Jump to content
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Жељко

Да ли Хришћанин мора бити анационалан ?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Ima ih...ne kazem da ih nema.Ali suvise malo.U Evropi ih ima vise.Ali kod nas je srpstvo tesno povezano sa verom,tako da je to tesko odvojiti. Retko koji se ateista zrtvovao za Otadzbinu i veru,retko koji.

Било би глупо да се атеисти жртвују за веру али многи су се жртвовали за отаџбину и државу.

Наполеон и његова војска например. Наполеон и фрацузи које је он предводио су масинвно одбацивали веру. Уствари француска је је створила национализам.

Ето ти пример људи који су се жртвовали за отаџбину волели је изнад свега а нису били атеисти.

Ma sta ima mene ko da kritikuje.Mene moze kritikovati i suditi mi samo Bog,i niko vise.

Mozda sam i djavolov sin,ali Boga iz mene niko ne moze isterati.

Само ти уради нешто из свој идеолошког опуса са тим ставовима без милости према непријатељима твоје идеологије па ћеш да видиш ко може да ти суди.

Hehehe...pa i Napoleon je bio vernik.Doduse ne hriscanin,ali je verovao u Boga.Verovao je u Boga koji ga stiti i cuva.

A pred kraj zivota je priznao i velicinu hriscanstva.

Uostalom,ja nemam nista protiv nacionalista ateista,ali imam protiv ateista izdajnika.

Npr. i Stevo Zigon je bio ateista a kasnije agnostik,ali je bio veliki covek i veliki patriota.Imao sam prilike da ga upoznam jos 2001.god...na svu srecu.

Hehehe...pa i Napoleon je bio vernik.Doduse ne hriscanin,ali je verovao u Boga.Verovao je u Boga koji ga stiti i cuva.

Није тачно његов је чувени цитат да су све религије направили људи. Када је делао није био верник.

Шта је радио пред смрт кад је излапео на острву није битно. Поента је да се атеиста жртвовао и посветио свој живот прављењу од француске велике државе.

Uostalom,ja nemam nista protiv nacionalista ateista,ali imam protiv ateista izdajnika.

Неко ко није националан није издајник.

Само није националиста.

Ponavljam,Napoleon nije bio hriscanin odn.nije bio pripadao nijednoj religiji,ali je bio vernik.Verovao je da Bog postoji.Verovao je u Boga koji je stvorio kosmos i sve u njemu.Napoleon je isao jos dalje,pa je rekao da je taj Bog samo njegov,da on samo njega cuva i da ce mu pomoci u svim pohodima.Pored toga,posecivao je vracare i gatare.To je zabelezeno od strane istoricara.

Bože,Bože,šta čovek sve može da pročita od Raskolnjikova.Pravoslavni hrišćanin , koji praktikuje jogu,teški nacionalista,pa na neki način i okultista.Sve što može da se zbućka zbućkao je u " svoje,lično pravoslavlje" i nastala je papazjanija koju je teško otpratiti.Pa možeš da umišljaš da si sa ovakvim stavovima pravoslavan,ali ipak je to samo umišljanje. Daleko si ti od pravoslavnog hrišćanina.I nije problem kad čovek ne zna pa ima želju da uči od onih koji znaju ( pravoslavnih teologa),veliki je problem kad umisli da i od učitelja bolje zna,pa još kad stane vako da propoveda.Da nije tužno bilo bi smešno.A možda može i istovremeno.

Covece,ja ne mrzim ni jedan narod.Ljubav gajim i prema Italijanima i prema Nemcima i Francuzima i Englezima.Svi smo mi istog evropskog korena.Nisam ti ja tipican nacional-sovinista koji mrzi citavu Evropu.

А по ком то критеријуму је Европа изнад остатка света?

Ponavljam,Napoleon nije bio hriscanin odn.nije bio pripadao nijednoj religiji,ali je bio vernik.Verovao je da Bog postoji.Verovao je u Boga koji je stvorio kosmos i sve u njemu.Napoleon je isao jos dalje,pa je rekao da je taj Bog samo njegov,da on samo njega cuva i da ce mu pomoci u svim pohodima.Pored toga,posecivao je vracare i gatare.To je zabelezeno od strane istoricara.

А откуд ти то да је то рекао? И који је историчар то забележио?

Наполеонови цитати:

"You can do without God,but you can't do without Religion"

"All religions have been made by men"

"If I had to choose a religion,the Sun as the universal giver of life would be my god"

"Religion is excellent stuff for keeping common people quiet"

Дакле те приче о наполеону као деисти не пију воду. Наполеон је дефинитивно био безбожник. Чак и непријатељ бога и религије.

"Национализам треба одрицати и у име личнога и у име универзалнога. То не значи да нема никаквих ступњева између личног и универзалног, али то значи да ступањ националног, који се ту налази, не сме да прогута ни лично ни универзално, већ мора да му буде потчињен. У сваком случају мора бити дата предност "народном" у односу на "национално". Хришћанство је персоналистичка и универзална религија, али не национална, не племенска религија. Сваки пут када национализам објављује: "Немачка за Немце, Француска за Французе, Русија за Русе", он разоткрива своју племенску и нечовечну природу. Национализам не признаје вредности и права сваког човека зато што он, човек, има лик човека и лик Бога и носи у себи духовно начело. Национализам је најраспрострањенија емоција у свету, најљудскија; будући да је понајвише својствена човеку, она је и понајвише антиљудска, највише човека чини робом екстериоризоване моћи. Погрешно је и површно мислити даје заштита Немца, Француза или Руса заштита конкретног бића, а да је, пак, заштита човека, сваког човека, зато што је он човек, просто заштита апстракције. Управо је обратно. Заштита националног човека је заштита апстрактних људских својстава, при томе, не нарочито дубоких, заштита, пак, човека у његовој људскости и у име његове људскости јесте заштита лика Божијег у човеку, то јест целовитог човековог лика, дакле, оног најдубљег у човеку, оног што не подлеже отуђењу, као националне и класне човекове особине, управо заштита човека као конкретног бића, као личности, као јединственог и непоновљивог бића. Човекове социјалне и националне особине су поновљиве, подлежу уопштавању, апстракцији, претварању у квазиреалност, стоје изнад човека, али иза овога је скривено дубље човеково језгро. Заштита ове људске дубине је човечност, јесте чин човечности. Национализам је издајство и невера у односу на човекову дубину, он је страшни грех у односу на Божији лик у човеку. Онај ко не види брата у човеку друге националности, ко се, на пример, одриче да види брата у Јеврејину, он не само да није хришћанин, него губи и своју властиту људскост, своју људску дубину."

Николај Берђајев

Из књиге „О човековом ропству и слободи“, Бримо, Београд: 2001.

Bože,Bože,šta čovek sve može da pročita od Raskolnjikova.Pravoslavni hrišćanin , koji praktikuje jogu,teški nacionalista,pa na neki način i okultista..

Зар није и сам Исус био окултиста јер је људима открио нешто скривено,нешто што је до тада било непознато?

А као што рекох,јога није у супротности са православљем,баш као ни национализам.

А по ком то критеријуму је Европа изнад остатка света?

Па по свему...највећи филозофи,научници,књижевници и сви велики умови потичу из Европе.Технологија је изум еворпског човека...јел треба да спомињем античку Грчку и Рим итд итд.

Дакле те приче о наполеону као деисти не пију воду. Наполеон је дефинитивно био безбожник. Чак и непријатељ бога и религије.

Чим нађем где сам прочитао,постоваћу овде цитат и извор.

Уосталом,ти и не би требао да се поносиш Наполеоновим "безбоништвом",јер је Наполеон био егоиста par excellance...он се није жртвовао за Отаџбину и народ,већ за своју личну величину и славу.

Њега је на делање покренула управо мржња према Французима...позната је његова изјава још са Војне Академије "Осветићу се ја Французима једнога дана".

Познато је такође да Наполеон никада није имао ниједног пријатеља,а такође је и сматрао да за њега моралне норме не постоје,па да из тог разлога може да се ожени својом рођеном сестром.

На крају је и полудео када је видео колико је човек мали и низак пред Богом.Умро је као последњи бедник,признавши даму слава људска ништа није значила.

Па по свему...највећи филозофи,научници,књижевници и сви велики умови потичу из Европе.Технологија је изум еворпског човека...јел треба да спомињем античку Грчку и Рим итд итд.

Који еврошовинизам, да не кажем нешто горе...

Него, чак и да је ова будалаштина тачна, како би онда то требало да се одрази на нашу идеологију и политику? Шта да радимо са остатком света?

Зар није и сам Исус био окултиста јер је људима открио нешто скривено,нешто што је до тада било непознато?

А као што рекох,јога није у супротности са православљем,баш као ни национализам.

Za tebe je okultizam odkrivanje nečeg skrivenog,do tad nepoznatog?Reći za Boga da je bio okultista je ravno huli.Ne bih rekla da je okultizam to,tako bezazlen kakvim ga ti pretstavljaš.Joga u smislu u kojem je ti upražnjavaš ne da je u suprotnosti sa pravoslavljem , nego ništa zajedničkog nemaju,jer su im suštine kao nebo i zemlja.Čini mi se da ti o pravoslavlju jako malo znaš,a i ono što si pročitao izgleda da si totalno pogrešno shvatio.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...