ponavljajući mantre kome se oni mole?Bogu? Ne bih rekla.Isusova molitva je molitva Bogu i veze nema sa disanjem i upražnjavanjem nekakvih vežbi.Bar tebi kao verujućem to ne treba objašnjavati.A to što neki neverujući kažu o Isusovoj molitvi,apsolutno nije vredno pomena.

Da l je moguce da ga neko uzima za ozbiljno :D :D :D. Poceo da lici na Raskoljnikova, jos mu samo tantre fale :lol: :lol: :lol:

Mislim konkretno na praksu tihovanja i kako se Isusova molitva "upražnjava" u "unutrašnjoj molitvi", tj. duhovno povučeno i u ritmu disanja i pulsa. Sama Isusova molitva, naravno, nije nikakvo zlo, ovde sam se verovatno pogrešno izrazio, jer Isusova molitva postoji nezavisno od tihovanja. Sorry.

Na žalost ovo sa Isusovom molitvom i ritmom disanja i pulsa je upliv sa istoka u pravoslavlje.Ima jako puno stvari u pravoslavlju gde su pojedini oci bili pod uticajem raznoraznih filozofija pa je i ovo našlo svoje mesto u pravoslavlju.

Jogizam ne obuhvata samo kretanje ili nekakva stajanja, nego i disanje, koncentrisanje, te i molitve i ostalo, te i ovde imaju neke svoje vežbe. I sad jedni u ovu drugu grupu računaju i Isusovu molitvu i gledanje božanstvenog svetla tj. "tihovanje" koje je nastalo, kad, u 13. ili 14. veku..? Sveti Sava, recimo, još nije znao za tihovanje. Naravno, obično nisu Pravoslavci koji ovo govore. Zato sam i rekao: neki vele, nisam rekao: Pravoslavci vele..

7896634

Mislim, verovatno je Karejsku isposnicu napravio da bi igrao sah na miru...

To sam hteo reći.. Znam dosta Pravoslavaca koji su, ili su bili, skeptici prema tihovanju, ali se nije nikad vodila javna i naučna diskusija oko toga. I onomad u 14. veku dobro su se svađali oko toga, što je faktički dovelo do podele Crkve, a iz ovoga destabilizovanje države i društva i time napredovanje Turaka. Ima i drugih stvari kod tihovatelja, tj. iz tog vremena, kojima nisam baš veliki prijatelj, npr. nemarnost za svet i time česta saradnja sa vladarima i feudalcima (danas bi rekli tajkuni, kapitalisti itd.) te i okupatorima, primer sam Palama koji je prihvatio islamsku vlast. Ovo nema veze što je suprotna strana, tadašnji ziloti koji su se branili feudalizma i tražili socijalne reforme, zvala cara Dušana u pomoć.

Paznja, Mihajlo je hakovao Dragijev nalog!... grin.gif

To sam hteo reći.. Znam dosta Pravoslavaca koji su, ili su bili, skeptici prema tihovanju, ali se nije nikad vodila javna i naučna diskusija oko toga. I onomad u 14. veku dobro su se svađali oko toga, što je faktički dovelo do podele Crkve, a iz ovoga destabilizovanje države i društva i time napredovanje Turaka. Ima i drugih stvari kod tihovatelja, tj. iz tog vremena, kojima nisam baš veliki prijatelj, npr. nemarnost za svet i time česta saradnja sa vladarima i feudalcima (danas bi rekli tajkuni, kapitalisti itd.) te i okupatorima, primer sam Palama koji je prihvatio islamsku vlast. Ovo nema veze što je suprotna strana, tadašnji ziloti koji su se branili feudalizma i tražili socijalne reforme, zvala cara Dušana u pomoć.

Dragi,kakve veze ima tihovanje sa tehnikama disanja?Ovo ostalo uopšte ne razumem šta si hteo da kažeš i ne znam kakve veze ima sa ovim o čemu pričamo.

Ne, nego govorimo o ovome..

http://sr.wikipedia....%B7%D0%B0%D0%BC

Kako su onda Turci osvojili naše krajeve, isihazam je došao i kod nas, jer je mnogima nudio utehu, sa jedne strane odvajanje od sveta, s druge strane prihvaćenje tuđe vlasti ili bilo koje vlasti kao prirodno stanje protiv koje se ne treba braniti.

Kakav kolosalni promasaj!... ubacite neki epp brzo, da se ne vidi ovo... 4chsmu1

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...